ελληνική μουσική
    498 online   ·  210.840 μέλη

    Ποια τραγούδια του 3ου Διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    ixthis
    05.01.2013, 04:43

    Να ευχηθώ και εγώ καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά που διαγωνίζονται .

    Σίγουρα ''κάποια'' τραγούδια μ άρεσαν περισσότερο απ'' κάποια άλλα '' , όμως αυτό μικρή σημασία έχει γιατί  σίγουρα  '' τα κάποια άλλα'' θα αρέσουν σε κάποιους άλλους.                       

    Μερικά δε τα βρήκα ιδιαίτερα τολμηρά και πρωτότυπα .

    Το άσχημο και αυτό που δε μ άρεσε καθόλου είναι  το γεγονός ότι κάποιοι διαγωνιζόμενοι   κάνουν στις 12 και ένα  αίτημα φιλίας  και στις 12 και  δύο με πλάγιο τρόπο σου ζητούν να τους ψηφίσεις. Εμένα αυτό  μόνο κακή εντύπωση μου κάνει. Αυτό μόνο αίτηση φιλίας δεν είναι και σε μένα  λειτουργεί αρνητικά. Και αυτό είναι ξαναλέω προσωπική άποψη.


    -----------------
    κατά βάθος όλοι ξέρουμε..........

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ixthis, 05-01-2013 04:45 ]


    gregmel
    05.01.2013, 13:08

    1.Ολα τα τραγουδια(και το δικο μου) απο μετρια κ κατω(γιατι μπηκαμε οι πολλοι στο τρυπακι του ποιο θα ειναι πιο ανταγωνιστικο κ εμπορικο,κ οχι απλα να συμμετεχουμε σε 1 ωραιο μουσικο παρτυ).

    2.καμια εκπληξη,τα ιδια κ τα ιδια,χιλιοπαιγμενα  πραγματα

    3.Ο κοσμος ψηφιζει ξανα τα στανταρτ σοβαροφανη εντεχνα κ επισης αυτα με τα κωμικα θεματα(οτι πουλαει τοσα χρονια δηλ)φραζοντας πιο νεες τασεις

    4.Θαθελα να μην διαγωνιζονται,απλα να συμμετεχουν ολα τα τραγουδια,ετσι θα υπηρχε το σωστο καλλιτεχνικο κ συνανθρωπινο κλιμα ,οχι αυτο του κατεστημενου τροπου κ μεθοδων  των διαγωνισμων .

    5.Αυτο που για μενα  μετραει ειναι  α)Η ανθρωπινη αγνη επικοινωνια μεσω της δημιουργιας χωρις τους κατεστημενους διαγωνισμους,και 

       β)η δημιουργια τετοιου κλιματος,ωστε κ να τολμα,κ να τοχει αναγκη να πειραματιζεται ο καλλιτεχνης σε νεα πραγματα,που αυτα ειναι που θα πανε ενα ακομη βημα μπροστα την αγαπη που λεγεται μουσικη,την τεχνη,την ανθρωπινωτερη ζωη.


    jandros
    05.01.2013, 15:38

    Γειασου φιλε μου χρονια πολλα και καλη χρονια...Συμφωνω σε αυτα που λες,μακαρι ο κοσμος να εβλεπε τα πραγματα διαφορετικα...

    Ειμαστε σε μια χωρα που φοβαται να αλλαξει..Το ιδιο και η μουσικη μας...

    Οπως ειπες τα ιδια και τα ιδια...Μην ξεχναμε ομως οτι σε μια ιστοσελιδα οπως αυτη ο κοσμος ακουει ενα συγκεκριμενο ειδος. Εντεχνο ,Λαικο, Ελληνικη Ποπ κ.τ.λ. (και αυτα πουλανε...)οποτε μην περιμενεις φοβερες αλλαγες...Συμμετεχω και εγω με ενα κομματι ελληνικο ροκ (ισως το πιο βαρυ) δεν πηγαινω καλα (και δεν περιμενα να παω αλλωστε) γιατι δεν μοιαζω στους Ορφεα Περιδη , Α.Ιωαννιδη , Σ.Μαλαμα, Μπλε ,Ονοιραμα κ.τ.λ. τους οποιους σεβομαι και αγαπαω...

    Ακουω ολα τα ειδη μουσικης .Απο Ροκ,ποπ,ρεμπετικα,μπλουζ,Ελεκτρονικα,κλασικη...Επειδη ασχολουμε με το ροκ θα ηθελα να επισημανω το εξης...

    1) Εχουμε μεγαλο κενο μετα τα μεγαλες μπαντες (Τρυπες, Ξ.Σπαθια κτλ) στο ελληνικο ροκ αυτη την εποχη...

    2) Στην αγωνια τους ολοι να προβληθουν,οι περισσοτεροι ακολουθησαν τις κλασσικες συνταγες...

