ελληνική μουσική
    520 online   ·  210.840 μέλη

    Ποια τραγούδια του 3ου Διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    blogarismenos-enge-falos
    10.01.2013, 06:07

    για το 1ο γκρούπ
    Θα ήθελα να ακούσω κάτι αμιγώς Blues...το πιό κοντινό σε μένα ακουστικά ήταν η ακουστική Swing Πηνελόπη (ένα συγκρότημα που πιθανότατα να έχω φωτογραφίσει και γνωρίζω τους μουσικούς του), αλλα το Ελληνικό cool μαγκιόρικο υφάκι του τραγουδιστή που πλασαριζόταν μέσω ραδιοφωνικού σταθμού freedom όταν κατέληξε σε playlist και διαφημίσεις με ξένισε.
    ξεχωρίζω θετικά (ασχέτως ψήφου/σειράς/αστεριών κλπ)
    *Το φεγγάρι του Γενάρη - για την σύνθεση/μουσική/στίχους. Μία παραγωγή που πιστεύω μπορεί να ζυγιστεί επάξια στα standards του Βαγγέλη Κορακάκη ίσως με μία καλύτερη φωνή σε χαρακτήρα σαν αυτή του Αργύρη Μπακιρτζή.

    *Το Για τον Αλέξη - για την ωραία του ενορχήστρωση και για την πιο αφηγηματική στάση του τραγουδιστή αντί για φαμφαρίζουσες κορώνες. Ίσως να είχε μια καλύτερη τύχη 2-3 χρόνια πρίν που το θέμα ήταν πιο ζεστό

    *Τον φόβο με την καταπληκτική ενορχήστρωση σύνθεση στίχους και ηχογράφηση/μίξη - θα μπορούσε άνετα να είναι κάποιο track δίσκου του Παντελή Θαλασσινού


    VA505
    11.01.2013, 12:15

    Ερώτηση προς υπευθύνους διαγωνισμού: 

    Θα μπορούσαμε να βλέπαμε πόσες ακροάσεις έχει το κάθε τραγούδι?


    jorge
    11.01.2013, 12:24
    Δεν κρατάμε τέτοιο στατιστικό, επομένως είναι αδύνατο.
    jorge
    11.01.2013, 13:59
    Ήρθε ερώτηση με ΠΜ και απαντώ εδώ για να το δουν όλοι: Αν το τραγούδι που είναι στην 5η θέση ισοβαθμίσει με αυτό που είναι στην 6η, τότε προκρίνονται στον ΤΕΛΙΚΟ και τα 2.
    bouzoukiz
    11.01.2013, 14:56
    πολύ καλές οι συμμετοχές του πρώτου γκρουπ! κάποια κομμάτια άρεσαν περισσότερο κάποια λιγότερα. παρακαλούνται οι διαχειριστές να ελέγχουν καλύτερα για κλεμμένα. υπαρχει τραγούδι στο 1ο γκρουπ αντιγραφή από Διάφανα Κρίνα.
    jorge
    11.01.2013, 15:25

    Ποιό και με ποιό από Διάφανα Κρίνα μοιάζει;

    Edit:

    Είδα το ΠΜ, θα το ψάξουμε.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 11-01-2013 15:32 ]


    THANOS35
    11.01.2013, 18:05

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 06.01.2013, 19:53 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 05.01.2013, 23:31 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος Alabama στις 05.01.2013, 22:12 έγραψε...

    . Θέλω να σχολιάσω όμως έναν συνδρομητή του ΜΗ (νομίζω Κωστας Αγάς ή Αγκάς λέγεται τελος παντων)  Ας είμαστε πιό προσεκτικοί στις κριτικές μας και ας κρατήσουμε το ΜΗ ανέπαφο με οτιδήποτε fake. Αυτό άλλωστε είναι τοσο γενναιόδωρο μαζι μας όλα αυτά τα χρόνια που μας ενημερώνει γύρω απ την μουσική! Καλά αποτελέσματα σε όλους!

    Kώστας Άγας, παρακαλώ, και χαίρω πολύ για τη γνωριμία !!!

