ελληνική μουσική
    611 online   ·  210.851 μέλη

    Σχετικά με μαθήματα πιάνου (ιδιαίτερα, ωδείο, τιμές)

    roykoygr
    27.01.2013, 17:53

    Γεια σας και πάλι.θα ήθελα να μάθω τι αξίζει περισσότερο?να κάνω μαθηματα σε ωδείο ή να κάνω ιδιαίτερα?θα ήθελα να μου πείτε πόσο πάνε συνηθως οι τιμές.Επίσης είδα πως αν πας σε ωδείο πρέπει να πηγένεις αναγκαστήκα(δηλαδή πέρνεις κανονίκα απουσίες),και επίσης ότι έχει κάμποσο διάβασμα και περισσότερο παίζεις κλασίκα κομμάτια,κατι που δεν μου αρέσει ιδιέτερα και δεν εχώ και χρόνο για παραπάνο διάβασμα πέρα του ΤΕΙ,και λόγω οτι δεν θέλω να ασχολείθω καθόλου επαγγελματικά με το πιάνο δεν θα ήθελα να πάω σε ωδείο.Επίσης πόση ώρα κάνεις συνηθως την βδομάδα μαθήματα?Για να καταλάβετε εγώ θα ήθελα να μάθω να μπόρω να διαβαζω παρτιτουρες και να τις παίζω(μοντέρνα τραγούδια).Εψαξα και βρήκα μια μουσική σχολή που λέγεται modern musik school που είναι κοντά σε αυτό που θέλω,απλά έχει τον μήνα 50Ε για τον πρώτο χρονο και 80Ε τον δεύτερο και η διάρκεια είναι 1ώρα κάθε βδομάδα.κάλα είναι?φτάνει στο πιάνο 1 ώρα την βδομάδα?     Περιμένω απαντήσεις....ευχαριστώ!Smile

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 02-08-2013 12:13 ]


    cataki
    08.02.2013, 18:37

    Καλησπέρα, κοίτα όταν πας σε ωδείο εξ ορισμού αρχίζει και σοβαρεύει το πράγμα.  εκεί θα ασχοληθούν πιο πολύ με την τεχνική σου και για αυτό θα χρειαστεί να παίζεις έργα μεγάλων μουσικών.  τα δίδακτρα είναι αρκετά συνήθως στα ωδεία ++ ότι μετά έρχονται οι εξετάσεις ( που πρέπει να δίνεις για να δείχνεις το επίπεδο που είσαι).  οπότε γιατί να μπλέξεις με ωδείο??? εγώ είμαι σε ωδείο και είμαι στο πτυχίο πιάνου οπότε τα πράγματα τα ξέρω από "μέσα".  από τη στιγμή που θες να μάθεις να παίζεις μόνο κομμάτια για εμένα πλήρωσε ένα καθηγητή να σου κάνει ιδιαίτερα και παίζε μόνο κομμάτια. όσο για την ώρα 1 ώρα την εβδομάδα είναι μια χαρά για μένα γιατί και σε ωδείο να ήσουν τόσο θα έκανες όχι παραπάνω.  αλλά εκτός από αυτή τη 1 ώρα θα πρέπει να κάθεσαι να διαβάζεις και μόνος σου για να μπορέσεις να προσωρήσεις. όσο για τη μουσική σχολή τι να σου πω, ειλικρινά δεν έχω ιδέα. δεν την ξέρω είναι και εκτός αντικειμένου από εμένα οπότε λογικό.  νομίζω ότι ένας καθηγητής να σου κάνεις ιδιαίτερα είναι η καλύτερη λύση.  αυτή είναι εντελώς προσωπική άποψη οπότε κάνε και μία έρευνα αγοράς και μετά αποφασίζεις!!!!


    roykoygr
    09.02.2013, 18:34
    Ξέρεις καθόλου από τιμές μήπως?πόσο κοστίζει ο μήνας σε ένα ωδείο ή έστω σε μια απλή σχολή?τα ιδιαιτερα πάλι πόσο περίπου πάει ο μήνας?επίσης σε ένα ωδείο που κοίταξα μέσο ίντερνετ λέει ότι εκτος από της κλασικές σπουδές υπάρχουν τμήματα και ελευθέρων σπουδών.που αντί για 12χρονια είναι 6 χρόνια.μήπως ξέρεις τίποτα πάνω σε τέτοιες σπούδες?(οι οποίες λέει ότι δεν είναι αναγνωρισμένες απο το κράτος,κάτι που δεν με ενδιαφέρει καθόλου έτσι και αλλιώς.
    cataki
    10.02.2013, 18:46

    Κοίτα είναι ανάλογα το ωδείο που θα πας.  Ας πούμε μία μέση τιμή μπορεί να κάπου στα 60Ε/μήνα και αν βάλεις και άλλα μαθήματα που μπορεί να σου πουν οτι πρέπει να πάρεις και μπλα μπλα μπλα η τιμή φυσιά εκτοξεύεται.  Πάντως δε νομίζω να βρεις κάτι λιγότερο από τα 60Ε φαντάσου ότι συνήθως κάπου στα 50 με 55Ε πέρνει ο καθηγητής οπότε υπολόγιζε πάνω από 60 για να είσαι μέσα.

