ελληνική μουσική
    720 online   ·  210.848 μέλη
    Johny
    06.01.2013, 20:11

    Καλησπερα!

    Λοιπον σκεφτομαι να αγορασω το προιον της Εast West Quantum Leap Goliath.

    Που ειναι ισως το πιο πληρες και πιο ποιοτικο εικονικο οργανο απο ολα οσα εχω δει.

    Υποθετω ομως οτι για να μπορεσω να εχω την ακουστικη ποιοτητα που βλεπω στα traliers στο youtube

    θα πρεπει να εχω και τον καταλληλο μουσικο εξοπλισμο...

    Επειδη δεν εχω καθολου γνωσεις πανω στο θεμα μπορειτε να μου πειτε τι ακριβως χρειαζομαι και να μου προτεινετε καποια μοντελα ετσι ωστε να κανω ενα προυπολογισμο??

    Ευχαριστω πολυ!!


    noizreduction
    06.01.2013, 21:07

    1) Τι εξολισμο εχεις ηδη; Οπως καταλαβες προκειται για plug in, οποτε σιγουρα χρειαζεσαι ενα προγραμμα που θα "τρεξει" μεσα ως VSTi το Quantum Leap Goliath.

    2) Ποτε, μα ποτε ομως, μην εμπιστευεσαι ο,τι βλεπεις ως παρουσιαση απο τριτους. Εαν μπορεις να πας σε καποιο καταστημα που να εχει VSTi's και plug ins και να τα ακουσεις απο κοντα, τοτε θα εχεις μια καλυτερη αποψη.


    Γενικα, δεν πιστευω πως ειναι το απολυτο plug in, αλλα εξαρταται τι ακριβως θες να κανεις και ποση ορεξη και γνωσεις στην ενορχηστρωση εχεις!


    Johny
    06.01.2013, 22:31

    O μονος μου εξοπλισμος ειναι ενα laptop ΗP Pavillion dv6 και ενα ζευγαρι ακουστικα των 50 €...

    Α και εχω και το fruity loops και καποια αλλα vst.

    Εχω μαλιστα δημιουργισει και καποιες υποτυπωδεις συνθεσεις τις οποιες αναμενεται να ανεβαζω και να τις δωσω στον τομεα "Οι δημιουργιες μας" για αξιολογηση....

    Δεν εμπιστευομαι τετοια βιντεο οντως επειδη ειμαι σιγουρος οτι ο uploader θα διαθετει τετοιο εξοπλισμο στο backround χωρις να τον δειχνει η καμερα. Γι'αυτο ρωτησα αυτα που ρωτησα...


    Να ακουσω απο κοντα το plug-in πολυ δυσκολο...

    Αλλα και παλι εστω οτι πηγαινα. Εκει που θα το ακουγα "live" δεν θα υπηρχε καποιο καλο ζευγαρι Monitors και μια καλη καρτα ηχου ετσι ωστε να "ξεγελαστει" ο πελατης??

    Ορεξη για δημιουργια (και βελτιωση:) ) εχω παρα πολλη. Οι γνωσεις όμως ένορχηστρωσης μου περιοριζονται στις σε αυτες της αρμονιας πρωτου ετους.

    Ωστοσο εχω ακουσει πολλα μουσικα κομματια του στυλ που θελω να δημιουργησω (background music) και εχω περασει πολλες ωρες πανω απο την κιθαρα μου αυτοσχεδιαζοντας...
    Ετσι δεν πιστευω οτι οι περιορισμενες γνωσεις μου θα αποτελεσουν τροχοπεδη στη προσπαθεια μου αυτη :)


    noizreduction
    06.01.2013, 22:43

    Θα παρακαμψω το θεμα δημιουργικοτητα, γιατι οντως ειναι καθαρα προσωπικο και λαθος μου που αναφερθηκα με τον βαρυ ορο "ενορχηστρωση"! Smile


    Για να μπορεις να "τρεξεις" αυτο το plug in θα πρεπει να δεις εαν ο υπολογιστης σου μπορει να ικανοποιησει τουλαχιστον τις βασικες προυποθεσεις που θετει ο κατασκευαστης και συνηθως ειναι αναρτημενες στην επισημη σελιδα του προϊοντος. Λογω του γεγονοτος πως ειναι sample based, σιγουρα θα χρειαστεις εναν γρηγορο σκληρο δισκο ( δηλαδη 7200rpm και πανω, ωστε να μπορει να κανει γρηγορο streaming ) μεσα στο laptop ή εξωτερικο με διασυνδεση USB 3.0 ( καλως ηρθε στη ζωη μας ), firewire ή thunderbolt.


