ελληνική μουσική
    635 online   ·  210.846 μέλη

    Υπαρχει σήμερα διάθεση για ελληνικά λαϊκά ακούσματα με αυθεντικό ύφος;

    nayths
    14.01.2013, 03:01

    Το ερώτημα γεννάται ακούγοντας το λαϊκό τραγούδι της λίστας των υποψηφίων τραγουδιών, και βλέποντας την κατάταξή του. Πιστεύω λοιπόν πως υπαρχει διάθεση στο ακροατήριο για αυτό τό βαλόμενο είδος στις μέρες μας, κάτι που το πιστοποιεί και η κατάταξη. Νομίζω αξίζει να στηριχθούν τέτοιες προσπάθειες από το ακροατήριο!!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 14-01-2013 15:43 ]


    KRISTHESS
    14.01.2013, 14:42

    ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕ ΣΑΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑΤΕ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΙΕΞΑΓΕΤΑΙ ΑΚΟΜΑ Η ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ...ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΕΤΕ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΣΑΣ ΑΝ ΣΑΣ ΑΡΕΣΕ ΤΟΣΟ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ "ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΖΕΤΕ"...ΕΝΑΣ ΕΝΤΕΧΝΟΣ ΤΙΤΛΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ ..ΔΕΝ ΣΩΖΕΙ ΜΙΑ ΙΣΩΣ ΠΟΝΗΡΗ ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΕΠΙΡΡΟΗΣ ΤΟΥ ΚΟΙΝΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΩΘΗΣΗΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΚΟΜΜΑΤΙΟΥ...ΟΣΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ, ΟΣΟ ΚΙΑΝ ΟΝΤΩΣ ΠΑΡΑΠΕΜΠΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΟΜΟΡΦΟ ΛΑΪΚΟ ΠΑΛΙΟ ΥΦΟΣ..ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΠΡΟΒΟΛΗΣ ΜΕ ΛΑΘΟΣ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ , ΞΕΚΟΜΜΕΝΟ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ... ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΕΝΤΑΔΑ...ΕΙΔΑΤΕ ΤΙ ΣΥΝΕΒΗ ΜΕ ΤΟ ΡΑΠ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΤΟΠΙΚ...ΛΙΓΗ ΕΓΚΡΑΤΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...ΑΥΤΟ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΝΟΧΛΕΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΟΥΣ ΑΠΛΟΥΣ ΑΚΡΟΑΤΕΣ..ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΟΣΟΥΣ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΝ! ΚΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΑΣ ΤΑ ΛΕΩ ΜΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΓΑΠΗ!!Smile


    mary_omikron
    14.01.2013, 14:50

    Το τραγούδι είναι πολύ ωραίο (για τα γούστα μου) και ειλικρινά το ψήφισα ανεπιφύλακτα και θα λυπηθώ αν μείνει εκτός 5αδας. Ωστόσο συμφωνώ απόλυτα με το προηγούμενο μέλος ότι ήταν πιό κομψό να γράφατε την άποψή σας στο θέμα "ποια τραγούδια ξεχωρίζετε". 

    Με τον τρόπο που το χειριστήκατε -διά μέσου ενός παραπλανητικού τίτλου- δεν είναι δίκαιο εν ώρα ψηφοφορίας για τους υπόλοιπους συμμετέχοντες.

    Οσον αφορά την ερώτηση (ανεξάρτητα από το τραγούδι που προβάλετε) ναι υπάρχει και διάθεση και δίψα για καλό αυθεντικό λαϊκό τραγούδι.


    nayths
    14.01.2013, 15:20
    ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΝ ΑΘΕΛΑ ΜΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΣΑ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ. ΩΣΤΟΣΟ ΔΙΑΒΑΖΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ ΣΑΣ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΤΙΡΡΗΣΗ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ. ΠΑΡ ΟΛΑ ΑΥΤΑ, ΕΠΕΙΔΗ Η ΑΦΕΤΗΡΙΑ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΚΑΘΑΡΑ Η ΥΠΑΡΞΗ ΧΩΡΟΥ ΓΙΑ ΛΑΙΚΑ ΑΚΟΥΣΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ, ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗ ΣΥΓΚΛΙΣΗ ΑΠΟΨΕΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ. ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕ ΘΑ ΕΙΧΑ ΑΝΤΙΡΡΗΣΗ ΝΑ ΜΕΤΑΦΟΡΤΩΘΕΙ ΣΕ ΑΛΛΟ ΣΗΜΕΙΟ Η ΕΠΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΣ! ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΙΑΓΩΝΙΖΟΜΕΝΟΥΣ!
    nayths
    14.01.2013, 15:25
    ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΦΙΛΟΙ ΘΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΚΑΙ ΣΕ ΔΙΟΡΘΩΣΗ ΤΗΣ ΔΙΑΤΥΠΩΣΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΓΕΝΝΑΤΑΙ ΘΕΜΑ ΕΠΗΡΡΕΑΣΜΟΥ!
    KRISTHESS
    14.01.2013, 15:30

    ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΩΣ ΜΟΝΟ ΚΑΚΟ ΕΧΕΙ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΣΤΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ...ΑΝ ΜΕΙΝΕΙ ΕΚΤΟΣ ...ΙΣΩΣ ΝΑ ΦΤΑΙΞΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ.. ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ ΑΦΑΙΡΕΣΕΣ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΟΥ

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 14-01-2013 15:31 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 14-01-2013 15:32 ]


    jorge
    14.01.2013, 15:47
    Προσωπικά μου έχει κάνει εντύπωση η θέση του συγκεκριμένου τραγουδιού, επειδή είχα την εντύπωση πως τέτοια ακούσματα έχουν πλέον κουράσει.

    Αντίθετα όμως, βλέπουμε πως ο κόσμος συνεχίζει και αγαπάει το αυθεντικό λαϊκό τραγούδι.

    Προσωπικά, επειδή αναζητώ μέσω του διαγωνισμού να ανακαλύψω κάτι πιο φρέσκο και ιδιαίτερο, βαθμολόγησα το συγκεκριμένο τραγούδι με 2 αστέρια, χωρίς να σημαίνει οτι δεν θεωρώ ωραίο το συγκεκριμένο τραγούδι.
    nayths
    14.01.2013, 16:27
    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ JORGE ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ!