ελληνική μουσική
    252 online   ·  210.815 μέλη

    Οι στίχοι του τραγουδιού για τη EUROVISION

    CLEARHOS
    19.02.2013, 20:46

    MΑΛΛΟΝ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΜΕΝΟΥΣ!!!!

    ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ  ΣΤΙΣ ΔΙΣΚΟΓΡΑΦΙΚΕΣ ΣΑΣ!!!!!!!

    ΣΥΝΕΧΙΣΤΕ ΝΑ ΠΑΡΑΓΕΤΕ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ!!!!!!!

    ΠΟΙΟΣ ΣΚΕΦΤΗΚΕ ΝΑ ΓΡΑΨΕΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ;;;;;;;

     

    Μας βρήκε η τρικυμία μέσα στην Εγνατία

    Μποφόρια μας τραβάνε στα ανοιχτά

    Σα λάθος να ‘ναι η ρότα, ποιος παίζει με τα φώτα;

    Κι η πλώρη μας τραβάει για Γρεβενά

    Σε μια θάλασσα ουίσκι

    Ναυαγοί και ποιος μας βρήσκει

    Και ζαλίζεται τρεγλίζει, όλη γη


    Με κεφάλι σουρωτήρι

    Και τ’ αμάξι τρεχαντήρι

    Ποιος του έβαλε πηδάλιο και πανί;


    Alcohol, alcohol, alcohol is free (x3)

    Alcohol is free, alcohol is free


    Κύμα και λυσσομανάει

    Κι η γοργόνα να ρωτάει

    Μα ο Αλέκος τα ‘χει πιει, καλή κυρά


    Μεσοπέλαγα φανάρι

    Ρε μας πήρανε χαμπάρι

    Ποιος το πήγε το σπιτάκι μου μακριά, μακριά


    Μας βρήκε η τρικυμία, μέσα στην εγνατία

    Μποφόρια μας τραβάνε στα ανοιχτά

    Σα λάθος να ‘ναι η ρότα, ποιος παίζει με τα φωτα

    Κι η πλώρη μας τραβάει για Γρεβενά


    Μας βρήκε η τρικυμία, μέσα στην εγνατία

    Μποφόρια μας τραβάνε στα ανοιχτά

    Σα λάθος να ‘ναι η ρότα, ποιος παίζει με τα φωτα

    Κι η πλώρη μας τραβάει για Γρεβενά


    Δε μας φταίγαν τα ουισκάκια Μπόμπα ήταν τα παγάκια

    Και το σκάφος έχει ρόδες, τελικά


    Αλκοτέστ και τροχονόμος

    Δεν είναι για μας ο δρόμος

    Κατηφόρα μες στη θάλασσα, αρχηνά


    Alcohol, alcohol, alcohol is free (x3)

    Alcohol is free, alcohol is free

    [ τροποποιήθηκε από τον/την CLEARHOS, 19-02-2013 23:00 ]


    DONARAKONTINTINA
    19.02.2013, 20:52
    Και περιμένουμε να πάμε καλά? τρομάρα τους...
    CLEARHOS
    19.02.2013, 21:28
    Αγάθωνα τι ωραίοι ρεμπέτικοι στίχοι είναι αυτοί;
    JohnnySyl
    20.02.2013, 03:46

    Μια χαρά τους βρίσκω πάντως εγώ τους στίχους... Ανεξαρτήτως του ότι πάμε με το συγκεκριμένο τραγούδι Eurovision... Θα έπρεπε δηλαδή να πάμε με... Γκάτσο;


    Hastaroth
    20.02.2013, 08:03

    Ε,μιά και ο συγκεκριμένος διαγωνισμός έχει καταντήσει χαβαλές,άς στείλουμε κι'εμείς έναν χαβαλέ να μάς εκπροσωπήση.Αλλωστε εδώ και αρκετά χρόνια,χαβαλέδες στέλνουμε πάντα,απλώς μέχρι τώρα ήταν συγκεκαλυμμένοι...

    Ο στίχος δέν είναι και τίποτε σπουδαίο,αλλά τουλάχιστον είναι κάτι διαφορετικό απ'τα συνήθη καψουρωτικά (λέξις σύνθετη,εκ τού "καψούρα" και "έρωτας")....

     


    CLEARHOS
    20.02.2013, 15:12
    Κανείς δεν ανέφερε ότι ο Γκάτσος είναι το Άλφα και το ωμέγα της Ελληνικής στιχουργικής τέχνης, αλλά ουτοί που δεν αντιδρούν με τέτοιους στίχους,είναι αυτοί που ακούν ευχάριστα το ΄΄μείνε μαζί μου έγκυος είμαι πολύ φερέγγυος΄΄.
    Ner0
    20.02.2013, 16:03

    empros loipon,na bgoume stous dromous kai na apaitisoume allagh stous stixous!diabasa kapou simera "i diafora metaksi titanikou kai tis ellinikis oikonomias einai oti sto titaniko eixe orxistra..emeis exoume Eurovision

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Ner0, 20-02-2013 16:15 ]


    hp
    20.02.2013, 16:57

    Τι να τα κάνω τα τραγούδια σας
    είναι πολύ ζαχαρωμένα
    ταιριάζουν σε σοκολατόπαιδα
    μα δε ταιριάζουνε για μένα

      Ντίνος Χριστιανόπουλος


    Hastaroth
    20.02.2013, 19:48

    Το συγκεκριμένο πάντως ούτε σε σοκολατόπαιδα ταιριάζει...

    Ωστόσο πολύ φοβάμαι ότι θα βγή πρώτο (άν δέν τους πάρουν με τίς κλωτσιές οι Σκωτσέζοι...) και θα πρέπη να εξευρεθή χορηγός γιά να διοργανώση τού χρόνου το πανηγυράκι εν Αθήναις....


    Desmar
    20.02.2013, 21:02
    Ποιό από τα κομμάτια (δικά μας και ξένα) που έχουν πάρει μέρος στον συγκεκριμένο διαγωνισμό διακρίθηκαν ποτέ... για τον στίχο τους? Νομίζω ότι δίνεται πολύ βάρος σε μια διοργάνωση που δεν την χρειάζεται... Ας το διασκεδάσουμε λοιπόν... εξάλλου ο Αγάθωνας και οι Koza Mostra είναι εξαιρετικοί και θα δώσουν έναν άλλο παλμό σε αυτό τον τόσο βαρετό κατά τα άλλα διαγωνισμό. Απολαύστε αυτή την διαδρομή χαλαρά ...Alcohol is free! Καλή επιτυχία! :)
    sifalio4
    21.02.2013, 09:05
    Απολαύστε αυτή την διαδρομή χαλαρά είπε η κυρία Desmar.Το κακό είναι ότι εδώ και πολλά χρόνια απολαμβάνουμε κάθε σκουπίδι που μας πασάρουν χωρίς να έχουμε γούστο.Ζήτω οι Άγαμοιθύται.
    Desmar
    21.02.2013, 09:27
    :)
    JohnnySyl
    21.02.2013, 15:03

    Αγαπητέ Κλέαρχε, αν αναφέρεσαι στα γραφόμενά μου μιλώντας για τον Γκάτσο και για το ποιος αντιδρά ή όχι(αν σε αυτούς συμπεριλαμβάνεις και εμένα), εννοώ ότι για τη στάθμη στην οποία βρίσκεται-και πρέπει να βρίσκεται η Eurovision-το τραγούδι στιχουργικά είναι μια χαρά... Δε νομίζω ότι θα πρέπει να πηγαίναμε με... Γκάτσο-κάτι στιχουργικά ανώτερο-ούτε με κάτι στιχουργικά κατώτερο... Επίσης, όποιος δεν αντιδρά σε "τέτοιους" στίχους, δε σημαίνει ότι του αρέσουν στίχοι του στυλ που ανέφερες, γτ πολύ απλά-πέρα από το ξέμπαρκο Alcohol is free(για να ταιριάζει και στο διαγωνισμό)-οι στίχοι είναι απλώς καλοί...Καλώς ή κακώς(κακώς βέβαια) στη Eurovision δεν ψάχνουμε για βαθιά νοήματα...
    2 επισημάνσεις απλώς: 1)Το τραγούδι αυτό-απ' ό, τι έχουν πει σε συνέντευξη-δεν είχε γραφτεί για τον εν λόγω διαγωνισμό, αλλά για μία δουλειά που θα κυκλοφορήσει σε λίγο καιρό από το εν λόγω συγκρότημα... Μήπως τότε θα αντιμετωπίζαμε διαφορετικά το τραγούδι και όχι υπό το πρίσμα του διαγωνισμού;
    2) Αντιδράμε με "τέτοιους" στίχους, όταν υπάρχουν "έντεχνα"-αφού έτσι είναι ο "όρος" τι να κάνουμε- των οποίων οι στίχοι είναι ισάξιοι, ακόμη και χειρότεροι... Δεν μπορώ να καταλάβω π.χ. γιατί όταν ο Παπακωνσταντίνου(Βασίλης) τραγουδά "Ήσουν σαν κόλει μ' αυτά τα ρόλει με το κεφάλι σου θα 'παιζα βόλει"(στίχοι δικοί του) είχα διαβάσει σχόλια του στυλ "Καταπλητική σάτιρα" ή "Φοβερό" ή "Βασίλης είναι αυτός" απλά και μόνο επειδή είναι ο Παπακωνσταντίνου, ενώ αν το εν λόγω τραγούδι το είχε πει κάποιος πρωτοεμφανιζόμενος το πιθανότερο είναι ότι θα τον κατακεραύνωναν...Και αν διαβάσουμε και στίχους από αρκετούς "έντεχνους" τωρινούς τραγουδιστές θα δείτε ότι στιχουργικά ΔΥΣΤΥΧΩΣ βρισκόμαστε ΠΟΛΥ μακριά-έτη φωτός κατά τη γνώμη μου-από στιχουργούς της στάθμης Αλκαίου, Γκάτσου, Ελευθερίου, Παπαδόπουλου, Νικολακοπούλου κ.ά.
    Η κριτική, επομένως, θα πρέπει να είναι επί ίσοις όροις για όλους και ανεξαρτήτως του γεγονότος ότι πρόκειται για τη Eurovision... Και ας το πάρουμε και πιο χαλαρά το εν λόγω ζήτημα, καθώς δε νομίζω κάποιος να θέλει διακαώς να κερδίσουμε, αφού και να κεδίσουμε δεν έχουμε χρήματα για τη διοργάνωση(και καλώς κατά τη γνώμη μου)...


    CLEARHOS
    21.02.2013, 18:55

    Θα ήθελα να αναφέρω ότι συμφωνώ απόλυτα με τα γραφόμενα του κυρίου johnnysyl ακόμα και εκείνο που αναφέρει για τον Παπακωσταντίνου, ο οποίος εντελώς τυχαία δεν είναι του στυλ μου. Απλά αναφέρομαι στην γενικότερη κατάπτωση και της μουσικής και της στιχουργικής που από ότι βλέπω αντιμετωπίζεται χαλλλλλαρά. Γιατί αναφέρεις τους Γκάτσους και όλους αυτούς;;;;;;;;Δεν είναι πανάκεια κατ'εμέ. Θα σου μιλούσα για πιο απλά και πιο γλυκά νοήματα που κεντρίζουν την καρδιά όπως-για θυμίσου καλά μήπως έχεις χαθεί μέσα σε δρόμους που καίνε/βάλε εσύ μια φωνή κιαν δεν είμαι εκεί Κλέαρχο να μη με λένε-.Όλα τα άλλα είναι ΄΄άλλα λόγια να αγαπιόμαστε΄΄. Την καλησπέρα μου και την αγάπη μου ακόμα και σε εκείνους που δεν συμφωνώ με αυτά που γράφουν ή διαβάζουν !!!!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την CLEARHOS, 21-02-2013 18:56 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την CLEARHOS, 21-02-2013 20:41 ]


