ελληνική μουσική
    725 online   ·  210.832 μέλη

    Αγορα φθηνου μικροφωνου

    NickVA
    10.01.2013, 00:43

    Θελω ενα φθηνο μικροφωνο για ηχογραφηση ερασιτεχνικη. Ειχα ενα μικροφωνο το οποιο χαλασε με το οποιο ηχογραφισα αυτο το  
    Link

    " target="_blank">τραγουδι και θελω να ενα φθηνο μικροφωνο αλλα οχι "σκατενιο" δηλαδη δεν θελω τελεια ποιοτητα αλλα οχι και να ακουγεται χαλια. Ββρηκα αυτο γιατι εχω σκοπο να διαθεσω πολυ λιγα λεφτα διοτι δεν ειναι ο χωρος μου το τραγουδι.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 10-01-2013 01:04 ]


    noizreduction
    10.01.2013, 00:46

    Εμ...νομιζω πως οι απαιτησεις του να μην ακουγεσαι χαλια με την επιλογη που εχεις κανει...ειναι λιγο αταιριαστα στοιχεια!

    Ποσα δινεις γενικα, τι εχεις ηδη απο εξοπλισμο ( πχ, καρτα ηχου ) και τι θελεις γενικοτερα!


    NickVA
    10.01.2013, 00:51

    φιλε απο το τραδουδι η ποιοτητα πως σου φανηκε ? απο λαπτοπ ηχογραφω με audacity  καπου εδω το λεει δεν ξερω ποιο απο αυτα που λεει ειναι.σκεφτομαι τα περισσότερα που θα δωσωειναι 15 και δυσκολα θελω ισα ισα να φτασω την προηγουμενη ποιοτητα


    noizreduction
    10.01.2013, 00:54

    Πολυ φοβαμαι πως η κριτικη μου δεν θα ειναι και τοσο καλη σαν ηχος, ομως εφοσον μιλαμε για ερασιτεχνικο επιπεδο και σε τοσο low budget καταστασεις, προχωρα στην αγορα του. Ειλικρινα, κατι τοσο φτηνο δεν ξερω τι αποδιδει και δεν ξερω καν πως υπαρχει τοσο χαμηλη αγορα!! {#emotions_dlg.confused1}


    NickVA
    10.01.2013, 00:58
    εχεις να προτηνεις κανα αλλο τετοιας τιμης παλι καπου στα 15-20 που πιστευεις θα ειχε καλο αποτελεσμα,εννοειτε ειναι ερασιτεχνικο επιπεδο καποια στιγμη τα τραγουδι αυτο και τα αλλα που εχουμε σαν μπαντα θατα κανουμε σε στουντιο αλλα για τωρα προσπαθω να το βγαλω καπως στο τσαμπα
    noizreduction
    10.01.2013, 01:02

    Τι εξοπλισμο εχεις ηδη; Που συνδεεις το μικροφωνο σου;

    ΝΟμιζω πως το budget σου, δεν αφηνει πολλα περιθωρια για κατι καλυτερο. Ισως απο καποιο ξενο site να εβρισκες καποιο μικροφωνο με 10-15€, αλλα μαζι με τα μεταφορικα θα πηγαινε περιπου 30-35€, αρα δεν υπαρχει λογος να το συζηταμε.

    Κινησου στην αγορα που πας να κανεις. Δεν υπαρχουν εναλλακτικες.


    NickVA
    10.01.2013, 01:07
    σου ειπα στο λαπτοπ με ανταπτορα απο χοτνρο σε λεπτο και κανω ηχογραφηση με audacity παντως αν αυτο το μικροφωνο θα εχει την ιδια ποιοτητα με αυτη του τραγουδιου ειμαι ευχαριστημενος
    noizreduction
    10.01.2013, 01:07

    Δεν νομιζω πως θα παρατηρησεις καποια διαφορα. Εαν θες αυτο που ακουσα στο δειγμα, τοτε μαλλον δεν θα εχεις προβλημα με το νεο μικροφωνο.


    NickVA
    10.01.2013, 01:09
    επισης αυτο http://www.nakas.gr/ecomnakas/nakas2006/default.asp?static=421&product=133893 θα ηταν καλη επιλογη?
    noizreduction
    10.01.2013, 01:11

    Σε αυτο θα χρειαστεις και καλωδιο παντως, οποτε υπολογισε κι αυτο στη τελικη τιμη.

