ελληνική μουσική
    692 online   ·  210.833 μέλη

    Επέκταση δικαιώματος ψήφου και στα παλιά μέλη χωρίς Χρυσές Νότες

    jorge
    15.01.2013, 16:33

    Λάβαμε την παρακάτω επιστολή από ένα παλιό μέλος. Πρόκειται για σωστή παρατήρηση, επομένως επεκτείναμε τη δυνατότητα ψήφου σε παλιά μέλη χωρίς Χρυσές Νότες και συγκεκριμένα σε όσα μέλη γράφτηκαν πριν την ανακοίνωση του 1ου Διαγωνισμού (2008).

    Ακολουθεί η σχετική επιστολή:

    "Φέτος, όπως πολύ αργά διαπίστωσα, για να έχει κανείς δικαίωμα ψήφου χρειάζεται να έχει κάποιες χρυσές νότες. Τις οποίες  δυστυχώς μπορεί να αποκτήσει μόνο αν έχει κάνει κάποιες καταχωρίσεις.

    Αυτό αφενός διασφαλίζει την αξιοπιστία του διαγωνισμού, αφετέρου αποκλείει κάποιους ανθρώπους που ενδιαφέρονται για τη μουσική αλλά δεν έχουν κάτι απτό να προσφέρουν.

    Εγώ είμαι ένας από αυτούς τους ανθρώπους. Λαμβάνω mail, διαβάζω άρθρα, αλλά δεν είμαι «ενεργό μέλος», με την έννοια που αναγράφεται στους όρους του διαγωνισμού.

    Τους  διαγωνισμούς του MH τους περιμένω με αγωνία κάθε φορά, για να ακούσω τα νέα τραγούδια και να ψηφίσω. Έχω ψηφίσει τόσο στον 1ο όσο και στον 2ο διαγωνισμό, αφού είμαι μέλος πριν από την ανακοίνωση του 1ου (μάλιστα, ήμουν παρούσα και στην εκδήλωση που έγινε στην «Αυλαία» μετά τη λήξη του διαγωνισμού).

    Και εκεί ακριβώς είναι η ένστασή μου. Όσοι έχουν λογαριασμό πριν από την ανακοίνωση του 1ου Διαγωνισμού, δεν θα έπρεπε να έχουν δικαίωμα ψήφου, αφού αποκλείεται να δημιούργησαν τον λογαριασμό τους μόνο και μόνο για να ψηφίσουν;

    Ακούω δύο εβδομάδες τα τραγούδια, και παρακολουθώ τον διαγωνισμό, και λυπήθηκα πάρα πολύ όταν μπήκα να ψηφίσω και είδα πως δεν μπορώ. "

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 15-01-2013 16:35 ]


    georgetr
    17.01.2013, 10:21

    Φίλε Γιώργο . Αρχικά να πω ότι η δυνατότητα που δώσατε για όσους δεν είχαν χρυσή νότα , ήταν απολύτως σωστή . Θα ήθελα όμως προσωπικά να μου διευκρινίσετε κάτι γιατί έχω μπερδευτεί . Είχα στείλει και ένα email για τη διευκρίνηση αυτή αλλά δεν έχω πάρει απάντηση . Ήμουν μέλος απο το 2007 με άλλο username αλλά είχα ξεχάσει και το username Και τον κωδικό μου . Έκανα λοιπόν νέα εγγραφή 17-12-2012 ..Μετά όμως από τη νέα εγγραφή μου , έτυχε και βρήκα τα παλαιότερα στοιχεία σύνδεσης που είχα γράψει σε ένα σημειωματάριο . Έτσι λοιπόν βρέθηκα με δύο λογαριασμούς . Μέχρι να δοθεί η δυνατότητα να ψηφίζουν και τα μέλη χωρίς χρυσές νότες , δε μπορούσα να ψηφίσω από κανένα λογαριασμό . Τώρα όμως από τον παλαιότερο μου επιτράπηκε η ψήφος και ψήφισα . Παρατήρησα όμως ότι μου δίνει δυνατότητα ψήφου και ο νέος λογαριασμός . Μήπως έχει γίνει κάποιο μπέρδεμα με το σύστημα ? Είμαι ειλικρινής γιατί μου αρέσει η αξιοκρατία . Αν έχει γίνει κάποιο λάθος , δε θα ήθελα να το εκμεταλλευτώ και να ψηφίζω από δύο λογαριασμούς που εκτός των άλλων συμμετέχω και σαν συνθέτης και ερμηνευτής σε ένα τραγούδι του 8ουgroup . Μπορώ από εδώ και πέρα να ψηφίζω από τον νέο μου λογαριασμό και να διαγράψω τον παλαιό ? Να μη βρεθώ όμως ενάντια σε κάποιους νέους όρους ή σε περίπτωση νέου διαγωνισμού , λόγω της πρόσφατης ημερομηνίας εγγραφής μου . Για να το πω με απλά λόγια και να μη σας μπερδεύω . Γίνεται να κρατήσω τη νέα εγγραφή μου αλλά να λαμβάνεται υπ όψιν η πρώτη ημερομηνία εγγραφής που είχα κάνει  για να μην έχω πρόβλημα με τη ψηφοφορία ? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον σας και συγγνώμη και πάλι για την αναστάτωση . Δεν έγινε εσκεμμένα   


    jorge
    17.01.2013, 10:59
    Γειά σου Γιώργο, σου απαντώ με ΠΜ.