ελληνική μουσική
    718 online   ·  210.848 μέλη

    Τα τραγούδια που δεν προκρίθηκαν

    davyd
    14.02.2013, 10:04

    "Στούντιο" διαβάζω λέτε παιδιά κι έχετε όλο το δίκιο δεν λέω.

    Όμως λεφτά υπάρχουν; Μη ακούτε τι έλεγε κάποιος κάπου κάποτε :)


    NikosDoukas
    14.02.2013, 11:02

    Παράθεση:

    Το μέλος davyd στις 14.02.2013, 10:04 έγραψε...

    "Στούντιο" διαβάζω λέτε παιδιά κι έχετε όλο το δίκιο δεν λέω.

    Όμως λεφτά υπάρχουν; Μη ακούτε τι έλεγε κάποιος κάπου κάποτε :)



    χαχαχαχαχα!!! δεν μου αφήνεις περιθώρια!! αναγκαστηκα θα προβάλλω εαυτόν!!!εξάλλου ασχολήθηκα πολύ με την συγκεκριμένη φράση παρόλο που δεν έκανα και κάτι το ιδιέτερο στον διαγωνισμό!!!

     


    https://www.youtube.com/watch?v=aP3hgDXfoMw 

    Link
    >
    Athan90
    18.02.2013, 12:49

    Θα ήθελα να ευχαριστήσω όλους όσους αφιέρωσαν έστω λίγο από το χρόνο τους για να ακούσουν το κομμάτι αυτό, και ιδιαίτερα όσους το αξιολόγησαν (είτε θετικά, είτε αρνητικά)... Είναι πράγματι πολύ σπουδαίο για μένα να αγγίζει το κομμάτι μου κάποιους ανθρώπους παντελώς άγνωστους σε μένα! Μέσα από την ανωνυμία όμως, μέσω αυτής τη "επικοινωνίας" μάλλον βρήκαμε κάτι κοινό με μερικούς, κατί που επιδίωκα όταν ηχογραφούσα αυτό το κομμάτι...

    Και το πιο ωραίο και ευχάριστο για μένα ήταν να μου δείξουν είτε άμεσα είτε έμμεσα λίγο από τον εαυτό τους με το να μου πουν πως ένιωσαν όταν άκουσαν αυτό το κομμάτι! Να είστε όλοι καλά!!!

     


    costaspanag
    28.02.2013, 00:54

    Όπως έγραψα και πιό πάνω, μπορώ να μιλήσω μόνο για τις προτιμήσεις μου στα τραγούδια για τα οποία  η ψηφοφορία έχει τελειώσει, αφού δεν έτυχε να προκριθούν στην 1η πεντάδα.

    Για τα προκριθέντα δεν γράφω ακόμα, αφού η ψηφοφορία για αυτά δεν τελείωσε, μια και θα μετάσχουν στον τελικό. Γιαυτό άλλωστε δεν ανακοινώνονται ακόμα τα ονόματα των συντελεστών τους.

    Σειρά έχουν τώρα τα (μη προκριθέντα) τραγούδια του 4ου γκρούπ, για το οποίο η ψηφοφορία έληξε πριν από λίγο.

    Τα άκουσα με πολλή προσοχή όλα και μου άρεσαν ιδιαίτερα,

    κατά 1ο λόγο τα:  Δεν έχει φώτα η σκηνή, Δεν θυμάμαι, Το ξέρω, Ύμνος στη χαμένη αγάπη

    Κατά 2ο λόγο τα: Εκεί...κι εδώ, Δρόμοι φωτιάς, Ντόμινο,  Ελεύθερα πουλιά

    Κατά 3ο λόγο τα: Αεροπλάνο, Η τέχνη και η φωνή, Της άνοιξης κλέφτης, Παραδίνομαι, Μόνο μια φορά, Στιγμές

    Κατά 4ο λόγο τα: Ποιός ξέρει, Η αλήθεια πονάει,  Στου γιουσουρούμ την αγορά, Τα λεφτά ή αλλιώς ο συμβολικός αριθμός 3

    Συγχαίρω τους συντελεστές τους, καθώς επίσης και όλων των τραγουδιών της ομάδας.


