ελληνική μουσική
    404 online   ·  210.818 μέλη

    Φεστιβάλ Ελληνικού Τραγουδιού

    vouliakis
    03.05.2005, 17:46
    Με στόχο την ενθάρρυνση του συναγωνισμού των δημιουργών και την ανάδειξη των νέων τάσεων και προτάσεων για το σύγχρονο ελληνικό τραγούδι, σε συνδυασμό με τη μουσική κληρονομιά του τόπου μας, η Ελληνική Ραδιοφωνία Τηλεόραση Α.Ε. και η Διεθνής Έκθεση Θεσσαλονίκης Α.Ε. διοργανώνουν το 37ο Φεστιβάλ Ελληνικού Τραγουδιού.





    Οι ενδιαφερόμενοι Έλληνες δημιουργοί και εκτελεστές - ερμηνευτές πρέπει να διαμένουν στην Ελλάδα ή να έχουν εθνικότητα ή ιθαγένεια ελληνική, στην περίπτωση που μένουν στο εξωτερικό.
    Κάθε δημιουργός μπορεί να λάβει μέρος στο διαγωνισμό με ένα ή περισσότερα τραγούδια, τα οποία πρέπει να καταθέσει ως τις 15 Ιουνίου 2005, μαζί με τα απαραίτητα δικαιολογητικά.


    Οι ενδιαφερόμενοι, πριν από την υποβολή των παραπάνω, θα πρέπει να παραλάβουν αντίγραφο του κανονισμού του 37ου Φεστιβάλ Ελληνικού Τραγουδιού από τα γραφεία της ΔΕΘ Α.Ε. στη Θεσσαλονίκη, ή από τα γραφεία της ΕΡΤ, στην Αγία Παρασκευή.

    Πηγή: ΕRΤ.GR


    stipiothliptis
    09.05.2005, 14:31
    Aλήθεια,
    υπάρχει κανείς σε αυτήν την κοινότητα που σκέφτεσαι να δηλώσει συμμετοχή στο φεστιβάλ…..ή είμαι η μόνη ???? Υπάρχει κανείς που να έχει συμμετάσχει στο παρελθόν, να μοιραστεί κάποια εμπειρία του???

    Orfeus
    09.05.2005, 15:55
    Ποτέ δεν πέρασα μέσα στα διαγωνιζόμενα τραγούδια.

    Κάποιος δε (πολύ καλός μου φίλος), πήρε το τρίτο βραβείο όταν "κατά σύμπτωση" πρόεδρος της κριτικής επιτροπής, ήταν ο ...εξάδελφός του!!!!

    Να λάβεις μέρος.
    Θα χάσεις λίγο χρόνο, αλλά θα κερδίσεις οπωσδήποτε την γλυκιά αγωνία της αναμονής των αποτελεσμάτων για τους προκριθέντες.

    Άλλωστε, ποτέ δεν ξέρεις.....

    Καλή Επιτυχία.....
    stipiothliptis
    09.05.2005, 16:30
    Μάλιστα !!!
    Ελπίζω τουλάχιστον, οι άλλοι δυο νικητές να μην είχαν κανέναν μπατζανάκη ή καμία συννυφάδα στην επιτροπή !!!!
    Όπως και να έχει, σε αυτό που λες έχεις δίκιο. Η αναμονή είναι γλυκιά!