    3) Οι μουσικοι και οι καλλιτεχνες (δεν εχει να κανει με το ειδος της μουσικης) ειναι η φωνη και η ανησυχια του κοσμου...Οποιοι ειναι αληθινοι θα προχωρισουν (οπως και στον ερωτα...μονο οι αληθινη αγαπη μενει) και δεν αναφερομαι μονο στον διαγωνισμο...

    4) Ο κοσμος σκαει εδω και καιρο..πνιγεται...δεν μπορει να ζησει...Τα πιο πολλα τραγουδια μιλανε για αγαπη...Οκ. δεν ειναι μονο αυτο το θεμα μας,υπαρχουν και αλλα αυτην την εποχη ...Περιμενα πιο επαναστατικα τραγουδια..Ο καλλιτεχνης αφουγκραζεται τον κοσμο...Βγαινω εξω και βλεπω κοσμο στα σκουπιδια να ψαχνει να φαει και ποναει η καρδια μου...Και η μουσικη μπορει να ξυπνησει μυαλα...

    5)Προσωπικα, το βραβειο μου ειναι ενα σχολιο ενος φιλου.Τον οποιο ευχαριστω παρα πολυ...Για μενα ισοδυναμει με νικη...Μου δινει κουραγιο.Και μονο που εγραψε καποιος για μενα μου φτανει...

    Αυτα ειχα στο μυαλο μου και θελησα να τα μοιραστω μαζι σας με ειλικρινεια και αγαπη...

    Κλεινοντας ...Ευχομαι καλη χρονια και καλη επιτυχια σε ολα τα παιδια...

    Να Σωσουμε την χωρα μας, οχι τους εαυτους μας...

    Απο θεσσαλονικη με αγαπη...Jim Andros


    Silverstrike
    05.01.2013, 16:41

    Κατ'εμέ πολλά τραγούδια έχουν αφουκραστεί την εποχή που ζούμε και χουν καταπιαστεί

    με πολύ ευαίσθητα θέματα,το καθένα με τον δικό του μοναδικό τρόπο.

    Κακά τα ψέματα μια μικρή κοινωνία είναι και δω που καθρεφτίζει τι συμβαίνει έξω στη πραγματική

    κοινωνία.Δε πιστεύω ότι είναι θέμα του τι πουλάει και τι όχι.Είναι λάθος να μιλάμε έτσι για κάποιους 

    ανθρώπους που εκφράστηκαν.Έχει γίνει δύσκολο πλεον να εκφραστείς γιατί σε καθετί που θα κάνεις 

    οι άνθρωποι θα προσμετρήσουν την αξία του σε χρήματα!Πουλάς ή όχι.Αν πουλάς μπαίνεις στο σωρό

    με αυτούς που πουλάνε,αν όχι στο σωρό με τους αντιεμπορικούς.Παιδιά,ας σκεφτούμε λίγο πριν μιλήσουμε.

    Όλοι μας είμαστε ξεχωριστοί και ταυτόχρονα έχουμε τις ίδιες ανάγκες!Απο κει και πέρα δε θα μιλήσουμε

    εδώ για αγορές,για ζήτηση και προσφορά.Αυτο που μας λείπει είναι η ζήτηση και η προσφορά ψυχής.

    Κι απο ψυχή ακουσα πολύ στο πρώτο γκρουπ,κι έχουμε ακόμα τόσα!

    Όσον άφορα το διαγωνιστικό κομμάτι της γιορτής αυτής,κι όταν ήμασταν μικροί κάποιος πάντα

    έχανε και κάποιος κέρδιζε,στη μπάλα,στο κυνηγητό,σε όλα.Αυτό όμως δεν άλλαζε κάτι,ήμασταν 

    ακόμα χαρούμενοι που απλά συμμετείχαμε στο παιχνίδι,και μετά κερνούσαν οι ''χαμένοι'' τους ''νικήτες'',

    χαμογελούσαμε κι όλα μέλι γάλα.

    Ας μην μιζεριάζουμε λοιπόν,αυτό το μαράζι έχω.Ας χειροκροτούμε τέτοιες προσπάθειες!

    Μπράβο σε όλους που συμμετείχαν γιατί έχουν το θάρρος να εκφραστούν,σε έποχες που η 

    λογοκρισία πλέον υπάρχει παντού,ακόμα και στα κοντινά μας προσωπα,ακόμα και μέσα μας.

    Υγεία,Δημιουργία κι Ευτυχισμένο το 2013!


