ελληνική μουσική
    371 online   ·  210.841 μέλη

    Γνώμες για το Yamaha P-35

    Diabolist23
    22.02.2013, 08:46

    Καλησπέρα σας!

    Συγγνώμη που δημιουργώ ακόμη ενα καινουργιο θεμα για "αρχαριο μουσικο και επιλογή πιάνου" αλλα ηθελα την γνώμη σας πανω σε πιο συγκεριμένα θεματα :)
    Κανω μαθηματα κλασσικου πιάνου γύρω στον 1 χρόνο και δεν εχω πιάνο σπιτι. 
    Σκέφτομαι να ασχοληθώ κυρίως με την Μοντερνα μουσική αλλα και η κλασσική μου αρεσει πάρα πολυ.
    Εχω κατασταλάξει πως για καποιους συγκεκριμενους προσωπικούς μου λογους δεν μπορώ να παρω κλασσικο πιανο ,ούτε και ενα πολυ ακριβο stage (για να πετύχω το πολύ καλο πλήκτρο).
    Για την ωρα πιστεύω πως θα με καλύψει η λύση ενος φθηνου stage όπως αυτου εδω: 

    />
    Τωρα στο ψητό...Ηθελα να ακούσω τις γνώμες των πιο έμπειρων και αυτων που το εχουν παίξει ή ακομα καλύτερα (αν και δύσκολο :Ρ)
    το εχουν αγορασει και το δουλεύουν.
    Η δευτερη και τελευταία μου ερώτηση ειναι για την midi εξοδο που εχει. Θα μπορώ με ενα πρόγραμμα στο Pc και ενα καλώδιο να ηχογραφώ το πιάνο? Ο ήχος θα είναι αυτος που θα ακουω και οταν παίζω ή θα ειναι ο πιο ψεύτικος "midi" ήχος?

    Ευχαριστώ για τον χρόνο και για το ενδιαφερον :)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 22-02-2013 09:30 ]


    noizreduction
    22.02.2013, 10:01

    Το P35 ανηκει στη χαμηλη σειρα της Yamaha και πρεπει να εισαι ετοιμος να κανεις αρκετους συμβιβασμους. Η ποιοτητα του πληκτρου, η αισθηση και η ευαισθησια του ειναι μετρια, ομως για την τιμη του ειναι fair enough. Ο ηχος του ειναι ο κλασσικος Yamaha, αλλα με την μικρη ευαισθησια του πληκτρου ( τη διαβαθμιση δηλαδη που θα εχει ως δυναμικη ) ισως να σου φανει "ξερο", ομως και παλι σε συγκριση με την τιμη, ειναι fair enough.

    Το midi ειναι πρωτοκολο επικοινωνιας του πληκτρου με τον υπολογιστη. Δεν μεταφερει ηχο, αλλα δεδομενα. Με το MIDI δε θα στειλεις τον ηχο του P35 στον υπολογιστη, αλλα θα στειλεις εντολη του ποια νοτα πατας, ποσο την πατας, με τι δυναμη την πατας και ποτε την αφηνεις, κλπ.

    Οποτε πρεπει στον υπολογιστη να εχεις ενα προγραμμα το οποιο να "διαβαζει" αυτες τις εντολες και να τις μετατρεπει σε ηχο. Αρα εαν σε ανησυχει η ποιοτητα του ηχου, να ξερεις πως δεν ειναι θεμα του P35, αλλα του ποσο καλου ηχου εχεις μεσα στον υπολογιστη!

    Καλο θα ηταν να βαλεις στην αγορα σου κι ενα sustain πεταλι, για να εχεις τουλαχιστον αλλο ενα κομματι που θα σε βοηθησει στη μελετη!


    Diabolist23
    22.02.2013, 10:09
    Sustain πεταλι πρεπει να εχει ήδη μεσα το πακετο... Ειχαστομυαλομου οτι η ολη κατασταση θα ειναι μετρια αλλα τα χρηματα οπως λες ειναι οκ. Τωρα για να ηχογραφω δηλαδη με ωραίο ήχο εχει να κανει με το προγραμμα που θα εχω? Τι εννοεις "ειναι θέμα του ποσο καλο ηχο εχεις μεσα στον υπολογιστη"? :)
    noizreduction
    22.02.2013, 10:14

    Εαν θες τον ηχο του P35 θα πρεπει να τον συνδεσεις με τα audio outputs του οργανου στον υπολογιστη. Το midi δεν μεταφερει ηχο, οποτε δεν θα εχεις τον ηχο του P35 μεσω των καλωδιων midi, αλλα τον ηχο του προγραμματος που θα δεχεται τις εντολες απο το P35 και θα τις "μεταφραζει" σε ηχο!

