ελληνική μουσική
    850 online   ·  210.833 μέλη

    Ποια τραγούδια του 3ου Διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    MABRO
    13.01.2013, 20:24
    EGW GNVMES PERNW FILARAKI MOY...... DEN THELW NA SWSW KATI....
    kwstasagas
    13.01.2013, 20:26

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 13.01.2013, 20:22 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 13.01.2013, 20:08 έγραψε...


     Παράδειγμα προς αποφυγή είναι για όλους και δεν πρέπει να επικροτούμε τέτοιες πρακτικές, γιατί μεθαύριο θα κάνουν και άλλοι το ίδιο και ίσως πιο επιτηδευμένα και πονηρά. Και δεν το θέλει κανείς αυτό.



    Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο !!! Κι εμένα με ... παρέσυρε ο ενθουσιασμός του νεαρού, που βλέπει το τραγούδι του να συμμετέχει στον διαγωνισμο και να μαζεύει βαθμους !!! Τι να κάνουμε βρε παιδιά, έχω μάθει "η χαρά του διπλανού μου να είναι και δική μου χαρά" .....


    -----------------

    In violent times, you shouldn't have to sell your Soul [Shout - Tears For Fears]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kwstasagas, 13-01-2013 20:28 ]


    MABRO
    13.01.2013, 20:33
    XEXEXE TI NA KANOUME XARIKAMEEE!!! XEXE!! :)
    MABRO
    13.01.2013, 20:47
    SORRY AN TO PIRATE ETSI!! TON MONO SKOPO POU EXW PAIDIA EINAI NA KATALABOUN MERIKOI PWS TO Rap DEN EINAI MONO YOYOYO!!!! AYTH H ANOHSIA EPIKRATH XRONIA..... KAI PLEON STHS MERES MAS ARXIZEI NA BGENEI EPIFANIAKA AYTO TO STIXEIO EYTIXOS ALLA KAI DISTIXOS POU MERIKOI EKMetalEBONTAI TO OTI KANOUN Rap KAI DIMIOURGOUN KSEFTILIKIA MONO KAI MONO GIA NA TA KONOMISOUN.....
    MABRO
    13.01.2013, 21:01

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 13.01.2013, 20:26 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 13.01.2013, 20:22 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος kwstasagas στις 13.01.2013, 20:08 έγραψε...


     Παράδειγμα προς αποφυγή είναι για όλους και δεν πρέπει να επικροτούμε τέτοιες πρακτικές, γιατί μεθαύριο θα κάνουν και άλλοι το ίδιο και ίσως πιο επιτηδευμένα και πονηρά. Και δεν το θέλει κανείς αυτό.



    Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο !!! Κι εμένα με ... παρέσυρε ο ενθουσιασμός του νεαρού, που βλέπει το τραγούδι του να συμμετέχει στον διαγωνισμο και να μαζεύει βαθμους !!! Τι να κάνουμε βρε παιδιά, έχω μάθει "η χαρά του διπλανού μου να είναι και δική μου χαρά" .....


    -----------------

    In violent times, you shouldn't have to sell your Soul [Shout - Tears For Fears]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την kwstasagas, 13-01-2013 20:28 ]



    KAI PALI SIGNWMH.... ALLA O ALLOS O PANAG.... PWS TON LENE TELOS PANTON SINERIZETE ENA PITSIRIKA OPOTE.... TI NA TOU PEIS....


    takispag
    14.01.2013, 01:40

    Εγώ έδωσα 5 αστεράκια σε 2 τραγούδια. Το ''Φόβος'' και το ''Σε μια φαντασία''. Τα θεωρώ τα κορυφαία του 1ου γκρουπ. Βέβαια έδωσα και σε άλλα 2-3 τα 4 αστέρια, και σε άλλα λιγότερα, αλλά αυτά τα δύο είναι αυτά που θα ήθελα να δω στον τελικό ανάμεσα σε αυτά που έρχονται απ'τα άλλα γκρουπ.

