ελληνική μουσική
    849 online   ·  210.833 μέλη

    Μοιάζουν τα 2 τραγούδια; - Θέλουμε τη γνώμη σας

    kwstasagas
    17.01.2013, 11:31

    Μοιάζουν ΄κάπως τα δύο τραγούδια, αλλά ... το καθένα έχει διαφορετική "φιλοσοφία" και διαφορετική εξέλιξη στη συνέχειά του !!!

    Όσο για το τραγούδι των "Αλκή" ... θα δώσω από αυτό το τόπικ πολλά συγχαρητήρια στους δημιουργούς του !!! Κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι ένα απ' τα ωραιότερα τραγούδια του 1ου ομίλου, με πολύ ευρηματική "πλοκή" και "εξέλιξη" !!! Η πιο ωραία έκπληξη είναι η φωνή που αφηγείται στην αρχή του τραγουδιού !!! Πολύ ωραία "υγρή" γυναικεία φωνή γεμάτη θεατρικότητα [και ... ακόμη μεγαλύτερη η έκπληξη όταν αποκαλύφθηκαν τα στοιχεία του τραγουδιού και διαπιστώσαμε ότι αυτή η γυναικεία φωνή ... ανήκει σε μια ωραία γυναίκα, δηλαδή στη Βίκυ Κουλιανού !!! ] !!! Ο λόγος που δεν έδωσα ένα παραπάνω αστέρι είναι ο στίχος του τραγουδιού !!! Σίγουρα, είναι αξιοπρεπής, ΄συμπορεύεται με το κλίμα και την ατμόσφαιρα του τραγουδιού, αλλά ... σε κάποια σημεία του χρειαζόταν περισσότερη δουλειά !!! Π.χ. κάποια στιγμή άκουσα "ονείρα" αντί για "όνειρα" ....

    Εν πάση περιπτώσει, ΄'εδωσα 4 αστέρια στο εν λόγω άσμα και το άκουσα ... πολλές φορές !!! Και μετά το άνοιγμα του παρόντος τόπικ δεν μετάνοιωσα καθόλου που το "τίμησα" το τραγούδι !!! Η άποψή μου παραμένει σταθερή : ένα απ' τα καλύτερα τραγούδια του 1ου ομίλου .....


    kevinv
    17.01.2013, 16:16
    Καλησπέρα! Θα ήθελα με τη σειρά μου να ευχαριστήσω όλο τον κόσμο που μπήκε στη διαδικασία, ν ακούσει,να πει τη γνώμη του, να (κατα)-κρίνει και να ψηφίσει το τραγούδι μας! Είναι χαρα μας που πήρε μια τόσο καλη θέση κι ακόμα περισσότερο που κάποιοι απο σας κατάλαβαν κι εκτίμησαν κάποια πράγματα! Είναι λογικό να μην αρεσουμε όλοι σε όλους κι αυτή είναι εν μέρει κι η ομορφιά της ζωής! Καλη συνέχεια στο διαγωνισμό! Και πάλι ευχαριστούμε και επιφυλασσομεθα για ακόμα καλύτερα πράγματα.. Σύντομα! Φιλικά Δημητρης Γαυρος
    mary_omikron
    20.03.2013, 21:43

    Σ΄αυτό το θέμα, ζητήθηκε η γνώμη των μελών και έγινε συζήτηση για τραγούδι απο προηγούμενο γκρουπ του διαγωνισμού.

    Παραθέτω στην κρίση σας και καλό θα ήταν να γράψετε γνώμες για τα 2 τραγούδια του 6ου γκρουπ που έχουν ανέβει στην πεντάδα και έχουν ομοιότητες με γνωστών συνθετών/τραγουδιστών, αδικώντας και αφήνοντας -ίσως- εκτός πεντάδας τραγούδια με πρωτογενή χαρακτηριστικά (σύνθεση, στίχο, ερμηνεία)

    ΣΑΝ ΑΕΡΙΚΟ --  ομοιότητες με Αερικό - Μελίνα Κανά/Θαναση Παπακωνσταντίνου (είναι αυτή την στιγμή στην τρίτη θέση και ισοψηφεί με το πρωτογενές Μέλισσα)

    ΤΟΥ ΘΑΝΑΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ -- ομοιότητες με τα ΠΑΓΙΑ - Σωκράτη Μάλαμα (είναι αυτή την στιγμή στην πέμπτη θέση)


    hp
    20.03.2013, 22:47

    Το 2ο δηλαδή το Του θανάτου και του έρωτα είναι cover δε χρειάζεται νομίζω καν συζήτηση. Έχει πάρει και τίτλο απο άλλο τραγούδι του Παπακωνσταντίνου του Θήτα και άλλαξε σειρά στις λέξεις  από το τελευτάιο CD του με τίτλο "ο Ελάχιστος εαυτός" ... Του έρωτα και του θανάτου .Άλλαξε λίγο το ρυθμό  και έχει άλλους στίχους οπότε είναι διασκευή και όχι επανεκτέλεση.

