ελληνική μουσική
    405 online   ·  210.817 μέλη

    Μοιάζουν τα 2 τραγούδια; - Θέλουμε τη γνώμη σας

    Kellina8
    25.03.2013, 19:41

    Τι να πω, γεμίσαμε "πονηρούς" και "ηθικούς" που θέλουν να διαφωτίσουν όλους εμάς τους αδαείς, που δεν έχουμε αυτιά ή είμαστε κλίκες... Ας πάρουμε ένα-ένα όλα τα μέχρι στιγμής "κρούσματα" λοιπόν.

    "Σαν αερικό". Μελωδία; Μετριότατη, μετά από 5 λεπτά την έχεις παντελώς ξεχάσει. Στίχοι; αναδύουν τη γνωστή "εντεχνίλα", τιποτολογία πασπαλισμένη με ναραϊδόσκονη. Ενορχήστρωση; Χμ, κάποια ατμοσφαιρικότητα, δε λέω, αλλά δεν κόβεις και φλέβα. Ερμηνεία; Εδώ όλοι κόβουν φλέβα (οι μισοί γιατί "αυτά ξέρουν αυτά εμπιστεύονται", οι άλλοι μισοί για ν' αυτοκτονήσουν). Αλλά ο δημιουργός - ερμηνευτής αναγνωρίσιμος, κέρδισε βλέπετε και τον προηγούμενο διαγωνισμό. Ε, πως θα του την πέσουμε να τον σκίσουμε "ηθικά" και "τίμια"; Μα να, ο τίτλος και μόνο φτάνει! Κι ας μοιάζει μουσικά με το Αερικό της Κανά όσο μοιάζει ο αητός (χωρίς φτερά) του Χατζιδάκη με τον αητό (που ψοφάει στον αέρα) του Σφακιανάκη (ο παραλληλισμός ως προς την μη-ομοιότητα, όχι ως προς την αξία, γιατί και οι δυο αετοί είναι σημαντικά τραγούδια, ενώ εδώ όχι). Αλλά πες-πες, κάτι θα μείνει... Βγείτε και πείτε "δεν το γουστάρω το τραγουδάκι γι' αυτό, αυτό και αυτό", όχι γιατί είναι αντιγραφή, έλεος! Και η πλάκα είναι ότι υπερασπίζομαι ένα τραγούδι που δεν μου αρέσει και που θα αποκλείσει όπως πάνε τα πράγματα τα πολύ καλύτερα τραγούδια που είναι στις θέσεις 6, 7 και 8.

    "Του θανάτου και του έρωτα". Αξίζει η 2η θέση του στον όμιλο; Μην τρελαθούμε, προσωπικά με κουράζει να το ακούσω έστω και μια φορά ολόκληρο... Φυσικά, και το "Πάγια" του Μάλαμα, ομοίως αν το πετύχαινα σε κανένα ραδιόφωνο, μάλλον θα άλλαζα σταθμό, αλλά γούστα είναι αυτά. Μοιάζουν τα δυο τραγούδια; Ναι, αρκετά. Όπως όμως μοιάζουν (είναι επηρεασμένα) και χιλιάδες άλλα τραγούδια μεταξύ τους. Είναι αντιγραφή; Σιγά μην κάθισαν επίτηδες να αντιγράψουν το τραγουδάκι του Μάλαμα, αυτό το "απαύγασμα" του ελληνικού τραγουδιού. Δεν μπορείτε δηλαδή να καταλάβετε ότι ο τύπος που το έγραψε μπορεί να είναι επηρεασμένος πολύ από αυτά τα είδη μουσικής και να του βγήκε έτσι αυθόρμητα και χωρίς δόλο; Μιλάμε για το πιο συνηθισμένο λάθος που έχουν κάνει από τον πιο γνωστό μέχρι τον πιο άγνωστο συνθέτη πάνω στον πλανήτη. Πως μπορείτε να ξεσπαθώνετε και να μιλάτε για δόλο; Ήσασταν δίπλα και τον ακούσατε να ψιθυρίζει "κάτσε να αντιγράψω αυτή την τραγουδάρα να κερδίσω το διαγωνισμό"; Θα μας τρελάνετε; Τώρα, ΦΥΣΙΚΑ και το αποτέλεσμα πρέπει να μετρήσει, δηλαδή ότι αφού τα δυο τραγούδια μοιάζουν, τουλάχιστον εγώ είχα έναν ακόμη λόγο (πέρα του ότι δε μου αρέσει το είδος) να μην το ψηφίσω, έστω κι αν θεωρώ ότι δεν υπήρχε δόλος και συνειδητή κλεψιά.

    "Χρώμα των ονείρων" (1ο group). Ακριβώς τα ίδια με την παραπάνω περίπτωση. Μοιάζει πολύ με τραγούδι των Διάφανων Κρίνων, αλλά ΜΟΝΟ στα 5 πρώτα δευτερόλεπτα της εισαγωγής κι από κει και μετά καμία σχέση. Έλλειψη πρωτοτυπίας; Προφανέστατα. Γιατί όμως να πιστέψω την εσκεμμένη κλοπή; Αν οποιοσδήποτε από μας είχε π.χ. κάποιο φίλο και μας επισήμαινε την ομοιότητα, σίγουρα θα αλλάζαμε την εισαγωγή, να μην μας κατηγορεί κανείς. Γιατί δεν θα το έκανε και ο συγκεκριμένος συνθέτης αν κάποιος του έλεγε πριν κυκλοφορήσει το τραγουδάκι "μεγάλε, άλλαξε την εισαγωγή, μοιάζει με Διάφανα Κρίνα"; Είναι ανήθικος κι εμείς οι ηθικοί; Να κερδίσει τι;

    "Ψηλά στα σύννεφα" (πάλι 6ο group, αναφέρθηκε σε άλλο topic). Εδώ είμαι πιο σκεπτική. Οι ομοιότητες και στη δομή και στη μελωδία μεγάλες. Αλλά γενικά στο είδος αυτό οι ομοιότητες δίνουν και παίρνουν... Γι αυτό και θεωρώ αρκετό να μην ψηφίζω κάποιο τραγούδι λόγω έλλειψης πρωτοτυπίας και εμφανούς επηρεασμού, παρά να κατηγορώ για εσκεμμένη αντιγραφή, δηλαδή απάτη που είναι πολύ βαριά κατηγορία.

