ελληνική μουσική
    843 online   ·  210.833 μέλη

    Eνας solo αυτοσχεδιασμος στην διαρκεια προβας

    inkve
    15.01.2013, 15:55

    κομματι που προβαραμε για πρωτη φορα με την μπαντα που επαιζα...τα 2 σολο που περιεχονται στο βιντεο ειναι καθαρος αυτοσχεδιασμος μου

    το κομματι ανηκει στην μπαντα....το διευκρινιζω προς αποφυγη οποιονδηποτε παρεξηγησεων...ειμαι πολυ προσεκτικος με αυτα...

    απο την στιγμη που ξεφτιλιστηκα ηδη με ενα αλλο βιντεο που ανεβασα.....ειπα μια ψυχη που ειναι να βγει ας βγει...!!!

    αναμενω σχολια ανευ ευγενειας σε οτιδηποτε αφορα εμενα..!!

    δικο σας...


    STEFANOS604
    15.01.2013, 16:52

    Μπράβο εμένα μ' άρεσε.

    Κακώς 'κακολογείς' τον εαυτό σου

    Γράφω το σχόλιο , ενώ απλώς θα αρκούσε το hand up απλώς για να συζητήσουμε το εξής: 

    Εγώ αυτοσχεδιάζω και το 'χω ανεβάσει και σε 2 videos με την χρωματική φυσαρμόνικα σε παραδοσιακά ελληνικά σε κλίμακα χιτζάζ.

    Αν μου ξαναπείς να παίξω τον ίδιο αυτοσχεδιασμό μου είναι αδύνατον. Κάθε φορά προσθέτω ή αφαιρώ αλλά ποτέ πανομοιότυπος ο επόμενος από τον προηγούμενο ή έστω κάποιον παλιότερο (συμπέρασμα από μαγνητοφώνηση). Συμβαίνει το ίδιο και σε σας;


    hp
    15.01.2013, 19:07

    Nαι αλλά λογικό δεν είναι ?

    Δε παύει να είναι αυτοσχεδιασμός απο τη στιγμή που ξέρεις τι θέλεις να παίξεις?

    Επίσης το βρίσκω οτι κάνω αγγαρεία όποτε κάθησα να βγάλω εναν αυτεσχαδιασμό μου,

    ενω αλλονών τα σόλο-ταξίμια-αυτοσχεδιασμούς μπορώ να κάθομαι ώρες να τα σκαλίζω-μελετάω-κοπιάρω


    Hastaroth
    15.01.2013, 22:04

    Ο αυτοσχεδιασμός υφίσταται ώς τέτοιος μόνο την πρώτη φορά που θα παιχτή.Απαξ και καταγραφή (σε βίντεο ή σε κασέτα) παύει να είναι αυτοσχεδιασμός γιατί αυτός που τον δημιούργησε ξέρει πλέον τί θέλει να παίξη.Επιπλέον δέ,παύει να υπάρχη ο αρχικός αυθορμητισμός που προκάλεσε τον μουσικό να αυτοσχεδιάση-δηλαδή να παίξη ελεύθερα ό,τι τού κατέβη στο μυαλό.

    Από εκεί και πέρα,δέν νομίζω ότι είναι ιδιαιτέρως δύσκολο από τεχνικής απόψεως γιά κάποιον να ξαναπαίξη κάτι που έπαιξε.Η δυσκολία έγκειται στο γεγονός ότι ένας αυτοσχεδιασμός δέν έχει κάποια συγκεκριμένη δομή κι'έτσι είναι δύσκολο να τον απομνημονεύση με ευκολία επακριβώς αυτός που τον δημιούργησε-όλο και κάτι ψιλά θα ξεχάση.

    Πάντως τα συγκεκριμένα σημεία που ανέβασε ο inkve είναι πολύ ωραία.