    Στο σαν αερικό ''το σκάλισε πονηρά'' και νάτονε με καινούργιο δικό τουSmile τραγούδι ο μάγκας.

    πάρτε τον αποσπερίτη αλλάξτε 2-3 νότες βάλτε για τίτλο σαν αποσπερίτης, φυσικά πειράξτε το ρυθμό και όλα καλά σα να λέμε.

    Για μεταχειρισμένα θα τά 'παιρνα, όχι για καινούργια.


    Ner0
    20.03.2013, 23:18
    Το τιτλο (Σαν αερικο) ισως να μπορουσα να το παραβλεψω αλλα το να αλλαξεις την σειρα τον λεξεων και απο "του ερωτα και του θανατου" να το κανεις "του θανατου και του ερωτα"(πραγμα που ακουγεται απαισιο κιολας) ειναι ηθηλημενη κλοπη. "Για μεταχειρισμένα θα τά 'παιρνα, όχι για καινούργια".Μπορεις να κλεψεις στιχους,τιτλους και νοτες απο ενα τραγουδι αλλα δεν μπορεις να κλεψεις την ψυχη του,την στιγμη που φυλακιζει.,μιλαμε για μεταχειρισμενες αχρηστες κοπιες
    trelakias
    20.03.2013, 23:23

    Είναι άδικο να παίρνουν τη θέση άλλων κομματιών...


    KRISTHESS
    20.03.2013, 23:37

    επειδή άκουσα και ξανάκουσα τα κομμάτια πολλές φορές και προσεχτικά μετά το πρωτο σοκ της αναφοράς .. αποφάσισα να μιλήσω μόνο για το ένα  για το οποίο νιώθω ότι είναι λίγο άδικο να το βάζουμε σε αυτήν τη θέση. Αλλά και πάλι τονίζω είναι μια καθαρά προσωπική άποψη. Θεωρώ λοιπόν ότι το ένα ΑΕΡΙΚΟ δεν έχει καμία σχέση με το άλλο. Άλλο ύφος,άλλη μουσική ,άλλοι στίχοι..τώρα θα μου πείτε ότι αυτό το οοοοο και μετά το σαν αερικό παραπέμπει σε αυτό της Κανά. Σύμφωνοι.. Αυτό το οοοο θα μπορούσε να υπάρχει θα μπορούσε και να μην υπάρχει..Πουθενά όμως δε νομίζω ότι το έχει κατοχυρώσει κάποιος πνευματικά... Από οοο τα τραγούδια.. άλλο τίποτα..και επιπλέον αυτό το οοοο πατάει σε εντελώς άλλες νότες και ύφος , μουσικά μιλάμε πάντα...Όσον αφορά τον τίτλο...υπάρχουν ένα σωρό τραγούδια με ίδιους ή παρόμοιους τίτλους..Δεν κατηγορούνται όμως για κλοπή ή για ο,τιδήποτε..προφανώς γιατί μία τέτοια κατηγορία ..δε στέκει ίσως και νομικά... Είναι λοιπόν άδικο για μένα να μπαίνει σε μία τέτοια σύγκριση το συγκεκριμένο κομμάτι... επαναλαμβάνω πάντως είναι τελείως προσωπική η άποψη.Ακόμα ακόμα και αν εμπνεύστηκε το τραγούδι ο δημιουργός από αυτό της Κανά αν θέλετε, σίγουρα δεν αποτελεί αντιγραφή και είναι για μένα σφάλμα να κατηγορηθεί για κάτι τέτοιο.. Τα δύο κομμάτια είναι τελείως διαφορετικά και κανείς δε μπορεί να με πείσει για το αντίθετο.. Για το άλλο κομμάτι προτιμώ να μην εκφράσω άποψη..  θέλω ωστόσο να πιστεύω ότι ο δημιουργός του δεν έχει κάνει κάτι εσκεμμένα..κι απλά να είναι τυχαίες οι όποιες ομοιότητες σε μουσικό επίπεδο πάντα..και επειδή θέλω να βλέπω την καλή πλευρά των ανθρώπων...θέλω να πιστεύω ότι αν τελούσε σε γνώση του... δε θα το έθετε στην κρίση του κοινού σε διαγωνισμό.. Smileαπό κει και έπειτα.. το γεγονός ότι κάποιος μπήκε στη διαδικασία να κάνει ολόκληρα βιντεάκια...δεν μπορώ να πω ότι με έκανε να σχηματίσω και την καλύτερη άποψη...υπό την έννοια...ότι επειδή εγώ ας πούμε δεν πέρασα και νιώθω αδικημένος που με "χαντάκωσαν"(δεν ξέρω βέβαια αν τελικώς ισχύει αυτό παρόλο που και γω είχα υποστηρίξει την αγγελοστολισμενη εμμέσως..) να ψοφήσει και ο γάιδαρος του γείτονα... Σ'αυτήν τη χώρα ποτέ δε κοιτάμε μόνο τα δικά μας..Μου θυμίζει λίγο.. σαν να παίρνεις μια κλήση για παράβαση για την οποία φταις...και να λες στον τροχονόμο.. Αυτόν γιατί δεν τον γράφεις???Νομίζω ότι οι διαγωνιζόμενοι..οφείλουν να χαλαρώσουν λίγο και να το διασκεδάσουν... τόσο απλά.. με συγχωρείτε για τα πολλά που είπα..και αν ξέφυγα λίγο...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 20-03-2013 23:40 ]


