ελληνική μουσική
    805 online   ·  210.833 μέλη

    Αντικατάσταση πλήκτρων σε Yamaha Electone HC-4W

    Jason86
    26.02.2013, 04:28

    Καλημέρα σας,
    Έχω το παραπάνω δίσκαλο αρμόνιο και πλέον έχουν ήδη σπάσει αρκετά πλήκτρα. Πιο συγκεκριμένα, σπάει ένα κομμάτι του πλαστικού που στηρίζει το έλασμα ώστε να επαναφέρεται η νότα στην αρχική της θέση. Με το που σπάσει, η νότα "πέφτει" και σχεδόν πατιέται από μόνη της... Πριν αρκετά χρόνια, όταν είχα πάλι το ίδιο πρόβλημα, παρέα με την καθηγήτριά μου είχαμε λύσει το αρμόνιο, είχαμε απομονώσει τα κλαβιέ και τα είχαμε πάει σε ένα servise της Yamaha που αν θυμάμαι καλά ήταν κάπου κοντά στα Πατήσια... Εκεί, απλά βγάλανε τις σπασμένες νότες και τις αντικατέστησαν με καινούριες...
    Αρχικά, θα μπορούσα από κάπου να προμηθευτώ από μόνος μου νότες κι αν ναι, μπορώ να κάνω μόνος μου την αλλαγή?
    Αν δε γίνεται η αλλαγή, που θα πρέπει να απευθυνθώ ώστε να μην πληρώσω και τον κούκο αηδόνι σε λεφτά για την επισκευή? (υποψιάζομαι πως αν τίθεται θέμα διαφήμισης είναι προτιμότερο ένα π.μ.)

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας
    Επίσης, καλώς σας βρίσκω! {#emotions_dlg.biggrin}

    Ιάσων


    nasiaser
    26.02.2013, 10:06
    Έχω κι εγώ ένα electone el-7 με το ίδιο πρόβλημα.
    Jason86
    28.02.2013, 18:48
    Το διορθώσατε κάπως ή κι εσείς περιμένετε, όπως κι εγώ, κάποια καθοδηγητική απάντηση?
    panzou
    28.02.2013, 19:13

    Εγώ νομίζω ότι πρέπει να ρωτήσεις στον Νάκα που έχει τα Yamaha, αν έχει τα πλήκτρα για το συγκεκριμένο μοντέλο και την τιμή τους. Όσο για την αντικατάστασή τους, μπορεί να σου πει το κόστος, ή αν πιάνουν τα χέρια σου, με λίγη υπομονή μπορείς να τα αλλάξεις και μόνος σου. 


    nasiaser
    01.03.2013, 07:43
    Βασικά έγω ρώτησα σε service του Νάκα εκτός Αθηνών και μου είπαν ότι πρέπει να τους το πάω εκεί (δλδ να το λύσω και να τους πάω μόνο το πληκτρολόγιο). Όταν προσπάθησα να το κάνω, ανακάλυψα ότι οι βίδες, απλά δεν ξεβιδώνονταν! Ήταν τόσο σφιγμένες που ούτε ο άντρας μου δεν μπορούσε να τις γυρίσει με το κατσαβίδι. Οπότε πρέπει να πάει ολόκληρο... Χαιρετίσματα...
    noizreduction
    01.03.2013, 09:56

    Καλο θα ηταν να μην πηγαινετε κομματια απο οργανα στον Νακα ή σε οποιοδηποτε αντιπροσωπο/service. Αφενος μεν ο αντιπροσωπος μπορει να σας πει πως η ζημια προκληθηκε απο εσας, αφετερου δε μπορει να κανετε επιπλεον ζημια εν αγνοια σας! Ακομα κι αν το προτεινουν, καλο ειναι να κρατατε μια "πισινη", γιατι τα service στην Ελλαδα δεν εχουν λογικη!

    Συνηθως τα κομματια του κλαβιε στη συγκεκριμενη σειρα ειναι βιδωμενα απο μηχανημα σε εργοστασιο, οποτε εαν θελετε να το λυσετε, χρησιμοποιηστε ηλεκτρικο κατσαβιδι κι οχι απλο! Μπορει να φαγωθουν τα "κεφαλια" των βιδων απο την προσπαθεια και να μην ξελυνονται με τιποτα μετα!


    nasiaser
    01.03.2013, 10:25
    Οπότε μόνο τα μεταφορικά να υπολογίσεις (αν είσαι όπως εγώ στην επαρχία-κι ας λέει το προφιλ Αθήνα Κέντρο)-σου ήρθε ο πρώτος κούκος! Τώρα ίσως τα πλήκτρα να μην κοστίσουν και τόσο (όσο τα μεταφορικά εννοώ)