ελληνική μουσική
    470 online   ·  210.848 μέλη
    Mirsini98
    10.01.2013, 18:56

    Καταρχήν για σας, εδώ και 2-3 χρόνια ακούω μέταλ (τα συγκροτήματα που ακούω είναι: Avenged Sevenfold,Metallica,Pantera, τον τελευταίο μήνα Slipknot, Eluveitie, Bullet for My Valentine, Black Label Society,Annihilator…κλπ) δε ξέρω τι με είχε πιάσει αλλά σήμερα επί 3 ώρες διάβαζα κείμενα στο διαδίκτυο για την μεταλ μουσική και την σχέση της με την θρησκεία. Πραγματικά τρομοκρατήθηκα με ότι διάβασα (για την μεταλ και την σχέση της με τον ακατονόμαστο). Τώρα νιώθω ένοχη για την μουσική που ακούω γιατί όλοι την συσχετίζουν με αντιχριστιανικά πράγματα ( οι Avenged Sevenfold έχουν για σήμα μια νεκροκεφαλή με φτερά, για τους Slipknot νομίζω είναι η εμφάνιση…κλπ) βασικά εγώ πιστεύω ότι η μουσική που ακούει κάποιος δεν έχει καμία σχέση με το τι πιστεύει (εκτός από τις εντελώς παρατραβηγμένες περιπτώσεις). Το συζήτησα και με τον πατερά μου που από μικρός άκουγε μεταλ (Metallica,AC/DC,Black Sabbath,Iron Maiden…κλπ) και μου είπε πως ναι μεν υπάρχουν κάποιοι οι οποίοι πιστεύουν τέτοια πράγματα αλλά είναι ελάχιστοι, ότι δε σημαίνει ντε και καλά πως όλοι είναι άθεοι. Θέλω και εγώ σαν άνθρωπος να αγοράσω μπλουζάκια και τα σχετικά με τα αγαπημένα μου συγκροτήματα αλλά δε με αφήνουν( εκτός αν τα μπλουζάκια έχουν πάνω μονό το όνομα του συγκροτήματος χωρίς το σήμα) επειδή όπως ανέφερα πιο πάνω έχουν εκκεντρικά σήματα.

    Ε…και θέλω την γνώμη σας για το αν θα πρέπει να αισθάνομαι λίγο άσχημα για την μουσική και για τα συγκροτήματα που ακούω….

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Mirsini98, 10-01-2013 19:28 ]


    inkve
    10.01.2013, 19:15

    δεν χρειαζεται να ντρεπεσαι....

    αλλα να λες το Πιστευω πρωι μεσημερι βραδυ....και στο μεσοδιαστημα καμια δεκαρια φορες το πατερ ημων...

    μετα μπορεις χωρις ενοχες και αφου θα εχεις εξαγνιστει να ακουσεις τα αγαπημενα σου σατανοπαγανοσυγκροτηματα...

    εγω δεν το εκανα και καταντησα ροκας στα 33 μου...

    βεβαια με τα ακουσματα που ειχα και εχω ειχα να κανω με αλλη θεματολογια...ξερεις....γκομενες...αλκοολ...αμαξια....και ξανα γκομενες και αλκοολ..!!!

    αφεσου γλυκα στην λαγνεια της αμαρτιας σου....και αγορασε και το μπλουζακι να στηριξεις το σατανιστικο marketing...!!!


    truerock
    10.01.2013, 19:49

    Ο κοσμος δεν είναι αγγελικά πλασμένος. Οτιδήποτε εξωτερικό ερέθισμα δεχόμαστε, πρέπει να το φυλτράρουμε και να κάνουμε την επιλογή μας. Τίποτα δεν είναι απόλυτα καλό ούτε απόλυτα κακό. Στο χέρι μας είναι να μπορούμε να επιλέγουμε τι θα κρατήσουμε και τι θα απορριψουμε. Προσωπική μου άποψη είναι να ακούς την μουσική που σου αρέσει , να την φχαριστιεσαι , χωρίς να επιρρεαζεσαι από τυχον μηνύματα που μπορει κάποιοι εκπρόσωποί της να θέλουν να περάσουν.Και να ξέρεις κάτι... αν καποιος ξέρει να συνθέτει μουσική ή να γράφει στίχους, δε σημαίνει ότι είναι ανώτερος ή πιο έξυπνος από εσένα. Οπότε δεν υπάρχει και λόγος να τον έχεις ως πρότυπο ή να τον αφήνεις να σου καθορίζει τη ζωή .Είμαι 40 χρονών, ακούω χέβι μέταλ από τα 11 και δεν έγινα ούτε σατανιστής ούτε άθεος ούτε περιθωριακός. Στο κάτω κάτω της γραφής, είναι απλά ένας τρόπος διασκέδασης... Απόλαυσέ τον ! 