    Θα ειμαι ειλικρινης. Για τοσο κακο ηχο, δεν χρειαζεσαι κατι καλυτερο απο μικροφωνο. Απλως παρε ενα φτηνο, να κανεις τη δουλεια σου κι οταν με το καλο προχωρησεις στο επομενο σταδιο, διεθεσε ενα καλο ποσο ( 80€+ ) για να παρεις ενα που θα σου μεινει!


    NickVA
    10.01.2013, 01:16
    οκ φιλε δεν χρειαζετε να μου το λες σαν εξομολογηση δεν εχω προβλημα ξερω οτι δεν ειναι καλος,επισης καλωδιο εχει μαζι 3μετρο αλλα λεω μηπως ειχε ποιο καλη αποδοση τελοσπαντων ευχαριστω για τον χρονο σου θα το σκεφτω και αναλογος θα πραξω
    blogarismenos-enge-falos
    10.01.2013, 03:43

    Αγαπητέ NickVA
    Για την τιμή που ψάχνεις θα έπαιρνα αυτά τα 4. Απόκριση ονομαστική εώς 12khz χωρίς να έχω δεί το διάγραμμα πώς κόβει τί κάθε συχνότητα...Αλλα και το ένα απο τα 4 να χαλάσει έχεις άλλα 3 που άμα δεν σου αρέσουν ή σου βγούν ελαττωματικά τα γυρνάς πίσω με την εγγύηση αγοράς εντός ενός χρόνου. Στα 9 ευρώ απότι λέει το μαγαζί
    http://www.emimikos.gr/shop/product.php?productid=24936
    Το site είναι ενδεικτικό. Για κάτι ακόμα πιο φτηνό θα έφτανα σε λύσεις ηχείου-μικροφώνου


    NickVA
    10.01.2013, 17:09
    ευχαριστω φιλε καλη προσφορα μου φαινεται,επισης αυτο με την συχνοτιτα ποσοσ πρεπει να εινα για να ειναι καλο
    blogarismenos-enge-falos
    10.01.2013, 18:12
    Υπάρχει στα τεχνικά χαρακτηριστικά κάθε μικροφώνου (είθισται-πρέπει) μία καμπύλη που δείχνει ποιές συχνότητες "ακούει" και πόσο δυνατά. Στον οριζόντιο άξονα είναι τα hz και στον κάθετο η δύναμη απόκρισης συνήθως σε db. Όσο πιο ευθεία είναι αυτή η καμπύλη σε όλο το φάσμα των συχνοτήτων τόσο καλύτερο είναι το μικρόφωνο. Ένα μέσο μικρόφωνο έχει το σχήμα αναποδογυρισμένης λεκάνης για να σου δώσω να καταλάβεις οπου μικραίνει η ευαισθησία στα πολύ μπάσα και στα πολύ πρίμα. Όσο περισσότερα hertz ακούει ένα μικρόφωνο τόσο σχετικά καλύτερο είναι απο κάποιο άλλο. Λέω σχετικά γιατί μπορεί υποτιθέμενα να ακούει 12 κιλοχέρτζ αλλα να τα βαριακούει Για αυτό και λέω 12 κιλοχέρτζ ονομαστική Δύσκολα να υπάρχει όμως κάποιο αληθινό μέτρο σύγκρισης αυτών των μικροφώνων...Μεγάλη συζήτηση που καταλήγει σε βιβλία iso και κατασκευής ανηχοϊκών θαλάμων σε πειραματικά εργαστήρια.
    NickVA
    10.01.2013, 23:51
    http://www.tseliosmusic.gr/#title=%CE%91%CF%80%CE%BF%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%AD%CF%83%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1&cat=0&manuf=0&page=1&numPages=2&itemsPerPage=16&searchString=&searchScope=all&searchFullText=false&priceRangeLow=15&priceRangeHigh=859&usePriceRange=false&tryArrangeByRel=0&onOffer=0&specificId=2322&queryUsed=selectById&masterRefreshFilter=cat&pendingMsg= τελικα θα παρω αυτο με τον κιθαριστα απο την μπαντα μου πρεπει να ειναι καλο γιατι εχει και Pop και wind filter
    noizreduction
    11.01.2013, 00:01

    Αν κρινω απο το manual και τη συχνοτικη αποκριση που βλεπω, μαλλον και το 50Hz που αναφερει, περισσοτερο marketing ειναι παρα πραγματικοτητα... Στην ουσια, κι αν η μετρηση εχει γινει σωστα, απο τα 120Hz και πανω το μικροφωνο αρχιζει να εχει "μπασα", ενω στα μεσαιοπριμα υπαρχει ενα χαος σκαμπανεβασματων! {#emotions_dlg.happycrazy}

    Ψαχνοντας και λιγο την εταιρια GEWA, μαλλον copy paste κανονικων προϊοντων ειναι, made in china.