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    05.01.2013, 17:19

    Kαλησπέρα. Χρόνια πολλά και καλά. Καλή χρονιά με υγεία και ευτυχία. Καλή επιτυχία σε όλους τους μετέχοντες στο διαγωνισμό. Μια γνώμη θα πω και ας φανώ σκληρή. Οι γνώσεις μου στη μουσική λιγοστές, αλλά το μειονέκτημα αυτό αντισταθμίζεται με πολλές ώρες ακρόασης όλων των ειδών μουσικής στο ραδιόφωνο και τη τηλεόραση. Στην ηλικία που είμαι, έχω κατασταλάξει ποιά είδη μουσικής μου ταιριάζουν περισσότερο, χωρίς να είμαι αρνητικά διακείμενη σε αυτά που μου ταιριάζουν λιγότερο. Δεν έχω ξεχωρίσει κανένα τραγούδι του 3ου Διαγωνισμού, γιατί όλα αποτελούν μια προσπάθεια νέων μουσικών και αυτή θα μετρήσω με τα όσα ξέρω. Τώρα, εάν μπήκατε στο τρυπάκι να συνετάσχετε με ένα τραγούδι ανταγωνιστικό και εμπορικό, τότε γιατί δηλώσατε συμμετοχή; Γιατί δεν μετέχετε με ένα μουσικό κομμάτι σας, που εσείς κρίνετε ποιοτικό και εκφράζει απόλυτα τη καλλιτεχνική σας φύση; Πως θέλετε να αλλάξει ο κόσμος, εάν δεν είστε ειλικρινείς με τον εαυτό σας πρώτα και μετά με τους υπόλοιπους; Όσον αφορά τη δική μου ψήφο,δεν θα έχει εφαρμογή σε αυτή η ρήση: "διυλίζω τον κώνωπα και καταπίνω την κάμηλον". Αυτά είχα να πω και σε όποιον αρέσω. Δεν γίνεται να αρέσουμε σε όλους και μου αρκεί που αρέσω σε ελάχιστους ανθρώπους. Με εκτίμηση, Ε.Σ.


    -----------------

    Ερχόμαστε από μια σκοτεινή άβυσσο καταλήγουμε σε μια σκοτεινή άβυσσο  το μεταξύ φωτεινό διάστημα το λέμε Ζωή.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την EVAGGELIASAKELLARIOU, 05-01-2013 17:59 ]


    delta66
    05.01.2013, 19:22

    Παράθεση:

    Το μέλος ixthis στις 05.01.2013, 04:43 έγραψε...

    Το άσχημο και αυτό που δε μ άρεσε καθόλου είναι  το γεγονός ότι κάποιοι διαγωνιζόμενοι   κάνουν στις 12 και ένα  αίτημα φιλίας  και στις 12 και  δύο με πλάγιο τρόπο σου ζητούν να τους ψηφίσεις. Εμένα αυτό  μόνο κακή εντύπωση μου κάνει. Αυτό μόνο αίτηση φιλίας δεν είναι και σε μένα  λειτουργεί αρνητικά. Και αυτό είναι ξαναλέω προσωπική άποψη.


    -----------------
    κατά βάθος όλοι ξέρουμε..........

    Χαχαχα, σε τι επιπεδο φτανουν μερικοι για τα ψηφαλακια !!!!

    Συναγωνιζονται την "ποιοτητα" της πολιτικης στη Ελλαδα.


    -----------------

    ....click for Spyros Delta....click for Μαθήματα Κιθάρας....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 05-01-2013 19:22 ]


