ελληνική μουσική
    466 online   ·  210.826 μέλη
    NickVA
    11.01.2013, 16:13

    παιδια θελω να μου πειτε κανα προγραμμα με ντραμς free ή και κανονικο γιατι θελουμε στην μπαντα μου να βαλουμε ντραμς σε ενα τραγουδι και δεν γινεται να τα ηχογραφησουμε 


    noizreduction
    11.01.2013, 16:17

    Με ποιο προγραμμα ηχογραφειτε; Smile


    NickVA
    11.01.2013, 16:28
    με audacity,στα τραγουδια μας εχουμε βαλεις ντραμς ετοιμα που μας τα πειραμε απο καποιους στο γιουτιουμπ που τα εδινα ν τσαμπα και θελω να βρω ενα προγραμμα να γραφουμε μονη μας
    noizreduction
    11.01.2013, 16:30

    Οποτε στην ουσια θελετε ενα προγραμμα το οποιο θα μπορει να "τρεξει" απο μονο του, να εξαγει εναν ρυθμο κι εσεις να γραψετε απο πανω;


    NickVA
    11.01.2013, 16:33
    αν καταλαβα σωστα ναι,το fl studio ειναι καλο για να γραψω ντραμς ή μονο για beat
    noizreduction
    11.01.2013, 16:34

    Γενικα τα προγραμματα που παρεχουν τη δυνατοτητα να γραψεις καποιο drum pattern, ειναι καλα στην περιπτωση σας. Ακομα και το Guitar Pro, στο οποιο μπορεις να γραψεις ολοκληρα κομματια μεσω midi.


    NickVA
    11.01.2013, 16:53
    το guitar pro δεν εχει τοσο ρεαλιστικα ντραμς το 5 τουλαχιστον του 6 ειναι καλυτερα αλλαν δεν με βολευει καθολου
    noizreduction
    11.01.2013, 16:55

    Αναγκαστικα στο επιπεδο των free drum machines θα κανεις ενα συμβιβασμο. Κι εφοσον δεν υπαρχει κατι ποιοτικο ως βαση ( πχ, το θεμα με το μικροφωνο τριγυρναει στο μυαλο μου ) ηχου, νομιζω πως για αρχη θα ηταν καλο να δουλεψετε με ο,τι σας δινετε δωρεαν.

    Αλλη λυση ειναι το rebirth της Propellerhead, το οποιο ειναι drum machine κι εκει πρεπει παλι να προγραμματισεις μονος σου το τι θα γραψεις.

    Οποιαδηποτε αλλη λυση ειναι στηριγμενη σε προϊοντα που κοστιζουν και δεν νομιζω πως πρεπει να μπουμε σε αυτη την κατηγορια.


    NickVA
    11.01.2013, 17:16
    αχ αυτο το μικροφωνο, λοιπον θα δω αυτο το rebirth επισης πες μου και αυτα που κοστιζουν δεν υπαρχει προβλημα
    noizreduction
    11.01.2013, 17:17

    Θα αγορασεις προγραμματα αξιας 300+€?! {#emotions_dlg.happycrazy}


    ixolipsiagr
    13.01.2013, 13:17

    Αντί για FL Studio κατέβασε το Reaper DAW. Σπέρνει το σύστημα, trust me.

    Είναι Free. Μπορεί να λέει πως έχει trial 30 ημερών αλλά δεν σταματάει να λειτουργεί. Κάτι σαν το winRAR xD

    Τώρα αν θες για Metal θα σου πρότεινα το Metal Machine της Toontrack που έχει ηχογραφηθεί από τον Andy Sneap (βλέπε Arch Enemy).

    Για το Metal machine χρειάζεσαι η το EZDrummer ή to Metal Foundry. Είναι expansion και των 2.

    Έχω δοκιμάσει τα πάντα και σαν top 5 βάζω:

    1) Metal Machine

    2) Steven Slate Drums

    3) Metal Foundry

    4) BFD

    5) EZDrummer

    Όσο για το guitar pro μπορείτε να γράψετε τα drums εκεί και να κάνετε Export MIDI τα drums μόνο.

    Μετά το πετάς στο reaper, cubase, Pro Tools και έχεις έτοιμο MIDI MAP για τα drums ;)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ixolipsiagr, 13-01-2013 13:26 ]


    NickVA
    13.01.2013, 13:24
    το guitar pro το ξερω καλα το προγραμμα και δεν μου καθονται καλα στο αφτι
    NickVA
    13.01.2013, 15:12
    επισης αν ηχογραφησω με αλλο προγραμμα αντι για το audacity θα εχει μεγαλη διαφορα η ποιοτητα ή μονο αν αλλαξω καρτα ηχου?
    noizreduction
    13.01.2013, 15:51

    Σιγουρα με την αλλαγη καρτας ηχου ( μιας εξωτερικης υποθετω ) η ποιοτητα σου θα ειναι τελειως διαφορετικη, σε σχεση με την onboard. Απο εκει και περα, εφοσον εχεις συνηθισει σε ενα προγραμμα, συνεχισε να δουλευεις σε αυτο. Βεβαια το reaper ειναι οντως μια καλη προταση κι ενδεχομενως η μοναδικη που να ειναι ιση ( και καλυτερη πολλες φορες ) απο επαγγελματικα DAW's.

    Αυτο που πρεπει να σε ενδιαφερει ειναι το ποσο καλα μπορεις να ηχογραφησεις το πρωτογενες σημα ( φωνη, κιθαρα, κλπ ) κι οχι εαν ενα προγραμμα ειναι καλυτερο απο καποιο αλλο. Στον πυρηνα τους ολα τα προγραμματα τα ιδια αρχεια αποθηκευουν, οποτε δεν τιθεται θεμα ποιοτητας ( διακριτης ποιοτητας, γιατι διαφορες υπαρχουν ).