ελληνική μουσική
    305 online   ·  210.844 μέλη
    MagicaDeSpell
    23.08.2008, 17:52

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 22-08-2008 στις 14:27 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος sitzoune81 στις 22-08-2008 στις 02:17 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 18-08-2008 στις 22:46 έγραψε...

     

    Kύριοι και κυρίες συντονιστές μην με διώξετε παρακαλώ αλλά ρε άμα είχα μπροστά μου τον freakhood θα του έδινα μπουνιά. Και έχω μια αθώα ερωτησούλα...

     

    Ήταν δημιούργημα των εταιριών.. Ε και???????????????????????????????????????



    Μαζεύτε τον ρεεεεε

    Βάλε το μυαλό σου να σκεφτεί το "Ε και?????????????????????????"

    μην περιμένεις κανείς να σου δώσει "μασημένη τροφή", εξάλλου είναι αηδία...



     

    Ρε σεις όλοι που κράζετε και μόνο κράζετε, δεν μπορείτε να σκεφτείτε πως υπάρχει κόσμος που ακούει τη μουσική επειδή ΑΠΛΑ του αρέσει?

    Όταν οι Queen γράφανε τις κομματάρες που μερικοί από αυτούς που εσείς "λατρεύετε" (DK) δεν θα μπορούσαν να γράψουν ποτέ, αυτό τους ένοιαζε? Το πόσο εμπορικοί θα είναι.

     

    Όμως ακόμα κι έτσι, αν εμένα μου αρέσει κάτι, γιατί να είμαι fake και να μην το ακούσω επειδή είναι, ήταν εμπορικό ή επειδή οι Queen ήταν δημιούυργημα των εταιριών...

     

    Τέλος το Bohemian Rhapsody είναι μια από τις πιο ηλίθιες ιδέες που είχε ποτέ ο Mercury και το έγραψε για να μπεί στο δίσκο όπως έχει.. Παραμένει ένα απο τα ομορφότερα τραγούδια όλων των εποχών.

     

    ΥΓ Στο "ε και? " δεν έχεις απάντηση. Γι αυτό άσε τις εξυπνάδες, σταμάτα να το παίζεις και εσύ και ο άλλος κάποιος, σταμάτα την ειρωνία σε οποιονδήποτε και προσπάθησε να απαντήσεις ευγενικά και ωραία για να κάνουμε διάλογο.

     


    -----------------
    ...In sorte diaboli... www.myspace.com/butterflyeffectmelodies

     

     

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : deathminor88 στις 22-08-2008 15:13 ]



    Συμφωνω απολυτα μαζι σου μερικοι νομιζουν οτι η μουσικη ειναι κανενα πολιτικο μανιφεστο...Ελεος σταματαω να ασχολουμαι με αυτους τους τυπους που αποκαλουν τους αλλους ζωα επειδη δεν συμφωνουν οι αποψεις με τις δικες τους. Εμενα δεν με πειραζει να ειμαι ζωο γιατι αλλωστε και ο ανθρωπος ζω-ον ειναι (ζωντανο ον για οσους δυσκολευονται να το πιασουν)

    {#emotions_dlg.rockon}


    nowaveband
    24.08.2008, 13:39

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 18-08-2008 στις 22:46 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος freakhood στις 18-08-2008 στις 13:52 έγραψε...