    Αγαπητέ Alabama, στο σχόλιο που έγραψα δεν έκανα τίποτα περισσότερο απ' το να εκφράσω τη γνώμη μου !!! Το τραγούδι μού άρεσε πολύ και το ακούω ξανά και ξανά !!! Εσύ, απλώς, τυχαίνει να έχεις αντίθετη άποψη, την οποία και έγραψες [και, φυσικά, πολύ καλά έκανες] !!! Είναι δυνατόν να αρέσουν σε όλους μας τα ίδια πράγματα ??? Φυσικά και όχι !!! Έτσι, κάποιο τραγούδι, το οποίο το βαθμολόγησες με 5 αστέρια / 12 βαθμούς, ενδεχομένως σε εμένα μπορεί να μην αρέσει και να το "φιλοδώρησα" με λιγοστά αστεράκια !!! Γούστα είναι αυτά και ο καθένας μας έχει διαφορετικά ... [έτσι, για παράδειγμα, μπορεί π.χ. να μού αρέσει πολύ ο Σωκράτης Μάλαμας, και, μάλιστα, ήμουν από τους πρώτους που τον στήριξαν στις αρχές των 90ς, προτού γίνει διάσημος !!! Σε μια συναυλία του στο "Μετρό" περί το 1993 ήμασταν μόλις 20 άτομα, τόσους μας μέτρησα !!! Όμως ... όταν κάποτε έπεσε στα χέρια μου ο δίσκος βινυλίου "Διατάραξη Κοινής Ησυχίας" με επιλογές από ελληνικό πανκ, του "άλλαξα τα φώτα" στις ακροάσεις, κι ας πρόκειται για είδος μουσικής που δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα !!! Κι αυτό επειδή διέκρινα στα "αντεργκράουντ" και "οργισμένα" ελληνικά συγκροτήματα αυτής της συλλογής "εντιμότητα" και "αυθεντικότητα", όπως διέκρινα στο τραγούδι που επαίνεσα] !!!

     

    Όσο για το άλλο που λες περί fake ... Σε διαβεβαιώ, φίλε μου, ότι, γράφοντας την άποψή μου ήμουν 100% αληθινός και ειλικρινής [όπως, άλλωστε, είμαι "αληθινός" και "ειλικρινής" απ' την πρώτη στιγμή που έκανα εγγραφή στο ΜΗ, εδώ και 4 περίπου χρόνια, που γράφω στο site, δεν έχω γράψει ούτε ... "μισή ψευτιά"] !!! Τον δημιουργό του τραγουδιού που επαίνεσα ούτε τον γνωρίζω, ούτε με γνωρίζει προσωπικά !!! Έγραψα, πολύ απλά, τελείως άδολα και ανιδιοτελώς την άποψή μου [με την οποία, πολύ απλά, τυχαίνει να μη συμφωνείς] !!!

    Κι αν έγραψα την άποψή μου "πρόωρα", το έκανα επειδή ήδη έχει "διαγραφεί" η πορεία του "Περιμένω να ξυπνήσω" : Δεν θα πάρει τη θέση κανενός άλλου τραγουδιού στην τελική πεντάδα, όλα δείχνουν ότι θα τερματίσει μεταξύ 25ης - 35ης θέσης !!! Συνεπώς, ακόμη κι αν υποτεθεί ότι η άποψή μου για το εν λόγω άσμα ίιισως να επηρέαζε τη διαμόρφωση της "τελικής πεντάδας", εντέλει ... ούτε αυτό πρόκειται να συμβεί !!!

    Αν και ... σύντομα βλέπω να "επανέρχομαι" για να γράψω τη γνώμη μου και για τα άλλα τραγούδια του 1ου ομίλου που έχω ήδη αγαπήσει προτού να "κλείσουν οι κάλπες" του 1ου ομίλου !!! Κι αυτό επειδή τα βλέπω σιγά - σιγά να απομακρύνονται από την 1η πεντάδα !!! Σιγά - σιγά "διαγράφεται" κι αυτών η "μοίρα" τους .... Κι επειδή, όταν θα κλείσουν οι κάλπες του 1ου ομίλου αυτά τα τραγούδια μάλλον θα "χαθούν" από τ' αυτιά μου ... τρέχω ξανά στη σελίδα του διαγωνισμού να τα ακούσω ξανά και ξανά !!! Αν μη τι άλλο, μέχρι να αποκλεισθούν ας τα ευχαριστηθώ όσο μπορώ .....     