     


    STEFANOS604
    15.01.2013, 22:49

    Hastaroth

    Αν ακούσει κάποιος τις τοπικές ορχήστρες με τρομπέτες -κλαρίνα - βιολιά - ζουρνάδες (ανάλογα τη γεωγραφική περιοχή) σε μοιρολόγια , τσάμικα , καλαματιανά.. που παίζονται σε πανηγύρια , αρραβώνες ,γάμους, κατάταξη στο στρατό.. και που παίζουν συνεχόμενα ώρες ατέλειωτες και ξεσηκώνουν τους απλοϊκούς ανθρώπους που δίνουν (έδιναν) το βδομαδιάτικο να ακούσουν αυτοσχεδιασμό , θα διαπιστώσει ότι ναι μεν μοιάζουν αλλά ποτέ δεν είναι ίδιοι αλλά και πάντα ακούγονται χωρίς παραφωνίες αν και πολλοί από τους μουσικούς αυτούς δεν ξέρουν καν να διαβάζουν...


    hp
    15.01.2013, 23:18

    Kαι στα ταξίμια  Στέφανε  στο ρεμπέτικο και λαϊκό τραγούδι και στους αμανέδες

     και στη Jazz,  κυριαρχεί ο αυτοσχεδιασμός που απο τη φύση του αναδεικνύει 

     τον μουσικό και εκφράζει πληρέστερα την μουσικότητα και τη διάθεση του τη δεδομένη στιγμή που τον εκτελεί,

    λόγω της μοναδικότητας του όσοι είναι παρόντες έχουν το προνόμιο να είναι μάρτυρες 

    και καταλύτες, δηλαδή η αμφίδρομη σχέση-επικοινωνία του μουσικού με τον ακροατή

    είναι εντονότερη μιας και με ενα απλο'' ωχ αμαν''

    ή μια χορευτική φιγούρα ή σφυρίγματα-χειροκροτήματα-παλαμάκια

    επηρεάζουν το μουσικό και το παίξιμο του.


    c-bouzouksis
    25.01.2013, 09:19
    μελετημένος!!!
    gkou
    25.01.2013, 12:44

    Μπράβο σου, πολύ μου άρεσες!Παίζεις με συναίσθημα και δεν ανήκεις στους ..ποζεράδες{#emotions_dlg.clap} Μου μετέδωσες την ομορφιά της στιγμής εκείνης που παίζατε με την μπάντα σου!


    delta66
    25.01.2013, 13:48

    Inkve, τον εχεις παραλιωσει τον χοντρο. ;)

    Ενας καλος τροπος για να στηθει ενα σολο σε ενα κομματι, ειναι και να αυτοσχεδιασεις, να το γραψεις, να κρατησεις τα καλα μερη και να το ξαναψαξεις.

    Και παλι απο την αρχη, μεχρι να τελειοποιηθει.

    (τουλαχιστον για τη συγκεκριμενη χρονικη περιοδο, αφου συνηθως, αν ακουσουμε σολο μας μετα απο 1-2 χρονια, θα τα βρουμε ελλειπη).


    inkve
    25.01.2013, 14:39

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 25.01.2013, 13:48 έγραψε...

    Inkve, τον εχεις παραλιωσει τον χοντρο. ;)

    Ενας καλος τροπος για να στηθει ενα σολο σε ενα κομματι, ειναι και να αυτοσχεδιασεις, να το γραψεις, να κρατησεις τα καλα μερη και να το ξαναψαξεις.

    Και παλι απο την αρχη, μεχρι να τελειοποιηθει.

    (τουλαχιστον για τη συγκεκριμενη χρονικη περιοδο, αφου συνηθως, αν ακουσουμε σολο μας μετα απο 1-2 χρονια, θα τα βρουμε ελλειπη).

    χοντρος...χαχαχα..μαλλον τον malmsteen εννοεις..χαχαχα

    ποτε δεν εκρυψα οτι μαρεσει αλλα αν θες πιστεψε το δεν εχω μελετησει malmsteen...επηρεασμενος σιγουρα ειμαι...αλλωστε το ατομο εχει τρομερο παθος και εκφραστικοτητα...μπορει να λενε τα χιλια μυρια για την παρτυ του αλλα ειναι κιθαριστας με τα ολα του...και φρασεις εχει...και αυτοσχεδιαζει ΣΥΝΕΧΩΣ στα live του...και τρομερο pitch στα σηκωματα εχει...vibrato δεν το συζηταω δεν παιζεται...και το αξιοπεριεργο ειναι πως οσο κουραστικος και να γινεται καθε νοτα που παιζει την ΕΝΝΟΕΙ!!!

    αυτο που με ανησυχει  ειναι πως ακουω καποια παλιοτερα σε στουντιο ηχογραφημενα σολο μου και δεν τα βρισκω ελλειπη...τουλαχιστον οχι ολα...

