ελληνική μουσική
    640 online   ·  210.827 μέλη

    Το κανάλι της Εκκλησίας λογόκρινε το τραγούδι ''Θεός αν είναι''

    PHILIPPOSSM
    03.01.2013, 03:25

    Από τα τραγελαφικά που συνέβησαν τις τελευταίες ημέρες, αυτό είναι το πιο διασκεδαστικό.
    Το εκκλησιαστικό κανάλι 4Ε της Θεσσαλονίκης αφαίρεσε απ' τη μαγνητοσκοπημένη προβολή συναυλίας το ''Θεός αν είναι'' (Μπρέγκοβιτς / Νικολακοπούλου). 
      Δικαίωμά του, φυσικά, αλλά πόσο κομπλεξικό το ότι έκοψαν ένα τραγούδι που, λόγω του τίτλου, στα αυτιά τους θα ηχεί σαν σατανική άρνηση του Θεού...  
    Μου έγραψε ο αναγνώστης με το nick "Καλλιτεχνικά Νέα":   TO KANAΛΙ 4 Ε λογοκρίνει το τραγούδι "Θεός αν είναι" Το πρόγραμμα του τηλεοπτικού καναλιού 4ε είχε προβολή της Συναυλίας της Συμφωνικής Ορχήστρας Νέων υπό την Διεύθυνση του Μαέστρου Βαγγέλη Αραμπατζή, η οποία πραγματοποιήθηκε πριν λίγο καιρό στο Βελλίδειο Συναυλιακό Κέντρο της Θεσσαλονίκης.  
    Αίσθηση προκάλεσε στο μουσικό πρόγραμμα η επιλογή του καναλιού να κόψει από την προβολή της συναυλίας την ερμηνεία της 26χρονης Όλγας Νεράντζη στο κομμάτι "Θεός αν είναι".
    Πρόκειται για ένα από τα πιο γνωστά κομμάτια που στίχους έχει γράψει η Λίνα Νικολακοπούλου και έχει αγαπήσει ο κόσμος από τις ’λκηστις Πρωτοψάλτη και Χαρούλα Αλεξίου.  
    Σε μια συναυλία με περίπου 3.000 κόσμο, που δόθηκε με ελεύθερη είσοδο και όλοι οι καλλιτέχνες συμμετείχαν αφιλοκερδός για να δώσουν χαρά σε όλες τις ηλικίες, το κανάλι της Εκκλησίας έκανε μια μάλλον άκομψη διάκριση...

    Πηγή: www.lifo.gr


    empodia
    03.01.2013, 14:34
    πλάκα μου κάνεις .
    mary_omikron
    03.01.2013, 15:12

    Οχι δε μας κάνουν πλάκα. Εδώ είναι βαλκΑνθιμος, δεν είναι παίξε-γέλασε Innocent


    jorge
    03.01.2013, 15:56
    Οι λογοκριμένοι έβγαλαν καμιά ανακοίνωση ή το δεχθήκανε;
    PHILIPPOSSM
    03.01.2013, 16:44

    Προς το παρόν δεν εχω εντοπίσει απάντηση  απο τους "λογοκριμένους", όταν το κάνουν θα το αναρτήσω άμεσα.

    Μερικα σχολια απο το lifo εχουν ως εξης:

    1) Επίσης, καταργούνται τα παρακάτω τραγούδια: Θεέ μου, τη δεύτερη φορά που θα'ρθω για να ζήσω.
    Να'σουνα Θεέ μου πότης να σωθεί η ανθρωπότης.
    Σ'έχω κάνει Θεό
    Και φυσικά το αξεπέραστο: Να'σουνα Θεός για λίγο....
     Καλή μας Χρονιά!!!!