    KOSTASPARTA
    28.02.2013, 08:17
    Ευχαριστούμε πάρα πολύ όσους ψήφισαν τους "ΔΡΟΜΟΥΣ ΦΩΤΙΑΣ" από καρδιάς και ευχόμαστε καλή επιτυχία σε όσους προκρίθηκαν στον τελικό από το τέταρτο γκρουπ! Είμαστε χαρούμενοι που άρεσε το κομμάτι μας σε αρκετό κόσμο.. ώστε να πάρουμε δύναμη για ακόμα καλύτερα πράγματα στο μέλλον!!Ευχαριστούμε επίσης το ΜΗ για τη διοργάνωση και τη ευκαιρία!!!
    davyd
    28.02.2013, 11:44

    Ευχαριστώ πάρα πολύ όσους διέθεσαν χρόνο ν’ ακούσουν το Rockviem και βέβαια όσους το ψήφισαν.

    nikolaw, σ’ ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια και το… promotion στο σχετικό σου σχόλιο. Δεν μπορούσα να το κάνω όσο ο διαγωνισμός ήταν σε εξέλιξη.

    Η μουσική του τραγουδιού ήταν το πρώτο mp3 σ’ ένα CD με κομμάτια του αδελφού μου. CD που «κληρονόμησα» όταν τον «έχασα» πριν ένα περίπου χρόνο. Όταν το άκουσα είχα πολλά και ανάμεικτα συναισθήματα κι είπα να το κάνω τραγούδι.

    Συγχαρητήρια σε όλους και καλή συνέχεια σε όσους προκρίθηκαν.

    Τις προτιμήσεις μου σ’ αυτό το group τις κατέθεσα στο σχετικό topic.  

    Εκτός από το γεγονός ότι είναι ένα ιδιαίτερο (για μένα) κομμάτι, ένας επίσης λόγος που επέλεξα τελικά να στείλω στο διαγωνισμό το Rockviem, ήταν και «εις μνήμην». Επιτρέψτε μου να ανεβάσω εδώ και το πρώτο επιλαχόν, αυτό δηλαδή που θα έστελνα αν δεν είχα καταλήξει στο Rockviem. Ένα τραγούδι για τα... Καλύτερα Τραγούδια.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την davyd, 28-02-2013 11:47 ]


    jandros
    08.03.2013, 02:09
    Σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια...Κουραγιο σε ολους μας,περναμε δυσκολους καιρους.Να ειμαστε κοντα ο ενας στον αλλον...Με αγαπη Jim Andros - Περιμενω να ξυπνησω...
    sillia
    08.03.2013, 11:15

    {#emotions_dlg.walkman}


    KRISTHESS
    08.03.2013, 16:42

    Παράθεση:

    Το μέλος jandros στις 08.03.2013, 02:09 έγραψε...

    Σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια...Κουραγιο σε ολους μας,περναμε δυσκολους καιρους.Να ειμαστε κοντα ο ενας στον αλλον...Με αγαπη Jim Andros - Περιμενω να ξυπνησω...

    Πολλά πολλά like για ένα πραγματικά αγαπημένο κομμάτι!!!όλα τα δωδεκάρια του κόσμου jim! {#emotions_dlg.clap} μακάρι να ζήσουμε καλύτερες εποχές σύντομα..


    kwstasagas
    08.03.2013, 17:20

    Το τραγούδι σου, Τζιμ, είναι άγρια πανκο-ροκιά που "τα σπάει" από κάθε άποψη : μουσικής, στιχουργικής και ερμηνείας !!! Συγχρητήρια !!


    vasilispoul
    14.03.2013, 19:32

    Καλησπέρα κι από μένα. Δεν μετέχω προσωπικά στο διαγωνισμό, ας κάνω όμως μια αναφορά στα καλά τραγούδια σύμφωνα με τα υποκειμενικά κριτήριά μου που δεν τα κατάφεραν να προκριθούν αν και αρκετά άξιζαν να ειναι στην 5άδα.