    W4TT4N4B3 θα συμφωνήσω πάνω κάτω μαζί σου, αλλά που βέπεις το φαινόμενο?
    Επειδή δεν μου αρέσουν οι αγιοποιήσεις, παραθέτω κάτι που είχε γράψει ο χρηστος δασκαλοπουλος (αυτός αν θυμάμαι καλά) στο περιοδικο "ηχος" (δεκαετία 90):
    "οι Queen ηταν ενα δημιουργημα των εταιριων, πλασμενο για να παιζει σε μεγαλα σταδια αμερικανικου τυπου οπου το κοινο διακρινει συνηθως με κυαλια το γκρουπ.οι εταιριες εψαχναν για να λανσαρουν ενα νεο προιον τοτε, που να μην τους δημιουργει και πολλα προβληματα (ειδικα με δικαστηρια κλπ).αυτο φαινεται καθαρα απο το πρωτο τους αλμπουμ. Ειχαν ακουστει πολλα και για τα συμβολαια τους αλλα και για το ρολο που επαιξαν στην δισκογραφικη βιομηχανια. Χρησιμοποιωντας ενα συγκροτημα σαν τους Queen, οι εταιριες καταφεραν να αποπροσανατολισουν αρκετα το ροκ κοινο που τοτε παρεπαιε αναμεσα στην ανοδο της disco και την "επικινδυνοτητα" συγκροτηματων οπως οι ramones και οι sex pistols. Το "another one bites the dust" θεωρειται disco κομματι,και ηταν πολυ ψηλα στα disco-charts οταν βγηκε το "the game" αλμπουμ. Αν προσθεσει καποιος και την αγαπη που ετρεφαν οι Queen και ο F.Mercury για την βασιλισσα τους και την θατσερ, που διαφημιζαν παντου (βλεπε brian may) η επιτυχια τους ηταν αναμενομενη. Που ηταν οι Stooges και ο iggy pop να τους φανε ζωντανους;"



     

    Kύριοι και κυρίες συντονιστές μην με διώξετε παρακαλώ αλλά ρε άμα είχα μπροστά μου τον freakhood θα του έδινα μπουνιά. Και έχω μια αθώα ερωτησούλα...

     

    Ήταν δημιούργημα των εταιριών.. Ε και???????????????????????????????????????


    SIGA RE MEGALE......MIN SPASEIS KAI KANA NIXI.......ALLA TA MOUSIKA PISTEYW SOU MILANE GIA TO ATOMO SOU.....


    -----------------
    τι θα ήταν η ζωή χωρίς μια μικρή δόση αυτοκαταστροφής?

    [ Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/την : pastella στις 24-08-2008 18:56 ]


    sea_like_eyes
    24.08.2008, 17:02

     

    o Glenn Benton μαρκαρε εναν αναποδο σταυρο στο μετωπο του

    ο Manson κατουριεται επανω του On stage

    ολοκληρη (σχεδον) η black metal σκηνη εχει κανει ΤΑ αίσχη

    ο Sasha Με τον Digweed εκαναν καποτε ''τρενακια''

    ο curtiis κρεμαστηκε κι αυτοκτονησε . . . για πλακα . . .

    Μπλαμπλαμπλαμπλαμπλα . . .

     

    .. Ε ΚΑΙ ???????????????????????????????????????

    Μου αρεσει η μουσικη τους . . . απο'κει και περα . . . τελος . . . I don't care . . . ( ramones )

    To να μπουρδουκλώνεις την μουσικη με εξωτερικους παραγοντες οπως . . . εταιρίες προσωπικά γούστα  . . . στο κρεβάτι κ.α στην πολιτική  . . . τον ψυχισμό κ.α των καλλιτεχνών είναι . . . άκυρο . . . γνώμη μου . . .

     

     

    Y.Γ who wants to . . . think . . . forever ? ? ?

     


    pastella
    25.08.2008, 01:42

    Μερικές φορές ας αναρωτηθούμε πόσο φτωχότερος θα ήταν ο μουσικός πλούτος αν δεν είχαν δημιουργηθεί ποτέ κάποιες μπάντες, αν δεν είχαμε γνωρίσει ποτέ κάποιους τραγουδιστές και τραγουδίστριες, έστω κι αν μετά μας απογοήτευσαν και μας "πούλησαν". Ας επιλέγουμε να μας αρέσουν για ότι αξίζει και όχι για ότι δεν αξίζει.

    Άλλωστε τα διαμάντια είναι διαμάντια ακόμη και μέσα στη λάσπη.


    freakhood
    25.08.2008, 12:26

    Ευτυχώς που υπάρχουν και σκεπτικοί άνθρωποι όπως ο nowaveband. Να'σαι καλά φίλε.

    Οσο γι σένα μαγισούλα ειλικρινά δεν περιμένω κάτι καλύτερο. Κάτσε εκεί με τον συρμό. Σου ταιριάζει.


    pastella θα διαφωνήσω. Το θέμα σηκώνει μεγάλη συζήτηση αλλά ας μην αραδιάζουμε σελίδες τώρα...


    odis13
    25.08.2008, 14:24

    Απλά να σημειόσουμε ότι το να κρίνει κανείς  ένα συγκρότημα του μεγέθους των Queen με βάση την κριτική που έκανε κάποιος κύριος Δασκαλόπουλος στο περιοδικό ''Ηχος'' (αντε και ας είναι το νο1 περιοδικό στην ελλάδα-λέμε- παγκοσμίως δε το ξερει η μανα του) είναι το λιγότερο, ΡΗΧΟ.

    Και άλλα μεγάλύτερα περιοδικά όπως το rolling stone βγάλαν μάπα όλους σχεδόν τους δίσκους των Led Zeppelin.

    Συχνά βρίσκεται ένας πικραμένος μουσικοκριτικός πίσω απο ένα γραφείο, πικραμένος επειδή η μουσική του καριέρα πάτωσε (δε θα ήταν πίσω απο γραφειο αν ήταν επιτυχημένος μουσικός και αγαπούσε τόσο την τέχνη του, ε?) που βγάζει χολή σε όποιο συγκρότημα γίνεται γνωστό.

     

    So what?Τι έιναι οι μουσικοκριτικοι?Εχουν το αλάθητο?Η παγκόσμια μουσική σκηνή έχει αποδείξει ακριβώς το αντίθετο.

     

    Ναι είμαι και εγώ κατά των αγιοποιήσεων.Μου τη δίνουν.

    Ακομα πιο ενάντια όμως είμαι στην πλήρη ισοπέδωση των πάντων για να το παίξουμε ψαγμένοι.

     

    Οσοι είναι τόσο ενάντια στις εταιρείες κλπ ας σκεφτουν λίγο ότι αν δεν υπήρχαν οι πρώτες εταιρείες, οι πρωτοι record men, άνθρωποι όπως ο L.Cohen που είδαν μια αγορά εκει που οι υπόλοιποι βλέπαν όχλο, η μουσική ΔΕΝ θα ήταν πως τη γνωρίζουμε.Μη σας τυφλώνει η σημερινή μορφή των δισκογραφικών που έχουν πιάσει πάτο (ειδικά εδώ στην ελλάδα).Τους χρωστάμε πολλά.

    Καθε τόσο ένα συγκροτημα, ένας μουσικός παρουσιάζει κάτι νέο.Τυγχανει ορισμένες φορές να το ακουσει κάποιος και να πει ''Χμ, αυτό μπορεί να αρέσει στον κόσμο''.Και το προωθεί ,το κάνει δίσκο βάζοντας λεφτά και χρόνο δικό του.Ε μετά απαιτεί και αυτός μια αμοιβή.Σας φαίνεται περιεργο?

    Εσεις δουλέυετε τζάμπα?

    Σταματήστε να δαιμονοποιείται το κέρδος.Ναι οι Queen ήταν δημιούργημα των εταιρειών. Ε  ΚΑΙ?

    Θα προτιμούσατε δηλαδή οι εταιρείες να ήταν κατα μερικά σεντς φτωχότερες( θα τα βγάζαν απο αλλού) και η παγκοσμια μουσική σκηνή κατα αρκετά αριστουργήματα φτωχότερη?Γιατί?