    Η αποθεωση ειναι αυτο το "Optimized frequency response". Ειλικρινα, αυτο δεν ξερω τι σημαινει, αλλα μαλλον ουτε και στην εταιρια το ιδιο! {#emotions_dlg.thumbup}


    Λειπει επισης η ευαισθησια του μικροφωνου, αλλα δεν βαριεσαι...Φτηνο ειναι, δεν μπορουμε να τα θελουμε κι ολα...

    Πραγματικα, στην κατηγορια αυτη που κινεισαι ( χρηματικα ) ο,τι και να παρεις...θα ακουγεται το ιδιο..
    -----------------

    Dreamcatcher Music DreamCatcher

    [ τροποποιήθηκε από τον/την noizreduction, 11-01-2013 00:01 ]


    NickVA
    11.01.2013, 00:24
    φυλε επειδει εσυ εισαι ηχοληπτης και στην δουλεια σου χρισημοποιεις μικροφωνα πανω απο 100 περιμενεις μια παιδια 17 και 18 χρονων να εχουμε να δινουμε 100 για μικροφωνα ενω δεν ειμαστε μονο τραφουδιστες και κυριως οργανοπαιχτες δηλαδη αν ειναι να λες τα ιδια και τα ιδια μην γραφεισ
    NickVA
    11.01.2013, 00:27
    φιλε*
    noizreduction
    11.01.2013, 00:33

    Απλως, προσπαθω να εξηγησω πως σε αυτη την τιμη που κινεισαι, ο,τι κι αν αγορασεις, θα ειναι το ιδιο. Προτιμοτερο ειναι να δωσεις ενα μικρο ποσο για να παρεις κατι τωρα και στο μελλον, οταν θα εχετε οργανωθει με τη μπαντα, να δαπανησεις κατι καλυτερο ( κατι που ειναι πανω απο 80+€ ) και να σου μεινει.

    Τον εξοπλιμο δεν τον αγοραζεις μονο με την βραχυπροθεσμη λογικη χρησης, αλλα και τη διαχρονικοτητα. Εφοσον εισαι σε σφιχτο προυπολογισμο, μπορεις να αποκτησεις ενα απο ολα τα παραπανω που παρεθεσες ( στη θεση σου δεν θα εδινα πανω πο 15€ ) για να κανεις προχειρα τη δουλεια σου και στην πορεια μαζευεις τα καταλληλα χρηματα για κατι καλυτερο.


    Καποια στιγμη ομως πρεπει να αποφασισεις εαν θελεις να εισαι τραγουδιστης ή οχι, γιατι απο τη μια μας παραθετεις μια δουλεια που ηχογραφησες ( αρα θελεις να κανεις κατι και θελεις να αποκτησεις κι εξοπλισμο ) κι απο την αλλη "κλεινεις" καθε προταση κανοντας μονος σου αντιπροτασεις.


    Δες ποσα μικροφωνα διαφορετικα εχεις προτεινει μεχρι στιγμης και πες μου....αξιζει τον κοπο αυτη η αναζητηση, εφοσον ολα ειναι ακριβως το ιδιο; Παρε ενα, κανε τη δουλεια σου και μετα βλεπεις!



    Τελος, αυτο με την ηλικια σας και το επαγγελμα μου ειναι τελειως ασχετο με τη κουβεντα. Λιγη ευγενεια παραπανω, σε ευγενικες απαντησεις, δεν βλαπτει. Αλλιως να το λες εξαρχης, για να σου απαντανε 18χρονα ή σουβλατζηδες ( δεν εχω τιποτα με τις κατηγοριες αυτες ).


    NickVA
    11.01.2013, 00:39
    ναι ρε φιλε μαλακια μου δεν λεω αλλα σε καθε μικ που παραθετω μου λες το ιδιο ειναι μα αν ηταν ολα το ιδιο θα ειχαν ολα την ιδια τιμη παντα παιζει και ο παραγοντας μαρκα στην τιμη αλλα δεν μπορει αφτο με τα 22 να ειναι το ιδιο με εκεινο με τα 7,επισης λεω καθε φορα αλλα μικ για να μου πειτε αν ειναι καλα και ποιο ειναι το καλυτερο