    "Αγγελοστολισμένη" (5ο group). Άσχετο ως προς το θέμα αντιγραφής, αλλά συζητήθηκε αν ήταν θεμιτό να χρησιμοποιηθούν παραδοσιακοί και όχι πρωτογενείς στίχοι. Μα οι δημιουργοί ανέγραψαν πεντακάθαρα στη συμμετοχή τους την προέλευση των στίχων! Εδώ επιτρέπονται ακόμα και τα ορχηστρικά! Αντίστοιχα, όταν πρόκειται για μελοποιημένη ποίηση; Έγινε τεράστιο θέμα χωρίς λόγο. Το μόνο που πρέπει να πει κανείς εδώ είναι ότι σε τέτοιες περιπτώσεις (χρήση παραδοσιακών στίχων ή ποίησης), από τη στιγμή που δεν επιβάλλεται από τους όρους του διαγωνισμού η ύπαρξη πρωτότυπων στίχων (όπως ρητά διευκρινίζεται για τη σύνθεση), πρέπει να είναι εμφανές στη σελίδα ψηφοφορίας, ώστε να ξέρουμε τι ψηφίζουμε. Πέρα από αυτό όμως, τι φταίγαν οι άνθρωποι που έστειλαν την "Αγγελοστολισμένη" για το ντόρο που δημιουργήθηκε;

    Εν κατακλείδι, είτε από συνομωσιολογική ιδιοσυγκρασία (η κατηγορία των "πονηρών"), είτε από πικρία από την εξέλιξη των αποτελεσμάτων (δεν κρύβεται σε μερικούς, πως να το κάνουμε), δεν καταλαβαίνετε ότι μόνο κακό κάνετε σε μια πρωτοβουλία του site που όλοι πρέπει να υποστηρίζουμε και να ενθαρρύνουμε. Κι εγώ δυσαρεστούμαι με τις προτιμήσεις των περισσότερων μελών που ψηφίζουν καθώς η εντεχνίλα  χτυπάει κόκκινο, αλλά δεν τίθεται θέμα αδικίας ή ύποπτων πρακτικών από τους διοργανωτές και το Musicheaven, ντροπή σε όσους υπονοούν τέτοια πράγματα! Λίγη ανωτερότητα δεν θα έβλαπτε... Γιατί αν αντί "ο τάδε είναι απατεώνας και έκλεψε" βγαίνατε και λέγατε "το τάδε τραγούδι είναι εμφανώς επηρεασμένο και μοιάζει με το τάδε" δεν θα μίλαγα και μάλιστα θα επηρέαζε - εφ' όσον είχατε δίκιο - την ψήφο μου. Όμως εδώ άλλα υποβόσκουν πίσω από σχόλια πολλών "πικραμένων" και ευχαριστώ, δεν θα πάρω.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Kellina8, 25-03-2013 20:58 ]


    Ner0
    25.03.2013, 20:42
    Το θεμα εχει ξεφυγει εντελως.Ακρη δεν βγαινει αλλα και να βγει,τιποτα δεν θα αλλαξει.Οι "εμπειροι" και οι "αδαεις" δινουν και παιρνουν.Γνωμη μου,τιποτα δεν ειναι συμπτωση και φυσικα,δεν υπαρχει κλοπη.Μονο "δανεισμος" σαν φορος τιμης στον καλλιτεχνη που του κλεψα το τραγουδι.Τελικα ολα καταληγουν στην Παιδεια,μια ζωη ζωα θα ειμαστε.
    Kellina8
    25.03.2013, 22:35

    ΟΚ, πάσο. Θα μπορούσε να σου πει κανείς μάθε να βάζεις τόνους στα φωνήεντα και κενά μετά τα σημεία στίξης και μετά κάνε μας μάθημα περί Παιδείας και ζώων. Αλλά εγώ καλύτερα ας θέσω ένα επί της ουσίας ερώτημα:

    Το 1984 κυκλοφόρησε το πασίγνωστο Hello του Lionel Richie. 6 χρόνια αργότερα, τo 1990, ο αξέχαστος Gary Moore βγάζει το υπέροχο Still Got The Blues. Η κιθαριστική εισαγωγή του τραγουδιού είναι ΦΩΤΟΑΝΤΙΓΡΑΦΟ του Refren του Hello. Αυτό τι σημαίνει; Ότι ο Gary συνειδητά ξεπατίκωσε το Hello; Ότι είναι απατεώνας;

    Να πω για το Phantom of the Opera του Andrew Lloyd Webber και το Echoes των Pink Floyd; Θα μπορούσα να αναφέρω δεκάδες άλλα παραδείγματα... Το σημείο μεταξύ συνειδητά κλέβω και δημιουργώ ασυνείδητα κάτι που μοιάζει πολύ σε κάτι προϋπάρχον είναι δυσδιάκριτο, αλλά υπάρχει. Στα παραπάνω παραδείγματα, κανείς δεν μπορεί να ξέρει αν υπήρχε συνειδητός "δανεισμός", πέρα από τους ίδιους τους συνθέτες που έβγαλαν το μεταγενέστερο από τα εκάστοτε δύο τραγούδια.

    Χρήσιμο να επισημαίνουμε τις ομοιότητες και καλώς έγινε, όχι όμως με τον τρόπο που το παρουσιάσανε κάποιοι. Γιατί όταν κατηγορείτε για κλεψιά, πρέπει τουλάχιστον να υπάρχει λογικό κίνητρο και προφανές συμφέρον. Γιατί δε μιλάμε ούτε για Καρβέλ(ι)α, ούτε για άλλους που παίρνανε τούρκικα και άλλα ανατολίτικα και τα μοστράρανε για καινούρια λαϊκά και τα κονομάγανε, ούτε για κάτι τυπάκια και καλά "συνθέτες" της κλίκας του MAD και των "μεγάλων" δισκογραφικών, ναι εκεί υπήρχε και υπάρχει δόλος και απατεωνιά. Εδώ μιλάμε για αγνώστους μεταξύ αγνώστων σ' ένα διαγωνισμό ενός μουσικού site που και να τον κερδίσεις, *έστηκε η φοράδα στ' αλώνι... Το μόνο που αξίζει για έναν δημιουργό που συμμετέχει, είναι να ακουστεί η προσπάθειά του σε αρκετό κόσμο και αν είναι τυχερός να ακούσει μερικά "μπράβο, το κομμάτι σου με άγγιξε", προκριθεί δεν προκριθεί.