    2) Λοιπόν, στην αρχή διάβασα τον τίτλο "το εκκλησιαστικό καρναβάλι λογόκρινε το τραγούδι Θεός αν Ειναι". Πάντως για το κανάλι 4Ε, να σας πω πως έχει για οπερατέρ τις αποκαλούμενες και "καμερα-ηγούμεν", δηλαδή κάτι θεούσες σα μοναχές, με μαύρο μακρύ ρούχο, μαύρη ζακέτα και σφιχτό κότσο που πάνε στα ρεπορτάζ, στήνουν τις κάμερές τους και τραβάνε πλάνα. Εντελώς σουρεαλ.


    mixalis-kleanthis
    03.01.2013, 18:33
    Θοῦ, Κύριε, φυλακὴν τῷ στό΅ατί ΅ου ... μιλάμε για μεγάλους... τώρα... τους έχω εμπιστοσύνη δεν υπάρχει περίπτωση να κάνουν κάτι άλλο... κάνουν ΠΑΑΑΑΝΤΑΑΑΑ,ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΟ !!!!
    Hastaroth
    03.01.2013, 23:08

    Προφανώς οι αρμόδιοι τού εν λόγω καναλιού θεωρούν ότι μόνον η Εκκλησία δικαιούται να ομιλή δημοσίως γιά τον Θεό.........

    Παράθεση:
    Και φυσικά το αξεπέραστο: Να'σουνα Θεός για λίγο....


    Γιά την ακρίβεια,ο στίχος τού τραγουδιού λέει "να'μουνα Θεός γιά λίγο,απ'τον θρόνο να ξεφύγω,να μπορώ να σού φωνάξω σ'αγαπώ".Κατόπιν τούτου,ενδεχόμενος αποκλεισμός αυτού τού τραγουδιού από τυχόν εκπομπή τού καναλιού τής Εκκλησίας θα ήτο απολύτως δικαιολογημένη....ακούς εκεί υπεροψία ο τραγουδιστής,να θέλη να υποκαταστήση τον Θεό γιά να ικανοποιήση τίς αχόρταγες σεξουαλικές ορέξεις του........ {#emotions_dlg.biggrin}


    Konstantinosoa
    04.01.2013, 00:07

    Καλά θα είναι να διασταυρώνει κάποιος τις πληροφορίες του πριν βγάλει το οποιοδήποτε συμπέρασμα για να μην πω σε κάποιες περιπτώσεις το ιδεολογικό του μένος.

    Ειδικά για το σχόλιο ’νθιμος καλό θα είναι να γνωρίζουμε πως το κανάλι δεν έχει σχέση με την Μητρόπολη Θεσσαλονίκης, μάλιστα δε δεν έχει όπως λέγεται καλές σχετικές σχέσεις. Ο δε ιδρυτής της αδελφότητας π. Θεόφιλος στο οποίο ανήκει το 4Ε, αυτές τις ημέρες δίνει μεγάλο αγώνα ζωής, οπότε καλό θα είναι να μετριαστούν κάπως κάποια σχόλια.

    Όσο για το θέμα της συναυλίας, επειδή προφανώς δεν το παρακολουθεί κανείς απο τους συμφορουμίστες ουσιαστικά, είναι σοβαρή τοποθέτηση το να ανοίγουμε θέματα με μόνη πληροφόρηση το ότι μου είπε ο χ πως το ψ έγινε έτσι και για τους ω λόγους;; Γνωρίζετε σίγουρα πως υπήρξε λογοκρισία και μάλιστα για τους εξής λόγους; Απο που προκύπτει και ποιος το πιστοποιεί;

    Πέραν αυτού το Θεός αν είναι είναι υπέροχο τραγούδι, αυτό είναι γνωστό.

    Δεν σχολιάζω βέβαια το Ράδιο Αρβύλα περι αφορισμού της Αλεξίου. Ούτως ή άλλως γιατί η Αλεξίου και όχι η Πρωτοψάλτη; Πιστέψτε με δεν κινείται εδώ και δεκαετίες σε τέτοιες κατευθύνσεις η Ιερά Σύνοδος της Εκκλησίας της Ελλάδος. Δεν ιδρώνει το αυτί της για τέτοια...