     


    ΠΑΝΤΩΣ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΟΜΜΑΤΙ Ο,ΤΙ ΚΙΑΝ ΛΕΤΕ ΠΑΡΟΛΟ ΠΟΥ ΤΟ ΡΟΚ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΟΥ! ΕΞΟΥ ΚΑΙ ΠΗΡΕ ΑΝΑΛΟΓΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ!ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΠΕΤΥΧΕ ΤΟ ΣΚΟΠΟ ΤΟΥ- ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΗΛΕΚΤΡΙΚΕΣ ΚΙΘΑΡΕΣ ΕΧΕΙ ΚΙ ΕΝΑ ΣΤΙΧΟ ΠΟΥ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ ΣΤΗ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΟΧΗ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑΝ!ΒΕΒΑΙΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΤΟΥ ΑΠΟΨΕΙΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΕΙΝΑΙ ΨΑΓΜΕΝΟ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ! SmileΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΝΑΕΙ ΣΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΓΥΡΟ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ ΗΔΗ ΚΕΡΔΙΣΕΙ ΤΙΣ ΕΝΤΥΠΩΣΕΙΣ!!!!{#emotions_dlg.clap}



    ομολογώ οτι αδίκησα το συγκεκριμένο κομμάτι...και δυστυχώς το κατάλαβα μετά τη δεύτερη ακρόαση...και από μένα λοιπόν  ένα μεγάλο μπράβο...όντως είναι ψαγμένο και αν & δε φαίνεται εκ πρώτης όψεως ..και η μελωδική του γραμμή είναι γαμάτη..εν πάσει πριπτώσει..ξεφεύγει από τα συνηθισμένα κι αυτό είναι που μετράει!!{#emotions_dlg.clap}μερικά κομμάτια αξίζει να τα ακούς και να τα ξανακούς προτού προβείς σε περαιτέρω ενέργειες!..οπότε απολαύστε τα πρώτα..και ψηφίστε μετά τις 5-6 μέρες!!να προλαβαίνει ο εγκέφαλος να τα επεξεργάζεται!!!!!{#emotions_dlg.eek}don't stop λοιπόν guys!ανεξαρτήτως αποτελέσματος...keep walking!!!{#emotions_dlg.thumbup} εγώ μάλλον ...ξύπνησα ...αργά{#emotions_dlg.crying}


    kwstasagas
    11.01.2013, 19:02

    Νομίζω ότι ... έφτασε η στιγμή να δώσω "συγχαρητήρια" σε άλλο ένα τραγούδι του 1ου ομίλου !!! Κι αυτό επειδή, όπως βλέπω, η μοίρα του ήδη έχει διαγραφεί : Κατά ... 99,999% δεν θα συμπεριληφθεί στην τελική πεντάδα, μιας και, κάθε φορά που ανατρέχω στον πίνακα βαθμολογίας του διαγωνισμού, το βλέπω ολο και πιο χαμηλά στη βαθμολογία και όλο και πιο μακριά απ' την πεντάδα !!!

    Λοιπόν ... πολλά συγχαρητήρια σε αυτούς που έφτιαξαν το τραγούδι "Ο άλλος εαυτός" !!! Όπως ήδη επισημάνθηκε από άλλο συμφορουμίτη, το τραγούδι έχει πολυ ωραία ενορχήστρωση !!! Εμένα, προσωπικά, μού θύμισε αρκετά ελληνικό ροκ από τα 70ς !!! Ιδίως ο ήχος "από παλιό hammond" στην κυριολεξία "τα σπάει" !!! Κι όμως ... ΄το τραγούδι δεν ακούγεται "παρωχημένο" αλλά "φρέσκο" και "μέσα στο πνεύμα της σημερινής εποχής" !!! Επίσης, πολλά - πολλά συγχαρητήρια για τον ευρηματικό στίχο του τραγουδιού !!! Στο τραγούδι αυτό έδωσα 4 αστέρια / 8 βαθμούς !!! Ο λόγος που δεν έδωσα "πλήρες πεντάστερο" ήταν επειδή η φωνή μού θύμισε κάααπως Αλκίνοο Ιωαννίδη !!! Όχι ότι αυτό είναι μεμπτόν [αυτό δα έλειπε], αλλά ... ένα ευρηματικό και αρκούντως πρωτότυπο τραγούδι προτιμώ, πάντα, να το ακούσω από μια φωνή που δεν θα με παραπέμψει σε "επώνυμα" πρότυπα !!! Παρόλα αυτά, όμως, η φωνή ανταποκρίνεται πλήρως στις απαιτήσεις του τραγουδιού !!!