    Αλλά αυτά καταλαβαίνω, αυτά λέω. Τι να κάνουμε, κάποιοι πονηροί και καλλιεργημένοι διακρίνουν τους σκοτεινούς τύπους που κινούν στο παρασκήνιο τα νήματα, αντίθετα με τους υπόλοιπους στραβούς, κουφούς, απαίδευτους και ζώα...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Kellina8, 26-03-2013 08:07 ]


    trelakias
    25.03.2013, 22:50

    Πολλοί έχουν αντιγράψει ή έχουν διασκευάσει κομμάτια.  Τώρα πρόκειται για ένα διαγωνισμό όπου:

    Κάθε τραγούδι πρέπει να αποτελεί αυθεντική σύνθεση του καλλιτέχνη ή του συγκροτήματος που το αποστέλλει.


    Ner0
    25.03.2013, 22:55
    καισυτιρολοβαραςτωρα?το προφανες συμφερον ειναι αυτο που ηταν παντα για τον καθε ελληναρα,να αναδειχθει στις πλατες αλλων.Επισης,αφου μπορεις να κρινεις την παιδεια μου απο εδω μεσα τοτε δεν αναρωτιεμαι καθολου για τα γραφομενα σου.ορεβουάρ
    Kellina8
    26.03.2013, 07:59

    Παρακολουθώ αρκετά χρόνια το musicheaven. Eίναι από τα πιο αγαπημένα μου site και έχω εκτιμήσει πολλούς αξιόλογους ανθρώπους εδώ μέσα διαβάζοντας τα άρθρα ή τις τοποθετήσεις τους στο forum, έστω κι αν έχω επιλέξει να αποτελώ παρατηρήτρια και όχι ενεργό μέλος στις συζητήσεις. Ο λόγος που με έκανε να κάνω την εξαίρεση και να γράψω δυο λόγια αυτή τη φορά, ήταν ότι δεν άντεξα μια πραγματικά αξιέπαινη προσπάθεια όπως η διοργάνωση του διαγωνισμού, που νιώθω πόσο κόπο και δουλειά κρύβει από πίσω, αντί να επαινείται που δίνει ευκαιρία σε εκατοντάδες δημιουργούς να ακουστούν σε τόσο δύσκολες εποχές, να έχει γεμίσει γκρίνια και φαγωμάρες. Η σταγόνα μάλιστα που ξεχείλισε το ποτήρι ήταν αυτή η κουβέντα, το "ΕΔΩ (ο διαγωνισμός; το musicheaven; οι ακροατές-ψηφοφόροι; οι διαχειριστές; o sympetheros; όποιο προτιμάτε απ' όλα, είτε και όλα αυτά μαζί) ΕΙΝΑΙ ΑΙΔΩ", που γράφτηκε παραπάνω.

    Συγκεκριμένα, εκείνη τη στιγμή έτυχε να βρίσκομαι σε κάποιο studio, παρέα με αρκετούς ανθρώπους με συμμετοχές στο διαγωνισμό (άλλοι έχουν αποκλειστεί, άλλοι είναι σε επόμενα group). Διαβάζοντας λοιπόν αυτό (όπως και κάποια άλλα προηγούμενα σχόλια ορισμένων τόσο σε αυτό όσο και σε άλλα topic) και βλέποντας την απουσία αντικρουόμενου σχολιασμού από κάποιο στέλεχος του site, νιώσανε όλοι περίεργα, ειπώθηκαν κουβέντες "τι γίνεται εδώ, έχουν δίκιο για κλίκες και παρεούλες; Είναι έτσι ύποπτα τα πράγματα;" Ένας μάλιστα που το τραγούδι του δεν έχει διαγωνιστεί ακόμα, είπε "παιδιά, εδώ γίνεται ανθρωποφαγία, θα αποσύρω το κομμάτι μου", αν και οι ψυχραιμότεροι τον έπεισαν να μη το κάνει. Αισθάνθηκα λοιπόν την ανάγκη να πω κάποιες σκέψεις μου για τις πικρόχολες ειρωνείες και τις εκτός ορίων επιθέσεις. Πολύ κακώς μάλλον, ήδη το μετανιώνω. Γιατί πέρα από όσα άκουσα η ίδια (π.χ. όταν δεν έχουμε επιχειρήματα, πετάμε το βολικό κλισέ περί Παιδείας και ζώων και καθαρίσαμε), το χειρότερο - και πιο απρόσμενο - ήταν ένας mod (!), άτομο κατά τα άλλα συμπαθέστατο από όσο έχω διαβάσει σχόλιά του, να κάνει παρέμβαση μετά από δικό μου post, για να πει τον αυτονόητο όρο του διαγωνισμού (λες και θα υπήρχε πουθενά διαγωνισμός μη πρωτότυπων συνθέσεων!). Να πεταχτεί δηλαδή για να βάλει εμμέσως πλην σαφώς εμένα στη θέση μου ως off-topic (λες και το θέμα δεν ήταν αν ένας δημιουργός μπορεί να πέσει στη λούμπα και κάποιες νότες του να θυμίζουν κάποιες άλλες, χωρίς δόλο, όπως πιστεύω ο Moore και ο Webber), αντί να πεταχτεί όταν έπρεπε να υπερασπίσει το site και το διαγωνισμό που για κάποιους αποτελεί ...ΑΙΔΩ!!!

    Λυπάμαι, αλλά περίμενα άλλου είδους παρεμβάσεις. Παρεμβάσεις κατά της φαγωμάρας και των επιθέσεων σε ανθρώπους που – ακόμη κι αν κάποιοι θεωρήσουν ότι δεν έχουν πρωτοτυπία ή ταλέντο – είναι μουσικοί και μάλιστα όχι προβεβλημένοι, εκτός κυκλωμάτων. Η όποια παρουσία και προσφορά τους στη μουσική δε, δεν εξαντλείται από ένα και μόνο τραγούδι ώστε κάποιοι με ευκολία να τους αποκαλούν ωμά κλέφτες και απατεώνες, επειδή πιστεύουν ότι τα συγκεκριμένα μοιάζουν με άλλα (ανέλυσα παραπάνω διεξοδικά και ανά περίπτωση τις απόψεις μου). Εν τω μεταξύ, γιατί βλέπετε μερικές φορές πρέπει να αποδεικνύεις ότι δεν είσαι ελέφαντας, ΔΕΝ γνωρίζω προσωπικά ΚΑΝΕΝΑΝ απ' όσους κατηγορήθηκαν. Αλλά υπάρχει google και youtube, η αναζήτηση και όσα μπορείς να βρεις και να ακούσεις, τουλάχιστον εμένα με πείθει ότι ούτε ανήθικοι, ούτε "ελληναράδες" είναι.