    Τώρα για τα ιδιαίτερα μπορείς να βρεις με 15Ε,20Ε,25Ε,30Ε/ώρα ανάλογα που θα πέσεις. Υπάρχουν και ελεύθερες σπουδές ή ελεύθερα μαθήματα όπως τα ξέρω εγώ.  Το καλο με αυτές είναι ότι δε χρειάζεται να δείνεις εξετάσεις κάθε χρόνο όπως στις υπόλοιπες σπουδές αλλά το κόστος παραμένει κόστος.

    Άποψή μου είναι να αρχίσεις ιδιαίτερα με ένα καθηγητή να σου μάθει τα βασικά να μπορείς να παίξεις ένα κομμάτι και μετά άμα δεις ότι από εκεί και πέρα κυλάει το πράγμα οκ συνεχίζεις και σε ωδείο.  Στο λέω επειδή ξέρω ότι το κόστος είναι αρκετό και δε νομίζω ότι άμα το βάλεις από την αρχή θα σου δώσει κάτι.  Μπορείς να το βάλεις στη συνέχεια όταν θα θαλήσεις να το σοβαρεύσεις το πράγμα.


    Georgia-Grace
    08.05.2013, 04:27
    Ο θεσμός των ωδείων δημιουργήθηκε στη χώρα ώστε να μάθουμε οι Έλληνες κλασική μουσική. Ωστόσο, υπάρχει κόσμος ο οποίος επιθυμεί να μάθει να παίζει κάποιο όργανο για χόμπυ, χωρίς να ενδιαφέρεται να πάρει κάποιο πτυχίο, ο οποίος επιθυμεί να παίζει δημοφιλή τραγούδια, κι όχι να αναλώνεται στη δύσκολη και χρονοβόρα μελέτη κλασικών κομματιών, και να μην εξετάζεται ετησίως. Έτσι, λοιπόν, φτιάξανε τα ωδεία και τμήματα 'ελευθέρων σπουδών', ή 'ερασιτεχνικά τμήματα' τα οποία είναι αυτά που ενδιαφέρουν εσένα.
    roykoygr
    02.08.2013, 05:03
    Γεια σας και πάλι!θα ηθελα να μου λύσετε τις εξής απορίες!στα ιδιαίτερα πχ λενε τιμη 10 ευρώ το μάθημα.πχ κάνω ένα ένα μάθημα την βδόμαδα δηλαδή 50ευρω περίπου ο μήνας.σε αυτα τα 50ευρώ είναι και τα μάθηματα τις θεωριας η πάει ξεχωριστα?γιατι πρεπεί να κάνω και θεώρια λόγω να μάθω τις νότες!
    tsantilass
    03.08.2013, 16:48

    Από προσωπική μου πείρα,θεωρώ ότι μιάμισυ ώρα εβδομαδιαίως για δυο χρόνια τακτικής παρακολούθησης είναι αρκετά να καλύψουν τις ανάγκες σου στο παίξιμο και βασικό θεωρητικό υπόβαθρο.Είναι προτιμότερο οι συγχορδίες-κλίμακες-ρυθμολογία-ακουστικά να ενσωματώνονται στο κυρίως μάθημα του πιάνου,να μαθαίνονται στη πράξη.Τώρα όσον αφορά την επιλογή καθηγητή,που είναι και βασικότατος παράγοντας για τη μουσική εξέλιξη των σπουδαστών,μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις ένα δοκιμαστικό μάθημα-πολλοί καθηγητές προσφέρουν αυτή τη δυνατότητα,ώστε να αποφασίσεις ποιος/ποιά είναι καταλληλότερος για σένα.

    Επίσης διάβασα στο προφίλ σου ότι σε ενδιαφέρει η δημιουργία μουσικής μέσω Η/Υ(FL-studio,αν θυμάμαι καλά),συνεπώς η κατάρτιση σε θέματα μουσικής τεχνολογίας καλό θα είναι να υπάρχει στο προφίλ του καθηγητή/τριας με τον οποίο θα συνεργαστείς.