    Κατά πάσα πιθανότητα, "Ο άλλος εαυτός" θα απουσιάσει απ' τον τελικό !!! Εγώ, όμως, μέχρι να τελειώσει ο πρώτος όμιλος, θα ανατρέχω στη σελίδα του διαγωνισμού να το απολαμβάνω όσο πιο συχνά μπορώ !!! Και ... μαζί με τα "συγχαρητήριά" μου, θα αφιερώσω στους δημιουργούς αυτού του τραγουδιού το "Ατλαντίς" των "Νοστράδαμος", το οποίο μού ήρθε στο μυαλό ακούγοντάς το ....

     


    Link

    ">


    MABRO
    13.01.2013, 19:17
    SYNANTHSHHHHHH!!!!!!!!!!
    jorge
    13.01.2013, 19:32
    Το δικό σου είναι;
    MABRO
    13.01.2013, 19:32
    OLA TA KOMMATIA EINAI YPEROXA!!!!! ALLA AYTO POU EIDA EINAI PWS H Rap APEXEI POLU APO TO SITE AYTO!!! GIAYTO KAI EMEIS ANEBASAME STON DIAGWNISMO TO KOMMATI ''SINANTHSH'' GIA NA KATALABOUN MERIKOI PWS TO Rap EINAI PLEON MOUSIKH!!! KAI ENAS POLU OMORFOS TROPOS EKFRASHS!! TSEKARETE AYTH TH STIGMH EINAI STA 16!!
    Ner0
    13.01.2013, 19:34

    Εμενα δεν με ενθουσιασε καποιο κομματι απο τον πρωτο ομιλο.Ελπιζω να ξεχωρισω καποιο στους επομενους.Νομιζω πως η πενταδα που εχει διαμορφωθει ειναι δικαια και αυτο δειχνει οτι δεν χρειαζεται να εχεις μουσικες γνωσεις για να ξεχωρισεις ενα καλο τραγουδι αναμεσα σε αλλα(το λεω γιατι πολλα μελη δεν ειναι μουσικοι και ειχε ακουστει κατι τετοιο απο εναν διαγωνιζομενο νομιζω..)Προσωπικα μου αρεσε πολυ η ενορχηστρωση στο "Φοβος" αν και νομιζω πως οι στιχοι δεν δενουν καλα με την μουσικη(σε αυτο εδωσα την υψηλοτερη βαθμολογια μου).Οσο για το κομματι που ειναι πρωτο μου αρεσε αρκετα αλλα μου θυμιζει πολυ Θ.Παπακωνσταντινου(το στυλ εννοω,μην παρεξηγουθουμε κιολας).Και νομιζω πως αυτο που ελειπε απο αυτον τον ομιλο ειναι η πρωτοτυπια.Ολα τα κομματια γραφτηκαν πανω σε ειδη υπαρχουσες φορμες(- το "Πηνελοπη" κατ'εμε).Οπως και να εχει Μπραβο σε ολους οσους πηραν μερος και μας χαρισαν αυτες τις διμιουργιες και ενα τεραστιο ευχαριστω στο ΜΗ και σε ολα τα παιδια που φανταζομαι κοπιασαν για να οργανωσουν εναν τοσο ομορφο διαγωνισμο.


    MABRO
    13.01.2013, 19:35
    NAI FILE MOU SOU ARESE?
    kwstasagas
    13.01.2013, 19:52

    Παράθεση:

    Το μέλος MABRO στις 13.01.2013, 19:35 έγραψε...

    NAI FILE MOU SOU ARESE?

    H 'Συνάντηση" είναι, κατ' εμέ, ένα "καλοδουλεμένο" και προσεγμένο ραπ με πολύ "γλυκούλη" συνδυσμό ανδρικών και γυναικείων φωνών !!! Επίσης, η εισαγωγή με το πιάνο φανερώνει "μουσική κατάρτιση" των δημιουργών του !!! Αντιγράφω ό,τι έχω σημειώσει στο τετράδιό μου, όπου κρατάω "στοιχεία" για τον διαγωνισμό, σχετικά με το τραγούδι σου : "Ραπ αλλά μελωδικό με ωραίες φωνές / έξυπνο τραγούδι / στο βάθος ανιχνεύονται ποπ αποχρώσεις" !!! Στο τραγούδι έδωσα 3 αστέρια [6 βαθμούς] !!!  