    Και να κάνω και μια ερώτηση χωρίς να αποτελεί αβάντα για το 4Ε: Ποιό κανάλι δεν είναι σήμερα περίπου της πλάκας για να ασχολούμαστε μαζί του;


    bpetros
    04.01.2013, 23:00

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 03.01.2013, 23:08 έγραψε...

    Προφανώς οι αρμόδιοι τού εν λόγω καναλιού θεωρούν ότι μόνον η Εκκλησία δικαιούται να ομιλή δημοσίως γιά τον Θεό.........

    Η τρίτη εκ των δέκα εντολών μιλάει για το συγκεκριμένο θέμα, γκούγκλαρέ το να σου λυθούν οι απορίες.


    mary_omikron
    04.01.2013, 23:59

    ου λήψει το όνομα Κυρίου του Θεού σου επί ματαίω· ου γαρ μη καθαρίση Κύριος ο Θεός σου τον λαμβάνοντα το όνομα αυτού επί ματαίω. Innocent


    @ bpetros Οταν συμβουλεύεις ιδίως τον Hastaroth να γκουγκλάρει την τρίτη εντολή, είναι όντως επί ματαίω{#emotions_dlg.biggrin} 

    @  Konstantinosoa ""Ειδικά για το σχόλιο ’νθιμος καλό θα είναι να γνωρίζουμε... "" Ανεπίδεκτη μαθήσεως και πανευτυχής εν τη αγνοία μου φίλτατε Cool Καλή χρονιά



    nota16
    05.01.2013, 15:11

    [ τροποποιήθηκε από τον/την nota16, 05-01-2013 15:12 ]


    inkve
    05.01.2013, 15:48

    THIS IS THE ROAD TO HELL

    ΑΣ ΤΟΝ ΠΕΡΠΑΤΗΣΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ..........

    ΧΑΛΛΛΑΡΑΑΑ....

     


    yiannisyiannis
    06.01.2013, 17:49

    Όταν ανοίγει ένα θέμα που αναφέρεται στην εκκλησία, πάντα θα ακουστούν ορισμένες απόψεις γεμάτες εμπάθεια, απόψεις που στερούνται αντικειμενικότητας.

    Είδα ορισμένους να κατηγορούν τον ’νθιμο και μάλιστα να τον υβρίζουν. Διαφωνώ σε αρκετά θέματα με τον ’νθιμο, αλλά στην προκειμένη περίπτωση δεν φέρει καμία ευθύνη. Διότι το κανάλι 4Ε δεν έχει καμιά σχέση με την μητρόπολη Θεσ/νίκης, αντίθετα ανήκει στην αδελφότητα "Λυδία". Δεν βαριέσαι όμως, φταίει δεν φταίει, ας ρίξουμε κι ένα μπινελίκι στον ’νθιμο για να εκτονωθούμε!

    Διάβασα επίσης και σαρκαστική κριτική για τις ενδυματολογικές συνήθειες των κοριτσιών που εργάζονται ως οπερατέρ στο κανάλι 4Ε. Ως επαγγελματίες στη δουλειά τους είναι άριστες, διότι όλοι οι επαγγελματίες κρινόμαστε εκ του αποτελέσματος. Φαίνεται όμως ότι ως γυναίκες, το γεγονός ότι είναι καλές οπερατέρ δεν είναι αρκετό, μάλλον θα έπρεπε να έδειχναν και λίγο μπούτι ή στήθος για να γίνουν αποδεκτές και να μην τις κοροϊδεύουν.

