ελληνική μουσική
    652 online   ·  210.844 μέλη

    Το κανάλι της Εκκλησίας λογόκρινε το τραγούδι ''Θεός αν είναι''

    Konstantinosoa
    07.01.2013, 02:08

    Για να πω την αλήθεια δεν ήθελα να παρέμβω γιατί θα πρέπει να κάνω προσωπικές αναφορές χρονιάρες ημέρες.

    Θα σου πω όμως κάτι Εμμανουέλα: Νισάφι πιά με τα συνεχή σχόλια περί αντικειμενικότητάς μου αν το ζήτημα είναι Εκκλησιαστικό. Ψάλτης είμαι και επιστήμονας θεολόγος απο επιλογή και  όχι λακές ούτε έχω έστω έναν γνωστό εδω μέσα αναμένοντας να μου δώσει like για να δώσω νόημα στην ζωή μου. Τα πράγματα είναι απλά: Αν έχεις επιχειρήματα τα γράφεις αν θέλεις πάλι να με μειωσεις με φθηνές τακτικές και να κάνεις κάλεσμα για να συνδράμουν μέλη της παρέας με πιασάρικά αντιεκκλησιαστικά κλισσέ πάλι δικαίωμά σου είναι.

    Σου υπενθυμίζω πως προκάλεσα όποιον έχει βάσιμη πηγή που να μαρτυρά ότι συνέβη όντως λογοκρισία να την καταθέσει. Αν για να ανοίξουμε post και ειδικά για ένα θέμα που εδώ δεν το παρακολουθεί κανένας για να έχει βάσιμη πληροφόρηση -ποιός βλέπει 4Ε;- αρκεί το να μεταφέρει το ράδιο αρβύλα του γνωστού που αποδεικνύει αξιωματικά ότι έγινε όντως λογοκρισία και για τους χ λόγους, τότε πρέπει να θαυμάσω το κριτήριο της αληθείας και της επεξεργασίας που διέπει ορισμένους.

    Ξαναρωτώ λοιπόν: Γνωρίζει κάποιος όντως το θεμα και αν ναι ας μας το καταθέσει εδώ με στοιχειώδη επιχειρήματα. Αυτό για μένα είναι αντικειμενικότητα και όχι Ράδιο Αρβύλα.

    Είναι ανέντιμο να γίνεται επίκληση του χ Ανθίμου, όταν όχι μόνο ο εν λόγω δεν έχει σχέση με την Αδελφότητα Λυδία του 4Ε αλλά δεν έχει και καλές σχέσεις με αυτήν, επιπλέον δε η Ασπροβάλτα δεν ανήκει καν στη Μητρόπολη Θεσσαλονίκης. Όσο για τις οργανώσεις που αναφέρεις απλά το επιχείρημα είναι άσχετο για να έχουμε να λέμε. Είναι δικαίωμα της συνειδήσεώς σου να κατηγορείς αθώο εν προκειμένω άνθρωπο. Γνώριζε πάντως πως σωματεία και οργανώσεις λειτουργούν βάση νόμου και δεν έχει κανένα δικαίωμα κανείς μητροπολίτης ούτε να τα θρέψει ούτε να τα καταργήσει.

    Τα κορίτσια που εργάζονται στον 4Ε είναι κατα 99% αφιερωμένες, κάτι σαν μοναχές. Πώς λοιπόν θα ήταν ντυμένες; Φυσικά εργάζονται αμισθί, ενώ ως προς τα σχόλια περί αγοραστικού κοινού του καναλιού, το κανάλι έχει μηδενικές σχεδόν διαφημήσεις και δεν έχει κερδοσκοπικό χαρακτήρα.

    Όπως εσύ διαθέτεις όπως θέλεις το κορμί σου και ο καθένας εδω μέσα φαντάζομαι, έτσι και αυτές το διαχειρίζονται όπως θέλουν και αφιερώνουν εαυτόν στο Θεό. Γιατί εσύ θεωρείς πως αναπνέεις ενώ αυτές πνίγονται; Τις ρώτησες ποτέ;

    Όσο για τις ευνομούμενες πολιτείες και τον φασισμό, καλύτερα να μην ανοίξουμε την κουβέντα αυτή. Γιατί ξέρεις πόσοι είναι κούροι και κόρες ατόμων που τώρα τους έπιασε ο πόνος του φασιμού λόγω Χρυσής Αυγής και εκλογικών ποσοστών, αλλά προέρχονται απο χώρους που υπηρέτησαν επίσημα τον φασισμό ήδη απο το 1924 και αργότερα έκαναν πλάτες τον Χίτλερ και άλλους δικτάτορες; Γελάω με πολλούς όταν κάνουν λόγο για Γερμανοτσολιάδες. Γιατί οι γερμανοτσολιάδες δεν εντάσσονται αποκλειστικά σε μορφώματα τύπου Μιχαλολιάκου....ούτε μόνο ανήκουν στο δεξιό χώρο. Κλείνω την παρένθεση..... 

