ελληνική μουσική
    610 online   ·  210.851 μέλη

    Αγορά πεταλιέρας

    TheSokin13
    23.01.2013, 19:09

    Έχεις κανείς δοκιμάσει την εν λόγω πεταλιέρα Toneworks AX3000G; Στα ίδια λεφτά είναι πάνω κάτω και το Zoom G3 από Thomann. Ποια προτείνετε;

    Τη θέλω για Live και πρόβες να μη κουβαλάω πολλά πολλά να συνδέομαι και σε κονσόλα κατευθείαν αν γίνεται.

    Παίζω ροκ και έντεχνα. Ο ήχος που θέλω να πλησιάσω είναι David Gilmour (ναι λατρεύω τέτοιους ήχους κυρίως όπως το live  στο pulse)

    Δεν με ενδιαφέρουν τα πολλά εφέ αλλά η ποιότητα του ήχου και κυρίως των overdrive, distortion κτλ.

    ΔΕ ΘΕΛΩ πεταλάκια , διότι δε θέλω να κουβαλάω όπως είπα πολλά πολλά……

    [ τροποποιήθηκε από τον/την TheSokin13, 23-01-2013 21:54 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την TheSokin13, 22-03-2013 19:00 ]


    JULIOS
    24.01.2013, 13:14

    Στα λεφτά που ζητας εχει κ αλλα μοντέλα ο Θωμας..Εγω θα σου ελεγα να τις ακουσεις πρωτα (εχει ενα σωρο καταστηματα στην Ελλαδα γι αυτην την δουλεια) κ μετα να παρεις οποια σου καθεται καλυτερα. Για την Toneworks εχω ακουσει καλα λογια. Η εμπειρια μου ειναι σε μεγαλυτερα (σε τιμη ) μοντέλα της Line 6 κ Vox. (Με Θετικότερη άποψη για την Vox)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την JULIOS, 24-01-2013 13:16 ]


    TheSokin13
    26.01.2013, 19:45
    Σε ευχαριστώ Julios!! Αν ξέρεις στην Αθήνα σε ποια μαγαζιά μπορεί να έχει αυτές τις πεταλιέρες και κυρίως την toneworks θα με διευκόλυνες πολύ!!!
    JULIOS
    28.01.2013, 12:16
    Απο οσο ξερω,ειδικα την toneworks,μπορεις να την βρεις σχεδον σε ολα.ψαξε μεσω νετ.(δε θελω να γραφω για να μη φαινεται σα διαφημιση.) Αν δεν μπορεις να βρεις στείλε κανα μνμ να σου απαντησω Inbox.
    TheSokin13
    28.01.2013, 16:11
    Ok thnx!!
    TheSokin13
    22.03.2013, 18:37
    Λοιπόν είμαι πλέον ανάμεσα στην toneworks ax3000g, digitech rp500 και zomm g5. Όπως είπα θέλω να έχει όσο το δυνατόν πιο φυσικά distortion και κυρίως όχι ξερά... και αν γίνεται να μην έχει πολύ feedback σε μεγάλες εντάσεις και high gain ήχους!!
    inkve
    22.03.2013, 19:48

    στο πρωτο σου μηνυμα οπου μας παρουσιασες τι ακριβως ψαχνεις εγω σαν κιθαριστας εστιασα σε τεσσερα βασικα σημεια...

    1)οτι ψαχνεις για gilmour ηχο...

    2)οτι σε ενδιαφερει η ποιοτητα

    3)οτι θες οσο πιο φυσικες παραμορφωσεις...

    4)θες να αποφυγεις το κουβαλημα

    αυτο που θα πετυχεις με μια πεταλιερα ειναι σιγουρα το 4....τα υπολοιπα τρια απλα θα φανταζεσαι πως πλησιαζεις...

    κατα δευτερον πεφτεις σε αντιφασεις που εμενα με μπερδευουν...

    μας γραφεις πως σε ενδιαφερει ο gilmour ηχος αλλα σε νοιαζει να μην εχεις feedback σε high gain ηχους...αυτο γενναει μια απορια πιστευω καθως ο gilmour και οτιδηποτε εχει να κανει με τον ηχο του δεν εχει σχεση με high gain καταστασεις

    οταν λες φυσικη παραμορφωση παλι με μπερδευεις....η ΦΥΣΙΚΗ παραμορφωση που ενας ηλεκτρικος κιθαριστας αντιλαμβανεται δεν εχει να κανει με προσομοιωσεις ηχων ουτε ψηφιακα μπλιμπλικια....η φυσικη παραμορφωση ειναι οταν ανοιγεις τοσο δυνατα τον ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτη σου ωστε μετα απο καποια ωρα λειτουργιας αλλα και παιξιματος μαζι αρχιζεις να εχεις overdrive απο τις λυχνιες σου....

    τελος παντων αν μεινουμε στο σεναριο των 4 ζητουμενων μια πεταλιερα θα σε ανακουφισει μονο απο το κουβαλημα...και οταν λεω μονο....εννοω ΜΟΝΟ....