    Όσον αφορά τη λογοκρισία του τραγουδιού "Θεός αν είναι" (κι ευτυχώς που δεν κάψανε στην πυρά την ερμηνεύτρια όπως έγραψε στο post του ένα μέλος...) Νομίζω ότι κάθε σταθμός επιλέγει να αναμεταδίδει ραδιοτηλεοπτικό υλικό τέτοιο, που να ανταποκρίνεται στην αισθητική, στα πιστεύω και γενικά σε ένα συγκεκριμένο προφίλ ακροατών, στο οποίο έχει επιλέξει να απευθύνεται. Δηλαδή ο Μελωδία που δεν μεταδίδει το "Νινί σέρνει καράβι" της Βέρα Λάμπρου λογοκρίνει κανέναν ή μήπως έριξε στην πυρά την συγκεκριμένη ερμηνεύτρια;

    Εμένα δεν μου έκανε εντύπωση που ο 4Ε έκοψε το συγκεκριμένο τραγούδι. Αντίθετα, μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι αναμετέδωσε αυτή τη συναυλία ή μέρος της συναυλίας αν θέλετε. Αν θέλω να ακούσω συναυλίες ή έντεχνο, έχω πάρα πολλές επιλογές και ξέρω ποιους σταθμούς θα επιλέξω. Σίγουρα δεν θα επιλέξω σταθμό χριστιανικού προσανατολισμού. Θα επιλέξω 4Ε ή αντίστοιχο κανάλι, όταν έχω διάθεση για να ακούσω βυζαντινούς ύμνους ή ομιλία από κάποιο γέροντα.


    deathminor88
    06.01.2013, 19:38

    Ο ’νθιμος πρέπει να τρώει κράξιμο γιατί έχει ρατσιστικές απόψεις και επειδή σε γενικές γραμμές λέει, και θα το πω πολύ ωμά, βλακείες...

    Αυτό που με προβληματίζει δεν είναι ότι η εκκλησία έχει κανάλι αλλά το ότι καταφέρνει και το συντηρεί.

    ’ρα υπάρχει κάποιο κοινό που το βλέπει..

    Αυτό είναι πιο σημαντικό πρόβλημα γιατί στο κάτω κάτω για το κομμάτι τι να πούμε..; Είναι μια από τις βασικές δουλειές της εκκλησίας να λογοκρίνει.


    Hastaroth
    06.01.2013, 20:35

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 04.01.2013, 23:59 έγραψε...

    ου λήψει το όνομα Κυρίου του Θεού σου επί ματαίω· ου γαρ μη καθαρίση Κύριος ο Θεός σου τον λαμβάνοντα το όνομα αυτού επί ματαίω. Innocent


    @ bpetros Οταν συμβουλεύεις ιδίως τον Hastaroth να γκουγκλάρει την τρίτη εντολή, είναι όντως επί ματαίω{#emotions_dlg.biggrin} 

    Δέν αντελήφθην το νόημα τού σχολίου σου,αγαπητή Μαίρη...

    Τίς περί θεού (ή Θεού) απόψεις μου τίς έχω εκφράσει αρκετές φορές κατά καιρούς εδώ.

    Το γεγονός ότι το φερόμενο ώς "κανάλι τής Εκκλησίας" απέκλεισε από εκπομπή του,εν έτει 2013,ένα τραγούδι απλώς επειδή αναφέρει την λέξη "θεός" δείχνει ότι ο συγκεκριμένος θεσμός -τής Εκκλησίας δηλαδή-έχει ακόμη πολύ δρόμο να κάνη....


    mary_omikron
    06.01.2013, 21:25

     Αστειεύτηκα με τον bpetros θεωρώντας οτι εσύ και λόγω γνώσεων και προπαντός καταγωγής είναι βέβαιο ότι γνωρίζεις και τις δέκα Αλβέρτο Smile





    pastella
    06.01.2013, 22:27

    Παράθεση:

    Το μέλος LlamaWithHat στις 06.01.2013, 18:26 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος yiannisyiannis στις 06.01.2013, 17:49 έγραψε...

    Θα επιλέξω 4Ε ή αντίστοιχο κανάλι, όταν έχω διάθεση για να ακούσω βυζαντινούς ύμνους ή ομιλία από κάποιο γέροντα.


