ελληνική μουσική
    429 online   ·  210.844 μέλη

    «Έφυγε» ο Πάνος Γεραμάνης

    vouliakis
    01.05.2005, 19:15
    Την τελευταία του πνοή άφησε το Μεγάλο Σάββατο ο δημοσιογράφος Πάνος Γεραμάνης. Ο γνωστός δημοσιογράφος πέθανε στο εξοχικό του στην Πάργα, όπου είχε μεταβεί για τις ημέρες του Πάσχα, από ανακοπή καρδιάς.

    O Πάνος Γεραμάνης γεννήθηκε τον Δεκέμβριο του 1945 στα Βασιλικά Χαλκίδας. Εκεί εξέδωσε το 1964 την «Αγροτική Φωνή της Χαλκίδας», ενώ από νωρίς έγινε αθλητικός συντάκτης της εφημερίδας «Φως των Σπορ».

    Εργάστηκε σε πολλές εφημερίδες ως συντάκτης ύλης, ρεπόρτερ, κριτικός δίσκων: στην «Απογευματινή» από το 1968-1971, στην «Ακρόπολη» έως το 1981 και στο «Έθνος» από το 1981-1986.

    Υπήρξε αρχισυντάκτης του περιοδικού «Ελληνοσοβιετικά χρονικά», εργάστηκε επίσης στην «Πρώτη» το 1986 και στο «Κέρδος» από το 1986-1987.

    Επίσης, στην εφημερίδα Τα Νέα από το 1987 έως το θάνατο του, ξεχώριζε η στήλη του στις αθλητικές σελίδες, όπου έκανε αναφορά στους παλιούς ποδοσφαιριστές και τις ομάδες που τους ανέδειξαν.

    Ήταν επίσης βαθύτατος γνώστης του ελληνικού λαϊκού τραγουδιού.

    Αλλά και ο απόδημος ελληνισμός θα πενθήσει τον χαμό του Πάνου Γεραμάνη, αφού κάθε Πέμπτη βράδυ είχε ζωντανή επικοινωνία μαζί του μέσα από τα βραχέα και τη «Φωνή της Ελλάδας».

    Συνέβαλε στην κατανόηση του λαϊκού τραγουδιού

    Ήταν στενός φίλος του Στέλιου Καζαντζίδη, από το 1963. Όπως λέει ο ίδιος ο Πάνος Γεραμάνης "μέσα απ' αυτή τη γνωριμία, τη μακρά και αδιάσειστη φιλία και από μια διακριτική (από πλευράς μου) συμπεριφορά βγήκαν 56 συνεντεύξεις και κάποιες δεκάδες κασέτες, μέσα από τις οποίες ζωντανεύουν οι πιο δυνατές έως συγκλονιστικές στιγμές του Καζαντζίδη για την πολυτάραχη ζωή του και για το αυθεντικό λαϊκό τραγούδι, για το οποίο θα λέγαμε ότι γεννήθηκε μαζί του, όταν πρωτοβγήκε στη μουσική σκηνή το 1951 και πέθανε μαζί του".

    Ο Πάνος Γεραμάνης, βραβευμένος για την 32χρονη προσφορά του στη δημοσιογραφία καθώς και για την ιστορική έρευνα και μελέτη της λαϊκής μουσικής και του αθλητισμού μέσα από 1.500 εκπομπές από το κρατικό ραδιόφωνο, θα μας μείνει αξέχαστος, γιατί συνδύαζε τεράστιες γνώσεις και αγάπη για το ελληνικό λαϊκό τραγούδι.

    Ο μεγάλος μουσικοσυνθέτης Μίκης Θεοδωράκης, την 1η Απριλίου 2004, όταν η ΕΡΤ είχε τιμήσει τον δημοσιογράφο για τα 15 χρόνια της εκπομπής "Λαϊκοί Βάρδοι" είχε πει, πως "ο Πάνος Γεραμάνης πρέπει να χαίρεται γιατί με την πέννα και τον λόγο του συνέβαλε στη διάδοση και κατανόηση ενός είδους μουσικής, που την είχαν καταδικάσει στο περιθώριο". Θερμά συλλυπητήρια για τον πρόωρο χαμό του δημοσιογράφου εξέφρασε στην οικογένεια του η γγ του ΚΚΕ Αλέκα Παπαρρήγα. "Υπήρξε ένας από τους λίγους, που μελέτησε σε βάθος το λαϊκό τραγούδι και ανέδειξε τη σύνδεσή του με τους αγώνες και τους πόθους του λαού μας" αναφέρει σχετικά η κα. Παπαρρήγα



    Πηγή: news.in.gr, με πληροφορίες από ΑΠΕ, news.pathfinder.gr , NET

    tranzistoraki
    01.05.2005, 23:41
    Καλό ταξίδι εκεί που πας...
    gate
    02.05.2005, 11:26
    Είχα την τύχη να γνωρίσω προσωπικά τον άνθρωπο αυτόν, πριν λίγους μήνες. Αυτό που κρατώ στην καρδιά και στην σκέψη μου είναι η γενναιοδωρία του - από κάθε άποψη - και η ευθύτητά του και ασφαλώς - κάτι που διέκρινες από τα πρώτα κι όλας λόγια του - η αγάπη του για το λαϊκό τραγούδι...
    Έχω την τιμή να λέω πως πριν φύγει από τη ζωή αυτή, ο υπέροχος αυτός άνθρωπος, πρόλαβε και άφησε δυο λόγια γραμμένα με αγάπη και γενναιοδωρία και για 'μένα, στην εφημερίδα που δούλευε έως το θάνατό του, τα "Νέα"... Και θα φυλώ πάντα, σαν πολύτιμο θησαυρό, τις συμβουλές που μου έδωσε, την τελευταία φορά που τον συνάντησα...

    Ο Θεός να δίνει κουράγιο στη σύζυγό του...

    Πάνο Γεραμάνη καλή αντάμωση !
    Orfeus
    02.05.2005, 12:47
    Ο Πάνος στα αφιερώματά του οι "Λαϊκοί Βάρδοι", αναφέρθηκε πολλές φορές σε μερικούς πολύ κοντινούς μου συγγενείς που υπηρέτησαν ή υπηρετούν το είδος αυτό της μουσικής.

    Είχα έτσι την τύχη να τον γνωρίσω κι' εγώ και να μάθω πολλά, που δεν ήξερα για τον "ρεμπέτη" θείο μου.

    Εντελώς συμπτωματικά, μιλούσα γι' αυτό το περιστατικό με τη φίλη μου τη Δέσποινα Γλέζου τον περασμένο μήνα...

    Καλό ταξίδι Πάνο...
    thanasena
    28.06.2005, 11:47
    Πολύ απλός και ανοιχτόκαρδος άνθρωπος,δεν μπορόυσα να το πιστέψω όταν έμαθα ότι έφυγε.Σύχναζε στην ταβέρνα των δικών μου παρέα με τον Χαρίλαο Φλωράκη και πάντα συνήθιζε να πληρώνει αυτός τον λογαριασμό...στο τελευταίο του τηλεφώνημα είχε πεί χαρακτηριστικά στον πατέρα μου...αναφερόμενος στον Χαρίλαο...δεν είναι καλά ο παππούς..πού να ήξερε ότι θα έφευγε πρώτος!!Ας είναι καλά και οι δύο εκεί που είναι...

    ...χρώμα δεν αλλάζουνε τα μάτια....μόνο τρόπο να κοιτάνε...


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: thanasena on 28-06-2005 11:48 ]