    Φίλε trelakia, πίστεψέ με, με τσαντίζει που φαίνεται ότι δεν περνάει τελικό η όμορφη μπλουζιά που έγραψες ότι σου άρεσε (καθώς και η ροκ-μπαλάντα που ξεχώρισα εγώ) και περνάνε τα βαρετά και χιλιοακουσμένα "έντεχνα", αλλά εδώ ορισμένοι υπονοούν ξεκάθαρα κλίκες, ύποπτα παρασκήνια και σκοτεινές μεθοδεύσεις. Είναι πράγματι έτσι; Πως εξηγείς - αν έχουν δίκιο όλοι αυτοί -  ότι περνάνε τα "κλεμμένα", τη στιγμή που μάλλον κι εσύ δε δείχνεις να διαφωνείς ότι είναι τέτοια;

    Και τέλος, κάποιοι συμμετέχοντες μουσικοί θα σας προτιμούσα με περισσότερη συναδελφικότητα και άμιλλα, αντί χολή και μικροψυχίες. Αλλά τι να λέμε τώρα, εδώ συνέβη να "φαγωθεί" ο kwstasagas  (καθώς τον πρόσβαλλαν και τον ανάγκασαν σε απομάκρυνση από το δικό του topic, τη συζήτηση για "τα τραγούδια που ξεχωρίζετε"), που άσχετα με το καλό ή κακό του γούστο, είναι από τους πιο ειλικρινείς, καλοκάγαθους και ευγενείς ανθρώπους εδώ μέσα…

    Αρκετά όμως από μένα. Ευχαριστώ για το βήμα, συγνώμη για την έντονη αντιπαράθεση και καλή συνέχεια.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Kellina8, 26-03-2013 08:21 ]


    KRISTHESS
    26.03.2013, 10:25

    Yπάρχει μία πολύ λεπτή διαχωριστική γραμμή μεταξύ της απονομής δικαιοσύνης και του να τρώμε τις σάρκες μας..Αυτό προσπάθησα να εκφράσω και γω..και ίσως δεν έγινα αντιληπτή..και επιπλέον..ούτε οι ειρωνίες για τις απόψεις κάποιων ..ούτε τα υφάκια χρειάζονται γιατι δεν προσφέρουν τίποτα και το μόνο που κάνουν είναι να οξύνουν τα πνεύματα χωρίς λόγο..συμφωνώ με πάρα πολλά από αυτά που έθεσε η Kellina8..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 26-03-2013 10:37 ]


    jorge
    26.03.2013, 10:55
    Kellina8 καλημέρα. Βρίσκεσαι σε ένα χώρο με τόσα άτομα και κατ' επέκταση με πολλές διαφορετικές απόψεις. Κάποιοι θα το δουν έτσι, κάποιοι αλλιώς. Σημασία έχει να εκφραζόμαστε σε κόσμια πλαίσια, ακόμα κι αν θεωρούμε οτι υπήρξε αντιγραφή. Δεν θεωρούμε πως η συζήτηση ξεπέρασε το όριο της ευπρέπειας. Γνώμες εκφράστηκαν έντονα, όμως όχι σε σημείο να πρέπει να επιβάλλουμε λογοκρισία.

    Ας ηρεμήσουμε κι ας συνεχίσουμε να λέμε τη γνώμη μας, διαφωνώντας.

    Κι ας κρατήσουμε το συμπέρασμα που βγαίνει κατά τη γνώμη μου από τη συγκεκριμένη περίπτωση: να προσπαθούμε να είμαστε αυθεντικοί, ώστε το κομμάτι μας να μην φαίνεται οτι επηρεάζεται από άλλα.
    3wgr
    26.03.2013, 11:04

    Ποσο κριμα ειναι να μην μπορουμε να συμφωνησουμε ουτε σε απλα πραγματα ρε παιδια και ακομα χειροτερα απο αυτο να μην εχουμε ενα υποτυπωδη πολιτισμο μεσα μας ωστε ακομα και στην διαφωνια μας να μην γινομαστε το μαλλον ή το ηττον εριστικοι και κακοι με τους αλλους. Ενδεδυμενοι ο καθενας μας μια ακρατη υποκειμενικοτητα και μια προσπαθεια να την κανουμε και επιστημη πιστευω οτι δεν ακολουθουμε τα βασικα πρωταρχικα μας ενστικτα ουτε σαν ακροατες ουτε και σαν ανθρωποι ομως.Ψαχνουμε ελαφρυντικα για αλλους που ουτε καν σχολιασαν ή απαντησαν σε θεματα που τους αφορουν πιο αμεσα,αλλα παρολαυτα εμεις ειμαστε παντα σε θεση να κρινουμε την προθεση τους και ειμαστε σχεδον σιγουροι πως οτι εγινε εγινε απο δολο ,ή χωρις δολο,ή εν αγνοια,ή ως φυσιολογικη υποσεινηδητη επιροη.Εμεις ειμαστε παντα σε θεση να τα κρινουμε αυτα για τους αλλους και να ειμαστε και σιγουροι κιολας.Ειμαστε σε θεση να ξερουμε τα παντα για τον αλλο και να τον προσβαλουμε επειδη δεν βαζει τονους ενω εμεις ειμαστε σωστοι και ολοκληρωμενοι ανθρωποι και βαζουμε,ή μπορουμε να κρινουμε οτι ο αλλος δεν αξιζει τον κοπο να ασχοληθουμε επειδη ασχολειται με την ορθογραφια μας και οχι με τα πολυ σωστα πραγματα που λεμε...

    Τα ξερουμε ολα αυτα χωρις να προσπαθησουμε να κανουμε κατι..το χουμε μεσα μας και δεν χρειαζεται καν να σε κοιταξω στα ματια για να στο πω κιολας..Απλα το ξερω...ληξης...Χρησιμοποιουμε την λεξη αδαης και αυθεντια παντα με ειρωνικο τροπο υπενισομενοι οτι σαφως εμεις δεν ειμαστε αδαης και σαφως ο αλλος δεν ειναι αυθεντια...και ειμαστε και σιγουροι για αυτο..

    Αλλα δεν μπορουμε να εμπιστευτουμε τα αρχικα μας ενστικτα και να παραδεχτουμε αυτονοητα απλα πραγματακια....ειμαστε απλα υποκειμενικα ατομα με αποψεις και τιποτα περα απο αυτο..κανεις σας και ουτε εγω φυσικα δεν εχουμε πιασει τον παπα απο τα !@@#$%ια για να εχουμε το δικαιωμα και  την υποχρεωση να κανουμε μαθημα στον αλλο...λεμε τις υποκειμενικοτητες μας και τις προτασεις μας και ολα τα υπολοιπα που τοσο σιγουρα ξερουμε καλο ειναι να τα ξεχασουμε μαλλον γιατι ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ...

