ελληνική μουσική
    764 online   ·  210.833 μέλη

    Ο Γιάννης Πάριος στο Οικουμενικό Πατριαρχείο & στο LütfiKırdar

    mary_omikron
    16.02.2013, 19:01

    Ο κορυφαίος ερμηνευτής βρίσκεται στην Πόλη για να παρουσιάσει, σήμερα Σάββατο, στη σκηνή του LόtfiKırdar, για πρώτη φορά, τραγούδια από τη σημαντική καλλιτεχνική διαδρομή του.

    Η συναυλία πραγματοποιείται από ομογενειακά σωματεία της Πόλης, υπό την αιγίδα του Ερασιτεχνικού και Θεατρικού Ομίλου (ΕΡΘΟ), του Συνδέσμου Υποστήριξης Ρωμαίικων Κοινοτικών Ιδρυμάτων και του Αθλητικού Συλλόγου Πέρα. 

    Προσκυνηματική επίσκεψη στο Οικουμενικό Πατριαρχείο πραγματοποίησε, εχθές  Παρασκευή, ο δημοφιλής τραγουδιστής Γιάννης Πάριος ο οποίος έγινε δεκτός από τον Οικουμενικό Πατριάρχη Βαρθολομαίο.

    «Από μωρό είμαι παιδί της Εκκλησίας» είπε προς τον Οικουμενικό Πατριάρχη Βαρθολομαίο ο Γιάννης Πάριος. «Το έχω ακούσει και σας συγχαίρω», απάντησε ο Πατριάρχης Βαρθολομαίος. Ο αγαπητός τραγουδιστής αποκάλυψε πως «το μεγαλύτερο μουσικό μου σχολείο πράγματι ήταν η Εκκλησία» ενώ έσπευσε να εκφράσει τον θαυμασμό του για τα ωραία ελληνικά που χρησιμοποιεί ο Πατριάρχης. «Λατρεύω τη γλώσσα την οποία χρησιμοποιείτε καταπληκτικά», είπε για να σχολιάσει ο Πατριάρχης πως «εάν δεν γινόμουν θεολόγος και κληρικός θα γινόμουν φιλόλογος».

    Προηγουμένως ο Γιάννης Πάριος είχε προσκυνήσει στον πάνσεπτο Πατριαρχικό Ναό του Αγίου Γεωργίου και ενημερώθηκε για το ιστορικό του Πατριαρχείου από τον Αρχιμανδρίτη Αγαθάγγελο.

    Τον γνωστό τραγουδιστή συνόδευαν η αδελφή του, ο γαμπρός του και  συνεργάτες του. 

    http://www.amen.gr/article12486


    sifalio4
    19.02.2013, 09:26

    Έλεος τόσες δεκαετίες με τον Πάριο και το σύστημά του.Συνέντευξη ακόμα και ο Χατζηνικολάου με τον Πάριο για να ΠΕΙ ΤΙ;;;ΤΊΠΟΤΑ ΈΤΣΙ ΓΙΑ ΤΗΛΕΘΈΑΣΗ Η ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΙ ΜΕ ΠΟΙΕΣ ΓΚΟΜΕΝΕΣ ΗΤΑΝ.Περσινά ξινά σταφύλια.Όχι άλλο Νταλάρα Πάριο κι Αλεξίου,γυφτοτσιφτετέλια κουλτούρα καφενείου.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sifalio4, 19-02-2013 09:27 ]


    freak
    19.02.2013, 13:45

    Συμφωνω απολυτως και επαυξανω.