    Ειλικρινά γιατί σας πειράζει το ότι οι Queen ήταν δημιούργημα εταιρειών?1 λόγο ρε παιδια!Να πω σας πειράζει ο κάθε ατάλαντος που τα οικονομάει χάρη σε μια δισκογραφική,οκ.Οι Queen όμως?Αποδείξαν οτι δεν αξίζαν?


    deathminor88
    25.08.2008, 14:51

    Φίλε odis στην ερώτηση "ε, και?" δεν έχουν απάντηση..


    PashalinaMakia
    25.08.2008, 17:39

    Ο Bulsara είχε εξαιρετική φωνή.Εαν κάτι με ξένιζε ήταν η glamουριά που πολλές φορές έβγαζε το συγκρότημα.Αλλά αυτό ήταν το στυλ και το image τους.Queen άκουγα απο μικρή κι έτσι μου ήταν απόλυτα οικεία κάποια πράγματα τουλάχιστον ακουστικά.Πρώτη φορά αντίκρισα το συγκρότημα στα 12 μου κι έφαγα φρίκη με την ολόσωμη λαμπιρίζουσα φόρμα του Freddie..

    Εαν κάτι είναι ιδιαίτερο,όπως ήταν οι Queen,δεν θα θαβότανε όπως και να γινόταν.

    Η προσωπική ζωή της φωνής του συγκροτήματος ήταν κάτι που απασχόλησε πολύ εκείνα τα χρόνια και γίνονταν ακόμα πιο γνωστοί.

    Αναμφισβήτητα απο τις καλύτερες φωνές του αιώνα μας.

    Αναμφισβήτητα πολύ καλό μανατζμεντ όμως και τρομερά καλή προώθηση απο τις δισκογραφικές.

    Ας χρησιμοποιούσε όμως προφυλάξεις...Smile Σε κακό τελικά του βγήκε.


    Constantinos9
    05.09.2008, 15:43

    Αν και είμαι μεγάλος φαν των Queen και εκ των πραγμάτων δε θα μπορούσα να είμαι αντικειμενικός, θα μιλήσω ως μουσικός.

    Ναι! ίσως οι Queen να ήταν δημιούργημα των εταιριών και να ήταν "εμπορικοί"(για αυτούς που ίσως δεν έχουν ακούσει τους δίσκους της πρώτης δεκαετίας), αλλά αυτο που δεν μπορεί κάνεις να αρνηθεί, και ρωτηστε οποιον μουσικό θέλετε, είναι το δυσθεώρατο μέγεθος του ταλέντου τους ως μουσικοί. Ελάχιστες φορές στην ιστορία της ροκ, τοσοι πολλοι και καλοί μουσικοί βρέθηκαν μαζί σε ένα συγκροτημα. Εάν θέλετε την αποψή μου...μερικές συνθέσεις του είναι απόδειξη εξωγίηνης ζωής στο σύμπαν


    sea_like_eyes
    05.09.2008, 15:53

    ''Εάν θέλετε την αποψή μου...μερικές συνθέσεις του είναι απόδειξη εξωγίηνης ζωής στο σύμπαν''

    μαλλον εισαι μεγαλος φαν των Queen . . .


    Rhye88
    06.11.2008, 16:56

    Παράθεση:

    Το μέλος Rockaholic στις 23-09-2005 στις 19:17 έγραψε...

    nai kai gw to akousa auto.. dn 3erw kata poso alh8euei! auto poy 3erw omws einai oti se mia sunaulia eixe ftysei aima (apo to aids)


    H KORYFAIA Rock FWNH kata eme

     

    Δεν είχε γίνει ποτέ αυτό. Μολύνθηκε απο τον ιό όταν είχε προσωρινά τελειώσει με τους Queen. Το τελευταίο τους concerto ήταν στις 9 Αυγούστου 1986 και αν λάβουμε υπόψιν ότι μολύνθηκε στην Αμερική δεν βγαίνουν οι αριθμοί. Συν το ότι όλλα αυτά για την ασθένειά του τα μάθανε μία μέρα πριν μας αφήσει..