    Alabama
    05.01.2013, 22:12
    Καλησπέρα σε όλους κι από μένα, Μusic Heaven παιδάκι μου καλό θέλω καταρχήν να σου δωσω συγχαρητήρια (και φέτος) γι αυτό που κάνεις και μας δινεις την δυνατότητα να ακουσουμε καινουριες μουσικες. Θέλω να πιστεύω πως όλοι οι συνδρομητές του ΜΗ είναι το ίδιο ευγνώμονες με μένα και πως όλοι θα ψηφίσουν με το χέρι στην καρδια αλλα και στα αυτιά.Δε θα σχολιάσω κανεναν τραγουδι.Μου αρεσαν τα περισσοτερα....και μπορώ να πω πως κάποια συγκεκριμένα επιχείρησα να φανταστώ πως τα γραψαν οι δημιουργοι τους (ξέρετε....κιθαρουλα,χαμηλος φωτισμος και ολα τα συναφη). Όπως λοιπόν προείπα δε θα σχολιάσω κανεναν δημιουργό και κανένα δημιούργημα. Θέλω να σχολιάσω όμως έναν συνδρομητή του ΜΗ (νομίζω Κωστας Αγάς ή Αγκάς λέγεται τελος παντων) ο οποίος έγραψε ένα σχόλιο γιά το τραγούδι "Περιμένω να ξυπνήσω''.....όχι όχι παίδες,δεν είμαστε βαλτοί και δεν κάνουμε ντόρο γιά το τραγουδι για να το ακουσετε.Ουτε εγώ ξέρω την μπάντα που παίζει. Λοιπόν,επειδη πιστεύω πως το πλείστων του ΜΗ έχει μουσική παιδεία,θέλω να σου πω τα εξής αγαπητέ φίλε: 1)Την φωνή δεν θα την σχολιάσω διότι ο singer δεν έχει φωνή!Έτσι μας έδωσε να καταλάβουμε τουλάχιστον. 2)Κάθε διαγωνισμός στοχεύει (νομίζω...αλλά και πιστεύω ακράδαντα) πως σκοπό του έχει να φέρει στην επιφάνεια νέους ανθρώπους και κυρίως νέες τάσεις στην μουσική. Εμένα αγαπητέ φίλε το συγκεκριμένο τραγουδι μου θύμισε την (κατα τ αλλα υπεροχη) δεκαετια του '80...κατι Motley Crew κάτι Cinderella και διαφορα αλλα παραπλησια γκρουπ. Δεν μου δίνει κάτι καινούριο,κάτι φρέσκο που να τ ακούσω και να πω "ρε συ...τι ειν' αυτό?????" Θέλω να πω πως το συγκεκριμένο είδος έχει ξαναπαιχτεί & μπορούμε να τ ακουσουμε από καταξιωμένους καλλιτέχνες. Ασφαλώς και υπάρχουν ανθρωποι οι οποίοι πάτησαν στις μουσικές άλλων για να κάνουν καριέρα....αλλά ρε παίδες...τα βαρέθηκα αυτά.Ν ακούσω κάτι που δεν έχω ξανακούσει θέλω,δε νομίζω να ζητάω πολλά! 3)Τελειώνω με τον στίχο.....δεν καταλαβα τίποτα...και το χειρότερο είναι πως όταν τέλειωσε δε θυμόμουν και τίποτα. Κλείνω εδώ θέλοντας να επιστήσω την προσοχή στους καλούς συνοδοιπόρους του ΜΗ. Ας είμαστε πιό προσεκτικοί στις κριτικές μας και ας κρατήσουμε το ΜΗ ανέπαφο με οτιδήποτε fake. Αυτό άλλωστε είναι τοσο γενναιόδωρο μαζι μας όλα αυτά τα χρόνια που μας ενημερώνει γύρω απ την μουσική! Καλά αποτελέσματα σε όλους!
    jorge
    05.01.2013, 22:13
    Για να επανέλθουμε στο θέμα... Εγώ έχω ξεχωρίσει μια ροκ μπαλάντα, που ακροβατεί... επικίνδυνα. Στο 1ο group πάντως δεν έδωσα πουθενά 5 αστέρια, αλλά 4 αστέρια έδωσα σε αρκετά τραγούδια. Τα οποία όμως βρίσκονται κάπου στη μέση της λίστας και μόνο ένα είναι στην πεντάδα. Αυτό βέβαια ελάχιστη σημασία έχει, καθώς αυτό που έχει αξία είναι να ευχαριστηθούμε την εμπειρία, όλοι. Και να μπούμε στην διαδικασία να ανακαλύψουμε μόνοι μας νέα ωραία τραγούδια και από εκεί κομμάτια του εαυτού μας.
    kwstasagas
    05.01.2013, 23:31

    Παράθεση:

    Το μέλος Alabama στις 05.01.2013, 22:12 έγραψε...

    . Θέλω να σχολιάσω όμως έναν συνδρομητή του ΜΗ (νομίζω Κωστας Αγάς ή Αγκάς λέγεται τελος παντων)  Ας είμαστε πιό προσεκτικοί στις κριτικές μας και ας κρατήσουμε το ΜΗ ανέπαφο με οτιδήποτε fake. Αυτό άλλωστε είναι τοσο γενναιόδωρο μαζι μας όλα αυτά τα χρόνια που μας ενημερώνει γύρω απ την μουσική! Καλά αποτελέσματα σε όλους!

    Kώστας Άγας, παρακαλώ, και χαίρω πολύ για τη γνωριμία !!!

    Αγαπητέ Alabama, στο σχόλιο που έγραψα δεν έκανα τίποτα περισσότερο απ' το να εκφράσω τη γνώμη μου !!! Το τραγούδι μού άρεσε πολύ και το ακούω ξανά και ξανά !!! Εσύ, απλώς, τυχαίνει να έχεις αντίθετη άποψη, την οποία και έγραψες [και, φυσικά, πολύ καλά έκανες] !!! Είναι δυνατόν να αρέσουν σε όλους μας τα ίδια πράγματα ??? Φυσικά και όχι !!! Έτσι, κάποιο τραγούδι, το οποίο το βαθμολόγησες με 5 αστέρια / 12 βαθμούς, ενδεχομένως σε εμένα μπορεί να μην αρέσει και να το "φιλοδώρησα" με λιγοστά αστεράκια !!! Γούστα είναι αυτά και ο καθένας μας έχει διαφορετικά ... [έτσι, για παράδειγμα, μπορεί π.χ. να μού αρέσει πολύ ο Σωκράτης Μάλαμας, και, μάλιστα, ήμουν από τους πρώτους που τον στήριξαν στις αρχές των 90ς, προτού γίνει διάσημος !!! Σε μια συναυλία του στο "Μετρό" περί το 1993 ήμασταν μόλις 20 άτομα, τόσους μας μέτρησα !!! Όμως ... όταν κάποτε έπεσε στα χέρια μου ο δίσκος βινυλίου "Διατάραξη Κοινής Ησυχίας" με επιλογές από ελληνικό πανκ, του "άλλαξα τα φώτα" στις ακροάσεις, κι ας πρόκειται για είδος μουσικής που δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα !!! Κι αυτό επειδή διέκρινα στα "αντεργκράουντ" και "οργισμένα" ελληνικά συγκροτήματα αυτής της συλλογής "εντιμότητα" και "αυθεντικότητα", όπως διέκρινα στο τραγούδι που επαίνεσα] !!!

     

    Όσο για το άλλο που λες περί fake ... Σε διαβεβαιώ, φίλε μου, ότι, γράφοντας την άποψή μου ήμουν 100% αληθινός και ειλικρινής [όπως, άλλωστε, είμαι "αληθινός" και "ειλικρινής" απ' την πρώτη στιγμή που έκανα εγγραφή στο ΜΗ, εδώ και 4 περίπου χρόνια, που γράφω στο site, δεν έχω γράψει ούτε ... "μισή ψευτιά"] !!! Τον δημιουργό του τραγουδιού που επαίνεσα ούτε τον γνωρίζω, ούτε με γνωρίζει προσωπικά !!! Έγραψα, πολύ απλά, τελείως άδολα και ανιδιοτελώς την άποψή μου [με την οποία, πολύ απλά, τυχαίνει να μη συμφωνείς] !!!

    Κι αν έγραψα την άποψή μου "πρόωρα", το έκανα επειδή ήδη έχει "διαγραφεί" η πορεία του "Περιμένω να ξυπνήσω" : Δεν θα πάρει τη θέση κανενός άλλου τραγουδιού στην τελική πεντάδα, όλα δείχνουν ότι θα τερματίσει μεταξύ 25ης - 35ης θέσης !!! Συνεπώς, ακόμη κι αν υποτεθεί ότι η άποψή μου για το εν λόγω άσμα ίιισως να επηρέαζε τη διαμόρφωση της "τελικής πεντάδας", εντέλει ... ούτε αυτό πρόκειται να συμβεί !!!

    Αν και ... σύντομα βλέπω να "επανέρχομαι" για να γράψω τη γνώμη μου και για τα άλλα τραγούδια του 1ου ομίλου που έχω ήδη αγαπήσει προτού να "κλείσουν οι κάλπες" του 1ου ομίλου !!! Κι αυτό επειδή τα βλέπω σιγά - σιγά να απομακρύνονται από την 1η πεντάδα !!! Σιγά - σιγά "διαγράφεται" κι αυτών η "μοίρα" τους .... Κι επειδή, όταν θα κλείσουν οι κάλπες του 1ου ομίλου αυτά τα τραγούδια μάλλον θα "χαθούν" από τ' αυτιά μου ... τρέχω ξανά στη σελίδα του διαγωνισμού να τα ακούσω ξανά και ξανά !!! Αν μη τι άλλο, μέχρι να αποκλεισθούν ας τα ευχαριστηθώ όσο μπορώ .....     

     

     


    gregmel
    06.01.2013, 11:58

    Τελικα αυτος ο διαγωνισμος μου φαινεται μπαζει απο διαφορες μεριες.

    1)γινονται(υπογειως) αλλαξο..αστεριές !

    2)καποιοι εχουν 3,4,5...λογαριασμους !

    Δεν λεω,εξυπνη η ιδεα του site για τον διαγωνισμο,για να εχει κινηση κ διαφημησεις, οκ,αλλα δεν θα επρεπε να

    εχει και τον τροπο να τον προστατεψει(οπως κ τη μουσικη κ τους σωστους απο τους συμμετεχοντες)?

    Δεν σκοπευω να ξαναδωσω συμμετοχη αν δεν αλλαξουν οι συνθηκες(πχ να ψηφιζει ΜΟΝΟ ΕΠΙΤΡΟΠΗ αποτελουμενη απο σοβαρους καλλιτεχνες)

    ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ και να γινει ΘΕΣΜΟΣ κ ναχει ωφελη και για το site,και για οσους εντιμους μουσικους νοιωθουν την αναγκη να προωθησουν τη δουλεια τους με ΕΝΤΙΜΟ και ΚΑΘΑΡΑ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ.

    Γιατι εχει πολλα υγειά ατομα εδω μεσα(που δεν θα πευτανε σε κρεβατια για να ανελθουν καλλιτεχνικα) καΙ νομιζω πως ΑΥΤΑ  τα ατομα ΑΞΙΖΟΥΝ ενα Δικαιωτερο Διαγωνισμο!


    jorge
    06.01.2013, 13:18
    gregmel είσαι εκτός θέματος, αλλά μας ΣΥΚΟΦΑΝΤΕΙΣ και θα σου απαντήσω εδώ: Έχεις αποδείξεις οτι γίνονται "αλλαξοαστεριές"; Έχεις αποδείξεις οτι κάποιοι διπλοψηφίζουν;