    Η αποψη μου λοιπον ειναι οτι θα ηθελα μια τοποθετηση απο τους δημιουργους για το τι ακριβως εχει γινει..Ο δημιουργος του αερικου τοποθετηθηκε μαλλον ειρωνικα και δεικτικα προς τους κριτικους του,μια τοποθετηση την οποια ουδωλως εκτιμησα οφειλω να ομολογησω καθοτι ηταν τιγκα στα υποτιμιτικα σχολια για οσους τον κρινουν....περαν τουτου το να καθεστε να σπεκουλαρετε για το αν ηταν μιμιση επιρεασμος επιτηδες ή κατα λαθος εσεις δεν νομιζω οτι εξυπηρετει και τιποτα...αλλα ξεχασα τα ξερουμε ολα εμεις ε???

    Πολυ κριμα παιδια .....ολος αυτος ο ντορος οχι μονο δεν οφελησε τον διαγωνσιμο πιστευω αλλα κατφερε να μεταφερει μια ασχημη νοοτροπια και ατμοσφαιρα σε ενα χωρο που θεωριτικα δεν θα επερεπε να υπαρχει...δεν μπορω να σκεφτω οτι στον ''παραδεισο'' εχουν θεση τετοιες μικροτητες και τετοιες εντασεις...και παλι προσωπικη μου αποψη!!!!σεβαστη η οποια διαφωνια!!!

    Ελπιζω να μην με κρινετε και εμενα για την απουσια σημειων στιξης!!!


    mary_omikron
    26.03.2013, 11:15

    @ thanasislaloukas

    Στο #481 του θέματος "ποιά τραγούδια ξεχωρίζετε" ανέβασες δύο βίντεο αντιπαραθέτοντας τα δύο επίμαχα τραγούδια του διαγωνισμού με τα αυθεντικά. Μετέφερα -ως όφειλα- και ανέδειξα την συζήτηση εδώ προκειμένου να τεθούν στην κρίση των μελών. Κάποιοι έγραψαν υπέρ, κάποιοι άλλοι κατά, και κάποιοι άλλοι κρίνοντας ψήφισαν.

    Εάν κάποιες γνώμες δεν σου είναι αρεστές δεν αποκτάς αυτομάτως το δικαίωμα να υπονοείς κλίκες που υποθάλπονται απ΄το Musicheaven, και το ΕΔΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΙΔΩΣ είναι προσβλητικό και άτοπο. Oπως εσύ υπερασπίζεσαι την Αγγελοστολισμένη -φιλικά προσκείμενος υποθέτω, αλλιώς ποιός ο λόγος?- έτσι και κάποιοι άλλοι υπερασπίζονται τα δύο τραγούδια είτε μας αρέσει είτε όχι. Το ΜΗ από πλευράς διοργάνωσης δεν έχει καμμιά απολύτως ανάμειξη και σωστό θα ήταν να ανακαλέσεις τον συσχετισμό και τα περί αιδούς.

    @ Kellina8

    Συμφωνώ στα περισσότερα σημεία απ΄όσα έχεις γράψει, όχι σε όλα. Σε κάποια είσαι έντονα αφοριστική σφάζοντας με το βαμβάκι.

    Να υπενθυμίσω οτι και οι mods είναι άνθρωποι με προσωπική ζωή και υποχρεώσεις, πολλές φορές παρακολουθούν το site από κινητά και έχουν δυσχέρεια άμεσης επέμβασης, και επίσης πολλές φορές συμμετέχουν στις συζητήσεις μόνο ως μέλη γράφοντας απλά την γνώμη τους. Αυτό όσον αφορά την εκτενή σου τοποθέτηση στον Trelakias που αναφέρθηκες ονομαστικά. 


    sillia
    26.03.2013, 11:57

    Δεν έχω γνώσεις μουσικής κλίμακας ....κάτι ντο ρε μι φα σο λα ρίχνω όταν φτάνω σε καταστάσεις έκστασης ή έκτασης νεύρων!

    Κάποιος φίλος πιο πάνω έγραψε το κορυφαίο “ΠΑΡΘΕΝΟΓΈΝΝΕΣΗ δεν υπάρχει ΠΙΑ ! ΥΠΑΡΧΕΙ το παίρνω τις νότες τις βάζω σε τέτοια θέση που να κάνουν μια αρμονία την οποία αρμονία υπαγορεύει η ψυχή και αρχίζει ο χορός των αισθήσεων προσθέτοντας το δικό τους τέμπο !

    Κάνεις και κάποιες διορθώσεις σε τυχόν φάλτσα να ευχαριστήσεις και το αυτί που ίσως διαμαρτύρεται και αρχίζεις το τραγούδι !

    Αν αυτό που έγραψα του βάλετε μουσική θα μου πείτε ότι έκλεψα τον Μπουσκάλια !

    Άνετα αν σας θυμίζει κάτι από αυτόν μπορείτε να το εκφράσετε !Μην με λιντσάρετε γι αυτό !

    Αύριο κλείνει ο όμιλος που τόσο τραγουδήθηκε απ'όλους μας !

    Είμαστε σε εξελικτική φάση του μουσικού μας διαγωνισμού και ο χορός καλά κρατεί !

    Αυτή είναι και η ομορφιά του !

    Σε όλους θα ήθελα να βάλω χεράκι πράσινο αλλά θα ζήλευε αυτό που έγραψα!

    Υ,γ Δεν είμαι με κανέναν δεν ξέρω κανέναν εμπιστεύομαι τα αυτιά μου !

    ΕΕΕΕ....μην μου πείτε ότι αντιγράφω Καζαντζάκη !

    Ας βάλουμε περισσότερο χαμόγελο στην ζωή μας ...λένε ότι μας κάνει πιο όμορφους !

    Αυτό κι αν είναι κλοπή :):):)

    Καλημέρα  


    -----------------

    Αν θεωρήσω τον εαυτό μου μαγνήτη... με ανησυχεί το ΤΙ ελκύω!!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 26-03-2013 12:13 ]


    ilio
    26.03.2013, 12:07

    Διαβάζω το θέμα εδώ και μέρες και οφείλω να ομολογήσω πως αδυνατώ να το παρακολουθήσω λόγω έλλειψης χρόνου το τελευταίο διάστημα.Όμως λυπάμαι πραγματικά για το πως έχει εξελιχθεί ένας απλός μουσικός διαγωνισμός και ιδιαιτέρως μέσα από το παρόν θέμα.