    Και για να τελείωσω επιστρέφοντας: Ανεξιθρησκεία δεν είναι το να διακηρύσσω την αθεΐα μου προσπαθόντας στον κύκλο μου να δείξω πόσο προοδευτική είμαι κατακρίνοντας άσχετους, αλλά ο σεβασμός της θρησκευτικής διαφορετικότητος του άλλου. Ποιός απο εσάς μπήκε ποτέ σε μια διαδικασία ακτιβισμού κατά της απαγόρευσης της θρησκευτικής ζωής όπως στις "Σοσιαλιστικές δημοκρατικές μπανανίες" και τις αντίστοιχες "Ισλαμικές Δημοκρατίες"; Και εδώ ο Βολταίρος πάει περίπατο γιατί σχεδόν κανείς δεν αγωνίζεται για το δικαίωμα του άλλου αν αυτό το δικαίωμα συνιστά αντίπαλο ιδεολογικό φορέα. Αν κάποιος απο εσάς μου πει πως παρότι δεν πιστεύω εργάστηκα για το δικαίωμα του άλλου, τότε αυτόν τον θέλω δίπλα σύντροφο και συνομιλητή μου στην Ανεξιθρησκεία.

    Αγωνίζομαι για να έχω πρώτα ελεύθερο το πνεύμα μου, παιδεία και νόμο στη χώρα μου.

    Δεν θα δώσω άλλη συνέχεια


    Hastaroth
    07.01.2013, 13:45

    Γνωρίζει κανείς το σκεπτικό βάσει τού οποίου το κανάλι 4Ε απέκλεισε το συγκεκριμένο τραγούδι;

    Γιατί μού φαίνεται απίστευτο ότι ακόμη και ένα τηλεοπτικό κανάλι με θρησκευτικό προσανατολισμό,εν έτει 2013,απέκλεισε ένα τραγούδι μόνο και μόνο επειδή αναφέρει ο στίχος του την λέξη "θεός".

    Αλλωστε,πιστεύω ότι ακόμη και όσοι επιλέγουν να βλέπουν το συγκεκριμένο κανάλι,αναφέρουν συχνά την λέξη αυτή και όχι μόνο όταν ορκίζονται.

    Διότι η εντολή "ού λήψη το όνομα τού Κυρίου σου επί ματαίω...." κλπ κλπ έχει την έννοια τού να μήν ορκίζεται κανείς στο όνομα τού Θεού γιά μάταιους,δηλαδή ασήμαντους,λόγους-όχι να μήν αναφέρη γενικώς το όνομα τού Θεού.Σημειωτέον ότι στην εβραϊκή γλώσσα δέν υπάρχει κάν η λέξη "Θεός",αναφέρεται πάντοτε ώς "Αυτός" ή "Εκείνος" ή "το Ονομά"(του) (Hashem).

    Πάντως και οι αρχαίοι Ελληνες ορκιζόντουσαν στους θεούς τους (είχαν άφθονους,άλλωστε) και υπάρχουν τέτοιοι όρκοι σε τραγωδίες ή κωμωδίες αλλά ουδέποτε λογοκρίθηκαν από τους αρχαίους Ελληνες τα έργα αυτά επειδή έγραφαν μέσα "μά τον Δία" ή "μα την Αθηνά" κλπ κλπ.


    Konstantinosoa
    07.01.2013, 16:28

    El =Θεός Elohim = Θεοί εξ ου και το παραφθαρμένο στην Καινή Διαθήκη "Ελοΐ, Ελοΐ λαμά σαβαχθανί", όπου κατα λέξη θα έπρεπε να μεταφράζεται έτσι: "Θεοί μου, Θεοί μου ινατί εγκατέλιπές με", δηλαδή ταυτόχρονα χρήση πληθυντικού και ενικού αριθμού.


