ελληνική μουσική
    707 online   ·  210.832 μέλη

    Τα τραγούδια που δεν προκρίθηκαν

    AR-ON
    17.01.2013, 00:30

    Ανοίγω αυτό το θέμα, για να σχολιάζουμε και να δίνουμε περισσότερες πληροφορίες για τα κομμάτια που δεν προκρίθηκαν στον τελικό, καθώς πολλά είναι αξιόλογα και αξίζουν περισσότερου σχολιασμού.

    Τις δικές μου απόψεις ήδη τις έγραψα αναλυτικά εδώ. Το τραγούδι Ο άλλος μου εαυτός ήθελα να το δω στην πεντάδα, ενώ έτσι όπως εξελίχθηκαν τα πράγματα, η πεντάδα θα έπρεπε να είναι εξάδα, δηλαδή να ισοβαθμίσει και το Σταγόνα νερό στην πέμπτη θέση, όπως παρατήρησα ότι συνέβη 5 λεπτά πριν τη λήξη ψηφοφορίας του γκρουπ (κρίμα για τόσο λίγους ψήφους να μείνει έξω).

    ΥΓ προς moderators: μπορεί να μεταφερθεί εδώ το μήνυμα του Roubas που μπήκε στο topic "Ψηφοφορία";

    [ τροποποιήθηκε από τον/την AR-ON, 17-01-2013 02:47 ]


    THANOS35
    17.01.2013, 01:15

    Σταγόνα νερό
    Έντεχνο

    ερμηνεία: Γιώργος Ρούγκας
    μουσική: Ελευθερία Ξύστρα
    στίχοι: Ελευθερία Ξύστρα
    μέλος: eleksistra



    Λυπήθηκα πολύ που δεν προκρίθηκε το "ΣΤΑΓΟΝΑ ΝΕΡΟ"... για μένα ένα πολύ όμορφο τραγούδι και όπως είπα και στο τοπικ των τραγουδιών που ξεχώρισα μακάρι οι συντελεστές του να το ενορχηστρώσουν και να το ηχογραφήσουν όπως πραγματικά του αξίζει!! Μέσα από το ερασιτεχνικό άκουσμα φάνηκε το μεράκι  και η αγάπη για όμορφες μουσικές δημιουργίες!Ίσως από την άλλη βέβαια αν ήταν τέλεια ενορχηστρωμένο..να έχανε αυτή τη "μαγεία" και την οικειότητα που μου δημιούργησε! Τα συγχαρητήριά μου όπως και νάχει για μία ακόμα φορά!{#emotions_dlg.clap}Εύχομαι ακόμα πιο όμορφα πράγματα στο μέλλον!!!


    roubas
    17.01.2013, 01:19

    Ευχαριστουμε παρα πολυ για εμας ηταν πραγματικα ενελπιστο το αποτελεσμα και ξαναλεω και απο εδω οτι ειμαστε πολυ χαρουμενοι για τη θεση που μας δωσατε.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την roubas, 17-01-2013 01:19 ]


    mary_omikron
    17.01.2013, 01:30

    Χάρη τα σχόλια δεν μπορούν να μετακινηθούν από θέμα σε θέμα. Ολόκληρο θέμα μπορεί να μετακινηθεί σε άλλη ενότητα, μεμονωμένα όμως τα σχόλια όμως όχι Smile Μόνο κόπυ θα μπορούσαν να γίνουν,  αλλά και πάλι θα είχαν επάνω το όνομα το δικό μας σαν αποστολέα.

    _________________________________________

    Δύο τραγούδια που ξεχώρισα και δεν προκρίθηκαν ήταν

    Σταγόνα νερό

    ερμηνεία: Γιώργος Ρούγκας
    μουσική: Ελευθερία Ξύστρα
    στίχοι: Ελευθερία Ξύστρα




    Το χρώμα των ονείρων

    ερμηνεία: "Αλκή" (στην πρόζα: Βικυ Κουλιανου)
    μουσική: Δημήτρης Γαύρος
    στίχοι: Δήμητρα Καραγιάννη




    άρεσαν όμως και σε αρκετούς παραγωγούς -απ΄ότι ήδη συζητήθηκε- και θα τα βάζουν στις εκπομπές τους, οπότε θα πάρουν τον δρόμο τους και θα ακούγονται συχνά στο ραδιόφωνό μας. 