    mary_omikron
    20.03.2013, 23:56

    Χριστίνα κακώς αναφέρεσαι στις προθέσεις αυτού που έκανε τα βίντεο.. εσύ υποστήριζες απ΄την αρχή του διαγωνισμού και παρότρυνες να τα ακούσουμε όλα γιατι οι δημιουργοί έβαλαν ψυχή κλπ κλπ κλπ...

    Το θέμα λοιπόν είναι απλούστερο και τέθηκε σε κρίση προς δικαίωση όσων κατέθεσαν δικές τους δημιουργίες αλλά και για την αξιοπίστία του διαγωνισμού που στη συνείδηση κάποιων μπορεί να δημιουργηθούν ερωτηματικά...

    Εχουν ομοιότητες και δάνεια από άλλα τραγούδια?

    Παραπέμπουν σε άλλα τραγούδια?

    Είναι δίκαιο (έναντι των άλλων διαγωνιζομένων) να περάσουν στην πεντάδα και να μείνουν απ΄έξω πρωτογενείς δημιουργίες?

    Αυτά τα ερωτήματα μαζί με το δίκαιο πρέπει να ληφθούν υπ΄όψιν, και όχι αν είναι όμορφα τραγούδια κι αν οι φωνές είναι καλές. Κανείς δεν είπε το αντίθετο.


    KRISTHESS
    21.03.2013, 00:04

    οκ. Αν ειναι για το δικαιο δεν αντιλέγω...Ναι όντως υποστήριζα από την αρχή να ακούμε όλα τα τραγούδια.. και να υπάρχει όσο το δυνατόν δικαιοσύνη. τιμώντας τους δημιουργους...απλά κάποιες φορές νιώθω να τρώμε τις σάρκες μας.. έχεις δίκιο πάντως. Ο καθένας έχει δικαίωμα όταν νιώσει αδικημένος να το πει..ίσως κάνω λάθος που το ανέφερα αυτό σε αυτήν την περίπτωση..έχεις δίκιο και ζητάω συγγνώμη από το παιδί που το ανέβασε.Αν ένιωσε ότι τον έπνιγε το δίκιο..καλώς έπραξε..ίσως και αυτό να αποτελεί κι ένα είδος "λύτρωσης"..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 21-03-2013 00:05 ]


    trelakias
    21.03.2013, 00:06

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 20.03.2013, 23:37 έγραψε...

    θέλω ωστόσο να πιστεύω ότι ο δημιουργός του δεν έχει κάνει κάτι εσκεμμένα..κι απλά να είναι τυχαίες οι όποιες ομοιότητες σε μουσικό επίπεδο πάντα..και επειδή θέλω να βλέπω την καλή πλευρά των ανθρώπων...θέλω να πιστεύω ότι αν τελούσε σε γνώση του... δε θα το έθετε στην κρίση του κοινού σε διαγωνισμό.. Smile


    Πολύ "αθώα" προσέγγιση.  Κάνεις λάθος.  ΧΑΜΟΣ γίνεται με τις αντιγραφές, το promotion, τα προσωπικά μηνύματα και πάει λέγοντας.  Παίζουν με τις 3 νότες του νόμου, αλλάζουν την τέταρτη και το πλασάρουν και κάνουν κρα για ενα ψηφαλάκι... Όχι όλοι βεβαίως.  Ξέρεις πόσοι μπαίνουν για να δώσουν ένα 5στερο μόνο σε ένα κομμάτι?