    Hastaroth
    07.01.2013, 20:30

    Η λέξη Elohim,παρ'όλο που έχει την κατάληξη -im (πληθυντικός αρσενικού γένους) θεωρείται ότι είναι ενικού αριθμού.Υπάρχουν αρκετές τέτοιες περιπτώσεις στα εβραϊκά.

    Εν πάσει περιπτώσει,σήμερα σπανίως χρησιμοποιείται στην καθομιλουμένη εβραϊκή γλώσσα.

    Πάντως απ'τον στίχο τού τραγουδιού δέν προκύπτει ότι μιλάει γιά κάποια απαγορευμένη αγάπη.Μάλλον γιά ερωτική απογοήτευση πρόκειται.

    Τώρα,το ότι οι αρμόδιοι τού σταθμού εξέλαβαν το "θεός άν είναι" ώς αμφισβήτηση τού θεού,στέκει μέν σάν εξήγηση,αλλά άν θεωρούν πως η πίστη κάποιου στον θεό μπορεί να κλονιστή επειδή άκουσε αυτόν τον στίχο,μάλλον δέν έχουν σε μεγάλη υπόληψη τους πιστούς.....


    Konstantinosoa
    07.01.2013, 23:52

    Αν και εισερχόμαστε σε άλλο θέμα, η συγκεκριμένη αντίληψη για το Elohim αποτελεί μια εκ των υστέρων φιλολογική επικράτηση ραββινικής ερμηνείας στο δυσερμήνευτο του να εμφανίζεται στην ίδια πρόταση η λέξη El με ρήμα στον πληθυντικό αριθμό ή η λέξη Elohim με ρήμα στον Ενικό στο βιβλίο Beresheth = Εν Αρχή ή επι το Ελληνικότερον "Γένεση". Ψήγματα αυτού του παράδοξου είναι π.χ. στην μετάφραση των Ο΄ (Εβδομήκοντα) στα σημεία που μεταφράστηκε όχι θεολογικά αλλά κατα λέξη είναι η φράση "Και είπεν ο Θεός ποιήσωμεν άνθρωπο" για να σου δώσω ένα παράδειγμα.

    Η υπό των Εβραίων αδυναμία αναγνώρισης του πολυ-υποστατικού σε ένα Θεό, εμείς οι Ορθόδοξοι δεχόμαστε σε ένα Θεό 3 υποστάσεις, υπο το φόβο της πολυθεΐας - ειδωλολατρείας, οδήγησε στην εξής μεσοβέζικη ραββινική ερμηνεία που έγινε εν τέλει φιλολογική επικράτηση σήμερα.

    Η διαπίστωση αυτή ανήκει στον πάλαι ποτέ Ραββίνο της Συναγωγής Βουκουρεστίου Ισαάκ ό οποίος εκοιμήθη το 1901 και 3 χρόνια πριν ασπάστηκε την Ορθοδοξία, κάτι που τότε είχε κάνει μεγάλη αίσθηση στην Ευρώπη(Ιταλία, Ρουμανία, Ρωσσία αλλά και Ελλάδα γιατί ήταν ελληνομαθής και με ρίζες απο την Κόρινθο)...


    AR-ON
    08.01.2013, 00:42

    Sorry για το οff topic: ωραίο cover, μα τι άθλια η μετάφραση του "δεν μπορείς μια ζωή καρδιά να συγχωρείς" στο 3:25 του βίντεο (you cannot, my heart, go on forgiving a life)... {#emotions_dlg.eek}


    noizreduction
    08.01.2013, 00:44

    Αναμεσα σε ολες αυτες τις εικασιες που διαβαζω, αλλοτε με χιουμορ, αλλοτε με απορια ( για το ποσο αρρωστος μπορει να ειναι καποιος στις σκεψεις του ), αναρωτηθηκε κανεις εαν επικοινωνησαν ποτε απο το lifo με τον σταθμο ωστε να μαθουν την αιτια του "κοψιματος" του κομματιου;

    Κι αν δεν ηταν το μονο κομματι; Ειλικρινα, γιατι να στηρικτω σε ενα blog/site που πολλες φορες εχει γραψει μπουρδες κι οχι στην εμπειρια του broadcasting που εχει ενα βασικο κανονα που ονομαζεται "Air play time"? Εξαλλου και το lifo στηριζεται στην αποψη και στην καταγγελια ενος αναγνωστη, χωρις να κανει το κοπο καν να επικοινωνησει με το σταθμο!