    THANOS35
    17.01.2013, 01:40

    συμφωνώ απόλυτα με τη Μαίρη για τα δύο αυτά κομμάτια και μακάρι να τα ακούμε από το ραδιόφωνο του MH! για μια ακόμα φορά ένα μεγάλο μπράβο! Mεγάλη κ ευχάριστη έκπληξη για μένα η συμμετοχή στο "χρώμα των ονείρων" της γνωστής ? Βίκης Κουλιανού!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την THANOS35, 17-01-2013 01:43 ]


    AR-ON
    17.01.2013, 01:41
    Ναι, τα έχω ηχογραφήσει κι εγώ τα συγκεκριμένα για να τα παίζω :)
    cineboy
    17.01.2013, 02:23
    Τρια απο τα τεσσερα τραγουδια που προτιμησα περασαν στον τελικο και χαιρομαι πολυ. Προκειται για τα ΦΟΒΟΣ....ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΔΩ και ΣΑΝ ΦΑΝΤΑΣΙΑ Δυστυχως...[οσο δυστυχως μπορει να λεγεται ]το τεταρτο τραγουδι που μου αρεσε...Ο ΑΛΛΟΣ ΜΟΥ ΕΑΥΤΟΣ δεν μπορεσε να περασει αλα ευτυχως πηρε πολυ καλη θεση και πολυ καλες κριτικες... Το ταξιδι συνεχιζεται....καλη συνεχεια διαδρομης
    eliasmavroskoufis
    17.01.2013, 02:27
    Λοιπόν 5 αστέρια , όχι ότι έχει σημασία δλδ πήραν Φόβος, θέλω να σε δω, σε μια φαντασία, Πηνελόπη και Μπλε σαγιονάρες. Θα ήθελα τις μπλε σαγιονάρες στην πεντάδα,μου άρεσε πολύ η ερμηνεία και η μουσική.. και οι στίχοι δεν χρειάζεται να 'ναι πάντα τόσο σπουδαίοι, ποιητικοί, εγώ το βρήκα έξυπνο πάντως και μου άρεσε και ο τίτλος. Το χρώμα των ονείρων..όταν ξεκίνησε έμεινα μ@λ...ς :) Ίδιο κρίνα αλλά δεν το κατέ-κρινα!! Δεν με ενδιαφέρει καν αν το αντεγραψαν ή όχι, ούτε αυτό ήταν κριτήριο για την ψήφο μου :) Μπράβο σε όλους παιδιά, κάθε προσπάθεια σημαντική κι έχω ακούσει πολλά ωραία τραγούδια!!! Καλή συνέχεια :))
    georgetr
    17.01.2013, 02:32

    Παιδιά , δεν έχει καμία μα καμία σημασία αν ένα τραγούδι προκριθεί ή όχι σε ένα διαγωνισμό εκτός απο την παραλαβή κάποιου πιθανώς επάθλου . Αν ένα τραγούδι είναι πράγματι καλό και δε προκριθεί , θα διακριθεί στη καθημερινότητα . Τα καλά τραγούδια δε χάνονται . Και το αντίθετο βέβαια . Τραγούδια που προκρίνονται σε ένα διαγωνισμό δε σημαίνει ότι θα μείνουν και θα ακούγονται στο μέλλον . Αυτό έχει αποδείξει η ιστορία του τραγουδιού και γενικότερα οι κάθε είδους διαγωνισμοί . Γι αυτό το λόγο όσοι δημιουργοί ξέρουν ότι έχουν γράψει καλό τραγούδι , ( γιατί ο κάθε δημιουργός ξέρει μέσα του αν πραγματικά το τραγούδι που έγραψε είναι καλό ή όχι εκτός αν είναι απλά ψώνιο και όχι δημιουργός  ),   και τελικά δε πέρασε πχ. γιατι δεν είχε καλή ενορχήστρωση , να μη το βάλουν κάτω και απογοητευτούν . Να είναι σίγουροι γι αυτό που κάνουν . Η επιβραβευση θα έρθει στην ώρα της και εκει που πρέπει ......Ευχομαι καλή συνέχεια σε όλους . Και γράφεται μουσική ...   


    georgetr
    17.01.2013, 02:36
    Για να μη παρεξηγηθώ γι αυτα που εγραψα παραπανω , δεν εννοω οτι τα τραγουδια που προκριθηκαν στο πρωτο group δεν ήταν άξια ! Με το παραπάνω .. Απλά υπάρχουν σιγουρα και άλλα άξια τραγούδια στο group που δε περασαν για τους λογους που εξηγησα ( κακη ηχογράφηση , κακη ή ελλιπης ενορχήστρωση κλπ κλπ )
    SakisKouroupos
    17.01.2013, 08:13
    Θα γράψω αυτά που είπα και εχθες το βράδυ στο chat ότι δεν έχει σημασία αν δεν προκρίθηκαν κάποια τραγούδια.Υπήρξαν τραγούδια σε πολλά φεστιβαλ που δεν πήραν την θέση που τους άξιζε αλλά πήγαν καλύτερα εμπορικά από τα πρώτα.Καλή επιτυχία και καλή συνέχεια λοιπόν σε όλους !!!
    sympetheros
    17.01.2013, 09:30

    Παράθεση:

    Το μέλος AR-ON στις 17.01.2013, 01:41 έγραψε...