    Παιδιά είναι ένας απλός μουσικός διαγωνισμός!

    Οι δημιουργοί έστειλαν συμμετοχές για να τις ακούσουμε.Τώρα αν κάποια κομμάτια ίσως μοιάζουν εν μέρει ή εξ ολοκλήρου με κάποια ήδη γνωστά ή "άγνωστα"( γιατί δεν μπορούν όλοι να ξέρουν την δισκογραφία των Διάφανων Κρίνων για παράδειγμα,από την στιγμή που δεν ακούν το είδος που εκπροσωπούν) τραγούδια,αν ο δημιουργός το έκανε επίτηδες ή από άγνοια κλπ ή αν έχουν διακριθεί σε άλλους μουσικούς διαγωνισμούς κλπ πείτε μου σας παρακαλώ τι παραπάνω προσφέρουν σε εμένα όλα αυτά που τα ακούω ως ακροάτρια;

    Δεν έχω μουσικές γνώσεις και έτσι δεν μπορώ να κρίνω σε τεχνικό επίπεδο τα τραγούδια που αναλύσατε παραπάνω αλλά αφήστε σας παρακαλώ τα τραγούδια λίγο ήσυχα και μόνα τους να ταξιδέψουν ως εμάς!

    Υπάρχουν χιλιάδες επηρεασμοί μέσα στα τραγούδια που ακούμε και άλλα μοιάζουν λίγο ή και περισσότερο με κάποια ήδη γνωστά.Όμως δεν είναι εκεί το θέμα παιδιά!

    Το θέμα είναι να "μιλήσουν" στην ψυχή μας τα τραγούδια που ακούμε και λυπάμαι που θα το πω αλλά μέχρι στιγμής αυτό έχει συμβεί με ελάχιστα τραγούδια.Και αυτό είναι ένα θέμα που θα πρέπει να προβληματίζει τους δημιουργούς και όχι αν  θα βγει πρώτο ή 37ο το τραγούδι τους σε έναν απλό - θα το ξαναπώ - μουσικό διαγωνισμό.

    Και όσον αφορά τα σχόλια σχετικά με την ύπαρξη κλίκας και ευνοημένων τραγουδιών κλπ ξανασκεφτείτε το ΛΟΓΙΚΑ!

    Είναι ένας απλός μουσικός διαγωνισμός που δεν τάζει δόξες και λεφτά σε κανέναν και που ακροατές σαν εμένα μπαίνουν στην διαδικασία με πολλή χαρά να ακούσουν νέους δημιουργούς!!!!

    Λοιπόν αν συνεχίσουμε έτσι τότε η χαρά μου θα μετατραπεί σε βαρεμάρα και αυτό είναι ό,τι χειρότερο και για τα τραγούδια που έχουν σταλεί και διαγωνίζονται αλλά και για τον διαγωνισμό που βρίσκεται σε εξέλιξη.

    Καταλαβαίνω την αγωνία των νέων δημιουργών να διακριθούν αλλά ας προσπαθήσουμε να ηρεμήσουμε λίγο.

    Να χαρείτε βρε παιδιά,να πάμε παρακάτω;Δεν οδηγούν πουθενά όλα αυτά!

    Με καλή πρόθεση έγραψα τα παραπάνω και καλή συνέχεια σε όλους τους διαγωνιζόμενους,είτε πέρασαν τελικό είτε όχι!{#emotions_dlg.beer}

    Υ.γ Τα τονισμένα γράμματα δεν είναι "οργή" κλπ απλώς ένας τρόπος για να υπερτονίσω τα λεγόμενα μου.


    -----------------

    "Δεν τα βλέπεις όλα από εκεί που τα κοιτάς"

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ilio, 26-03-2013 12:07 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ilio, 26-03-2013 12:09 ]


    anekplirotos
    26.03.2013, 12:17
    δεν ρωτήσατε αυτους που συμμετεχουν στο 6 group Εγώ προσωπικά πιστεύω οτι δεν εγινε εσκεμενα αυτός ο διαγωνισμός είναι σαν σχολη μαθαινουμε απο αυτον. χαρηκα που συμμετείχα :D
    sillia
    26.03.2013, 12:36

    Παράθεση:

    Το μέλος anekplirotos στις 26.03.2013, 12:17 έγραψε...
     αυτός ο διαγωνισμός είναι σαν σχολη μαθαινουμε απο αυτον. χαρηκα που συμμετείχα :D

    {#emotions_dlg.yes}


    thanasislaloukas
    26.03.2013, 18:06

    Παράθεση:

    Το μέλος mary_omikron στις 26.03.2013, 11:15 έγραψε...

    @ thanasislaloukas

    Στο #481 του θέματος "ποιά τραγούδια ξεχωρίζετε" ανέβασες δύο βίντεο αντιπαραθέτοντας τα δύο επίμαχα τραγούδια του διαγωνισμού με τα αυθεντικά. Μετέφερα -ως όφειλα- και ανέδειξα την συζήτηση εδώ προκειμένου να τεθούν στην κρίση των μελών. Κάποιοι έγραψαν υπέρ, κάποιοι άλλοι κατά, και κάποιοι άλλοι κρίνοντας ψήφισαν.

    Εάν κάποιες γνώμες δεν σου είναι αρεστές δεν αποκτάς αυτομάτως το δικαίωμα να υπονοείς κλίκες που υποθάλπονται απ΄το Musicheaven, και το ΕΔΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΙΔΩΣ είναι προσβλητικό και άτοπο. Oπως εσύ υπερασπίζεσαι την Αγγελοστολισμένη -φιλικά προσκείμενος υποθέτω, αλλιώς ποιός ο λόγος?- έτσι και κάποιοι άλλοι υπερασπίζονται τα δύο τραγούδια είτε μας αρέσει είτε όχι. Το ΜΗ από πλευράς διοργάνωσης δεν έχει καμμιά απολύτως ανάμειξη και σωστό θα ήταν να ανακαλέσεις τον συσχετισμό και τα περί αιδούς.

    @ Kellina8

    Συμφωνώ στα περισσότερα σημεία απ΄όσα έχεις γράψει, όχι σε όλα. Σε κάποια είσαι έντονα αφοριστική σφάζοντας με το βαμβάκι.

