ελληνική μουσική
    660 online   ·  210.846 μέλη

    Φωνητικες χορδες.

    lazarusbluenote
    27.01.2013, 00:36

    Καλησπέρα θα ήθελα να συζητήσω ένα θέμα μαζί σας μήπως μπορέσει κάποιος και με βοηθήσει.Ασχολούμαι με το τραγούδι εδω και 2 χρόνια περιπου οπως και με την κιθάρα.Έμαθα μονος μου από το internet απο forum και βιντεάκια .Προσφατα απολύθηκα απο φανταρος και ετυχε και με πήραν στην ορχήστρα του στρατού διοτι είχα γνώσεις ηχολήπτη .Επαιζα κιθαρα και τραγούδαγα καποιες φορές και γενικά είχε πολυ τρέξιμο ταυτόχρονα ο στρατος με την ορχηστρα .Πίεσα και τα χερια μου και τις φωνητικές χορδές με αποτέλεσμα να εχω προβλημα με τα νευρα στα χερια .(δεν γνωρίζω αν ειίναι ακόμα  καποιο σοβαρό αλλα το ψάχνω.Γενικα είχα προβλημα με παλινδρόμιση με το στομαχι μου και δυσκολευόμουν να παρω σωστές ανασες .Παιρνω αγωγη εδω και 7 μήνες οποτε δεν νομίζω να εχει επιρεάσει τις φωνητικές χορδές .Στο θεμα τωρα,είχα να τραγουδίσω και να παίξω 2 εβδομάδες και επαιξα σήμερα και ζόρισα το λαιμό μου σε κατι ψεύτικιες και ποναω απο εκείνη την ώρα εκει που είναι το "μηλο' στον λαριγγα και νομίζω οτι δυσκολεύομαι να μιλησω και να βγάλω φωνή.Εχω αγχωθεί αρκετα και θα ηθελα αν γνωρίζει καποιος να μου στειλει αν του εχει τύχει η ειναι φυσιολογικό η οτιδηποτε .Ευχαριστώ και παλι για την ευκαιρία να γραψω στο forum.Θα περιμένω απαντηση σας.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την lazarusbluenote, 27-01-2013 00:38 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 27-01-2013 01:35 ]


    mixalis-kleanthis
    27.01.2013, 14:33
    ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ Πρώτα,Πρέπει να πας σε έναν οριλά(ορλ) να του πεις όλα όσα γράφεις σ εμάς ! Η παλινδρόμηση πάντως επηρεάζει τις φωνητικές χορδές , γιατί τα γαστρικά υγρά είναι όξυνα και τις ερεθίζουν… Η δεύτερη κίνησή σου είναι να βρεις έναν καλό δάσκαλο φωνητικής διότι προφανώς κάτι κάνεις λάθος για να κλείνεις και να πονάς. Αρχή πάντως για όλα όσα κάνεις είναι να μην πιέζεις και σφίγγεις ούτε το σώμα , αλλά ούτε την ψυχή σου με φόβους κι εμμονές , γιατί κυρίως οι φωνητικές χορδές επηρεάζονται άμεσα απ αυτό ! Μην ξεχνάς ποτέ το τραγούδι ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΑ ! πρώτα – πρώτα πρέπει να ευχαριστεί αυτόν που το τραγουδάει !
    VOICETEACHER
    28.01.2013, 15:00
    Νομιζω οτι πρεπει οντωs να σε δει Ωρλ...και μετα μαθηματα φωνητικηs.....
    lazarusbluenote
    28.01.2013, 17:07
    Σας ευχαριστω για τις συμβουλες εκλισα ηδη ραντεβου! και θα παω να με κοιταξει οριλας.Οσο για τα μαθηματα θα ψαξω για καποιο καθηγητη.Οπως ειπες και εσυ συναδελφε το τραγουδι ειναι χαρα !Και δεν θελω να τη στεριθω με τιποτα! Σημενει πολλα για εμενα πραγματικα.Και παλι ευχαριστω ηταν οτι επρεπε στην στιγμη της αγνοιας του θεματος.Καλη συνεχεια!
    Yiannis-A
    07.02.2013, 21:03