    Αν δεν έχεις ζήτα τώρα δημοσίως συγνώμη γιατί διαφορετικά θα το πάμε αλλιώς.
    DONARAKONTINTINA
    06.01.2013, 14:10
    ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ gregmel ...ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΜΕΛΟΣ , ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΜΕΡΟΣ ΣΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ.ΑΛΛΑ ΨΗΦΙΖΩ ΚΙΟΛΑΣ..ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΛΕΣ ΟΤΙ ΔΙΠΛΟΨΗΦΙΖΟΥΜΕ, Η ΟΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΚΟΜΠΙΝΑ ΜΕ ΤΑ ΑΣΤΕΡΙΑ,ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΤΙ? ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΜΕΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΔΙΑΦΑΝΙΑ, ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ ΤΟΥ Mousik Heaven,,
    gregmel
    06.01.2013, 14:45

    jorge, ενταξει,ζητω συγνωμη. δεν ειχα ομως καμια  προθεση να θιξω το θεσμο κ το site,ισα ισα που επαινω πολυ τετοιες προσπαθειες,κι αυτα που εγραψα τα εγραψα μονο απο επιθυμια  να προστατευτει καλυτερα ο διαγωνισμος 


    jorge
    06.01.2013, 15:28
    Δεκτή.

    Και μια χαρά προστατεύεται ο διαγωνισμός αγαπητέ. Έχει περιοριστεί τόσο πολύ ο αριθμός αυτών που μπορεί να ψηφίσουν, που δεν υπάρχει ΚΑΝ η έννοια οτι ο διαγωνισμός γίνεται για εμπορικούς σκοπούς. Θα αφήναμε να ψηφίζει ο οποιοσδήποτε, όσες φορές θέλει, χωρίς κανένα περιορισμό και θα είχαμε 100 φορές παραπάνω κίνηση και μέλη.

    Τώρα ξέρεις τι γίνεται;

    Απ' οτι φαίνεται, δεν ξέρεις.

    Σου λέω λοιπόν οτι ψηφίζουν μόνο μέλη που γράφτηκαν ΠΡΙΝ ΚΑΝ ανακοινωθεί ο διαγωνισμός (πριν τον Οκτώβρη) και παράλληλα όσοι ΤΟΤΕ είχαν έστω μια Χρυσή Νότα. Τι σημαίνει αυτό; Οτι αν κάποιος είχε φτιάξει στο παρελθόν 50 λογαριασμούς έτσι για να τους έχει όταν θα ερχόταν ένας διαγωνισμός, δεν τους εκμεταλλεύεται γιατί αυτοί οι λογαριασμοί λογικά έμειναν ανενεργοί. Αλλά ακόμα κι αν δεν ήταν ανενεργοί και κάποιος έχει πολλαπλούς λογαριασμούς, πάλι έχουμε φίλτρα που εντοπίζουμε ύποπτες ψήφους και τις αφαιρούμε. Το επόμενο που θα μπορούσαμε να κάνουμε θα ήταν να μας στέλνουν τα μέλη ταχυδρομικά αντίγραφο ταυτότητας ή να τα φωνάζουμε στο γραφείο και να ψηφίζουν πάλι με ταυτότητα, όπως γίνεται στις εκλογές.

    Αν έχεις κάτι να πεις, επιχειρηματολόγησε συγκεκριμένα. Ή παρέπεμψε σε κάποιον πιο διαφανή ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ διαγωνισμό.

    Αλλιώς μην ξαναγράψεις το παραμικρό περί διαφάνιας και αξιοπιστίας γιατί θα φτάσουμε στα άκρα και με σένα και με όποιον άλλον συκοφαντεί δημόσια, χωρίς αποδείξεις και επιχειρήματα.
    delta66
    06.01.2013, 17:05

    Παράθεση:

    Το μέλος gregmel στις 06.01.2013, 11:58 έγραψε...

    Δεν σκοπευω να ξαναδωσω συμμετοχη αν δεν αλλαξουν οι συνθηκες(πχ να ψηφιζει ΜΟΝΟ ΕΠΙΤΡΟΠΗ αποτελουμενη απο σοβαρους καλλιτεχνες)

    ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΘΕΙ και να γινει ΘΕΣΜΟΣ κ ναχει ωφελη και για το site,και για οσους εντιμους μουσικους νοιωθουν την αναγκη να προωθησουν τη δουλεια τους με ΕΝΤΙΜΟ και ΚΑΘΑΡΑ ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ.

    Γιατι εχει πολλα υγειά ατομα εδω μεσα(που δεν θα πευτανε σε κρεβατια για να ανελθουν καλλιτεχνικα) καΙ νομιζω πως ΑΥΤΑ  τα ατομα ΑΞΙΖΟΥΝ ενα Δικαιωτερο Διαγωνισμο!



    Για τον απλο κοσμο, δεν φτιαχνονται τα τραγουδια απο τους τραγουδοποιους?

    Τι δουλεια εχει η "επιτροπη"?

    Για ποιους γραφεις τραγουδια?

    Ο "απλος" κοσμος μπορει να μην εχει "μουσικες γνωσεις" (οχι δλδ πως τις εχουν απαραιτητα και ολοι οι "σοβαροι" καλλιτεχνες), αλλα εχει το ενστικτο να κρινει τι ειναι καλο και τι οχι, και μπορει και κρινει σωστα.

