ελληνική μουσική
    671 online   ·  210.833 μέλη

    Θέλω να μάθω σαξόφωνο

    jackchuck
    09.02.2013, 19:16

    Καλησπέρα.Είμαι φοιτιτής 20 χρονών και τον τελευταίο χρόνο εχς αρχίσει και ακούω πολλά τζαζ κομάτια στα αποία χρεισημοποιούν σαξόφωνο. Οπότε μου εχει δημιουργιθεί η επιθυμία να μάθω να παίζω. Αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι αν αξιζεί να ξεκινίσω τωρα στην ηλικία μου μην εχοντας καθόλου μουσικές γνώσεις.Αν πιστέυεται πως μπορώ μπορείτε να μου πείτε αμα χρειάζετε να πάω σε ωδείο η αν μπορώ να ξεκινίσω μόνος μου για αρχή?


    giorikas200
    10.02.2013, 14:32

    πάντα μπορείς να ξεκινήσεις αδερφέ δεν έχει σημασία. σου προτείνω να πας στη φιλαρμονική του δήμου σου (που ειναι και δωρεάν) να μάθεις κάποια βασικά και μετά βλέπεις! εγώ είμαι 19 δεν είχα καμία επαφή με πνευστά και έκανα το ίδιο. και τα πάω αρκετά καλά. ίσως σου δώσουν και το όργανο στο σπίτι να μελετάς. να παίζεις συνέχεια, να το ψάχνεις το όργανο να πειραματίζεσαι! καλή αρχή και καλή επιτυχία. οτι απορία έχεις ρώτα με θα χαρώ να σε βοηθήσω αν μπορώ!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την giorikas200, 10-02-2013 14:33 ]


    hp
    11.02.2013, 21:08

    Εγω ξεκίνησα στα 25-26 χωρις θεωρητικές γνώσεις στη μουσική,

    μη σε τρομάζει η ηλικία, αν δε πας σε ωδείο θα προχωρήσεις μόνο αν είσαι αρκετά μεθοδικός, επιμελής, υπομονετικός, ερωτευμένος με το όργανο.
    πως??

    Πολύ you tube,απειρες ώρες ακρόασης, απειρες ώρες τζαμαρίσματος πάνω σε κομμάτια που σ'αρεσουν
    αναζήτηση και μελέτη σχετικά με τη θεωρεία... ότι και όπως το καταλάβεις..και σιγά σιγά παρεούλα και παίξιμο με κανα μπασίστα ή πιανίστα κτλ.

    Αν αξίζιε? φυσικά και αξίζει

    αν μπορείς?? μπορείς αν το θέλεις