    Μελετησε λιγο το midi πρωτοκολο εαν θελεις να ξεκινησεις αυτη τη διαδικασια. Ειναι λιγο πολυπλοκο, ομως η "επιφανεια" της θεωριας του ειναι απλη!


    axilleas23
    22.02.2013, 10:14
    Επειδή το P35 ανήκει στη χαμηλή σειρά της Yamaha μπορείς να τον πείσεις με τον ανάλογο τρόπο και με την ανάλογη επικοινωνία να σου το κατεβάσει στην τιμή. Αν θέλουν όλα τα κάνουν αλλά δεν τα κάνουν να κατεβάζουν τιμές. Εδώ στην Ελλάδα κράτησε γερά η ανηφοριά της τιμής και κράτησε επίσης η κατεβασιά του μισθού, των επιδομάτων των συντάξεων κλπ. Βλέπεις τις καταστάσεις που μας οδήγησαν την τελευταία τριετία. Στον γκρεμό!
    axilleas23
    22.02.2013, 10:17
    Εγώ σου προτείνω κιόλας πριν πάρεις την τελική σου απόφαση για την αγορά να ψάξεις πολύ καλά στο ίντερνετ και σε διάφορες ιστοσελίδες με αγγελίες σε εφημερίδες και περιοδικά! Υπάρχουν. Και για να το λέω κάτι θα ξέρω!!!! Εμείς εδώ θα είμαστε αν χρειαστείς συμβουλές και γνώμες!
    noizreduction
    22.02.2013, 10:17

    Θα ειμαι ξεκαθαρος, οταν αναφερομαι για καποιο προϊον, παντα κοιταω τις τιμες του απο εξωτερικο. Ιδιαιτερα για Yamaha, για λογους ευνοητους! Δεν γνωριζω ποσο μπορει να πουλαει το οργανο ο "εδω" αντιπροσωπος του, αλλα εαν κρινω απο τη γενικοτερη πολιτικη του, μαλλον θα ειναι 50-100€ πιο πανω απο την αντιστοιχη ξενη τιμη! {#emotions_dlg.happycrazy}


    Diabolist23
    22.02.2013, 12:24
    Απλως σκέφτηκα να παρω κατι καινουργιο και απο καταστημα ελλαδας για να μην εχω θεμα αν μου παθει κατι (εδω δίνουν και μια εγγυηση 2 χρονια) και στο εξωτερικο θα εχω εγγυηση αλλα αντε να το στέλνω εξω και αντε παλι ποσος καιρος μεχρι να το ξανα παρω... Το ιδιο ισχύει και αν παρω κατι απο αγγελια... σιγουρα υπαρχουν καλυτερα μηχανήματα και σε καλυτερες τιμες...αλλα δεν ξερεις τι κρυφα προβληματα μπορει να υπαρχουν και αν παθει κατι αντε να τρεξεις να το φτιάξεις.. και ολο αυτο για 100-150 ευρω λιγοτερο? καπου εκει φανταζομαι.. παντα "φανταζομαι" γιατι δεν το εχω ψάξει ακομα οσων αφορα το πιανο. Γνωμες? :)
    Diabolist23
    22.02.2013, 16:59
    Στο 1:20 δείχνει τις δυναμικές του >
    noizreduction
    22.02.2013, 21:29

    1) Η πολιτικη εγγυησης απο το εξωτερικο οχι μονο ειναι ιδια, αλλα πολλες φορες και καλυτερη ( ως εξυπηρετηση ) απο το εξωτερικο. Οι ανθρωποι ειναι επαγγελματιες εμποροι, δεν θα κατσουν σαν τους δικους μας "μικροπρεπεις" "εμπορους" να σου  βγαλουν το λαδι.

    Το λεω κι ως ερασιτεχνης, αλλα κι ως επαγγελματιας. Τα τελευταια 10 χρονια επαψα να αγοραζω απο Ελλαδα, γιατι η συμπεριφορα, η τεχνικη καλυψη και βεβαια η τιμη των Ελληνων "εμπορων" ηταν τραγικη.

    Το τελευταιο καιρο βεβαια εχουν ξεφυτρωσει ενδιαφεροντα eshops ελληνικης καταγωγης, οποτε καλο θα ηταν να κανεις την αναζητηση σου, μηπως βρεις ( εστω και για 100€ οπως λες, που προσωπικα τα θεωρω υπερβολικα μεγαλη διαφορα. Οτιδηποτε απο 50€και πανω ειναι διαφορα ) κατι καλυτερο απο τιμες.

    2) 100-150€ ειναι σχεδον ενα αλλο οργανο οσον αφορα την τιμη! Smile

    3) Ποτε δεν κοιταω τα video ως σημεια αναφορας στο τι θα αγορασω. Κατα βαση ειναι παραπλανητικα, ομορφα παρουσιασμενα κι αν δεν εισαι ο αμεσα εμπλεκομενος στη δοκιμη, δεν μπορεις να ξερεις τι ακριβως κανει ο καθενας!

    Κι επειδη εχω δοκιμασει το εν λογω οργανο, μπορω με βεβαιοτητα να πω πως οι δυναμικες του ειναι αισχος για καποιον που παιζει πιανο ( κι εχει παιξει σε πραγματικο πιανο για χρονια ). Ομως ειναι μια φτηνη και καλη λυση για αρχη!


    Diabolist23
    22.02.2013, 23:49
    Χαχα... η τελευταια σου προταση μου εδωσε ελπίδες :Ρ θα το ψάξω αν ειναι ,,ευχαριστώ :)
    alexia98
    13.02.2014, 23:32

    Καλησπέρα! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το αρμόνιο Yamaha psr-38. Θα μπορούσατε να μου πείτε αν είναι καλό για έναν αρχάριο, αν έχει αντοχή και σε ποια τιμή περίπου πωλείται? Ευχαριστώ! Smile