ελληνική μουσική
    727 online   ·  210.851 μέλη
    TheDarkSideOfTheMoon
    21.02.2013, 16:45

    Ξεκίνησα τον Οκτώβριο ιταλικά και η καθηγήτρια επιμένει να δώσω το Νοέμβριο πτυχίο Β2. Όσοι γνωρίζετε 1) είναι αρκετό αυτό το διάστημα για να δώσω εξετάσεις για πτυχίο και 2) γνωριζετε ποιο πτυχίο είναι καλύτερο να δώσω? Έχω την εντύπωση ότι το CELI αναγνωρίζεται διεθνώς, ενώ το κρατικό πτυχίο γλωσσομάθειας μόνο στην Ελλάδα?


    renabill
    27.04.2013, 13:04

    το κρατικό πτυχίο ναι είναι αναγνωρισμένο μόνο στην Ελλάδα. Το Celli είναι καλύτερο αν το θες για δουλειά έξω. Όσο για το ότι κάνεις μόνο ένα μήνα δεν ξέρω αν είχες ξανακάνει στο παρελθόν ή τα πιάνεις γρήγορα, πάντως εμένα μου φαίνεται εντάξει το διάστημα αν διαβάζεις πολλές ή κάνεις πολλές ώρες μάθημα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την renabill, 27-04-2013 13:05 ]


    optiras
    28.07.2013, 10:46

    Για τα 4 διπλώματα ιταλικής γλώσσας κατατοπιστική είναι η ιστοσελίδα του φροντιστηρίου www.kazali.gr/ (κέρσορας πάνω στα ιταλικά και κλικ στο διπλώματα).

    Ακόμα,πολύ ενδιαφέρουσα η ιστοσελίδα του πανελλήνιου συλλόγου καθηγητών ιταλικής γλώσσας: www.inital.gr/ ,όπως και η ιστοσελίδα του ιταλικού μορφωτικού ινστιτούτου Θεσσαλονίκης: www.iicsalonicco.gr/ .

    Αν κάνεις ιταλικά για να σπουδάσεις στην ιταλία,γνώμη μου είναι πως δεν είναι καλή επιλογή...Τα λεφτά είναι πολλά(συνεχώς αυξανόμενα δίδακτρα,πανάκριβα βιβλία,υψηλό κόστος ζωής στον βορά όπου βρίσκονται και τα καλύτερα ιταλικά πανεπιστήμια),το επίπεδο των σχολών με κάποιες εξαιρέσεις όχι καλό,οι συνθήκες όλο και χειροτερεύουν(αριθμός εξεταστικών που μειώνεται,πλαφόν στα χρόνια σπουδών,αυξήσεις στις δόσεις διδάκτρων),υπάρχει σε εξέλιξη η νιοστή αναδιάρθρωση/αναδιοργάνωση των εκπαιδευτικών προγραμμάτων των σχολών...Τα ιταλικά πανεπιστήμια συνεχίζουν να έχουν τα παλιά μειονεκτήματα(πολύ θεωρία,λίγη πρακτική,μη συστηματική οργάνωση της διδακτικής ύλης,μη ύπαρξη αντικειμενικών κριτηρίων στις προφορικές εξετάσεις κτλ).

    Ακόμα η ιταλία είναι χώρα σε κρίση,πολλοί επαγγελματικοί τομείς είναι κορεσμένοι λόγω υπερπληθώρας πτυχιούχων,και η μόνη διέξοδος στο εξωτερικό λόγω γλώσσας είναι το ιταλόφωνο καντόνι  Τιτσίνο της γειτονικής Ελβετίας το οποίο όμως πρόσφατα απορρόφησε έλληνες γιατρούς που σπούδασαν στην ιταλία...

    Ελπίζω να σε βοήθησα.......