    You're a weird fella... 



    Αδυνατώ να καταλάβω προς τι ο προσωπικός χαρακτηρισμός για τις τηλεοπτικές επιλογές κάποιου. Ο yiannisyiannis  μπήκε στον κόπο να γράψει μια απάντηση ως προς το ποιόν και την πραγματική ταυτότητα του καναλιού, και μερικά πολύ σοβαρά επιχειρήματα για να καταλάβουμε τι έγινε και τι δεν γίνεται. 

    Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου ως προς το σχόλιο για τις ενδυματολογικές επιλογές του προσωπικού του καναλιού. Με αυτή τη λογική, ο παρακάτω τύπος δεν θα έπρεπε να βρίσκεται ανάμεσα σε σημαντικούς επιστήμονες στη NASA λόγω της κόμμωσής του.

    Το κανάλι 4Ε δεν χρηματοδοτείται από την Μητρόπολη Θεσσαλονίκης. Ανήκει στην Αδελφότητα Λυδία (το περίφημο μοναστήρι στην περιοχή της Ασπροβάλτας Θεσσαλονίκης), η οποία όπως φαίνεται δραστηριοποιείται και αλλού. ’ρα ΔΕΝ είναι το "κανάλι της Εκκλησίας", αλλά ένας τηλεοπτικός σταθμός με θρησκευτικό προσανατολισμό και περιεχόμενο. Έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορά.

    Θα βγω λίγο εκτός θέματος, αλλά έχετε σκεφτεί πόσοι ηλικιωμένοι που επιθυμούν να ακούσουν τη Θεία Λειτουργία και δεν μπορούν λόγω προβλημάτων υγείας και ηλικίας να πάνε στην Εκκλησία, ή βρίσκονται σε απομακρυσμένες περιοχές όπου δεν πηγαίνει παπάς στην εκκλησία και βρίσκουν αυτόν τον τρόπο να παρακολουθήσουν τις τελετές; Και πόσοι ακόμη άνθρωποι σε δυσμενή κατάσταση βρίσκουν παρηγοριά στο πρόγραμμα αυτού του σταθμού;

    Εάν ο οποιοσδήποτε ΔΕΝ θέλει να το παρακολουθήσει, απλά ΔΕΝ το παρακολουθεί. Αν θέλουμε έλλειψη λογοκρισίας, ξεκινάμε με το να διακόψουμε τον λογοκριτή εαυτό μας πρώτα.

    Μετά από αυτό το επιχείρημά μου φαντάζομαι πως ο τίτλος του δημοσιεύματος (μετα συγχωρήσεως Φιλίπ) είναι άτυχος - το καλύτερο θα ήταν "Θρησκευτικός σταθμός λογόκρινε το τραγούδι Θεός αν είναι".

    Κρίμα πάντως να θεωρούν στο σταθμό ό,τι η θρησκευτική πίστη επηρεάζεται από ένα τέτοιο τραγούδι.


    PHILIPPOSSM
    06.01.2013, 22:40
    Στελλα τον τιτλο δεν τον εβαλα εγω..... και δεν θα τον αλλαξω.
    pastella
    06.01.2013, 22:45

    Α ναι σωστά, πηγή lifo... ( το πολύ διάβασμα χαζεύει)

    Όχι δεν είπα να το αλλάξεις, απλά επισημαίνω την αστοχία του...


    panzou
    06.01.2013, 23:50

    Δεν λέω, κακό πράγμα η λογοκρισία. Τουλάχιστον αυτό το κανάλι δεν κρύβεται, είναι θρησκευτικό, και απευθύνεται σε ένα συγκεκριμένο κοινό..Είναι ξεκάθαρο και δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα. Περισσότερο με ενόχλεί η λογοκρισία και η παραπληροφόρηση που γίνεται από τα άλλα κανάλια που υποτέίθεται ότι μας ενημερώνουν.