ελληνική μουσική
    594 online   ·  210.848 μέλη
    Nektarios
    20.04.2003, 01:19
    Freddie Mercury was born Farrokh Bulsara on September 5th 1946 in Zanzibar, to parents Bomi & Jer Bulsara. Freddie moved to India in 1947. He attended boarding school in Panchgani, just outside Bombay. Whilst there he began his piano lessons, reaching Grade 4 in practical and theory. The family, with the addition now of younger sister Kashmira, moved to England in 1963.

    Freddie left Isleworth school in 1964 with three "O" levels and one "A" level in Art. He went to Ealing College of Art to study Graphic Illustration. He left college in 1969 with a Diploma in Graphic Art & Design (the equivalent of a Degree). Freddie joined his first serious band in 1969, the were called IBEX.

    Freddie stood 5ft 9 inches tall with black hair and dark brown eyes. He was single and shared his large house and garden with several cats, creatures he adored. He loved opera and ballet, Marilyn Monroe was his favourite actress and Aretha Franklin just one of his many favourite singers. He liked to drink either Champagne or iced Vodka and Indian food was one of his favourites. He sadly died on November 24th 1991.

    Krima na xanontai tetoioi anthrwpoi!!Anepanaliptos o Mercury kai oi Queen!Valte loipon sth diapason to "You don't fool me" kai peite bye Freddie!

    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: jorge on 31-01-2005 22:17 ]
    Alinda
    21.04.2003, 15:39
    Are Freddie!!! Megalh h xarh sou kai to talento sou...

    Auto skeftomai ka8e fora pou akouw opoiodhpote diaxroniko kommati tou...
    XeniaRodo
    02.02.2005, 14:50
    O Mercury είναι για μένα από αυτούς -ίσως λίγους- των αποίων ο θάνατος ήταν ένα γεγονός που έπρεπε ο Θεούλης να είχε ξανασκεφτεί πολύ καλά ....
    Όλοι είμαστε μοναδικοί, αλλά αυτός νομίζω ότι είχε να προσφέρει πολλά ακόμα.



    επισυναπτόμενα: freddie.jpg 
    Vanos
    25.02.2005, 20:19
    Ίσως η καλύτερη φωνή που έχω ακούσει ποτέ.
    Για εμένα είναι και από τους καλύτερους συνθέτες του περασμένου αιώνα.
    Ωστόσο, λίγα από τα τραγούδια που έγραφε βρήκαν απήχηση π.χ Bohemian Rhapsody. Τα πιο δημοφιλή τραγούδια του Queen αποτελούν συνθέσεις του May και του Deacon.

    Tο στυλ του, αν και απόλυτα εκκεντρικό, ήταν μοναδικό.

    Albums που συστήνω:
    A night at the opera
    Queen II (για του πιο μυημένους)





    eddie241
    26.02.2005, 11:07




    επισυναπτόμενα: Freddie Mercury.JPG 
    jimmis_kos
    26.02.2005, 16:41
    Σπουδαια φωνη που μπορουσε να προσφερει περισοτερα αλλα....
    musicproducer
    06.06.2005, 18:22
    Αχ,...FREDDIE.Που εισαι;Μας λειπεις!!!YOU WERE/ARE THE BEST OF THE BEST...
    GL
    06.06.2005, 23:18
    Freddie....for ever!!



    επισυναπτόμενα: freddie mercury.JPG 
    jazzer79
    07.06.2005, 09:59
    Δεν το συζητω ΑΡΧΗΓΟΣ ο Freddie !!!!!! Τετοιες φωνες σπανιζουν. Ειχε κατι το μοναδικο πως να το κανουμε.Κριμα που εφυγε νωρις, αυτη η φωνη ακομη αντηχει στ'αυτια μου οποτε θυμαμαι τραγουδια των Queen !!!! MAY GOD REST HIS SOUL !!!!!!!!
    iris-the-black
    09.06.2005, 13:55
    Εμένα μ' αρέσει και το "The show must go on" με τους Queen...
    johny81
    09.06.2005, 14:10
    Απο τις καλύτερες φωνές που έχουν περάσει,κρίμα που έφυγε τόσο γρήγορα, γιατί εκτός από την φωνάρα του και την συνθετική του ικανότητα, ο άνθρωπος όταν έβγαινε στη σκηνή ήταν εξαιρετικός και βέβαια πάντα εκκεντρικός!
    EDdie_Pap
    30.08.2005, 12:23
    Ρε παιδια δεν λεω φοβερη φωνη ο ανθρωπος αλλα ειχε βγει βρωμα νομιζω για το οτι ηταν αδερφη.......Καποιος να μου λυσει αυτην την απορεια...?
    Astron
    30.08.2005, 12:26
    Quote:

    Το μέλος EDdie_Pap στις 30-08-2005 στις 12:23 έγραψε:

    Ρε παιδια δεν λεω φοβερη φωνη ο ανθρωπος αλλα ειχε βγει βρωμα νομιζω για το οτι ηταν αδερφη.......Καποιος να μου λυσει αυτην την απορεια...?