    Όσο για τα βίντεο είναι μια καλή δουλειά που έκανε για να δείξει αυτό που πιστεύει.  Δεν έχει να χάσει κάτι ούτε να κερδίσει ξέρεις.  Δεν πέρασε το κομμάτι του και νομίζω καθόλου δεν τον ενδιαφέρει αν θα περάσει το αερικό ή κάποιο άλλο.  Κοινή λογική.  Το σωστό όμως να λέγεται γιατί είναι μεγάλη αδικία και ανήθικο θα έλεγα προς τους άλλους δημιουργούς...

    Είσαι η πρώτη που δεν βλέπει ομοιότητες.  Σεβαστό αλλά μην κάνεις επίθεση σε όποιον έχει αντίθετη γνώμη και πετάς λάσπη προς το οποιοδήποτε μέλος ή δημιουργό κάνει μια τέτοια παρατήρηση. 


    KRISTHESS
    21.03.2013, 00:08
    δεν πεταξα λασπη σε κανεναν.για τα υπόλοιπα εξηγησα παραπανω
    koukz
    21.03.2013, 01:00

    θα μιλήσω για το σαν αερικό γιατί εκεί έχει γίνει η  πιο "ενδιαφέρουσα" δουλειά,ναι οκ δεν είναι αντιγράφη αλλά ειλικρίνα αποφάσιζεις να συμμετάσχεις σε ένα διαγωνισμό και αντι να προσπάθήσεις να γράψεις κάτι καινούργιο πας και πειράζεις πονηρά ένα παλαιότερο τραγούδι, τι πετυχαίνεις  με αυτό;

    Το να προσπαθήσεις να γράψεις ένα τραγούδι και να τύχει να πέσεις πάνω σε άλλο συνθέτη είναι ανθρώπινο, συχνά κάποια τραγούδια μοιάζουν αλλά εδώ μιλάμε έχει γίνει το θεικό να μην κρατιούνται ούτε τα προσχήματα, μέχρι και ο τίτλος είναι ίδιος!!!


    cineboy
    21.03.2013, 03:41

    Καλημέρα σας...
    Είμαι δυστυχώς υποχρεωμένος να σας ενημερώσω γιά το εξής που ίσως δεν γνωρίζετε, με αφορμή το συγκεκριμένο θέμα, και δεν θα επεκταθώ καθόλου παραπάνω....δεν θέλω να αποδείξω σε κανέναν τίποτα και ο κάθε ένας μπορεί να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα....απλά ενημερώνω,γιά κάτι που ίσως βοηθήσει την κουβέντα σας.

    Το συμπέρασμα το δικό μου είναι ότι με βάση την συγκεκριμένη συζήτηση εδω, και τουλάχιστον στο μέρος της που αφορά το ΑΕΡΙΚΟ, όλα και όλοι αυτοί(...και που δεν είναι λίγοι..) και που παραθέτω πιό κάτω, δεν μπόρεσαν να διακρίνουν στο ελάχιστο ότι με περίσσια ευκολία διαπιστώνουν εδω ορισμένοι φίλοι....μάλλον εμείς εδω ξέρουμε πολλά περισσότερα...αν είναι έτσι πολύ χαίρομαι που είμαι και εγω μέλος ενός τέτοιου Forum. 

    Σας ευχαριστώ πολύ.....Νανόπουλος Γιάννης.

     
    ---------------------------------
    Εχει κυκλοφορήσει απο την  antelma music η συλλογή με τα 15 καλύτερα τραγούδια του 1ου Διαγωνιστικού Φεστιβάλ Τραγουδιού, με γενικό τίτλο «Μουσική Άμιλλα», που διοργανώθηκε από το amilla.gr στο πλαίσιο μιας προσφοράς δυνατοτήτων σε νέους δημιουργούς του ελληνικού τραγουδιού.