    Να υπενθυμίσω οτι και οι mods είναι άνθρωποι με προσωπική ζωή και υποχρεώσεις, πολλές φορές παρακολουθούν το site από κινητά και έχουν δυσχέρεια άμεσης επέμβασης, και επίσης πολλές φορές συμμετέχουν στις συζητήσεις μόνο ως μέλη γράφοντας απλά την γνώμη τους. Αυτό όσον αφορά την εκτενή σου τοποθέτηση στον Trelakias που αναφέρθηκες ονομαστικά. 



    Αγαπητή Μαίρη Όμικρον , δεν έγινα κατανοητός και λυπάμαι γι’αυτό !

    Με το λογοπαίγνιο «εδώ δεν έχει αιδώ», δεν αναφέρομαι (φυσικά) σε Όλο το φόρουμ, ούτε εννοώ , όλους αυτούς που έχουν αντίθετη γνώμη με μένα!!!

    Το λογοπαίγνιό μου , είναι εκτός κειμένου , γραμμένο αμέσως μετά την αναφορά μου στα κουκιά (ψήφους).

    Αναφέρομαι λοιπόν σ΄αυτούς που έχουν μετατρέψει το χώρο του τραγουδιού και γενικά της τέχνης σε μια μάχη δημοσίων σχέσεων , με μίμους , αυλικούς και οπαδούς !

    Λες και είναι ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ…

    Και για να εξηγούμαι , το να προβάλει κανείς τη δουλειά του είναι θεμιτό και απαραίτητο . Ζούμε σε μια εποχή υπερπληροφόρησης !

    Αλλά «οι ψεύτικοι» ασχολούνται αποκλειστικά με την φτήνια των δημοσίων σχέσεων και ελάχιστα με το αντικείμενό τους. Έχουν τη δυνατότητα και αναρριχώνται , χωρίς η τέχνη τους να έχει «Αξία»(κακέκτυπα) γιατί ρίχνουν όλο το βάρος και την ενέργειά τους στην οργάνωση της αυλής τους και της αυλής που ανήκουν!

    Προσκολλώνται , κολακεύουν , οργανώνουν παίρνουν επιχορηγήσεις , διακρίσεις Ότι μπορούν, ΌΣΑ μπορούν.

    Αποτέλεσμα «οι άλλοι» που αφιερώνονται σ αυτό που αγαπούν , που αξιοποιούν το ταλέντο τους με μελέτη και δουλειά σε βάθος, να μένουν μόνιμα «εκτός».

    Το χειρότερο είναι ότι «οι ψεύτικοι» γίνονται κατεστημένο και ότι κάποιοι οι νέοι που μπαίνουν στο χώρο (φιλόδοξοι),αν θέλουν να αναγνωριστούν πρέπει να κάνουν ότι «οι ψεύτικοι». Αλλιώς … Γολγοθάς !

    Το ακόμα χειρότερο είναι (συγνώμη αν μακρηγορώ) είναι πως το κοινό εκ-παιδεύεται στη φτήνια και στη λαμογιά των «ψεύτικων» , αρέσκεται στο «εύκολο» και κολακεύεται απ ην αισθητική της φτήνιας .

    Θα ήταν λογικό αυτό να συμβαίνει στο λαϊκό- ποπ και στους σκυλάδες .

    Όμως συμβαίνει και στο λεγόμενο «έντεχνο» εξ αιτίας όλων αυτών των μίμων που προανέφερα. Με την αυταρέσκεια «του είμαι έντεχνος» , δεν αρκούνται στο να επηρεάζονται, αλλά επειδή είναι ατάλαντοι ΑΝΤΙΓΡΑΦΟΥΝ.

    Φαύλος κύκλος ,αγαπητή μου .

    Ευχαριστώ για την υπομονή και συγνώμη για τον μέγεθος του κειμένου .

    Ήταν μια καλή ευκαιρία να μοιραστώ τις σκέψεις μου.


    trelakias
    26.03.2013, 20:35

    Kellina συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό με όσα λες αλλά οφείλω να απαντήσω μιας και καθένας μπορεί να έχει μια διαφορετική κριτική άποψη σε όλα αυτά.  Πιστεύω ότι στον διαγωνισμό δεν κάνει κακό να μπει κάποιος και να μιλήσει για τα κακώς κείμενα.  Επειδή κριτές είμαστε όλα τα μέλη, στο χέρι μας είναι να κάνουμε να διορθώσεις και να τηρήσουμε τους κανόνες που δίνουν στον διαγωνισμό το πνέυμα που περιγράφεις κι εσύ.  Διαφωνώ με την άποψη του να κατηγορεί κανείς διοργανωτές, όπως έκαναν άλλοι φίλοι.  Κριτής είναι καθένας μας και το μέσον μας είναι το φόρουμ.

    Το να διατηρούμε και τους καλούς μας τρόπους είναι αυτονόητο, είτε είμαστε κριτές είτε δεχόμαστε την κριτική.  Η διαφωνία όμως θα φέρει το αποτέλεσμα ή τουλάχιστον θα ξεκαθαρίσει ένα τοπίο ώστε και εμείς να έχουμε καλύτερη άποψη επί του θέματος.  Δεν μου αρέσουν τα ξεκατινιάσματα των συμμετεχόντων, ούτε των μελών.  Επίσης όμως δεν μου αρέσουν τακτικές διαφόρων μουσικών που έστειλαν το κομμάτι τους και βλέπουν τον διαγωνισμό κερδοσκοπικά. 

    Μιλάμε για μια ευγενή άμιλλα και χαλαρή κριτική αλλά εγώ προσωπικά περίμενα πρώτοι απ όλους οι συμμετέχοντες να δείξουν ήθος και να χαλαρώσουν.  Όταν βλέπω ψεύτικα αιτήματα φιλίας, πμ, διαφημίσεις, λασπολογία και μέλη που μπαίνουν για να δώσουν 12 βαθμούς σε ένα και μόνο κομμάτι, επαναστατώ κι εγώ από τη θέση μου.  Δεν έχω να κερδίσω τίποτα και δεν είμαι σε καμία κλίκα (Όποιος με θεωρεί κλίκα του καλύτερα να προσέχει δηλαδή).  Χαίρομαι να περάσουν κομμάτια που μου αρέσουν αλλά ως εκεί.  Δεν με ενδιαφέρει ποιος τα έγραψε και έστω κι αν δεν περάσουν εγώ αυτά θα ψάξω να βρω για να ακούω.  Αυτό που λες λοιπόν για σκοτεινές μεθοδεύσεις και παρασκήνια δεν λέω ότι δεν υπάρχει αλλά ούτε μπορώ να αποδείξω ότι υπάρχει πέρα όσων σου γράφω παραπάνω.  Ειλικρινά μάλλον απευθύνεσαι σε λάθος άτομο γιατί κι εγώ (καυστικά πολλές φορές)  θέλω να τα κρατάμε εκτός διαγωνισμού. 