    Εκ του αποτελεσματος φαινεται.

    Tα καλα τραγουδια που μενουν στην ιστορια, ειναι τραγουδια που αρεσουν στον κοσμο κι οχι στις "επιτροπες".

    ΥΓ  Εξαλλου δεν μπορει καποιος τραγουδοποιος να πεσει στο κρεββατι με ολον αυτον τον κοσμο για να "ανελθει καλλιτεχνικα".

    Με την "επιτροπη" θα μπορουσε Smile


    -----------------

    ....click for Spyros Delta....click for Μαθήματα Κιθάρας....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την delta66, 06-01-2013 17:09 ]


    Mariakolioy
    06.01.2013, 17:16

    Ηρεμία παιδια! Στην Ελλάδα βρισκόμαστε.Η αξιοκρατία δεν είναι το χαραστηριστικό της.Εφ' όσον ψηφίζουν τα μέλη φυσικό είναι να ψηφίσουν τους φίλους τους.Το λάθος ήταν-όπως πολύ σωστά παρατήρησε κάποιος φίλος-ότι δεν υπάρχει κριτική επιτροπή.


    jorge
    06.01.2013, 17:25
    Το λάθος είναι ΜΟΝΟ δικό σας που συμμετείχατε σε διαγωνισμό που έλεγε οτι ΔΕΝ υπάρχει επιτροπή.
    ilio
    06.01.2013, 17:40

    Καλή χρονιά,χρόνια πολλά σε όλους και καλή επιτυχία σε όλους τους συμμετέχοντες στον διαγωνισμό!!!{#emotions_dlg.beer}

    Σημασία έχει - κατά την δική μου άποψη - η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ στο κάλεσμα και όχι η κατάταξη,η νίκη,η προβολή των τραγουδιών κλπ.

    Το σημαντικό είναι να χαρούμε την διαδικασία της ακρόασης και να ακούσουμε νέα τραγούδια και δημιουργούς!

    Ας μην γκρινιάζουμε,ακόμα δεν άρχισε καλά - καλά ο διαγωνισμός, κι ας είμαστε λιγότερο ανταγωνιστικοί και περισσότερο συναγωνιστικοί και επίσης ας έχουμε εμπιστοσύνη στο Musicheaven και στους ανθρώπους του,τα μέλη του!Ο διαγωνισμός είχε δοκιμαστεί στο παρελθόν και με επιτροπή καλλιτεχνών αλλά δεν απέδωσε τόσο όσο όπως γίνεται τώρα - τους 2 τελευταίους διαγωνισμούς - με την αποκλειστική συμμετοχή του κοινού στην διαδικασία της ψηφοφορίας!

    Καλή επιτυχία σε όλους!!!Smile


    -----------------
    "Δεν τα βλέπεις όλα από εκεί που τα κοιτάς"

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ilio, 06-01-2013 17:41 ]


    AR-ON
    06.01.2013, 18:52

    Επισυνάπτω ένα αρχείο excel που βοηθά πιστεύω πολύ τη διαδικασία ψηφοφορίας.

    Απευθύνεται βέβαια σε όσους πραγματικά ενδιαφέρονται με θετική ενέργεια να συμμετέχουν σε αυτή τη γιορτή μουσικής δημιουργίας που διοργανώνει το Musicheaven. Φυσικά υπάρχουν και κάποιοι που ΔΕΝ ενδιαφέρονται να ΑΚΟΥΣΟΥΝ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ (επειδή ενδιαφέρονται μόνο είτε για τη δική τους συμμετοχή, είτε για τις συμμετοχές των γνωστών τους), όμως η μεγάλη πλειοψηφία των μελών πραγματικά νοιάζεται να ακούσει μουσική και να χαρεί τη δημιουργικότητα τόσων πολλών ανθρώπων που συμμετέχουν ως συντελεστές (ερασιτέχνες ή επαγγελματίες τραγουδοποιοί, συνθέτες, στιχουργοί, τραγουδιστές, μουσικοί, ηχολήπτες κλπ.) και θέλει να τους επιβραβεύσει για την περισσότερο ή λιγότερο επιτυχημένη προσπάθειά τους. Γι' αυτό και όσο κι αν κάποιοι (αδικαιολόγητα για μένα) γκρινιάζουν, όσο κι αν ψάξουν δε θα βρουν πουθενά άλλους διαγωνισμούς με τέτοια διαφάνεια και καλή οργάνωση, όσο ο συγκεκριμένος του Musicheaven. Άλλωστε αυτό το αποδεικνύει η τεράστια συμμετοχή (έχετε δει πολλούς διαγωνισμούς με ...304 συμμετοχές;;; Και να 'στε σίγουροι, καμιά επιτροπή πουθενά δεν μπορεί να αντικαταστήσει την αξία πολλών εκατοντάδων (να μην πω χιλιάδων) ανθρώπων που αξιολογούν - ψηφίζουν, σιγά μην ακούγανε οι "ειδικοί" μιας επιτροπής με σοβαρότητα τόσα πολλά κομμάτια και να αποφάσιζαν δικαιότερα από όλους εμάς τους μουσικόφιλους (είδαμε τα χαΐρια τους και στον 1ο διαγωνισμό μας, όσο και σε άλλους διαγωνισμούς άλλων φορέων).