    Ναι, τα έχω ηχογραφήσει κι εγώ τα συγκεκριμένα για να τα παίζω :)

    εγώ συμφωνώ Χάρη μαζί σου για την ανάλυση που έκανες στα Hip-Hop τραγούδια του 1ου γκρούπ

    και να πω πως η μεγαλύτερη βαθμολογία απο μένα στα τραγούδια ήταν για το Ειμαι του Γιώργου καψαλάκη

    που το βρήκα ξεχωριστό και μουσικά ευρηματικό.

    Θα είχε ενδιαφέρον βεβαια να στέλνουν τα τραγούδια τους σε mp3 στη διαχείρηση του σταθμού

    ώστε να τα έχουμε διαθέσιμα τα τραγούδια να μπορούμε να τα βάζουμε στις εκπομπες εφοσον συμφωνουν οι

    δημιουργοί.


    reteos
    17.01.2013, 09:54

    Θα μπορούσα να χαρακτηρίσω γιορτή ,αντί διαγωνισμού, αυτή τη διαδικασία. Τα συγχαρητήριά μου ,όχι μονο  στους προκριθέντες στον τελικό, στους οποίους εύχομαι καλή επιτυχία, αλλά και σε όλους τους συμμετέχοντες. Μην στενοχωρηθούν, μην απαγοητευτούν. Να συνεχίσουν αυτή την υπέροχη ασχολία.  Όταν μιλάει η ψυχή δεν υπάρχει μέτρο.

     Έκανα τη σκέψη ότι η   5η θέση είναι «άδεια», καθότι έχουμε ισοψηφία στην 4η . Αν ήταν στο τελευταίο γκρούπ του διαγωνισμού ,θα πρότεινα να περάσει και το «Σταγόνα νερό» (βρίσκεται στην 6ηθέση) στον τελικό (δεν έχω ουδεμία σχέση με τους συντελεστές του τραγουδιού), αλλά αντιλαμβάνομαι πως αν αποφασισθεί τώρα  κάτι τέτοιο, τότε θα πρέπει να γίνει και για τυχόν επόμενα ίδιας περίπτωσης , κάτι που ίσως φέρει σε πολύ δύσκολη θέση τους διοργανωτές, καθότι υπάρχει μια πιθανότητα να έχουμε πολλά σε ισοψηφία. 


    georgetr
    17.01.2013, 10:46

    Και δε ξέρω τι γίνεται στη περίπτωση που υπάρχει ισοψηφία μεταξύ 4ου 5ου & 6ου .Δε θα πρέπει να περάσουν και τα τρία που έχουν ισοψηφίσει ? Λογικά ναι εκτός αν υπάρχει άλλη διαδικασία . Και μία άλλη παρατήρηση που έχω να κάνω είναι ότι ο χρόνος των 15 ημερών νομίζω ότι είναι υπερβολικός . Μία βδομάδα θα έλεγα ότι είναι καλά . Για όποιον ένδιαφέρεται να ακούσει όλα τα τραγούδια , νομίζω ότι φτάνει . Και έτσι , γιατί όχι , να διοργανωθέι και δεύτερος διαγωνισμός μέσα στο έτος .

    [ τροποποιήθηκε από τον/την georgetr, 17-01-2013 10:47 ]


    reteos
    17.01.2013, 11:48

    ΄Eχει γίνει σχετική διευκρίνιση φίλτατε  georgetr, αν δεν κάνω λάθος ,  ότι όταν υπάρξει  ισοψηφία δύο τραγουδιών στην 5ηθέση , προκρίνονται και τα δύο. Κατά συνέπεια ,στη περίπτωση που αναφέρεσαι  (κατά τη γνώμη μου ), περνάνε και τα τρία   .Θα μου πείς αν είχαμε σε ισοψηφία καμιά 10αριά τι θα γινόταν; - Ελπίζω να μην φθάσει το θέμα σαυτή την ακραία περίπτωση .