    ...και γιατι να επικοινωνησει; το lifo, οπως κι αλλα blog/sites, τα νουμερα αναζητανε και τα..."νουμερα" που θα κατσουν να παρουν στα σοβαρα τις καταγγελιες του καθενος...


    Θα προτεινα, οποιος ειναι αρκετα περιεργος χωρις να δημιουργει θεωριες συνομωσιας, να επικοινωνησει με το σταθμο και να ρωτησει την αιτια. Αλλιως, οτιδηποτε αλλο, ειτε ειναι Νεφελιμ, ειτε Ελοχιμ, ειτε το τελος του κοσμου το 2666, ειναι παρα εικασιες!


    Και δεν δικαιολογω τις λογοκρισιες ( εαν υπαρχουν ), δικαιολογω την αγνοια του κοσμου για το χρονο μιας εκπομπης ( που σιγουρα δεν μπορει να ειναι μια συναυλια ), συν το γεγονος πως κανεις δεν ξερει εαν αυτο ειναι το μονο κομματι που κοπηκε!

    EDIT: Ειλικρινα, στο σταθμο που δουλευα ειχαμε διαγραψει ωρες ατελειωτες απο διαφορα ηχητικα αποσπασματα. Ποτε μα ποτε δεν ειχε γινει με σκοπο τη λογοκρισια, αλλα το πολυτιμο air time. Η επιλογη, περα απο τα αναγκαια, γινοταν καθαρα με το time κι οχι με το τι ειναι ωραιο και τι οχι. Εαν ενα κομματι ηταν 4 λεπτα κι αλλο ενα 5 λεπτα κι εμεις θελαμε στο προγραμμα λιγοτερα 5 λεπτα...απλως κοβαμε το κομματι των 5 λεπτων...Τοσο απλο...

    Μερικες φορες, στοχοποιουμε γεγονοτα χωρις να εχουμε πληρη γνωση πως δουλευει το ραδιοφωνο και η τηλεοραση ( οκ, δουλευει σκατα, μη κρυβομαστε, αλλα μερικα πραγματα αφορουν αυστηρα πλαισια χρονου και χρηματος ).
    -----------------

    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 08-01-2013 00:50 ]


    Hastaroth
    08.01.2013, 08:21

    Γι'αυτό άλλωστε έγραψα πιό πάνω...

    Παράθεση:

    Tο μέλος Hastaroth στις 07.01.2013, 13:45 έγραψε...

    Γνωρίζει κανείς το σκεπτικό βάσει τού οποίου το κανάλι 4Ε απέκλεισε το συγκεκριμένο τραγούδι;

    Γιατί μού φαίνεται απίστευτο ότι ακόμη και ένα τηλεοπτικό κανάλι με θρησκευτικό προσανατολισμό,εν έτει 2013,απέκλεισε ένα τραγούδι μόνο και μόνο επειδή αναφέρει ο στίχος του την λέξη "θεός".

     


    noizreduction
    08.01.2013, 14:28

    Δεν αναφερομουν σε σενα Hastaroth, αλλα στους καλοθελητες που ετρεξαν με αγαπη να δημιουργησουν εντυπωσεις!


    Konstantinosoa
    09.01.2013, 03:00

    Παρεπιπτώντως ο καραγκιόζης που αφόρισε την Ελληνική Επανάσταση κρεμάστηκε περι το Πάσχα λίγες ημέρες μετά την Επανάσταση του 1821 κάπου στις 10 Απριλίου του 1821 και το σώμα του πετάχτηκε στην θάλασσα για να μην τον τιμήσουν οι Έλληνες, των οποίων τον αγώνα υποτίθεται προέδιδε ο Πατριάρχης με τον αφορισμό, ενώ ανάλογη τύχη είχαν και οι προκάτοχοί του. Προφανώς επειδή ήταν λακέδες των Οθωμανών. Καλή η διαφώτιση, ο Βερεμής και η Ρεπούση αλλά δεν έχουν όλοι ίδιους δασκάλους και καλά θα κάνουμε να μιλάμε με λίγο περισσότερο σεβασμό για άτομα που αποδεδειγμένα έδωσαν την ψυχή και τη ζωή τους σε αυτό το ρημαδιασμένο τόπο. Πολύ περισσότερο να έχουμε λίγη αιδώ και σύνεση όταν κάνουμε αναφορά σε πηγάδια. Για κάποιους η γενοκτονία και η αδελφοκτονια δεν αποτελεί αντικείμενο πλάκας.