    η καλυτερη λυση αφου σαρεσει ο gilmour ηχος(που βγαινει απο ενισχυτες και πεταλακια που δεν σαρεσει να κουβαλας)ειναι να βρεις εναν ΛΑΜΠΑΤΟ ενισχυτη που να σε καλυπτει σε δυο βασικα πραγματα....δηλαδη το καθαρο και βρωμικο καναλι του ωστε να γλυτωσεις τα πεταλακια

    απο εκει και στο εξης αφου δεν θες πεταλακια και κουβαλημα μπορεις να παρεις μια φτηνη ψηφιακη πεταλιερα και να χρησιμοποιησεις ΜΟΝΟ τα εφε της...,οχι τις παραμορφωσεις της...τα εφε της

    αν δηλαδη θες να πετυχεις 1)ποιοτητα 2)οχι πεταλακια 3)φυσικη παραμορφωση(αν αντεχεις)...και 4)να περιορισεις οσο μπορεις συμφωνα με τις απαιτησεις σου το κουβαλημα τοτε η παραπανω λυση ειναι μια καλη επιλογη

    οτι και να επιλεξεις σε ψηφιακη πεταλιερα σε λιγο καιρο θα καταληξει στην ντουλαπα σου γιατι πολυ απλα δεν θα σε ικανοποιει....

    ελπιζω να βοηθησα


    TheSokin13
    22.03.2013, 20:32

    Την πρόταση inkve σου την είχα σκεφτεί πολύ πριν σκεφτώ την αγορά πεταλιέρας και έχεις δίκιο!! Απλά επειδή πάντα μα πάντα κουβαλάω πλήκτρα κιθάρες  και ότι άλλο προκύψει, και χρησιμοποιώ πιο πολύ τα μέσα μεταφοράς θέλω κάτι compact. Έχω την boss me 20 και είναι στη ντουλάπα όπως είπες και έχω συνηθίσει να μπαίνω κατευθείαν σε κονσόλα λόγω της boss. Ναι μ'αρέσει gilmour ήχος αλλά παίζω και με high gain ήχους. Σε καμιά περίπτωση δε θεωρώ ότι συγκρίνεται ο ήχος της πεταλιέρας με των λαμπάτων ενισχυτών και με τα πεταλάκια, αλλά σε πολυκατοικία με λάμπα ενισχυτή πάνω από 5watt δε γίνεται....  Δεν είμαι επαγγελματίας για να ψάχνω τον τρελό εξοπλισμό. Το κέφι μου θέλω να κάνω και απλά να με ευχαριστεί το αποτέλεσμα. Θέλω απλά μια πεταλιέρα που να ακούγεται όσο το δυνατόν λιγότερο ψηφιακή...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την TheSokin13, 22-03-2013 21:02 ]


    inkve
    23.03.2013, 13:47

    απο την στιγμη που παιζεις ζωντανα δεν μπορεις να τα θες ολα απο τον εξοπλισμο σου...δηλαδη και να εχουν tubelike ποιοτητα αλλα και να παιζουν χαμηλα οταν θα εισαι στο σπιτι...

    διαλεγεις και παιρνεις....

    και πιστεψε με....πλεον αυτοι που κανουν εκπτωσεις στον ηχο τους ειναι οι επαγγελματιες και οχι οι ερασιτεχνες...

    απο την στιγμη που κανεις το κεφι σου ΚΑΝΤΟ ΚΑΛΑ..!!!

    παγκοσμιως σαν επαγγελματιας ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΕΣ ΟΙ ΣΤΙΓΜΕΣ που κανεις το κεφι σου....ποσο μαλλον εν ελλαδι που το σκυλαδικο και το εντεχνο θεωρουνται μουσικη{#emotions_dlg.lol}

    καποτε κυκλοφορουσε μια προενισχυση της εταιριας Carvin...ηταν signature μοντελο του frank cambale...τρανζιστορ μεν αλλα ο ηχος ειχε και ζεστασια και δεν εξυνε....δυσκολο να την βρεις αλλα αξιζει τον κοπο καθως οι drive ηχοι της ειναι ωραιοι στο αυτι αλλα και στα χερια σου οπως παιζεις...

    τα εφε ειναι μια αλλη ιστορια...εγω θα νοιαζομουν πρωτα για την χροια μου.... τα εφε απλως γοητευουν την ολη κατασταση

    απο την αλλη μπορεις απλα να επενδυσεις σε ενα και μονο πεταλι..ενα πολυ καλο overdrive-distortion ωστε να εχεις εναν αξιοπρεπη βρωμικο ηχο και τα εφε σου να τα εχεις απο την φτηνη πεταλιερα που συζητησαμε πριν


    TheSokin13
    23.03.2013, 18:03
    Συμφωνώ!! Και το ov/dist πετάλι το έχω σκεφτεί και για την ακρίβεια το dark matter της tc electronic το οποίο κάποια στιγμή πρέπει και να το δοκιμάσω... Και πιο πολύ είχα λατρέψει το τελευταίο αμερικάνικο peavey Bandit 112 με μια αμερικάνικη special strat. Τη strat να είχα με το peavey και δε θα ήθελα τίποτα άλλο.... Τα έχω σκεφτεί απλά έχω συνηθίσει την ευκολία της πεταλιέρας και δε ξέρω τι να επιλέξω....
    TheSokin13
    23.03.2013, 18:34
    Επίσης αν "παίξω" με πεταλάκια υπάρχει κάποιο bedalboard με το οποίο γεια παράδειγμα αν θέλω από καθαρό να πάω σε distortion + chorus + delay να μη χρειάζεται να ψάχνω και να πατάω τα πεταλάκια ένα ένα αλλά να ενεργοποιούνται και τα τρία ταυτόχρονα ή και τα δύο από τα τρία??
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης