ελληνική μουσική
    740 online   ·  210.832 μέλη

    Είμαι νέο μέλος, να συστηθώ...

    Jazz-Guitar
    17.02.2013, 22:02

    Σας χαιρετώ αγαπητά μέλη του music heaven. Πρόσφατα έμαθα την ύπαρξη αυτής της σελίδας και γράφτηκα για να μπω στην παρέα σας. Δεν βρήκα κατηγορία για νέα μέλη όπως συνηθίζεται στα φόρουμ, γι' αυτό είπα να συστηθώ εδώ. Αν έκανα λάθος κατηγορία να με συμπαθάτε...

    Με λένε Γιώργο και είμαι αυτοδίδαχτος μουσικός. Παίζω ρεμπέτικα και τζαζ με τις κιθάρες μου (ακουστική και ηλεκτρική αντίστοιχα). Θα μου πείτε, ασυνήθιστος συνδυασμός και δεν έχετε άδικο... Τα ρεμπέτικα είναι τα παιδικά μου ακούσματα από τον πατέρα μου που παίζει 3χορδο μπουζούκι και η τζαζ είναι ένα πάθος, μια αγάπη που προέκυψε ακούγοντας μουσική...

    Διατηρώ δύο blogs τα οποία το τελευταίο χρόνο τα έχω παραμελήσει, αλλά πρόκειται για μια φάση γιατί το 2012 ήταν πολύ δύσκολο για μένα και είναι θέμα χρόνου να ξανά ασχοληθώ μαζί τους...

    Τα blog μου για όσους τυχόν ενδιαφέρονται:

    www.Jazzmusicgr.com

    theartofJazzguitar.blogspot.com

     

    Ευχαριστώ τους διαχειριστές για την φιλοξενία...


    -----------------

    Εραστής της τέχνης και της τζαζ...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Jazz-Guitar, 17-02-2013 22:04 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Jazz-Guitar, 17-02-2013 22:05 ]


    EVAGGELIASAKELLARIOU
    17.02.2013, 23:03

    Καλησπέρα Γιώργο από την Ιεράπετρα της Κρήτης. Καλώς ήρθες στην παρέα μας και σου εύχομαι να χαρείς την μουσική, που απολαμβάνουμε και οι υπόλοιποι. Ε.Σ.


    mary_omikron
    17.02.2013, 23:23

    Γειά σου Γιώργο, καλώς ήρθες στο Musicheaven{#emotions_dlg.biggrin}

    Οπλίσου με υπομονή -γιατί η σελίδα μας έχει τεράστιο όγκο άρθρων, πληροφοριών και θεμάτων- και ψάξε με την ησυχία σου, θα βρεις πάρα πολλά ενδιαφέροντα.

    Μπορείς συγχρόνως να ακούς και το ραδιόφωνο του ΜΗ πατώντας δεξιά το ΟΝ AIR στο κόκκινο πλαίσιο, ως εξωτερικός ακροατής ή να μπεις και στο chat στην παρέα μας να ακούς μουσική και να γνωριστείς με άλλα μέλη.

    Για καλωσόρισμα υπάρχει σχετικό thread από το 2003 που συνεχίζεται μέχρι τώρα, αλλά είναι αλήθεια οτι δεν είναι άμεσα εμφανές  

    http://www.musicheaven.gr/html/modules.pHP?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=32&start=1400


    Jazz-Guitar
    18.02.2013, 11:00
    Ευχαριστώ για την υποδοχή :)
    STEFANOS604
    18.02.2013, 12:22

    Γιώργο καλώς ήρθες και περιμένουμε εναγωνίως θέμα σου είτε στο forum  ''Μουσικά Θέματα'' είτε στο e-περιοδικό στη στήλη ''Μαθήματα Μουσικής'' απ' όπου πράγματι ''λείπουν'' μαθήματα ''Jazz Guitar''.

    Καλή αρχή

    Στέφανος


    axilleas23
    18.02.2013, 17:16
    Γιώργο καλώς όρισες. Ευχόμαστε και ελπίζουμε να μπαίνεις συχνά και εδώ στο forum να ενημερώνεσαι, να ακούς το ραδιόφωνο και να συνομιλείς στο τσατ του musicheaven.
    hp
    18.02.2013, 19:39

    Παράθεση:

    Με λένε Γιώργο και είμαι αυτοδίδαχτος μουσικός. Παίζω ρεμπέτικα και τζαζ με τις κιθάρες μου (ακουστική και ηλεκτρική αντίστοιχα). Θα μου πείτε, ασυνήθιστος συνδυασμός και δεν έχετε άδικο...



    έχει και χειρότερους εδώ που 'ρθες...ειδικά αυτά τα  2 μουσικά μικρόβια που κουβαλάς είναι πολύ δυνατά τα άτιμα..

    ..όταν μεγαλώσω ελπίζω να καταλήξω και εγω κάπου επιτέλους και να γίνω άλλος ενας συνηθισμένος κολλημένος στο 1 και μοναδικό είδος του ακροατής-οργανοπαίκτης..

    Τα μπλογκς σου εξαιρετικά..πάλι στη μελέτη θα με ρίξεις{#emotions_dlg.happycrazy}


    STEFANOS604
    18.02.2013, 19:52

    Είναι τόσα πολλά , το είδος Jazz είναι αχανές και , αν δεν πάθω αλτσχάϊμερ , δεν ξέρω αν θα μου φτάσει η υπόλοιπη ζωή να τα μελετήσω γι αυτό θα πω στο φίλο να μας βάλει σιγά-σιγά κι όχι αμέσως στα βαθιά γιατί θα μερικοί 'πνιγούμε'...


    hp
    18.02.2013, 20:04

    Μα όσο μπαίνεις στη διαδικασία να μαθαίνεις και να αφομοιώνεις γνώσεις οχι απλά δε κινδυνεύεις απο αλτσχάϊμερ άλλα ουτε απο γηρατειά..Smile


    Jazz-Guitar
    18.02.2013, 21:43

    Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια!

    Παράθεση:

    Το μέλος HP στις 18.02.2013, 20:04 έγραψε...

    Μα όσο μπαίνεις στη διαδικασία να μαθαίνεις και να αφομοιώνεις γνώσεις οχι απλά δε κινδυνεύεις απο αλτσχάϊμερ άλλα ουτε απο γηρατειά..Smile



     

    Έχει απόλυτο δίκιο! Διάβασα κάπου πως ο πιο αποτελεσματικός τρόπος για την αντιμετώπιση αλτσχάϊμερ, γεροντικής άνοιας και λοιπά συναφή προλαμβάνονται με ασχολίες που κρατάνε το μυαλό σε εγρήγορση, όπως η εκμάθηση μιας νέας γλώσσας. Και εκμάθηση μουσικής συμπληρώνω, μιας και τουλάχιστον αυτοσχεδιαστικά δεν διαφέρει πολύ από την εκμάθηση μιας ξένης γλώσσας...


    -----------------

    Εραστής της τέχνης και της τζαζ...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Jazz-Guitar, 18-02-2013 21:58 ]