    Όσον αφορά για τα διαβόητα κομμάτια του έκτου γρουπ μάλλον εγώ δε διαφωνώ ότι είναι κλεμμένα, αλλά μάλλον ούτε αυτοί που έστειλαν το κομμάτι.  Όσο σαφής ήταν η τοποθέτησή τους άλλο τόσο θα είναι και η δική μου.  Όσα διάβασα (ή δεν διάβασα) από μέρους τους δεν ήταν απαντήσεις αλλά τις κατέταξα στις μεθοδεύσεις που δεν μου αρέσουν ακόμα και τώρα που πρόκειται για μέλη που εκτιμώ ιδιαιτέρως.  Το πως προχωρούν κομμάτια σαν αυτά έχει να κάνει με τον καθένα που τα ψήφισε.  Αν θες εγώ να το εντάξω σε ένα γενικότερο πλαίσιο, είναι η εντεχνίλα (μουσική και κουλτούρα) που έχει ποτίσει τα αυτιά και το μυαλό μας.

    Για το σχόλιο #71 δεν ήθελα να πάρεις προσωπικά αυτό που έγραψα.  Δεν έχω σκοπό να βγάλω off-topic όποιον υποστηρίζει ότι το κομμάτι δεν είναι αντιγραμμένο αλλά η συζήτηση πάει σε άλλα κομμάτια της δισκογραφίας όπου (για μένα τουλάχιστον) δεν χαρακτηρίζονται αυθεντικά ή δεν ήταν το ζητούμενο να ναι αυθεντικά.  Η συζήτηση σαφώς μπορεί να συνεχίσει και να λέμε για διασκευές, αντιγραφές κλπ αλλά οφείλω να θυμίσω ότι στο διαγωνισμό αυτό ψάχνουμε αυθεντικά κομμάτια. 

    Η γραμμή πάντως ανάμεσα στο κλεμμένο και αυθεντικό στην τέχνη είναι λεπτή.  Ο νόμος τα διαχωρίζει με την αυστηρότητα της τετράγωνης λογικής, οπότε από εκεί και πέρα δίνεται περιθώριο στον καλλιτέχνη, ανάλογα με το ήθος του, να παίξει στα όρια του νόμου παραμένοντας νόμιμος.  Θα ήθελα καθένας με τα δικά του κριτήρια να μπει έστω στη διαδικασία να κρίνει κάθε κομμάτι και να το αξιολογήσει.  Δυστυχώς πολλοί δεν το κάνουν και μπορείς να το διαπιστώσεις και μόνη σου.

    Ευχαριστώ για την τοποθέτησή σου και αφού είσαι συχνά εδώ γύρω ελπίζω να τα ξαναπούμε.


    jorge
    28.03.2013, 01:16
    thanasislaloukas
    28.03.2013, 13:03

    Όλο αυτό το σεντόνι , για να μας πείτε ότι δεν είχατε πρόθεση να αντιγράψετε?

    Κουράστηκα να διαβάζω !

    Να το δεχτούμε , ΟΚ , δεν είχατε πρόθεση !!! Ηθικά είναι σημαντικό , αλλά δεν θα ζητήσουμε και συγνώμη που οι εισαγωγές σας και το πρώτο μέρος των κουπλέ είναι εντελώς ίδιο μ΄αυτό του Σωκράτη !!!!

    Αφού ΕΊΝΑΙ!!!

    Μια χαρά σας βγήκε και ο ντόρος κρίνοντας εκ του αποτελέσματος !

    Οπότε μη σκάτε Αδικημένοι!!! Γιατί θα φρικάρω !!!

    ΤΟ ΓΕΓΟΝΌΣ (της Ομοιότητας) ΠΑΡΑΜΈΝΕΙ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΗ ΠΡΟΘΕΣΗ!!!!

    Στη δική μου συνείδηση το τραγούδι σας αποτελεί ΑΠΟΜΙΜΗΣΗ ! Και είτε έγινε συνειδητά είτε όχι , σ’ ένα μέρος του είναι ίδιο μ’ αυτό του Μάλαμα !

    Να προσέχετε άλλη φορά ότι υπογράφετε , το λέει κι ο λαός !!!

    Αααα και να λέτε λιγότερα γιατί όλη αυτή η φλυαρία και η Υπέρ αναλυτικότητα , δίνει την εντύπωση της απολογίας ! Και ξέρετε Ποιοι έχουν ανάγκη να ΑΠΟΛΟΓΗΘΟΥΝ έτσι ???


    KRISTHESS
    12.04.2013, 17:43

    Yπάρχει ένα τραγούδι..ορχηστρικό στο 8ο γκρουπ..που στο 30ο δευτερόλεπτό του μου θυμίζει πολύ έντονα το τραγούδι..."ΠΡΩΤΑ ΛΟΓΙΑ" που είχε τραγουδίσει ο Γιώργος Νταλάρας..δεν τολμώ να πω τι λέξη αντιγραφή..ίσως είναι τυχαία η ομοιότητα ..αλλά θά θελα να ακούσω και γνώμες... το τραγούδι αυτό λέγεται "ΜΠΑΓΙΟ"..

    δε σας κρύβω ότι μου αρέσει αρκετά το ορχηστρικό αυτό..αλλά θέλω να ακούσω και καμια γνώμη πριν το βαθμολογήσω ..

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 13-04-2013 13:30 ]


    vasilispoul
    12.04.2013, 18:55

    Παράθεση:

    Το μέλος KRISTHESS στις 12.04.2013, 17:43 έγραψε...

    Yπάρχει ένα τραγούδι..ορχηστρικό στο 8ο γκρουπ..που στο 30ο λεπτό του μου θυμίζει πολύ έντονα το τραγούδι..."ΠΡΩΤΑ ΛΟΓΙΑ"

    Μερικές νότες του εκεί ταιριάζουν Κρις,  πιστεύω όμως ότι είναι τυχαίο, κατά τ άλλα έχει άλλη πορεία το κομμάτι, άλλο τέμπο, ρυθμό. Και μένα μου αρέσει.