    Τα τραγούδια έφτασαν ως εδώ αφού πρώτα τα έκριναν οι ακροατές και περισσότεροι από 100 ραδιοφωνικοί παραγωγοί ενός δικτύου ραδιοφωνικών σταθμών από την Ελλάδα, την Κύπρο και την Ομογένεια στην Ευρώπη (Hxos fm 94,2 – imagine 89, 7 – Υδρόγειος 106,9 - TOP FM 106,4 - Sohos FM 88,7 -Klik FM Cyprus 98,2 - Radio Panik 105,4), και στη συνέχεια αξιολογήθηκαν από την Κριτική Επιτροπή που στελέχωσαν οι: Γιάννης Καλαμίτσης, Νίκος Γκαραβέλας, Βάνα Δαφέρμου, Καλλιόπη Βέττα, Στάθης Δρογώσης, Νίκος Παπακώστας και η Ο.Ε.Κ.Β. (Ομοσπονδία Ελληνικών Κοινοτήτων Βελγίου) θέση ιδιαίτερης σημασίας, μιας και εκπροσώπησε τους Έλληνες της Ομογένειας.

    Τα τραγούδια περιλαμβάνονται βάσει της σειράς κατάταξης τους και είναι τα εξής:

    1) ΣΤΑΥΡΟΣ ΜΑΛΑΜΑΤΕΝΙΟΣ - Αλέξανδρος Καραγιάννης

    2) ΓΥΡΝΑΩ ΣΕΛΙΔΑ - Γιώργος Μανδρέκας

    3) ΣΑΝ ΑΕΡΙΚΟ - Νανόπουλος Ιωάννης

    4) ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΓΕΡΝΩ - Βασίλειος Τζήκας, Κωνσταντίνα Πανδή

    5) ΚΑΝΕΝΑΣ - Κωνσταντίνος Δώρας

    6) ΑΙΝΤΕ Ν ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ ΖΩΗ - Αντιγόνη Ντουσιοπούλου, Δημήτριος Βαρδάκας, Ελένη Τοπαλίδου

    7) ΣΑΝ ΜΙΑ ΠΕΤΡΑ ΠΟΥ ΚΥΛΑ - Άρτεμις Μπρατάκου, Παναγιώτης Μπρατάκος

    8) ΤΗΛΕΚΟΝΤΡΟΛ - Γιώργος Νικόπουλος, Κωνσταντίνος Εμ. Μακρίδης

    9) ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΣΚΗΝΗ - Νίκος Μεταξάς

    10) ΠΑΡΑΜΥΘΙ - Κωνσταντίνος Δώρας

    11) ΘΑΛΑΣΣΑ ΔΙΧΩΣ ΟΥΡΑΝΟ - Βάγια Παπαποστόλου, Μαρία Κυβερνητάκη, Αθανάσιος Λαφαζανίδης

    12) ΑΙΩΝΙΟΣ ΦΟΙΤΗΤΗΣ - Βασίλειος Τζήκας

    13) ΜΙΑ ΣΙΩΠΗ - Αντώνης Βάμβουκας, Στέλιος Καλογεράκης

    14) ΠΡΑΣΙΝΑ ΜΑΤΙΑ - Άρτεμις Μπρατάκου, Παναγιώτης Μπρατάκος

    15) ΟΔΟΣ ΒΡΕΣΘΕΝΟΥΣ - Γεώργιος Καποτης, Μιχάλης Γιουνανλής, Σπυρίδων Κανιουρας

    http://amilla.gr/forumtopics/antelma-music-1


    Ner0
    21.03.2013, 04:36

    Το οτι το τραγουδι σου περασε απο επιτροπη και κοινα,εμενα δεν μου λεει κατι.Και το τραγουδι του Πασχαλιδη "κακες συνηθειες" ειναι μια καλογραμμενη κοπια απο το "φιλαρακι" αλλά..(και παρα πολλα άλλα..απο άλλα).

    Δεν με συγκινει η προσπαθεια σου να αποδειξεις την "αθωοτητα" σου.Και θα λυπομουν λιγοτερο αν ελεγες τουλαχιστον οτι δεν "εκλεψες" απλα απο εκει πηρες την εμπνευση σου και οχι αυτα περι διαγωνισμου και ακροατων.

    Μπορεις να το πλασαρεις σε οσα ραδιο-φερε-φωνα θελεις.Μπορεις να βγεις να το παιζεις στους δρομους η και να το τραγουδας στο μπανιο σου ομως νομιζω πως δεν θα επρεπε να υπαρχει σε εναν τετοιο διαγωνισμο,που αλλωστε και η πρωτια δεν εχει τοση σημασια,και ο μοναδικος του σκοπος ειναι,η χαρα της δημιουργιας.


    trelakias
    21.03.2013, 04:48

    O πρώτος όρος συμμετοχής στο MH:

    Κάθε τραγούδι πρέπει να αποτελεί αυθεντική σύνθεση του καλλιτέχνη ή του συγκροτήματος που το αποστέλλει.