    Και τί μας νοιάζει;
    Εδώ μιλάμε για απίστευτη φωνή, ίσως η καλύτερη από άποψη δυνατοτήτων φωνή του ροκ!

    EDdie_Pap
    30.08.2005, 13:39
    Exεις δικαιο astron απλα απο περιεργια....Τιποτα παραπανω!!!
    rockaholic
    23.09.2005, 19:17
    nai kai gw to akousa auto.. dn 3erw kata poso alh8euei! auto poy 3erw omws einai oti se mia sunaulia eixe ftysei aima (apo to aids)


    H KORYFAIA Rock FWNH kata eme
    Har--rY
    23.09.2005, 19:46
    Ο Freddie Mercury ήταν ομοφυλόφιλος. Δεν ήταν καθόλου κρυφό και σε ντοκυμαντέρ που έτυχε να παρακολουθήσω παρουσιάστηκαν και κάποιοι ερωτικοί του συντρόφοι.

    Παρ' όλα αυτά όμως ήταν ίσως απο τις μεγαλύτερες φωνές και μια τεράστια προσωπικότητα του ρόκ. Καταπληκτικές συνθέσεις και καινούριες ιδέες σε ενορχηστρώσεις.
    pastella
    23.09.2005, 23:02
    Ο Φρεντυ ειναι για μενα η καλυτερη ροκ αντρικη φωνη που εχω ακουσει μεχρι στιγμης. Απιστευτες φωνητικές δυνατοτητες, υπέροχη φωνή, με πάθος, αίσθημα και δύναμη.
    Ακούστε το τραγούδι "Barcelona" μαζί με την Μονσερα Καμπαγιέ στο άλμπουμ Queen III και ο πιο άπιστος ακόμη θα πεισθεί...

    Εκκεντρικός, καλλιτέχνης, δημιουργός, κομμάτι της ίδιας της μουσικής. Τα τραγούδια σε συνεπαίρνουν όταν τα ακούς ερμηνευμένα από τον Φρέντυ. Κρίμα που έφυγε νωρίς, κρίμα που πλήρψσε με τη ζωή του τον τρόπο ζωής που διάλεξε. Πέθανε, αλλά πριν από αυτό μας έδωσε τόσα πολλά ώστε να ομορφύνει η δική μας ζωή!

    Και φυσικά λείπει σε όλους μας..!

    Τα τραγούδια των Queen, από τα αγαπημένα μου συγκροτήματα με αγαπημένες μελωδίες, στοιχείο της ζωής μου, με εκπαίδευσαν μαζί με τους Scorpions & Deep Purple μουσικά.

    W4TT4N4B3
    24.09.2005, 07:34
    Quote:

    Το μέλος EDdie_Pap στις 30-08-2005 στις 12:23 έγραψε:

    Ρε παιδια δεν λεω φοβερη φωνη ο ανθρωπος αλλα ειχε βγει βρωμα νομιζω για το οτι ηταν αδερφη.......Καποιος να μου λυσει αυτην την απορεια...?





    εχεις κι αλλες τετοιες αποριες?

    ...το Φαντασμα του Wattanabe...
    η φιλανθρωπια ειναι το τελευταιο σταδιο του καπιταλισμου.


    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : vouliakis στις 25-09-2005 14:47 ]
    W4TT4N4B3
    25.09.2005, 09:58
    Mερικες βιογραφικες πληροφοριες...

    Μερος Ι

    ο Freddie MErcury γεννηθηκε με το ονομα Farrokh (Φαρουκ) Bulsara στις 5 Σεπτεμβριου του 1946. Οι γονείς του Bomi και Jer Bulsara ηταν περσικής καταγωγής. ο πατερας του ηταν δημοσιος υπαλληλος. Η αδελφη του γεννηθηκε το 1952. το 1954 σε ηλικια 8 ετων ο Freddie εγγραφεται σε αγγλικο σχολειο 50 χιλιομετρα απο τη Βομβαη. Εκει οι φιλοι του τον αποκάλεσαν για πρωτη φορα Freddie και απο τοτε εμεινε αυτο το ονομα το οποιο το υιοθετησε και η οικογενεια του.