    Όμως ... το αγαπημένο μου ραπ απ' τον 1ο όμιλο είναι, όπως έχω ήδη γράψει, το "Όχι άλλη βία στα σχολεία" !!!


    jorge
    13.01.2013, 19:57
    Mambro, και να μου άρεσε, το γεγονός και μόνο οτι δηλωνεις οτι ξεχωρίζεις μονο το δικο σου κομματι, μου λέει πολλά. Ξέρεις, υπάρχει και κάτι που το λένε σεμνότητα.
    kwstasagas
    13.01.2013, 20:08

    Νομίζω ότι "το σώζει" κάπως στην αρχή του ποστ του, Wink

     

    Παράθεση:

    Το μέλος MABRO στις 13.01.2013, 19:32 έγραψε...

    OLA TA KOMMATIA EINAI YPEROXA!!!!!


    -----------------

    In violent times, you shouldn't have to sell your Soul [Shout - Tears For Fears]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kwstasagas, 13-01-2013 20:17 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kwstasagas, 13-01-2013 20:17 ]


    MABRO
    13.01.2013, 20:10
    EISAI SOSTOS ALLA DEN DILWSA AYTO.... EIMAI 24 XRONWN KAI DEN AKOYO KAI POLU ENTXNO H LAIKO..... H MOUSIKH P ME EKFRAZH EINAI Rap Reggae KAI TA PANTREMATA THS....... APO SEMNOTHTA PISTEPSE ME EXW ARKETH.... ALLA DEN MPORW NA KRINW KOMMATIA POY DEN GNORIZW THN MOUSIKH TOUS PISTEYW NA ME KATALABENEIS...
    MABRO
    13.01.2013, 20:13
    H SYNANTHSH DIMIOURGITHIKE SE 2WRES!!! TO MASTERING TOU EDWSE ZWH!! OPOTE DEN PISTEYO PWS EINAI PROSEGMENO.... ALLA MESA APO TA BIOMATA MAS..... PATHSTE STO YOUTUBE BMCSTYLE KAI THA KATALABETE!! EYXARISTW
    MABRO
    13.01.2013, 20:16

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 13.01.2013, 19:52 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος MABRO στις 13.01.2013, 19:35 έγραψε...

    NAI FILE MOU SOU ARESE?

    H 'Συνάντηση" είναι, κατ' εμέ, ένα "καλοδουλεμένο" και προσεγμένο ραπ με πολύ "γλυκούλη" συνδυσμό ανδρικών και γυναικείων φωνών !!! Επίσης, η εισαγωγή με το πιάνο φανερώνει "μουσική κατάρτιση" των δημιουργών του !!! Αντιγράφω ό,τι έχω σημειώσει στο τετράδιό μου, όπου κρατάω "στοιχεία" για τον διαγωνισμό, σχετικά με το τραγούδι σου : "Ραπ αλλά μελωδικό με ωραίες φωνές / έξυπνο τραγούδι / στο βάθος ανιχνεύονται ποπ αποχρώσεις" !!! Στο τραγούδι έδωσα 3 αστέρια [6 βαθμούς] !!!  

    Όμως ... το αγαπημένο μου ραπ απ' τον 1ο όμιλο είναι, όπως έχω ήδη γράψει, το "Όχι άλλη βία στα σχολεία" !!!

    SE EYXARISTW GIA TA ASTERAKIA PANTOS BRO OPOS LEME KAI EMEIS RESPECT!!


    jorge
    13.01.2013, 20:22

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 13.01.2013, 20:08 έγραψε...

    Νομίζω ότι "το σώζει" στην αρχή του ποστ του, Wink


    Κώστα τι να πρωτοσώσει όταν γράφει τον τίτλο του τραγουδιού του σε μια συζήτηση με θέμα "Ποιά τραγούδια ξεχωρίζετε;" Οκ, λέω οτι όλα είναι υπέροχα, αλλά ξεχωρίζω το ...δικό μου; Παράδειγμα προς αποφυγή είναι για όλους και δεν πρέπει να επικροτούμε τέτοιες πρακτικές, γιατί μεθαύριο θα κάνουν και άλλοι το ίδιο και ίσως πιο επιτηδευμένα και πονηρά. Και δεν το θέλει κανείς αυτό.

    Mabro, την είδα τη σεμνότητα και σε αυτό, αλλά και σε άλλα topics, έχω σχηματίσει άποψη.