    Εδώ οι όροι συμμετοχής στο amilla για να μαστε ξεκάθαροι.

    Καθένας μπορεί να διαβάσει και να καταλάβει τα περί αντιγραφής.  Αν υπάρχει κάτι άλλο που μου διαφεύγει μπορείτε να το παραθέσετε.

    Παράθεση:

    δεν μπόρεσαν να διακρίνουν στο ελάχιστο ότι με περίσσια ευκολία διαπιστώνουν εδω ορισμένοι φίλοι

    Μπορείς να γίνεις και πιο συγκεκριμένος στο τι δεν διέκριναν.  Αυτή η αφηρημένη έκφραση δεν βοηθάει. 

    Το θέμα όμως δεν είναι να συγκρίνουμε διαγωνισμούς, ούτε να κάνουμε διαφήμιση ότι εκεί το τραγούδι πέρασε. Εδώ είναι ένας άλλος διαγωνισμός με άλλη διαδικασία, άλλους όρους.  Συμμετέχουν τα μέλη του site που έχουν κάθε δικαίωμα να σχολιάσουν και καθένας να κρίνει και να βγάλει τα συμπεράσματά του. 

    Επώνυμοι υποβολείς για το πως θα κρίνουμε το κάθε κομμάτι δεν μας χρειάζονται λοιπόν καθώς καθένας έχει την δική του κρίση.  Το πως αυτή μπορεί να επηρεάζεται προφανώς το κατέχεις.

    Σε ευχαριστούμε


    -----------------

    Αν θέλεις να λέγεσαι άνθρωπος...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 21-03-2013 05:07 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την trelakias, 21-03-2013 05:08 ]


    mary_omikron
    21.03.2013, 10:43

    Δικό σου είναι το ΑΕΡΙΚΟ Γιάννη? Δεν το αναγνώρισα και λυπάμαι που έρχομαι σε αντιπαράθεση μαζί σου, ωστόσο και αν ακόμη το αναγνώριζα, χάριν της αμεροληψίας και του δικαίου, την ίδια ακριβώς κίνηση θα έκανα.

    Πάμε λοιπόν ένα ένα...

    1) Αποκαλύπτεις εν μέσω εξέλιξης διαγωνισμού το όνομά σου, πράγμα που αντίκειται στην τακτική των διαγωνισμών του ΜΗ. Αν φθάσει στον τελικό όλα τα μέλη θα ξέρουν πλέον οτι είναι δικό σου. Αθέμιτο ανταγωνιστικά για τους άλλους δημιουργούς που προκρίθηκαν στις 5αδες και τα ονόματά τους παραμένουν άγνωστα. Σαν παράδειγμα θα σου πω οτι πολύ θα ήθελα να ξέρω αν ανάμεσα στα προκριθέντα του τελικού βρίσκεται και ο "συμπαθής γνωστός" μου ο ΧΧ.... ανθρώπινο και το καταλαβαίνεις. Αν έπρεπε να είναι γνωστά τα ονόματα θα υπήρχαν από την πρώτη στιγμή του διαγωνισμού δίπλα στο κάθε τραγούδι, ή θα αποκαλύπτονταν με την λήξη του κάθε γκρουπ.  

    Παράθεση:

    Το μέλος cineboy στις 21.03.2013, 03:41 έγραψε...

    Καλημέρα σας...
    Είμαι δυστυχώς υποχρεωμένος να σας ενημερώσω γιά το εξής που ίσως δεν γνωρίζετε, με αφορμή το συγκεκριμένο θέμα, και δεν θα επεκταθώ καθόλου παραπάνω....δεν θέλω να αποδείξω σε κανέναν τίποτα και ο κάθε ένας μπορεί να βγάλει τα δικά του συμπεράσματα....απλά ενημερώνω,γιά κάτι που ίσως βοηθήσει την κουβέντα σας.

    2)  Τι ακριβώς ήσουν "δυστυχώς υποχρεωμένος" να ενημερώσεις και το οποίο όπως λες "θα βοηθήσει" την κουβέντα?

    Το οτι έλαβες μέρος σε έναν άλλο διαγωνισμό και εκεί διακρίθηκες ανάμεσα σε άλλα 15 τραγούδια? Αυτό πρέπει να ληφθεί υπ΄όψιν ως υποχρεωτικό κριτήριο?