    Σε ηλικια 10 ετων κερδιζει το σχολικο πρωταθλημα πινγκ πονγκ και του αρεσει και η πυγμαχια. Τρελαινεται επισης με τη μουσικη αν και η μουσικη που εχει προσβαση περισσοτερο ειναι η Ινδικη ωστοσο ακουει και Ευρωπαϊκη μουσικη, και προτιμα να τραγουδαει απο το να ασχολειται με τα μαθηματα του σχολειου

    ο διευθυντης του σχολειου διακρινει το μουσικο και καλλιτεχνικο ταλεντο του MErcury και της κλισης του στις τεχνες και προτεινει στους γονεις του να πληρωσουν εξτρα διδακτρα προκειμενου να λαβει μουσικη παιδεια και ετσι γινεται. ο μικρος Freddie αρχιζει μαθηματα πιανου. γινεται μελος της σχολικης χορωδιας και παιρνει μερος σε σχολικες θεατρικες παραστασεις.
    το 1958 πεντε φιλοι απο το σχολειο, ο Mercury, o Derrick Branche, o Bruce Murray o Farang Irani και Victory Rana φτιαχνουν μια σχολικη Rock 'n' roll μπαντα με το ονομα The Hectics. o μικρος Mercury επαιζε πιανο. Επαιζαν σε σχολικες γιορτες και παρτυ. χορους

    το 1962 ο Freddie τελειωνει το σχολειο και επιστρεφει στην πατριδα του( Ζanzibar, εξωτικο νησι στον Ινδικο Ωκεανο) αλλα το 1964 λογω πολιτικως αναταραχων πολλοι Βρετανοι και Ινδοι εκγαταλειπουν το νησι. ο Mercury με την οικογενεια του μεταναστευουν στην Αγγλια. Στην αρχη μενουν σε συγγενει στο Middlesex μεχρι να βρουν δικο τους σπιτι. ο Freddie ειναι πλεον 17 και αυτο που θελει ειναι να παει σε σχολη καλων τεχνων. το Σεπτεμβριο του 1964 εγγραφεται στο Isleworth Polytechnics.
    ΚΑτα τη διαρκεια των διακοπων του ο Mercury εκανε αρκετες δουλειες προκειμενου να εξασφαλισει χρηματα. δουλεψε στο τμημα catering του Heathrow αλλα και σε χειρωνακτικες εργασιες οπυυ αναγκαζοταν να σηκωνει βαρια αντικειμενα. οι συναδελφοι του το ρωτουσανε γιατι καποιος με τοσο λεπτεπιλεπτα καλλιτεχνικα χερια εκανε μια τετοια δουλεια. Αυτος του απαντησε οτι ηταν απλως 1 μουσικος..... Συντομα οι συναδελφκοι του αναλαμβαναν αυτοι να κανουν το μεριδιο της εργασια του, προκειμενου να μην καταστρεψει τα δαχτυλα του

    ο Freddie διαβαζε αρκετα αν και δεν τον ενθουσιαζε η ακαδημαϊκη πλευρα των σπουδων. Ωστοσο πηρε αριστα στις τεχνες και ετσι το Σεπτεμβριο του 1966 εγινε δεκτος απο το Ealing College of Art.
    το 1967 ο Hendrix κανει το μπαμ(καμια σχεση με το Αποψε κανεις μπαμ) στη μουσικη σκηνη και ο Mercury γινεται αμεσως μεγαλος fan του. ξοδευε αρκετο χρονο για να φτιαχνει σκιτσα του ειδωλου του με τα οποια διακοσμουσε τους τοιχους στο διαμερισμα του στο Kensington το οποιο νοικιαζε και συγκατοικουσε με το φιλου του Chris Smith. εκεινη την περιοδο το Kensigton ηταν ιδανικη περιοχη για τον καλλιτεχνικο κοσμο και οσους ασχολουνταν με την τεχνη.


    Astron
    25.09.2005, 14:19
    Quote:

    Το μέλος Christine στις 23-09-2005 στις 23:02 έγραψε:

    Ακούστε το τραγούδι "Barcelona" μαζί με την Μονσερα Καμπαγιέ στο άλμπουμ Queen III και ο πιο άπιστος ακόμη θα πεισθεί...






    Πράγματι εντυπωσιακό κομμάτι, αλλά νομίζω ότι το τραγούδι που αναδεικνύει περισσότερο τις ικανότητές του είναι το Show must go on. Αυτά που κάνει προς το τέλος ειδικά είναι ασύλληπτα.