    εχω βαλτωσει μουσικα φιλε και το νιωθω αρκετο καιρο τωρα....


    delta66
    25.01.2013, 15:22
    Κοιτα, ημουν λιγο απολυτος. Το να μη βρισκεις ελλειπη παλια σου σολο, δεν σημαινει απαραιτητα κι οτι βαλτωσες. Μπορει να σημαινει κι οτι βρηκες τελικα αυτο που εψαχνες και κατασταλαξες. Αυτο ομως ειναι δικο σου θεμα να το αξιολογησεις.
    blogarismenos-enge-falos
    25.01.2013, 16:52

    Μουσικά δεν μπορώ να τον κρίνω σωστά αφού δεν έχω ακούσει
    την μελωδική γραμμή του κουπλέ του κυρίως θέματος ή της εισαγωγής
    Μπορώ να πώ όμως οτι είσαι ένας βάλτος απο νότες που γίνεται χείμαρρος
    μόλις πιάσεις την κιθάρα. Ίσως να ήθελα ελάχιστα πιο καθαρές τις νότες
    προς τις ψιλές νοτες στα τελειώματα των φράσεων...Όταν έρθει η 
    ψυχολογική σιγουριά οτι το χ ή το ψ σόλο είναι καλό βάσει της εμπειρίας
    σου, τότε και μόνο τότε οι αυτοσχεδιασμοί θα γίνουν ένα πολύ ωραίο σόλο
    το οποίο θα έχει πλέον μορφή - συγκεκριμένες νότες κάθε φορά και επιπλέον
    θα είναι και κομμάτι δικό σου πλέον μουσικά παρά μονο του μουσικού
    που το έγραψε στην μπάντα.


    inkve
    25.01.2013, 16:52

    Παράθεση:

    Το μέλος delta66 στις 25.01.2013, 15:22 έγραψε...

    Κοιτα, ημουν λιγο απολυτος. Το να μη βρισκεις ελλειπη παλια σου σολο, δεν σημαινει απαραιτητα κι οτι βαλτωσες. Μπορει να σημαινει κι οτι βρηκες τελικα αυτο που εψαχνες και κατασταλαξες. Αυτο ομως ειναι δικο σου θεμα να το αξιολογησεις.

    οχι προς θεου....δεν το ειπα επειδη διαβασα το σχολιο σου...

    αυτο το βαλτωμα οντως συμβαινει και πιστευω ειναι αναποφευκτο...μουσικα οτι γνωριζω το γνωριζω απο προσωπικη μελετη,,,,παικτικα εχω παρει καποια λιγα μαθηματα και φυσικα μελετη στο σπιτι...

    καποια στιγμη φτανεις στο σημειο που απο μονος δεν τσουλας....θες καθοδηγηση...περισσοτερη και πιο ουσιαστικοτερη μεταδοση πραγματων μεσω μαθηματων καθως ο πηχης ειναι πιο ανεβασμενος και τα μονοπατια πιο δυσκολα και απο μονος σου χανεσαι..,,,και αυτο το σημειο το εχω περασει καιρο τωρα φιλε!!

    blogarismenos egefalos??ειναι προφανες πως δεν εισαι οπαδος του συγκεκριμενου παιξιματος....ειναι λογικο να το θεωρεις βοθρο....αλλωστε καμια σχεση δεν εχει με το slide παιξιμο που προτιμας...

    στο θεμα καθαροτητας ομως διαφωνουμε....αλλωστε οπως ισως γνωριζεις η καθαροτητα στο παιξιμο ειναι ΒΑΣΙΚΟΣ ΣΤΟΧΟΣ ολων οσων παιζουν εγχορδα οργανα...ποσο μαλλον σε ηλεκτρικο κιθαριστα που εχει να ελεγξει και την παραμορφωση στον ηχο του....

    τωρα λεγοντας καθαροτητα εννοεις τον καθαρο η βρωμικο ηχο ειναι αλλο θεμα...


    -----------------
    Οταν η δυναμη της αγαπης υπερνικησει την αγαπη για δυναμη,ο κοσμος θα γνωρισει την ειρηνη. -Jimi Hendrix-

    [ τροποποιήθηκε από τον/την inkve, 25-01-2013 16:59 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την inkve, 25-01-2013 17:04 ]