    Στην ομάδα το τραγούδι "Ο άλλος μου εαυτός" που τερμάτισε στη 10η θέση επρεπε να είναι 5άδα, και κατα δεύτερο λόγο το τραγούδι "Το χρώμα των ονείρων" [7ο], συμπαθητική και "Η Συνάντηση" [15ο]

    Στη ομάδα δεν είχα δυσάρεστη έκπληξη. Παρ όλα αυτά την ίδια αξία με κάποια από τα προκριθέντα είχε το τραγούδι "Ξημερώματα" που τερμάτισε στη 6η θέση, το τραγούδι "Χυδαιολογία" [7ο] ίσως και το "Με ποιό δικαίωμα"10η θέση και "Λείπεις Απόψε" [13ο]

    Στην ομάδα το τραγούδι "Εδώ για σένα" που τερμάτισε στη 7η θέση άξιζε να είναι 5άδα, και ύστερα το τραγούδι "Τέλος Εποχής" [6ο για μία ψήφο]

    Στην ομάδα το τραγούδι "Δρόμοι φωτιάς" που τερμάτισε στη 7η θέση επρεπε να είναι ΣΙΓΟΥΡΑ 5άδα αν όχι στην κορυφή και όμορφα τα τραγούδια "Στου γιουσουρουμ την αγορά" [6ο],  "Η τέχνη και η φωνή" [12ο], "Για την Ελλάδα της νίκης" [15ο], "Μες των Ματιών σου το Γαλάζιο" [16ο] "Κι ας έφταιξα" [17ο] που θεωρώ ισάξια με τα προκριθέντα.

    Στην ομάδα το τραγούδι "Από καπετάνιος,κακομοίρης" που τερμάτισε στη 6η θέση άξιζε την πρόκριση όπως και τα"Δύσκολες νύχτες" [7ο],  "Άνθρωποι" [12ο] που θεωρώ ισάξια και καλά.

    Σίγουρα οι ακριβές ηχογραφήσεις και περισσότερο ενορχηστρωμένες έχουν ένα αβαντάζ σε σχέση με άλλα καλά τραγούδια που έχασαν δυναμική σε σχεση με τις "στουντιακές" συμμετοχές. Είναι όμως και ο καλός ήχος ένα από τα στοιχεία του ακούσματος που λαμβάνεται υπόψη σε όποιον ψηφίζει.

    Καλή συνέχεια στους προκριθέντες και στους επόμενους διαγωνιζόμενους. Μπράβο και κουράγιο στην οργάνωση του διαγωνισμού για το δύσκολο έργο!


    -----------------

    B.Π.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την vasilispoul, 15-03-2013 21:18 ]


    SakisKouroupos
    15.03.2013, 18:57

    Θα ήθελα να ευχαριστήσω όσους " άγγιξε" το τραγούδι μου και το ψήφισαν στο 4 γκρουπ ...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την SakisKouroupos, 15-03-2013 19:17 ]


    SakisKouroupos
    15.03.2013, 19:10

    [ τροποποιήθηκε από τον/την SakisKouroupos, 15-03-2013 19:16 ]


    SimosKouskounis
    28.03.2013, 14:35

    Ένα Μεγάλο Ευχαριστώ στον αγαπητό μου φίλο και συνεργάτη Γιάννη Απόδιακο

    καθώς επίσης και σε όσους/ες μας τίμησαν με την ψήφο τους .


    cineboy
    28.03.2013, 14:40

    Ευχαριστώ απο καρδιάς όλους όσους "έντυσαν"με κάποια αστεράκια το τραγούδι "ΣΑΝ ΑΕΡΙΚΟ" του 6ου ομίλου,καθώς επίσης και όλους όσους θεώρησαν ότι δεν του αξίζει τέτοια φορεσιά, αλά μπήκαν στην διαδικασία να το ακούσουν.

    Ευχαριστώ ακόμη αυτό τον ιστότοπο ,που φιλοξένησε και το δικό μου τραγούδι σε αυτό τον διαγωνισμό.

    Εύχομαι καλή συνέχεια σε όλους και καλή επιτυχία στην διαδρομή που έχει μείνει.

    Μετά απο την εμπειρία μου στον δεύτερο διαγωνισμό τραγουδιού,μέσω του "ΠΕΤΑΓΑΜΑ",αυτό που έχω να πω είναι ότι,εκείνο που αξίζει σε όλο αυτό, δεν είναι οι θέσεις κατάταξης στον πινακα των βαθμολογιών,αλά στον πίνακα της καρδιάς μας και στο τι ο κάθε ένας μας αποκομίζει απο όλη αυτη την διαδικασία.

    Δικαίωμα παρέμβασης στα αισθητικά κριτήρια του κάθε ένα δεν έχει κανείς,γιατί όταν ακούει η καρδιά,τα αυτιά απλά ακολουθούν.....είναι απλως το μέσον μεταφοράς και τίποτε παραπάνω.

    Σας ευχαριστώ πολύ...

    Γιάννης Νανόπουλος.

     


    -----------------

    http://cineparadisonights.blogspot.com/

    [ τροποποιήθηκε από τον/την cineboy, 28-03-2013 14:41 ]


    DONARAKONTINTINA
    28.03.2013, 14:58
    Να είσαι καλά Γιάννη,,και να μας χαρίζεις πάντα όμορφες δημιουργιές..
    anekplirotos
    28.03.2013, 16:01

    Ένα Μεγάλο Ευχαριστώ σε όσους μπήκαν εστω στον κοπο να το ακουσουν 

     

    [ τροποποιήθηκε από τον/την anekplirotos, 28-03-2013 16:05 ]


    trelakias
    28.03.2013, 16:35

    Έγραψε...


    thanosrozos
    28.03.2013, 18:11
    Φίλε ευχαριστώ ....!!!!
    alpatman
    29.03.2013, 08:06

    θα ηθελα να ευχαριστησω με την σειρα μου ,οσους ακουσαν το κομματι 'πατριδα' και οσους εδωσαν και  καποιους ποντους καθως  επισης και την 'διοργανωση' για την φιλοξενια . 

    Η μουσικη αποτελει για μενα  χομπυ και 'ψυχοθεραπεια'-τροπο εκφρασης  και σε καμια περιπτωση δεν θεωρω την ολη διαδιακασια σαν 'πρωταθλημα' (αν και φουλ ποδοσφαιρικος τυπος ) . 

    Επισης αν και πολλα κομματια δεν μου αρεσουν σαν 'μουσικο υφος ΄ αναγνωριζω οτι ειναι μουσικα 'τελεια' απο ηχο ,εκτελεση ,δεξιοτεχνια οποτε πολυ σωστα βρισκονται εκει που βρισκονται  και δικαια τα περισσοτερα προτιμηθηκαν  εναντι αλλων .Αρκετα απο αυτα τα 'θαυμασα' αν και δεν θα τα εβαζα ποτε οικειοθελως στο cd player μου να τα ακουσω . 

    .Αλλωστε απο την στιγμη που ολα τα κομματια εχουν μπει σε μια κατηγορια και μιλαμε για ενα σαιτ μουσικο γενικο και οχι προσανατολισμενο σε καποιο παρακλαδι , ειναι φυσικο να κυριαρχουν οι τασεις της πλειοψηφιας . Ομως πιστευω οτι αν υπαρχει καποιο 'αριστουργημα ' αναμεσα στα κομματια οτι μουσικου ειδους και να ειναι ,θεωρω οτι θα επιβληθει και θα αναγνωριστει απο ολους .  Το οτι στο σαιτ η πλεοψηφια των 'ψηφοφορων ' εχουν μια 'λαικη-εντεχνη' ταση δεν σημαινει οτι αν παρουσιαστει ενα πολυ δυνατο κομματι αλλου ειδους δεν θα το ψηφισουν .