    Ο uploader μπορει να εχει κανα midi controller/interface και σιγουρα δυνατοτητα να ηχογραφει μεσα στο DAW του ο,τι παιζει. Οχι κατι παραπανω απο αυτα που εχεις ηδη εσυ!! Smile Εαν πας σε επιπεδο monitoring με ηχεια, θα χρειαστεις αρκετα χρηματα ( σιγουρα πανω απο 300€ για ενα μετριο ζευγαρι ηχειων ), ενω με ακουστικα θα μπορεις μεχρι και 100€ να βρεις αξιολογα ακουστικα.

    Τουλαχιστον για αρχη θα ειναι καλα, εαν εισαι και σε χαμηλη ενταση, κανοντας διαλειμματα ανα μιση ωρα χρησης!


    Johny
    06.01.2013, 22:52

    Eυχαριστω για τiς απαντησεις!

    Εχω ενα εξωτερικο σκληρο 5400 rpm  usb 2.0


    Πιστευεις οτι πρεπει να παρω καποιον ταχυτερο??


    Οσον αφορα τα ακουστικα εχεις να προτεινεις καποιο μοντελο??


    Καρτα ηχου εξωτερικη θα χρειαστω??

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Johny, 06-01-2013 22:55 ]


    noizreduction
    06.01.2013, 22:58

    Προφανως και θα χρειαστεις κατι καλυτερο απο αυτο τον εξωτερικο δισκο. Ειναι αρκετα αργος, κακα τα ψεμματα, κι αν πας να ανοιξεις 3-4 samples μαζι, το streaming θα ειναι πιο αργο απο τις αναγκες του plug in για αναπαραγωγη ηχου!

    Μεσα στις αγορες σου υπολογισε οντως μια καρτα ηχου. Εφοσον θα εχεις μονο midi ηχους, δεν ειναι αναγκη να παρεις καμια ακριβη, αλλα τουλαχιστον να εχει πρωτοκολο ASIO ωστε να μπορεις να κινεισαι σε χαμηλο latency.


    Απο ακουστικα, υπαρχουν αρκετες εταιριες εκει εξω. Πχ τα AKG k121 ειναι κλασσικα ακουστικα, αλλα γενικοτερα να ξερεις πως τα ακουστικα δεν μπορουν να αποδωσουν καλα τις χαμηλες και ψηλες συχνοτητες ( κατασκευαστικο θεμα, δεν ειναι θεμα εταιριων ).


    Johny
    06.01.2013, 23:10
    Και inboard μου υποστηριζει ASIO οποτε προσωρινα μπορω να βολευτω με αυτην... μπορω?? Οι Asio δεν ειναι ομως λιγο απατηλοι??
    noizreduction
    06.01.2013, 23:15

    Η onboard καρτα λιγο δυσκολο να υποστηριζει ASIO, εκτος εαν εχεις κατεβασει τους ASIO4ALL. Απατηλοι; Ειναι το πιο συγχρονο πρωτοκολο επικοινωνιας της καρτας ηχου με το DAW και το υπολοιπο συστημα!!!


    Johny
    06.01.2013, 23:17
    Α ναι εχω το asio4all... Εχει διαφορα?? Απατηλοι ενοοω οτι με αυτους ακους πολυ πιο καθαρα απο οτι σου επιτρεπει η αποδοση της καρτας σου.... Μηπως αυτο ειναι παρενεργεια του ASIO4ALL??
    noizreduction
    06.01.2013, 23:33

    Εαν εχεις ASIO4ALL, απλως να ξερεις πως ειναι ενα προγραμμα που μιμειται το ASIO πρωτοκολο, αλλα στην ουσια η καρτα σου παραμενει η ιδια μετρια καρτα ενος laptop. ( μετρια για μουσικη παραγωγη εννοω )


    Δεν επεμβαινουν στην ποιοτητα της καρτας, μαλλον ειναι ψυχοακουστικο το φαινομενο, παρα υπαρκτο :/


    Johny
    07.01.2013, 00:16
    Οπως και να 'χει noizreduction ευχαριστω για τις απαντησεις ηταν πολυ κατατοπιστικες! Αν χρειαστω οτιδηποτε αλλο θα ποσταρω!!