    Όσον αφορά το ''Η συνάντηση'', άσχετα απ'το αν μου άρεσε η όχι, θα προτιμούσα να το συζήταγε ο δημιουργός του μετά τη λήξη της ψηφοφορίας του συγκεκριμένου γκρουπ. Η συζήτηση την ώρα της ψηφοφορίας μου κάνει λίγο άσχημα, μου βγάζει την αίσθηση ότι πάει να ''σπρώξει'' το κομμάτι...


    ixthis
    14.01.2013, 04:47
    MABRO θα προτιμούσα να ακούσω στο διαγωνισμό ενα δικό σας οπως το άσμα΄΄μηνυμα΄΄ωραιο τραγούδι,,..μπραβο παιδιά
    MABRO
    14.01.2013, 05:21

    nase kala filaraki mou alla ayto to komati to proorizw gia ton disko mou....... seyxaristw pantos


    guevara
    14.01.2013, 16:53

    Η αλήθεια είναι πως περίμενα να τελειώσω την ακρόαση , να ψηφίσω και μετά να συμμετέχω στο συγκεκριμένο θέμα. Όλες αυτές τις μέρες δεν παρκολούθησα ποια τραγούδια βρίσκονται στην πρωτη 5αδα για να μείνω όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικός. Από το πρώτο , λοιπόν ,group βαθμολόγησα με 5* μόνο ένα τραγούδι. Με 4* βαθμολόγησα 3 τραγούδια , σε 7 τραγούδια έδωσα 3*. Τα υπόλοιπα μοιραστηκαν 1-2 αστέρια.... Βαθμολόγησα όλα τα τραγούδια με τουλαχιστον 1 αστερακι μόνο και μόνο για τη συμμετοχή. Παραπάνω αστέρια έδωσα μόνο σε όσα με έκαναν να τα ξανακουσω και να τα σιγοτραγουδήσω. Χαίρομαι που βλέπω (μετα την ψηφοφορία μου ) πως στην πρώτη πενταδα βρίσκονται τραγούδια στα οποία έδωσα υψηλή βαθμολογία. Αλλά χαίρομαι περισσότερο γιατί όλες αυτές τις μέρες που ακούω τα τραγούδια διαπιστώνω πως υπάρχει πλούσιο ταλέντο εκεί έξω....Και χαίρομαι ακόμη περισσότερο που το MusicHeaven δίνει το ''βήμα'' σ' αυτά τα παιδιά να κοινοποιήσουν τη μουσική και τις εμπνεύσεις τους.

    Μπράβο σε όλους....

    Κάτι μου λέει πως έχουμε 5 πολύ ευχάριστους μήνες μπροστά μας...


    yokor
    14.01.2013, 21:50

    Μου άρεσαν πολύ Οι μπλε σαγιονάρες. Έχει μία θετική αύρα και μία φρεσκάδα που με ευχαρίστησε πολύ :)

    Καλή επιτυχία σε όλους τους διαγωνιζόμενους και για άλλη μία φορά μπράβο στο site :)


    cineboy
    15.01.2013, 01:45

    Καλημερα......

    Πριν λιγο ειχα την χαρα και μετα απο αρκετες ακροασεις προηγουμενων ημερων ολων των τραγουδιων του πρωτου γκρουπ να δωσω και εγω τα αστερακια μου. Θα ηθελα αρχικα να εξηγησω λιγο τον τροπο σκεψης μου για την δικη μου ψηφοφορια η οποια θα ειναι η ιδια και για τα υπολοιπα γκρουπ.

    Σε ολα τα τραγουδια ανεξαρτητα δινω απο τουλαχιστον ενα αστερι μονο και μονο για την αποφαση και το θαρρος της δημοσιας εκθεσης τους προς τα εξω και για την στηριξη των δημιουργων τους προς τον συγκεκριμενο διαγωνισμο.

    Σε καθε γκρουπ επισης απαραιτητα θα δινω 5 αστερια σε τουλαχιστον ενα τραγουδι και αυτο η αυτα θα ειναι εκεινα που θα ξεχωριζουν στην μουσικη μου αισθητικη.

    Καθε ορχηστρικη δουλεια στο διαγωνισμό για εμένα και όσο καλη να είναι δεν θα την βαθμολογω καθόλου αφου εδω μιλάμε για διαγωνισμό ΤΡΑΓΟΥΔΙΟΥ....λάθος όσων  πήραν μέρος εδω με αυτη την μορφή και συνεχόμενο δεύτερο λάθος απο την διοργάνωση αφου και στον προηγούμενο διαγωνισμό είχε συζητηθεί πολυ το θεμα αυτο και μάλιστα κοινώς αποδεκτό ήταν ότι η έπρεπε να υπάρχει ξεχωριστή κατηγορία η να μην μπορούν να πάρουν μέρος ορχηστρικα κομμάτια σε τέτοιο διαγωνισμο...είχαμε πει ότι θα το κοιτάξουμε στον επόμενο διαγωνισμο και τώρα λεμε ότι θα το κοιτάξουμε στον επόμενο!!!!