    Και μιας και είπες την ιστορία σου άσχετη βέβαια με το θέμα και τελείως άδική, θα σου πω και εγώ μια ιστορία που θεμελιώνεται σε διαδοχικές επίσημες κομματικές αποφάσεις: Κάποιοι λοιπόν που μάλλον εσύ και άλλοι φαντάζομαι θεωρούν μεγάλους αγωνιστές αποδέχονταν το 1924 ήδη την εισήγηση του Βούλγαρου Κολλάρωφ στην Γ΄ Κουμμουνιστική Διεθνή η οποία έλεγε:

    "Τόσο η Μακεδονία (υπό Ελληνική, Βουλγαρική, σερβική και Αλβανική κατοχή) όσο και η Θράκη (υπό Ελληνική, Τουρκική και Βουλγαρική κατοχή) κατοικούνται απο πληθυσμούς που ως προς την εθνικότητά τους δεν είναι ούτε Έλληνες, ούτε Σέρβοι, ούτε Βούλγαροι, ούτε Αλβανοί αλλά Μακεδόνες με συνείδηση Μακεδονική"

    Με την απόφαση αυτή δεσμεύονταν τα ανά τον κόσμο Κ.Κ. να προωθήσουν την απόσπαση των Μακεδονικών και Θρακικών εδαφών προς δημιουργία του κράτους που σήμερα λέγεται Μακεδονία - FYROM αν και το σχέδιο προέβλεπε μεγαλύτερη επέκταση (στην Ελλάδα και την Βουλγαρία).

    Η απόφαση αυτή έγινε δεκτή εδώ τον Δεκέμβριο του 1924 και οι διαφωνούντες κομμουνιστές Αποστολίδης και Κορδάτος διεγράφησαν ...δημοκρατικά...

    Αυτήν την απόφαση προσπάθησε να εφαρμόσει με τον Εμφύλιο το ΚΚΕ, γιατί με αυτήν την απόφαση λάμβαναν εξοπλισμό απο τους Τίτο και Δημητρόφ οι οποίοι είχαν απο κοινού συμφωνήσει τον διαμελισμό με πόλεμο της Μακεδονίας και την κρατική ένωση με το μεγάλο Σοβιέτ της Μόσχας. Μάλιστα είχαν σταλεί και 93 μακεντόνσκι δάσκαλους στη Βουλγαρία για τον σκοπό αυτό προς εκμάθηση της γλώσσας...

    Η συνέχεια γνωστή: Ο Στάλιν σεβάστηκε την επιλογή των εδώ "πατριωτών" αλλά πήρε το καπελάκι του λόγω Γιάλτας και έφυγε, ο Δημητρόφ έμεινε πιστός αλλά ο Τίτο λάκισε απο το μεγάλο μαντρί. Έτσι χωρίς προοπτική ένωσης με το μεγάλο ΣΟΒΙΕΤ, σύνορα είχε η Βουλγαρία βλέπετε, το Μακεδονικό δεν προχωρούσε οπότε ο Τίτο παράτησε την επέκταση του σχεδίου και τη βοήθεια προς το ΚΚΕ. Έτσι το 1949 τελείωσε και ο Εμφύλιος με χιλιάδες αδέλφια νεκρούς.

    Φυσικά παρά την μετέπειτα διάσπαση οι σχετικές απόψεις των αριστερών στην πλειοψηφία παραμένουν προσηλωμένες στην Γ΄ Διεθνή του 1924 και την αναγνώριση της "Αυτοδιάθεσης των Μακεδόνων". Εμείς στο χωριό μου τέτοιες αντιλήψεις τις λέμε εσχάτη προδοσία...