    Παράθεση:
     

    Το συμπέρασμα το δικό μου είναι ότι με βάση την συγκεκριμένη συζήτηση εδω, και τουλάχιστον στο μέρος της που αφορά το ΑΕΡΙΚΟ, όλα και όλοι αυτοί(...και που δεν είναι λίγοι..) και που παραθέτω πιό κάτω, δεν μπόρεσαν να διακρίνουν στο ελάχιστο ότι με περίσσια ευκολία διαπιστώνουν εδω ορισμένοι φίλοι....

    3)  Στους όρους του διαγωνισμού amilla.gr δεν λέει και προφανώς δεν απαιτείτο αυθεντική σύνθεση, επομένως ομοιότητες ή στοιχεία από άλλο τραγούδι δεν ελήφθησαν υπ΄όψιν.  Αν κάνω λάθος και δεν τους διάβασα σωστά διόρθωσέ με.

    Παράθεση:

    μάλλον εμείς εδω ξέρουμε πολλά περισσότερα...αν είναι έτσι πολύ χαίρομαι που είμαι και εγω μέλος ενός τέτοιου Forum. 

    4)  Δηκτική ειρωνία η τελευταία σου παράγραφος που δεν προσθέτει τίποτα εποικοδομητικό στο θέμα που συζητάμε. Αν ξέρουμε περισσότερα ή λιγότερα δεν εμποδίζει να αναγνωρίσουμε αν το ΣΑΝ ΑΕΡΙΚΟ έχει στοιχεία και "πειραγμένες" ομοιότητες με το ΑΕΡΙΚΟ. Επ΄αυτών δεν βλέπω να γράφεις κάτι.

    Αν "χαίρεσαι που είσαι μέλος ενός τέτοιου forum" θα μπορούσες να το αποδείξεις επιτρέποντας την διεξαγωγή της συζήτησης περί ομοιότητας, χωρίς παρέμβαση με υπογραφή,  γνωστοποιώντας οτι κάπου κάποτε κάποιοι ειδήμονες το συμπεριέλαβαν ανάμεσα σε άλλα δεκαπέντε. Και χωρίς απαξιωτική για τα μέλη ειρωνία.


    sillia
    21.03.2013, 10:54

    Καλημέρα.
    Ο 3ος διαγωνισμός του musicheaven και δεν είναι μόνο προσωπική άποψη ,είχε πολλές συμμετοχές και έχει πολλά τραγούδια που άνετα θα στέκονταν δίπλα σε άλλα καταξιωμένων συνθετών και στιχουργών!
    Μέσα στα 350 κάπου εκεί είναι οι συμμετοχές ,υπήρξαν και ίσως που απεύχομαι να δούμε και στους 2 επόμενους ομίλους, υπήρξαν λοιπόν και 2 , 3  για κάποιους και περισσότερα ,όχι τόσα όμως που να αμαυρώνουν έναν διαγωνισμό, τραγούδια που η εγκυρότητά τους αμφισβητείται ως προς το γνήσιον της υπογραφής τους.Λογικό είναι να υπάρχουν αντιδράσεις από αυτούς που καλούνται να επιλέξουν τα καλύτερα αλλά και από τους δημιουργούς των άλλων τραγουδιών που δικαίως σκέφτονται και αντιδρούν έντονα όταν βλέπουν αυτά να πηγαίνουν για τελικό αφήνοντας πίσω άλλα που θα άξιζαν να φτάσουν σε αυτόν!Γιατί είχαν στίχο πατήματα μουσικής και ερμηνεία θα έλεγα, χωρίς να σε παραπέμπει σε παλαιότερο άκουσμα του τάδε καλλιτέχνη!Στίχοι που γράφτηκαν λέξη λέξη, μουσική νότα νότα ψυχή να ερμηνεύσει και το κυριότερο?Ενθουσιασμός  υπερηφάνεια και διάθεση να το μοιραστεί με όλους εμάς !
    Θα μου ήταν πάρα πολύ εύκολο να το δεχτώ και να πω μπράβο σε αυτά τα τραγούδια τα 2,3 αν δεν απαιτούσαν με εκβιαστικό τρόπο να φτάσουν στον ΤΕΛΙΚΟ και απλά η παρουσία τους ήταν διακριτική και μόνο για το μοίρασμα !
    Σαν ακροατές έχουμε ακούσει Πάριο σε πανέμορφες διασκευές Νικολάου ,Χριστιάνα Vicky Leandros και τόσους άλλους που όμως στην περιγραφή τους ενημερώνουν και το κοινό τους γιατί έτσι πρέπει !Έχουμε ακούσει και  τραγούδια που βγαίνουν από studio με την ετικέτα φρέσκα και ζεστά εμάς όμως κάτι μας μυρίζουν !
    Να το κλείσουμε μην σας κουράζω και πολύ......
    Από την στιγμή που αυτός ο διαγωνισμός υποστηρίζει ΚΑΙ προσπάθειες νέων καλλιτεχνών που είναι στο ξεκίνημά τους ας μην τους περάσουμε το μήνυμα του ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ μην κουράζεσαι και πολύ. αλλά το μήνυμα ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΠΑΛΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ!
    Στο τέλος του διαγωνισμού μας θα γίνει μια τελετή απονομής βραβείων! Όσο αθόρυβα και χωρίς πολλά φώτα γίνει αυτή εμείς τα μέλη του musicheaven θα θέλαμε να νοιώθουμε περήφανοι γνωρίζοντας πως βραβεύσαμε τα καλύτερα !!!!!!!!!!!!