    Διευκρινιζω ακομη οτι δεν με αφορα σχεδον καθολου τι θυμιζει η δεν θυμιζει το καθε τραγουδι απο την στιγμη που παρθενογεννηση δεν υπαρχει πουθενα!!!!

    Επισης λιγη βαρυτητα δινω στην ποιοτητα των ηχογραφησεων και στην αυθεντικοτητα των μουσικών οργανων αφου τεχνικα και οικονομικα δεν εχουν ολοι τις ιδιες δυνατοτητες αλα αυτο δεν θα πρεπει να τους στερησει την διακριση οταν πραγματικα την αξιζουν για αλλους πιο σημαντικους λογους.

    Προσωπικα σταθηκα και θα στεκομαι σε οτι μου μιλα μουσικα και ερμηνευτικα στην καρδια μου και εκει δεν θα νερωσω το κρασι μου. Μετα λοιπον απο αυτες τις απαραιτητες για εμενα επεξηγησεις ερχομαι στο πρωτο γκρουπ.

    Ελαχιστα τραγουδια με αγγιξαν και θελησα να τα ενταξω στο προσωπικο μου play list.....και επειδη τελειωνει για αυτο το γκρουπ η διαδικασια ψηφοφοριας οπου λιγα πραγματα πλεον θεωρω οτι μπορει να αλλαξουν μπορω να σας πω........

    5 αστερια στο Θελω να σε δω....απλα γιατι συμφωνα με το παραπανω σκεπτικο μου το θεωρησα ως το καλυτερο τραγουδι του πρωτου γκρουπ και ως εκεινο που μπηκε στην καρδια μου πρωτο.

    4 αστερια στο Φοβος με πολυ μικρη διαφορα απο το πρωτο....τοσο μικρη που προς στιγμη ισως και να νομιζα οτι ακουω το ιδιο τραγουδι......πολλες ομοιοτητες σε σχεση με το Θελω να σε δω....τουλαχιστον στην μουσικη τους βαση και στον τροπο ερμηνειας.

    3 αστερια στα....Σε μια φαντασια.....Ο αλλος εαυτος......Περιμενω να ξυπνησω. Με διαφορα κατ΄εμε καλυτερα απο ολα τα υπολοιπα που δεν καταφεραν να με κερδισουν τοσο οσο να τους δωσω παραπανω απο 3 αστερια...Αντιθετα τα περισσοτερα απο αυτα σταθηκαν στα δυο αστερια για εμενα.

    Γενικα αυτο το πρωτο γκρουπ δεν μπορω να πω οτι με εντυπωσιασε σε κατι και ελπιζω στην συνεχεια να εχω καλυτερα ακουσματα. Οπως και να εχει η αρχη εγινε σε αυτο τον διαγωνισμο και μονο κερδος μπορουμε να το εχουμε ολοι μας. Σας ευχαριστω πολυ που με διαβασατε.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την cineboy, 15-01-2013 02:06 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την cineboy, 15-01-2013 02:11 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την cineboy, 15-01-2013 02:16 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την cineboy, 15-01-2013 02:34 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την cineboy, 15-01-2013 02:49 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την cineboy, 15-01-2013 02:57 ]


    ixthis
    15.01.2013, 04:36

    Θα συμφωνήσω με τους συμφορμίτες μου ότι δεν είναι κακό να λέγονται απόψεις και εκφράζονται  ανάλογα με το πώς νοιώθουνε για κάθε δημιουργία που εκτίθεται.

    Αλλά δε ξέρω πόσο σωστό είναι να λέμε με κάθε λεπτομέρεια τα νούμερα που βάζουμε δίπλα σε κάθε τραγούδι . Η τόση λεπτομέρεια δε βλέπω να εξυπηρετεί κάπου ,θα έλεγα μάλιστα ότι είναι καλλιτεχνικά λίγο αντιαισθητικό και για τους δημιουργούς που ψηφίστηκαν αλλά και για αυτούς που δεν ψηφίστηκαν. Δε νομίζω δε ότι προσθέτει κάτι στους ευγενείς στόχους του θέματος. Για μένα προσωπικά όσο κακό είναι το να φοβόμαστε να συζητήσουμε οτιδήποτε μη παρεξηγηθούμε και να ακολουθούμε τη στάση ΄΄ σιωπή ιχθύος ΄΄…. άλλο τόσο κακό είναι να αναφέρουμε και τα ακριβή νούμερα της ψηφοφορίας..