    Nα 'σαι καλά Orfeus...


    vouliakis
    10.05.2005, 00:28
    Καλή επιτυχία, Βάγια.
    stipiothliptis
    10.05.2005, 14:27
    Σε ευχαριστώ πολύ Παναγιώτη .
    Να 'σαι καλά!
    gate
    10.05.2005, 17:55
    Βάγια, σου εύχομαι καλή επιτυχία, μέσα απ' την ψυχή μου!
    Εύχομαι να λειτουργήσει αξιοκρατικά και αντικειμενικά η επιτροπή, γιατί, αν λειτουργήσει έτσι, είναι βέβαιο ότι θα σε δούμε να διακρίνεσαι...
    stipiothliptis
    10.05.2005, 19:11
    Aχ βρε Νεκταρία μου!
    Παντα μέλι στάζουν τα λόγια σου!!
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

    Ελπίζω κι εγώ να είναι αξιοκρατική και αντικειμενική η επιτροπή. Σκέφτομαι για δυο τραγούδια. Στο ένα θα είναι η ερμηνεία και οι στίχοι δικοί μου και στο άλλο μόνο η ερμηνεία. Φέτος, θα είναι και η πρώτη φορά που θα ψηφίσει και το κοινό με την μέθοδο televoting, σε ποστοστό 60%.
    stipiothliptis
    17.05.2005, 10:53
    Ω ναι!!!
    …και εχθές μας έσκασε το συνταρακτικό νέο από τον συνθέτη του (των) τραγουδιού, πως για τους δικούς του λόγους, δεν θέλει τελικά να συμμετάσχει στο φεστιβάλ.
    Και μετά από αυτό, μπορώ μετά βεβαιότητας να πω πως για άλλη μια φορά δεν κατέληξα και είμαι με την απορεία. Είμαστε σε μειονεκτική θέση.(???)
    Ναι ναι!!! Διότι, είμαστε τα μέσα (έτσι με αποκάλεσαν εχθές!!!)
    Σκέτο το μέσον τι να σου κάνει!?!
    Κοινώς, …σκέτη η φωνή (ακόμα και ο στίχος) τι να σου κάνει!?!

    Έτσι λοιπόν έχουν τελικά τα πράγματα.
    Νο σύνθεση, no συμμετοχή.

    Όταν θα πάψουμε εμείς οι τραγουδιστές-ερμηνευτές να θεωρούμαστε από «κάποιους» συνθέτες, απλά ως τα μέσα, τότε ίσως να καταφέρουμε ξανά να κάνουμε όμορφα πράγματα!
    Όταν «κάποιοι» συνθέτες βρεθούν στη θέση να μείνουν με τα τραγούδια τους στο χέρι (συνήθως συρτάρι) διότι δεν θα βρίσκουν ασφαλές και αξιοπρεπές μέσον, τότε θα καταλάβουν πως η όποια έπαρση, μόνο κακό μπορεί να τους κάνει !!!!!!!


    Επίλογος:
    Μας έμεινε η χαρά …και η δίψα μεγαλώνει!!!!!

    doritsa78
    17.05.2005, 14:58
    Θα ηθελα και εγω να παρω μερος στο φεστιβαλ σαν ερμηνια βασικα.Οσο για τους στιχους το σκεφτομαι.Αλλα θα ηθελα καποιον εμπειρο στη συνθεση για να γινει αυτο και στους στιχους ακομα.Βαγια τελικα δε θα παρεις μερος?Κριμα θα ηταν ωραια εμπειρια.Εγω τωρα που θελω να παρω μερος τι να κανω?Να το σκεφτω καλυτερα.
    stipiothliptis
    17.05.2005, 15:14
    Εάν δεν υπάρχει ήδη κάποιο τραγούδι, έτοιμο, το οποίο να πιστεύεις και να αισθάνεσαι πως αξίζει τον κόπο να το παλέψεις και να δηλώσεις συμμετοχή, νομίζω πως είναι λίγο αργά….με την έννοια πως τα περιθώρια, χρονικά, στενεύουν εάν λάβεις υπόψιν σου πως μπορείς να δηλώσεις συμμετοχή έως τις 15/06.
    Διάβασε τον κανονισμό, σίγουρα θα κατατοπιστείς.
    Σχετικά με το :

    Quote:

    Να το σκεφτω καλυτερα




    ....τι να σου πω!!
    Λες να υπάρχουν πολλοί, τόσο ασυνεπείς και επαρμένοι συνθέτες ώστε να πέσεις κι εσύ σε κάποιον από αυτούς.... ???
    doritsa78
    21.05.2005, 21:59
    Ναι καλυτερα να ειμαι ετοιμη και ισως στο μελλον να πεσω σε καποιον συνθετη συνεπη που λες και συ.Σ'ευχαριστω stipiothliptis για την συμβουλη.
    Giorgos_Vrakas
    22.05.2005, 03:11

    -----------------

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Giorgos_Vrakas, 22-02-2021 15:42 ]


    stipiothliptis
    22.05.2005, 12:14


    [ Το μήνυμα επεξεργάστηκε από: stipiothliptis on 22-05-2005 12:19 ]
    stipiothliptis
    22.05.2005, 12:18
    Γιώργο,
    διαβάζοντας ίσως λίγο προσεκτικότερο το post μου, θα δεις πως μιλάω για «κάποιους» συνθέτες (και αυτό για να μην εκθέτω ονομαστικά ανθρώπους). Δεν μιλάω για όλους!!! Και το σημαντικότερο, δεν υπάρχει φαρμάκι. Προς Θεού! Αυτό που μου συνέβη περιγράφω, το οποίο μόνο ευχάριστο δεν είναι, επομένως δεν μπορώ να το στολίσω με ευφυολογήματα!
    Σχετικά με την πρότασή σου, θα ήθελα να σε ρωτήσωαρχικά, προκειμένου να αποκαταστήσεις την αξιοπρέπεια των απανταχού ασυνεπών και επαρμένων τραγουδοποιών όπως λες, διαθέτεις ένα τραγούδι σου και το προτείνεις για ερμηνεία σε μια φωνή που ποτέ δεν έχεις ακούσει???

    Και κάτι τελευταίο. Η πικρία μου (γιατί περί πικρίας δικής μου πρόκειτε και όχι για φαρμάκι προς τους συνθέτες), δεν έχει να κάνει τόσο με την μη συμμετοχή μου, αλλά με την ασόβαρη στάση κάποιον απέναντι σε μια συμφωνία, δι, μουσικής φύσης....

    Giorgos_Vrakas
    23.05.2005, 02:30

    -----------------

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Giorgos_Vrakas, 22-02-2021 15:43 ]


    vouliakis
    08.06.2005, 00:57
    Δεύτερη συνάντηση για το Ελληνικό Τραγούδι, στην ΕΡΤ, με θέμα τη διεξαγωγή του Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης.


    Σε θετικό κλίμα έγινε, την Τρίτη, στην ΕΡΤ η δεύτερη συνάντηση των δημιουργών του Ελληνικού Τραγουδιού.
    Από την πολύωρη ευρεία σύσκεψη, συγκροτήθηκε συντονιστικό όργανο από εθελοντές στήριξης της διεξαγωγής του Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης.
    Οι δημιουργοί συμφώνησαν να συναντηθούν και πάλι την Πέμπτη στο Ραδιομέγαρο, όπου θα οριστικοποιηθούν οι όροι και το πλαίσιο διεξαγωγής του Φεστιβάλ.
    Επίσης, έθεσαν τις βάσεις συγκρότησης μιας Ακαδημίας που θα προωθεί και θα στηρίζει το ελληνικό τραγούδι, όχι μόνον μέσα από το Φεστιβάλ, αλλά και με άλλες δράσεις, με στόχο να εκφράζονται όλες οι απόψεις και να γίνεται γόνιμος διάλογος για το παρόν και το μέλλον της μουσικής στον τόπο μας.

    Όσοι ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν Φεστιβάλ, θα πρέπει να γνωρίζουν πως η διαδικασία υποβολής του έργου τους παρατείνεται έως τις 30 Ιουνίου 2005.


    Πηγή: news.pathfinder.gr , ΕRT.GR

    XeniaRodo
    08.09.2005, 13:00
    τελικά δεν πέρασε κανείς από μας ε?