    -----------------

    Αν θεωρήσω τον εαυτό μου μαγνήτη... με ανησυχεί το ΤΙ ελκύω!!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 21-03-2013 11:05 ]


    mary_omikron
    21.03.2013, 11:06

    Τα είπες όλα Σίλλια !!! 

    Ακριβώς γι αυτούς που προσπαθούν λέξη λέξη νότα νότα να φτιάξουν το δικό τους τραγούδι , πολλές φορές χωρίς δυνατότητα ενορχήστρωσης και ηχογράφησης σε στούντιο, αλλά με ψυχή και διάθεση να δημιουργήσουν και να μοιραστούν.... για όλους αυτούς, αλλά και για τους άλλους που παρουσιάζουν πλήρεις δουλειές αλλά χωρίς "πατήματα" πάνω σε άλλους............ για όλους αυτούς ξεκίνησε η συζήτηση και τέθηκαν αυτά τα 2 τραγούδια του 6ου γκρουπ στην κρίση των μελών.


    jorge
    21.03.2013, 14:39

    Μια απάντηση στο post #492 του/της 3wgr, απο το topic Ποια τραγούδια του 3ου Διαγωνισμού ξεχωρίζετε;

    ΣΑΝ ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΕΣ

    Σαν διοργανωτές, είμαστε υποχρεωμένοι να συζητάμε για "όρους" και για εξειδίκευσή τους σε νομικό πλαίσιο, όπως για παράδειγμα πότε μια μελωδία θεωρείται ή όχι αυθεντική.

    Στο παρελθόν έχουμε ακυρώσει τραγούδι που ήταν ακριβώς αντιγραφή, που σημαίνει οτι είμαστε ευαίσθητοι σε παρόμοια ζητήματα.

    Εδώ όμως δεν έχουμε αντιγραφή, με την αυστηρή ή νομική έννοια του όρου, εκτός κι αν κάποιος μπορέσει να το αποδείξει. Το "άκου πόσο μοιάζουνε" είναι πολύ σωστό, αλλά νομικά δεν στέκει, ώστε να τα ακυρώσουμε. Για να συμβεί αυτό, θα πρέπει κάποιες συνεχόμενες νότες (10 ή 11 αν θυμάμαι καλά) να είναι ίδιες και στα 2 τραγούδια, κάτι που δεν συμβαίνει.

    Μια κι εδώ έχουμε αρκετούς μουσικούς, ας φτιάξει κάποιος 2 πεντάγραμμα με τη μελωδία της φωνής να δούμε τι γινεται και να το συζητήσουμε.

    ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ

    Το ζήτημα είναι - και για μένα - ηθικό. Δεν τίθεται θέμα κλοπής. O καθένας ας σκεφτεί αυτά που έχουν γράψει οι φίλοι σε προηγούμενα posts κι ας ψηφισει κατά συνείδηση. Εγώ πάντως δεν θα τα ψηφίσω.


    mary_omikron
    21.03.2013, 14:48

    @3wgr απάντηση στο # 492

    Οταν πρώτος όρος του διαγωνισμού είναι: "" 1. Κάθε τραγούδι πρέπει να αποτελεί αυθεντική σύνθεση του καλλιτέχνη ή του συγκροτήματος που το αποστέλλει"" από κει και πέρα επαφίεται στην προσωπικότητα και στην αυτοπεποίθηση του κάθε συμμετέχοντα να παρουσιάσει την δική του δημιουργία.

    Δεν αρκούν οι όροι τους οποίους όλοι όσοι υποβάλλουν τραγούδι οφείλουν να σέβονται?

    Σε τι φταίει ο διοργανωτής και γιατί πρέπει οι συμμετοχές να αντιμετωπίζονται -εκ προοιμίου-  με καχυποψία και αστυνόμευση?