    JohnnySyl
    21.02.2013, 21:19

    Τον Γκάτσο τον ανέφερα απλώς ως ένα σημείο αναφοράς... Ίσα ίσα,όπως πολύ σωστά αναφέρεις, υπάρχουν δημιουργοί όπως οι Κατσιμιχαίοι, ο Θηβαίος και πόσοι ακόμα δημιουργοί της δεκαετίας του '80 και του '90 οι οποίοι έχουν γράψει πράγματα ακόμη και καλύτερα από εκείνους τους πολύ καλούς και παλιούς στιχουργούς-ποιητές... Είτε με εύκολα νοήματα είτε με δύσκολα... Όσον αφορά στην αντιμετώπιση που είπες... Καλώς ή κακώς, οι "καλοί" μουσικοί και δημιουργοί δε βρίσκονται πολλές φορές στις μεγάλες έντεχνες μουσικές σκηνές, αλλά στα μικρά μαγαζάκια που μπορεί να μαζεύουν έως και 20 άτομα... Αλλά δυστυχώς κανείς δεν τους ακούει...


    ektwr2012
    23.02.2013, 16:36
    Πολύ φοβάμαι ότι το τραγούδι αυτό θα βγεί πρώτο και θα αναγκαστούμε να υποστούμε και τα έξοδα διοργάνωσης στην Ελλάδα. Μία είναι η λύση: ΑΠΟΧΗ από όλα τα δρώμενα αυτού του τύπου. Βέβαια κάποιοι θα χάσουν από αυτό αλλά η αντίδραση απαιτεί και θυσίες.
    CLEARHOS
    23.02.2013, 19:40
    Και το όσκαρ να πάρει Έκτωρα δεν μπορεί να μας πείσει επειδή δεν εκφράζει τίποτα !!!!
    KRISTHESS
    25.02.2013, 00:49

    εγώ πάλι ... γιατί θεωρώ ότι οι στίχοι αυτοί..έχουν κάποιο νόημα? το τραγούδι ομολογουμένως δεν μου αρέσει...οι στίχοι του όμως ...με το απλό μυαλό μου.. καταλαβαίνω ότι πιθανότατα αφορούν τη χώρα.. που έχει πάρει λάθος κατεύθυνση και μας κυβερνούν κάποιοι που δεν ξέρω τι πίνουν ... και δε μας δίνουν {#emotions_dlg.blink} τώρα από κει και πέρα δεν καταλαβαίνω ..γιατί εμείς πρέπει να μαστε γιαυτό μες στην τρελή χαρά ...και οι ΚΟΖΑ ΜΟΣΤΡΑ να χορεύουν ... χασαποσέρβικο... {#emotions_dlg.tt2} εν τοιαύτη περιπτώση... άμα κερδίσουμε το Μαϊο.. ξυπνήστε με να πιω και γώ κανά κρασάκι... χικ χικ {#emotions_dlg.eek}πάντως στο παρελθόν έχουμε στείλει και κανα δυο κομμάτια που ο στίχος ήταν καλός και είχε στόχο... Ξεχωρίζω το "ΠΟΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ" με την Ελινα Κωνσταντοπούλου. Τώρα που το θυμηθηκα.... το "ΠΟΙΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗ" θα ταν πολύ επίκαιρο σήμερα ... για άλλους ωστόσο λόγους... ε ρε βούρδουλα που θέλουν πολλοί σ'αυτή τη ρημάδα τη χώρα...{#emotions_dlg.thumbdown}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 25-02-2013 01:09 ]


    ektwr2012
    25.02.2013, 10:43
    Μεγαλύτερο θόρυβο θα έκανε η ΜΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ μας σ' αυτό το πανηγυράκι ημετέρων που λέγεται Eurovision. Τελικά "όπου γάμος και χαρά.... η Ελλάδα πρώτη" μη χάσουμε και τον σπόνσορα ε;
    tallos
    25.02.2013, 11:28
    εκεινο το ΦΕΣΤΙΒΑΛ θεσσαλονικης υπαρχει ακομα;