    Κατεβάστε το αρχείο λοιπόν και σε κάθε τραγούδι βάλτε βαθμούς από 0 έως 5 σε κάθε κατηγορία (στίχοι 40%, μελωδία 40%, ενορχήστρωση 10%, ερμηνεία 10%): τα αστεράκια τα οποία πρέπει να βάλετε σε κάθε τραγούδι υπολογίζονται αυτόματα στην τελευταία στήλη δεξιά. Ακόμη κι αν δεν συμφωνείτε με τα βάρη όπως τα έβαλα εγώ, μπορείτε μόνοι σας να τα αλλάξετε στην πρώτη γραμμή του φύλλου εργασίας: και πάλι αυτόματα θα εμφανιστούν τα αστεράκια που πρέπει να βάλετε με βάση τα δικά σας ποσοστά βάρους.

    Νομίζω ότι σε όποιους πραγματικά ενδιαφέρονται να ακούσουν ΟΛΑ τα κομμάτια και πάνω από μια-δυο φορές, θα φανεί εξαιρετικά χρήσιμο. Θα συνιστούσα να μην βιάζεστε να ψηφίζετε. Έχετε δύο ολόκληρες εβδομάδες για κάθε group και αξίζει να ακούσετε προσεκτικά ολόκληρα τα κομμάτια (μην βασίζεστε στα πρώτα δευτερόλεπτα ακρόασης και στην πρώτη εντύπωση, πολλές φορές το 2ο-3ο άκουσμα αλλάζει την αρχική μας άποψη). Προσωπικά, σε ορισμένα κομμάτια που ήμουν προκατειλημμένος από την πρώτη ακρόαση, άλλαξα γνώμη με τη δεύτερη - τρίτη ακρόαση. Εν τω μεταξύ το excel σας βοηθά: 
    α) όχι μόνο να καταγράφετε τις εντυπώσεις σας μέχρι να ολοκληρώσετε τη συνολική διαδικασία ακρόασης, αλλά και  
    β) να κρίνετε δικαιότερα, αναλύοντας την αξία κάθε συμμετοχής στις επί μέρους κατηγορίες (στίχος, μελωδία, ενορχήστρωση, ερμηνεία).

    Επαναλαμβάνω, αν κάποιος διαφωνεί με τα βάρη μου μπορεί να αλλάξει τα ποσοστά. 
    Παράδειγμα 1: δεν θέλετε να κρίνετε καθόλου την ενορχήστρωση, εξομοιώνοντας φτωχά demo με αρτιότερες-ακριβότερες παραγωγές; Βάλτε επάνω στη στήλη "Ενορχήστρωση" 0% αντί 10% και προσθέστε αυτά τα 10% σε άλλες κατηγορίες. Προσοχή, πρέπει το άθροισμα να είναι 100%! 
    Παράδειγμα 2:Δεν θέλετε να κρίνετε καθόλου το τραγούδισμα, εξομοιώνοντας καλές με κακές φωνές - δίνοντας απόλυτη αξία στη δυναμική του κομματιού όταν τραγουδηθεί από καταλληλότερη φωνή; Βάλτε βάρος 0% επάνω από τη στήλη ερμηνεία και μοιράστε το 10% στις άλλες κατηγορίες, ώστε το άθροισμα βαρών να είναι και πάλι 100%.

    Καλή ακρόαση και καλό βόλι! Εγώ θέλω ακόμη κάποιες μέρες ακρόασης για να συμπληρώσω τελείως το δικό μου excel ώστε να αισθάνομαι όσο το δυνατόν δικαιότερος απέναντι σε όλους τους συμμετέχοντες του πρώτου group. Γενικά όσο περισσότερο ακούω, τόσο πιο ευχαριστημένος είμαι από το επίπεδο του πρώτου δείγματος (38 από 304) και είμαι σίγουρος ότι στα 40 του τελικού θα έχουμε τουλάχιστον 10-15 υπέροχα πραγματικά κομμάτια (σίγουρα θα υπάρξουν και κάποια υπέροχα αδικημένα που δεν θα προκριθούν, αλλά εδώ είμαστε οι παραγωγοί του musicheaven radio να τα ανιχνεύσουμε και να τα προβάλλουμε όσο μπορούμε, ανεξαρτήτως αποτελέσματος).


    επισυναπτόμενα: 3ος Διαγωνισμός Τραγουδιού Musicheaven.xls 
    yiannisyiannis
    06.01.2013, 19:01
    Πάρα πολύ χρήσιμο Χάρη, σ' ευχαριστούμε πολύ!