    Για να παραφράσω τον Χριστό "Ποιός είναι πατριώτης; εκείνος που αφορίζει στα χαρτιά και δίνει τη ζωή του στον αγώνα ή εκείνος που πουλάει πατριωτισμό και λαοκρατεία και ξεπουλάει εγγράφως και υπογείως την Μακεδονία;

    Όπως ανέφερα ποιό πάνω δεν θα ξανακάνω παρέμβαση στο θέμα του 4Ε. Δεν ξανασχολιάζω το θέμα. Ωστόσο για να μπορούμε εμείς να πίνουμε την φραπεδιά στην Ικτίνου και την Τσιμισκή κάποιοι έχασαν το κεφάλι τους. Η Βόρειος Ελλάδα δε πλήρωσε με βαρύ φόρο αίματος  ήδη την χρονιά του 1821, την Επανάσταση. Και σε αυτήν την θυσία πολλοί ήταν και οι Πατριάρχες και οι επίσκοποι και οι απλοί κληρικοί και φυσικά και οι λαϊκοί Έλληνες που ένιωσαν το κεφάλι τους στο τσεκούρι και την αγχόνη: Στο Πατριαρχείο, στον Άγιο Μηνά, στον Άγιο Αθανάσιο, στη Ροτόντα, στο Καπάνι, στον Λευκό Πύργο στην Χαλκιδική κ.τ.λ.

    Μην τα ισοπεδώνουμε όλα...


    noizreduction
    09.01.2013, 13:25

    Spartan ( ελπιζω καποτε η διαχειριση να σταματησει το χαϊδεμα της επαναληψης... ) το γεγονος πως καταδικαζεις καθε επικοινωνια με το σταθμο, ενω προσπαθεις να δειξεις ποσο ανοικτομυαλος εισαι, ειναι μεγαλο ζητημα. Αφενος μεν γιατι αυτη η δηθεν "ανοικτομυαλοσυνη" καταδικαζει αμεσα την επικοινωνια, αφετερου δε θυμιζει κυνηγι μαγισσων οπου το θυμα ποτε δεν ειχε το δικαιωμα λογου.


    Κι αν μεγαλωσες με ολα αυτα που λες, αξιοποιεις ενα blog για να βγαλεις το "φιλελευθερο" μενος σου.


    Ο λαος λεει "Δασκαλε που διδασκες, και γραμματα δεν εκρατεις"....



    ΥΓ1: Κανω επισημη καταγγελια πλεον πως υπαρχει διπλος λογαριασμος. Μπορω να ανεχθω την ανοχη της διαχειρισης για την επαναλαμβανομενη εγγραφη του χρηστη Spartan με αλλα nicknames, ομως το γεγονος πως παλι επανερχεται στην ιδια κατασταση με τους αλλους 3 ( ή 4; χασαμε το λογαριασμο ) λογαριασμους του, θα πρεπει να κτυπησει καμπανακια.

    ΥΓ2: Μπορει να θεωρει πως ειμαι 18 χρονων και μεγαλωσα με PS και τετοια πραγματα, ομως η ηλικια μου ειναι μεγαλυτερη και καλο θα ηταν να συνετισει το λογο του ( εαν κι εφοσον παραμεινει μελος μετα την επισημη καταγγελια μου ).

    ΥΓ3: Ο καθενας εχει δικαιωμα να πιστευει ο,τι θελει, αλλα οταν ερχομαστε σε επιπεδο Ιερας Εξετασης καταδικαζοντας με πληρη αγνοια των γεγονοτων, αλλα μονο με εικασιες οτιδηποτε μισουμε για αλλο λογο, μαλλον υπαρχει σοβαρο ζητημα "μεσαιωνισμου".



    ΥΓ4: Συγνωμη απο τη διαχειριση για το ασχετο post, ομως κρινω πως αναμεσα σε αλλα ασχετα post, καταδεικνυει την καταντια ενος ανθρωπου, συγχρονως με τη λογικη των κατοικων ενος χωριου που κυνηγανε με δαυλους και τσουγκρανες τις μαγισσες που δεν καταλαβαινουν...


    mary_omikron
    09.01.2013, 16:54

    Ασχετο όσο και οι αναφορές των άλλων σε κομμουνισμό, Μαρίες (Αιγυπτία & Μαγδαληνή), Κολλάρωφ, Ναζί, μεγάλου κυβισμού μοτοσυκλέτες ({#emotions_dlg.lol}), επιστήμονες βενζινάδες, ΑΜΑΝ και 100 ακόμη παραμέτρους εκτός θέματος. (Μαζί και το δικό μου λογοπαίγνιο για Βαλκάνια και Ανθιμο)

    Ας συγκεντρωθούμε όλοι στο θέμα από δω και πέρα -αν υπάρξει συνέχεια- χωρίς παρεκκλίσεις.