    Αγαπητέ φίλε, όσο αφορά το «πρόβλημα με τα νεύρα στα χέρια» που γράφεις, θα σου συστήσω επίσης να μη το αφήσεις στη τύχη του αλλά να ζητήσεις τη συμβουλή ενός ειδικού ιατρού. Αν δεν είναι κάτι, θα φύγεις από τον ιατρό ευτυχής, αν όμως έχεις κάποιο  πρόβλημα  στους τένοντες, που το απεύχομαι, πρέπει να ξεκινήσεις άμεσα ενέργειες αν δε θες να «κουβαλάς» το πρόβλημα αυτό για καιρό.  Και μία συμβουλή (πάντα φιλικά), πάρε μερικά μαθήματα κιθάρας από ένα καλό δάσκαλο.  Αν είχε ασχοληθεί μαζί σου κάποιος, προφανώς θα σου διόρθωνε προβλήματα θέσης (που δεν μπορείς μόνος σου να δεις) και σε οδήγησαν στη τενοντίτιδα.


    lazarusbluenote
    11.02.2013, 06:52
    Ευχαριστω για τισ συμβουλες εχεις απολυτο δικιο η αμαθεια και η ημιμαθεια αυτα προκαλουν.. Τα χερια μου τα κοιταξα εκανα εξετασεις και ευτυχως δεν ειναι κατι σοβαρο περναει ηδη!Οσον αφορα το αλλο θεμα περιμενω την αλλη ευδομαδα να παω για εξεταση αλλα απο οτι εχω κοιταξει λιγο στο internet και εχω συγρινει τα συμπτωματα πιθανο να εχω οζιδια στις φωνειτικες χορδες κατι σαν "καλους" θα ηθελα να μαθω αν καποιος γνωριζει για αυτα και αν σε περιπτωση που τα εχω θα μπορεσω να ξανατραγουδισω.. εχω δοκιμασει ελαχιστεσς φωρες να τραγουδισω μετα απο το συμβαν και η φωνη μου δεν αντεχει και αυτο με ανχωνει αρκετα..
    VOICETEACHER
    11.02.2013, 11:14
    Θα σεου πει ο γιατροs αν οντωs εχειs οζιδια η καλουs στιs φωνητικεs χορδεs και εαν ναι πρεπειν γινει επεμβαση...εκτοs αν ειναι σε αρχικο σταδιο και με μια θεραπεια που θα σε δωσει και ξεκουραση και αφωνια την γλυτωσειs.......
    lazarusbluenote
    12.02.2013, 05:38
    Αυριο εχω ραντεβου επιτελους .Αν γινει επεβαση θα μπορεσω να ξανατραγουδισω η θα εχει επιπτωσεις ?εχει τυχει σε καποιον γνωστο σας ?Συνχωρεστε με για τις ερωτισεεις μου ελπιζω να μην σας εχω ζαλισει απλα δεν εχω καποιο να με κατατοπισει...
    VOICETEACHER
    12.02.2013, 11:35
    Υπαρχει πιο κατω τοπικ για την φωνητικη αλλα σαν δασκαλα φωνητικηs εχω να σε πω οτι αν γινει επεμβαση μετα θα πρεπι να πασ σεναν καλο δασκαλο να κανεισ μαθηματα πωs να τραγουδαs σωστα και θελει χρονο και χρημα.Μακαρι να μην χρειαστειs επεμβαση.
    lazarusbluenote
    13.02.2013, 15:50
    Πηγα χτες !δεν μου εκανα λαριγγοσκοπιση κοιτακσε μονο με ενα καθρευτακι μου φανικε λιγο προχειρο αλλα δεν ξερω..του ειπα πως εχει και μου ειπε οτι ειναι απλα ερεθισμενες κοκκινες και θα ειναι απο κρυωμα και κουραση και απλα μου πε να τις ξεκουρασω!
    logorg2
    19.02.2013, 00:30
    ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΙΣ ΦΩΝΗΤΙΚΕΣ ΜΟΥ ΧΟΡΔΕΣ, Ο ΩΡΛ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΑΙΣΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΟΥΡΑΖΩ!!! ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙΣ ΝΑ ΤΡΑΓΟΥΔΑΣ ΣΕ ΜΕΡΗ ΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΠΝΟ ΤΣΙΓΑΡΟΥ! ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΦΩΝΗΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΑΩ ΑΛΛΑ ΟΙ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΤΡΑΓΟΥΔΑΩ. ΠΑΘΑΙΝΩ ΣΥΧΝΑ ΦΑΡΙΓΓΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΠΟΝΑΩ ΣΑΝ ΚΑΙ ΕΣΕΝΑ ΑΛΛΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΣΙΓΟΥΡΑ ΜΗΝ ΜΕΝΕΙΣ ΜΟΝΑΧΑ ΣΕ ΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟ, ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΟΥ ΚΙ ΑΛΛΟΥΣ!!!!
    VOICETEACHER
    02.03.2013, 11:39
    Την μυτη σου τσεκαρε μηπωs αυτη σου τα προκαλει αυτα...