    Καταθέτω απλώς αυτό που ένοιωσα και δεν είναι απαραίτητο για μένα να υπάρξουν τοποθετήσεις σ αυτό.

    (Γενικά δεν είχα και ποτέ καλές σχέσεις με τις βαθμολογίες αν και είναι απαραίτητο κακό φορές…Smile)


    AlfaWolf
    15.01.2013, 17:39

    Είμαι ευχαριστημένος από το A Group ολο αυτο το διαστημα εμπενα και ακουγα ξανα και ξανα καποια απο αυτα εκτοσ απο σημερα που δεν εχω λαπιτοπιων και μπενω απο το iPhone και ο player δεν play :p Οπότε αύριο θα καταθέσω τους ψήφος μου σήμερα μόνο τα μπράβο μου σε ολους οσους συμμετέχουν  τα αγαπημένα μου από το Α γκρουπ είναι 3 και ίσως τα αποκαλύψω αύριο :) Καλή μας συνέχεια !!!


    atreu73
    15.01.2013, 18:57

    Δεν θέλω να είμαι σπασαρχίδης αλλά τέτοια συζήτηση νομίζω δεν θα έπρεπε να γίνεται. Επίσης, μπορεί να μην έχει σημασία για τους περισσότερους αλλά όταν τα πρώτα τραγούδια και η βαθμολόγησή τους φαίνονται σε πραγματικό χρόνο, προσωπικά και χωρίς να το θέλω στο άκουσμα τους δίνω ίσως δυσανάλογη προσοχή και βαρύτητα. 


    jorge
    15.01.2013, 19:05
    Σεβαστή άποψη, όμως απο τη στιγμή που δεν απαγορεύεται από τους όρους του διαγωνισμού και από τη στιγμή που σε άλλα sites γίνεται σχετική κουβέντα, δεν θα απαγορεύσουμε στον κόσμο να λέει τη γνώμη του γι' αυτό που ακούει.

    Επομένως, καλό είναι τέτοιες παρατηρήσεις να μην γίνονται σε συζήτηση με θεμα Ποιά Τραγούδια Ξεχωρίζετε, αλλά σε κάποιο άλλο σχετικό θέμα.

    Εδώ γράφουμε ποιά τραγούδια μας αρέσουν και μόνο.
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    PITHANOS
    16.01.2013, 02:41

    Βασικά δε ξέρω πως γίνεται παράθεση αν δε βαριέται κανείς λέει που το βρίσκω.. (Αχ τα κομπιούτερς..)
    Διαβάζω με καθυστέρηση τα σχόλια σ αυτή τη συζήτηση.. οπότε:

    1) στο ''παιδί'' που εξύμνησε το κομμάτι του.. πέρα από την ακομψότητα και τον εμφανή του στόχο, βρίσκω κι έναν όχι τόσο αθώο αλλά ''έντεχνο'' τρόπο δημιουργίας ντόρου..

    2) είναι ένα κομμάτι που αν κατάλαβα καλά έδωσα την μεγαλύτερη ίδια βαθμολογία (ή κάτι τέτοιο) με τον Jorge..(επιφύλαξη..αν και δε θα το μάθω, αν δεν το αποκαλύψει, πάντως θα ήταν μια ενδιαφέρουσα πληροφορία να μπορούσαμε να ξέρουμε ποιοι ταυτίστηκαν με μας στα πολλά αστέρια, δε ξέρω αν έχει καλυφθεί το θέμα προηγουμένως..) Δυστυχώς δε το βλέπω να περνά 

    3) Εντύπωση μου κάνει το μέλος* που απογοητεύεται με τους στίχους του Πηνελόπη κι όχι τόσο άδικα - το βασικό φάουλ που κάνει ''μπαμ'' είναι το σενάριο  με κόρη και την ..μάνα, (αλλά συμβαίνει πιστέψτε το..), τα περί ομοιοκαταληξίας δευτερεύοντα για μένα. ΚΑΙ του αρέσουν οι ''μπλέ σαγιονάρες'' μα δεν λέει τίποτα για τον στίχο. Τις σαγγιονάρες που (εκείνη) τις μισεί (!!!).. Τις σαγιονάρες που (εκείνου) του κάνουν ..χάρες .. δλδ ρωτάω αυτά στέκουν; Δεν έχω τίποτα με το τραγούδι, αλλά αφού γίνεται αναφορά,να γίνει και για τα δύο που συγκρίνονται ή τέλος πάντων αναφέρονται.

    *Φίλε μου συγνώμη για το 3ο πρόσωπο (αλλά ίσως καλύτερα κι έτσι αφού ενδιαφέρει όλους..) προς θεού δεν το κάνω από απαξίωση, πριν κάπου πίσω το διάβασα..κι έσπευσα να ακροαστώ τους στίχους.. 


    AR-ON
    16.01.2013, 04:39

    Παράθεση:

    Το μέλος PITHANOS στις 16.01.2013, 02:41 έγραψε...
    Βασικά δε ξέρω πως γίνεται παράθεση αν δε βαριέται κανείς λέει που το βρίσκω.. (Αχ τα κομπιούτερς..)

    Αχ αυτά τα παλιοκουμπιούτερςςςςςςς... {#emotions_dlg.tt2}

    Πως κάνουμε παράθεση: σε κάθε ποστ, πάνω δεξιά υπάρχει ο αριθμός του ποστ (π.χ. #103), δίπλα το link "αναφορά" (δηλ. report - καταγγελία προς τη διαχείριση να το ελέγξει) και τέλος το "παράθεση". Πατώντας το, θα εμφανιστεί το συγκεκριμένο μήνυμα αρχίζοντας με QUOTE και τελειώνοντας με /QUOTE (και τα δύο μέσα σε αγκύλες). Κατά προτίμηση γράφουμε από κάτω. Βέβαια, η δική μου παράθεση πιο πάνω ήταν περιττή καθώς δεν χρειάζονται quotes όταν απαντάμε στο αμέσως προηγούμενο σχόλιο.

    Επί της ουσίας τώρα, κι εγώ αν κατάλαβα καλά, το τραγούδι που μου άρεσε καλύτερα από όλα του Α' group μάλλον είναι το ίδιο με αυτό που αναφέρεσαι εσύ και μάλλον υπονόησε και ο Jorge. Ελπίζω να μη μείνει έξω κι αυτό, όπως ήδη έμεινε έξω και το άλλο που επίσης ξεχώρισα (σε αυτά τα δύο έδωσα την ανώτερη βαθμολογία). Περισσότερα όμως την Πέμπτη, που πια θα έχει κλείσει το group.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την AR-ON, 16-01-2013 04:48 ]


    PITHANOS
    16.01.2013, 06:35
    ΟΚ ευχαριστώ!! ΚΑΡΑΔΟΚΟΥΣΕΣ ΑΡΟΝ ΑΡΟΝ.. Λοιπόν άκου τώρα κάτι.. υπάρχει ένα το τραγούδι που λέει τη λέξη κομπιούτερ (Λοΐζος- Τι να πω) και το χω σε μία εκτέλεση (αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία - που αποκλείω να το χεις ακούσει) και λέει κομπιούτερς (και βγάζει μάτια) Εκεί υπήρξε και ένα θέμα με το δίσκο καθώς (ίσως και σε άλλη επέμβαση στους στίχους, πρέπει να το ψάξω) έφερε ευλόγως αντίρρηση η κόρη του Μάνου, και είδαν κι έπαθαν να το κυκλοφορήσουν ( καθώς ήταν ήδη ηχογραφημένο ως ..μπόσα νόβα). Αυτά μου είπε το παιδί που έπαιξε σαξόφωνο και έκανε νομίζω την ενορχήστρωση. Τα υπόλ κομμάτια ήταν τζαζ κ λάτιν στάνταρ με στίχους Ελληνικούς ( αλλά κι αυτό είναι άλλη συζήτηση - τυχαίνει να έχω κάνει το ίδιο πράγμα)
    alpatman
    16.01.2013, 09:43

    να πω μια αποψη για τον στιχο 

    ο στιχος πολλες φορες αποκταει διασταση μεσα  απο την μουσικη ,δηλαδη ενας στιχος που φαινεται πολυ επιφανειακος -απλοικος με καποια μουσικη γινεται αποδεκτος και δεν ενοχλει ,ενω με καποια αλλη μουσικη ο ιδιος στιχος αρχιζει να ενοχλει . 

    δεν μιλαω για εξωφθαλμα παραδειγματα (θωρακισμενη μερσεντες -ποτες ) , αλλα υπαρχουν πολλα τραγουδια που εμειναν κλασσικα στην ιστορια της μουσικης εχοντας ενα στιχο που μονος του δεν θα στεκοταν αν δεν ειχε την μουσικη αυτη . 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την alpatman, 16-01-2013 09:43 ]