    _____________________________________________________

    @ Emmanuelle 

    Επεκτείνεσαι εκτός θέματος  -στο μέγιστο των σχολίων σου-  με σκοπό να εκνευρίσεις τους συνομιλητές. Ηδη έχεις στοχεύσει & ειρωνευτεί τρείς συνομιλητές κατά την γνωστή σου μέθοδο. Προσοχή και αυτοσυγκράτηση (προς το παρόν).

    ΥΓ. Επαίτης σημαίνει ζητιάνος. Κανείς δεν ζητιάνεψε τη συγγνώμη σου, και άσε τις προκλητικές (και συχνότατα λανθασμένες) "ελληνικούρες".


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 09-01-2013 17:40 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Konstantinosoa
    09.01.2013, 17:43

    Προσωπικά επικοινώνησα προ ολίγου με τον σταθμό αλλά με παρέπεμψαν σε πρωινή επικοινωνία γιατί τότε είναι διαθέσιμη η υπεύθυνη προγράμματος. Εγώ πρωινές ώρες δεν μπορώ. Αν μπορεί κάποιος το τηλέφωνο είναι 2310 729219.
    Παρεπιπτώντως μου είπαν ευγενικά πως το θέμα έχει υποπέσει στην αντίληψή τους.


    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 09-01-2013 17:48 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    ApoMyr
    15.01.2013, 17:27

    1. Το ότι το "έκοψε" δε σημαίνει απαραίτητα ότι το λογόκρινε. Μπορεί κάτι άλλο να μην άρεσε ή να μην έγινε σωστά πιθανόν και από το ίδιο το κανάλι.

    2. Γιατί τόσο μίσος εναντίον της Εκκλησίας;

    3. Γιατί από την ενέργεια ενός καναλιού καταντάμε να γινόμαστε κριτές των πάντων μέχρι και υβριστές; Από την πολλή μας Δημοκρατία μήπως;

    4. Χωρίς να γνωρίζουμε το λόγο που "κόπηκε" το τραγούδι ας είμαστε λίγο πιο μετρημένοι στις απόψεις μας.

    5. Αμάθεια χείρον της αμαθείας

    Ελλείψει χρόνου αναφέρω ορισμένα σημεία της άποψής μου.


    paris92
    16.01.2013, 16:45

    Λίγο αργοπορημένα......αλλά θεώρησα σωστό να πω κάποια πράγματα...από μέσα!

    Θα μιλήσω για τη συγκεκριμένη συναυλία μόνο...γιατί ως μέλος της Συμφωνικής Ορχήστρας Νέων Ελλάδος πήρα μέρος στη συναυλία αυτή και γνωρίζω από πρώτο χέρι τι έγινε...

    Το συγκεκριμένο κανάλι θέλησε να προβάλει τη συναυλία μας και το ευχαριστήσαμε για αυτό! Αλλά η παραγωγή του καναλιού χωρίς να ενημερώσει καν το διευθυντή της ορχήστρας έκρινε πως κάποια κομμάτια δεν έπρεπε να προβληθούν και τα αφαίρεσε!

    Κάποια ήταν τα εξής: Θεός αν είναι,Αυτή η νύχτα μένει,Εφτά τραγούδια θα σου πω κ.α.

    Γιατί?Θα σας γελάσω....Για το Θεός αν είναι ρωτήσαμε το κανάλι και μας είπε πως αυτό το ΑΝ για το Θεό τους το χαλάει....

    Τώρα για τα εφτά τραγούδια....ηταν πολύ τσαχπίνα η τραγουδίστρια? Τι να πω...απάντηση δεν πήραμε..

    Αλλά εμείς εκείνο το βράδυ το ζήσαμε,το χαρήκαμε και περάσαμε τέλεια!Οπότε δεν πειράζει...

    Εξ'άλλου η συναυλία θα ανεβεί στο youtube ολόκληρη αυτές τις μέρες!Καλή χρονιά σε όλους!


    Konstantinosoa
    17.01.2013, 00:34

    Η παραπάνω μαρτυρία προέρχεται απο άτομο που και έλαβε μέρος και ρώτησε για το song cut και δεν είναι Ράδιο Αρβύλα. Αυτό θεωρώ εγώ αξιόπιστο...