    -----------------

    Eat This ! Hard Rock & Heavy Metal Radio 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trueRock, 10-01-2013 19:54 ]


    freak
    10.01.2013, 20:00

    Η μουσικη μπορει να ειναι τροπος διασκεδασης για τους πιο πολλους (για την μαζα) αλλά για καποιους αλλους ειναι και κατι παραπανω απο καταναλωση, ειναι και προβληματισμος συν τοις αλλοις. Υπογραφει ενας σαρανταρης που ακουει και χεβυ μεταλ απο σκατο, και ειναι αθεος, θεωρειται περιθωριακος μα οχι λογω μεταλ που κατα κυριο λογο ειναι εμπορικη μουσικη.


    Mirsini98
    10.01.2013, 20:18

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Mirsini98, 10-01-2013 20:18 ]


    NickVA
    11.01.2013, 01:25

    1ον εννοειται οτι δεν πρεπει να νιωθεις ενοχη ακομα και αυτοι που ακους να ειναι αθεοι μουσουλμανοι σατανιστες και οτι θελουν αν σου αρεσει σαν ακουσμα δεν σε νοιαζει

    2ον οι περισσοτεροι σατανιστες ειναι στο χωρο του black Metal και απο αυτα που λες απεχει πολυ 

    3ον ξεκινα να ακους παλιες μπαντες οπως αφτες που σου ειπε ο πατερας σου για να μαθεις το αυθεντικο μεταλ 

    ακου τους Iron Maiden,Black Sabbath,motorhead,judas priest,Megadeth και πολους αλλους των 70s και 80s

    4ον το οτι εχουν μια νεκροκεφαλη,ενα πτωμα,ενα τερας ακομα και την πενταλφα δεν σημαινει οτι ειναι σατανιστες απλως ετσι ειναι η φαση


    ThePunishmentDue
    09.03.2013, 11:33

    Φίλε/η μου.

    Οπώς είπε και ο προιγούμενος δεν παν να έχουνε την πεντάφλα έτσι είναι η φάση και οι Slayer που έχουν και την πεντάφλα και που στα τραγούδια τους μιλάει ξεκάθαρα για σατανισμό "The Altar Of Sacrifice" (Δεν ακούω Slayer δεν μαρέσουν γενικά τα Solo τους και η φωνή του Araya) οταν ρωτήθηκαν αν είναι σατανιστές όλοι είπαν και είναι Καθολική! με λίγα λόγια κάποιοι είναι ποζέρια και καλά χρησιμοποιούν τον σατανισμό και αυτά για να πουλάνε, αλλά ύπαρχουν και γαμάτοι καλητέχνες σαν τον King Diamond που είναι σατανιστής αλλά παίζει ωραία!


    tallos
    09.03.2013, 11:44
    κανενας απο αυτους δεν ειναι σατανιστης,ετσι το παιζουν ακομα και ο κινκ νταιμοντ δεν εχει ιδεα απο σατανισμο,λεει ασυναρτησιες μονο και μονο για να προβληθει.ακου μεταλ για την μουσικη που ειναι υπεροχη,ο στιχος συνηθως σαχλαμαριζει.
    freak
    10.03.2013, 17:31

    Ριξτε μια ματια και σε ενα παρεμφερες thread:

    www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=21466&start=100


    madprofessorus
    23.04.2013, 22:31
    Μην μπερδεύεις αυτά τα 2 πράγματα,εσύ μπορείς σε ότι θέλεις,και ο καλλιτέχνης να λέει τα δικά του,δεν έπεται ότι ταυτίζεσαι με αυτά που λέει,διάβασε όσο μπορείς στίχους κ βγάλε τα δικά σου συμπεράσματα