     


    MABRO
    17.01.2013, 14:16

    sas eyxaristoume polu polu polu!!!! gia thn bathmologia sas pou dwsate sto kommati mas ''synathsh'' den perimename na mas dinate tetia simasia gia to tragoudi mas sas eyxaristoume..... 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την MABRO, 17-01-2013 14:18 ]


    eleksistra
    17.01.2013, 15:02
    ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!! ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΨΗΦΟΥΣ ΣΑΣ!!! ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΝΑ ΑΝΕΒΕΙ ΤΟΣΟ!!! ΠΡΙΝ ΚΑΤΙ ΜΗΝΕΣ ΕΣΤΕΙΛΑ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ Σ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΚΟΖΑΝΗΣ ΚΑΙ ΛΕΩ ΑΝΤΕ ΑΣ ΤΟ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΙ ΕΔΩ!! ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΕΛΠΙΔΑ!! ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ...ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΣΕ ΜΙΑ ΩΡΑ,ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ,ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΕΝΟΣ ΠΑΙΔΙΟΥ,ΛΟΓΩ ΕΛΛΗΨΗΣ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΜΕΣΩΝ...ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΜΟΥ ΔΩΘΗΚΕ Η ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΓΡΑΨΩ ΣΩΣΤΑ...ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ 'ΜΕΣΟΝ΄ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ... ΤΕΣΠΑ, ΜΕΝΟΝΤΑΣ ΤΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΣΤΗΝ ΤΡΙΤΗ ΘΕΣΗ ΕΠΙ 2 ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ,ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ ΕΛΠΙΔΕΣ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΟΥΜΕ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΤΕΛΙΚΑ ΑΞΙΖΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΑΜΕ... ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ 5-ΑΔΑ...ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΣΟΥΣ ΜΑΣ ΣΤΗΡΙΞΑΝ!!! ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΚΙΘΕΝΤΕΣ!!ΓΙΑΤΙ... ...ΚΑΘΕ ΤΡΑΓΟΥΔΙ,ΚΑΘΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ,ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΕΝΑΣ ΠΟΝΟΣ, ΜΙΑ ΧΑΡΑ, ΜΙΑ ΑΝΑΣΑ, ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ! ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΞΥΣΤΡΑ
    kwstasagas
    17.01.2013, 16:47

    Παράθεση:

    Το μέλος eleksistra στις 17.01.2013, 15:02 έγραψε...

    ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ 5-ΑΔΑ...ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ.!!! ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΣΟΥΣ ΜΑΣ ΣΤΗΡΙΞΑΝ!!! ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΣ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΣΤΟΥΣ ΠΡΟΚΙΘΕΝΤΕΣ!!ΓΙΑΤΙ... ...ΚΑΘΕ ΤΡΑΓΟΥΔΙ,ΚΑΘΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ,ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΕΝΑΣ ΠΟΝΟΣ, ΜΙΑ ΧΑΡΑ, ΜΙΑ ΑΝΑΣΑ, ΕΝΑ ΔΑΚΡΥ... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ! ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΞΥΣΤΡΑ

     

    Μπράβο Ελευθερία που αντιμετωπίζετε το αποτέλεσμα του διαγωνισμού με την απαιτούμενη ωριμότητα !!! Αυτό που συνέβη με το τραγούδι σας, μπορεί να συμβεί στον καθένα από εμάς που στείλαμε τραγούδι στο διαγωνισμό : Να βλέπουμε π.χ. το τραγούδι μας στην πεντάδα πρόκρισης μέχρι ... 5-10 λεπτά πριν κλείσουν οι κάλπες κάποιου ομίλου και, την ώρα της λήξης της ψηφοφορίας ... να το δούμε εκτός πεντάδας !!! Το ίδιο μπορεί να συμβεί και στον τελικό !!! Όλα είναι "μέσα στο πρόγραμμα" και "μέσα στο παιχνίδι" .... Γι' αυτό, πρέπει να το αντιμετωπίσουμε όπως η συμφορουμίτισσα !!!


    silentguitar
    18.01.2013, 20:21
    Το ''we love you tsiou'',παρ'όλο που έχει ελληνικό στίχο σαν κομμάτι,το ότι δίνεται τίτλος στα αγγλικά,δέν δημιουργεί θέμα;
    jorge
    18.01.2013, 22:49

    Δεν υπαρχει όρος που να απαγορευει τον ξενο τίτλο. Μην γραφετε οπου να 'ναι παιδια ομως, εδω αλλο συζηταμε.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 18-01-2013 22:55 ]