    Xenaki100
    04.09.2013, 17:00
    Μπορώ να σου λύσω την απορία σου γνωρίζοντας αρκετά γιατί βρίσκομαι μέσα σε ωδείο και η μητέρα μου είναι και μουσικός. Πρέπει να κάνεις μια έρευνα αγοράς στην περιοχή σου για να μάθεις τις τιμές, διότι σε κάθε περιοχή είναι αλλιώς τα πράγματα. Τώρα έαν πάρεις κάποιον καθηγητή στο σπίτι σίγουρα θα είναι περίπου το ίδιο, συν το γεγονός ότι αυτ΄που θα μαθαίνεις δεν θα αναγνωρίζονται από πουθενά! Καλό είναι να πας σε ωδείο διότι η διαφορά των χρημάτων θα είναι αρκετά μικρή και ίσως να βρεις και φθηνότερα σε ωδείο. Τις νότες δεν τις μαθαίνεις μέσα από την Θεωρία, Θεωρία θα κάνεις ( εαν κάνεις )για να σε βοηθήσει να εξελιχθείς με πιο γρήγορους ρυθμούς.
    roykoygr
    01.10.2013, 02:50
    Εντάξη γράφτηκα σήμερα σε ωδειο τελικα!70Ε οπου θα κάνω μία ώρα θεωρια, 40λεπτα ιδιέτερο με τον δάσκαλο και μία ώρα χορώδια οπου θα με βοηθήσει να φτιάξω το αύτι μου απο ότι μου είπαν.επίσης μπορώ οποτε θέλω να πηγαινω για μελετη και εξάσκηση εκει.ρώτησα και σε άλλα ωδεια οπου ήταν στην ίδια τιμη και δεν είχε χορωδια!οποτε έκει.Είχα ακούσει και τα καλύτερα για τον καθηγητη!
    appoggiatura
    04.11.2013, 00:45

    Σε ποια περιοχή είναι το ωδείο που γράφτηκες; Έχει περάσει ένας μήνας. Πώς είναι τα πράγματα; Μπορείς να μας ενημερώσεις, καθώς κι εγώ βρίσκομαι εις αναζήτηση ωδείου. Σ'ευχαριστώ!


    roykoygr
    04.11.2013, 02:04
    Γεια σου.Το ωδείο είναι στο ηρακλειο κρήτης!Ειμαι πόλυ ευχαριστημενος μέχρι τωρα!τώρα μπήκα στα να μετράω τη διάρκεια των νοτών.σε λίγο καιρό θα πιάσω την πρώτη μου παρτιτουρα!στην θεώρια πάω σε μία παραπάνω τάξη απο αυτη που είμαι κανονικα γιατι μου έιπε ο καθηγητης πως θα την βγάλουμε και μόνο απο το μάθημα.Και έτσι παώ στην πρώτη ταξη στην θεώρια και αυτη την στιγμή μαθαίνω σολφεζ!τα δάκτυλα μου έχουν προσαρμοστει στο πιανο σε κάλο βαθμο για το επίπεδο που είμαι!γενικα φιλε-φιλη ξεκίνα!είναι πολυ ωραίο οργανο!βεβεα θελει λιγο μέλετη!εγώ παροτι που είμαι στο τελευταιο ετος της σχολής μου στο τει και ζορίζομαι μελεταω κάθε μέρα απο 30λεπτα!και τα ΣΚ ακόμα πιο πολύ!
    Tinker
    02.12.2013, 10:09
    Καλημερα, ηθελα να ρωτησω κ γω,ειχες καποια εμπειρεια απο πριν; Ή τωρα ξεκινησες για πρωτγ φορα; Σκεφτομαι να ξεκινησω αλλα δεν εχω ξανακανει ποτε.. Κ ειμαι κ 26 χρονων.. Κ ξερεις εαν μπορεις να αρχισεις οποιαδηποτε χρονικη στιγμη;
    roykoygr
    03.12.2013, 21:25
    Δεν είχα κάμια εμπειρία!πρωτη φορά ακουμπήσα πιάνο στο ωδειο!ξεκίνα είναι πολύ ωραίο!ειδη μέσα σε 2 μήνες εχώ ακουμπήσει μέρικες απλες παρτιτούρες και με τα χέρια να παίζουν διαφορετικές νοτες.Είναι δύσκολο λιγο,αλλα αξίζει φιλε!μην χάνεις χρονο!και εγω έιμαι 22 σχεδον!
    aggeliki-maria
    09.07.2014, 20:42

    Αγαπητέ/αγαπητή, που ξεκίνησες μαθήματα πιάνου στο Ηράκλειο.είναι εύκολο να πεις σε ποιο ακριβώς.

    Στείλεμου e mail αν μπορείς εδώ:aggelikiperaki@yahoo.gr


    Ευχαριστώ.


    aggeliki-maria
    09.07.2014, 20:46

    Παράθεση:

    Το μέλος roykoygr στις 03.12.2013, 21:25 έγραψε...

    Δεν είχα κάμια εμπειρία!πρωτη φορά ακουμπήσα πιάνο στο ωδειο!ξεκίνα είναι πολύ ωραίο!ειδη μέσα σε 2 μήνες εχώ ακουμπήσει μέρικες απλες παρτιτούρες και με τα χέρια να παίζουν διαφορετικές νοτες.Είναι δύσκολο λιγο,αλλα αξίζει φιλε!μην χάνεις χρονο!και εγω έιμαι 22 σχεδον!

    Αγαπητέ/αγαπητή, που ξεκίνησες μαθήματα πιάνου στο Ηράκλειο.είναι εύκολο να πεις σε ποιο ακριβώς.

    Στείλεμου e mail αν μπορείς εδώ:aggelikiperaki@yahoo.gr


    Ευχαριστώ.