ελληνική μουσική
    445 online   ·  210.817 μέλη

    Συνεργασία Σ.Μάλαμα και Β.Καρρά

    Ner0
    27.02.2013, 14:51

    Μία δισκογραφική συνεργασία με πρωτοβουλία του ίδιου του Μάλαμα να ενώσει αυτούς τους δύο. Στο στούντιο αυτή τη φορά αφού θα ερμηνεύσουν μαζί το τραγούδι «Όλοι για τα μπετά δουλεύουμε». Το κομμάτι είναι του τραγουδοποιού και παραγωγού Δημήτρη Καρρά και θα βρίσκεται στην πρώτη πλευρά ενός συλλεκτικού 7ιντσου βινυλίου που θα κυκλοφορήσει τον Μάρτιο.

    πηγη: musicpaper.gr

    Νομίζω πως αρκετοί "μαλαμικοί" θα ειναι αντίθετοι με αυτη την κίνηση.Ωστόσο η δική μου άποψη είναι οτι ο Σωκράτης σαν ακομπλεξάριστος καλλιτέχνης δειχνει οτι η μουσική δεν εχει καλούπια


    trelakias
    05.03.2013, 19:26

    Μουσικοδίφη εγώ αντιθέτως λατρεύω την ερμηνεία του Μάλαμα ενώ τον Καρρά δεν μπορώ να τον ακούω ό,τι κι αν τραγουδάει.  Το θέμα όμως δεν είναι η πριγκιπέσσα...

    Τώρα για αυτή τη συνεργασία δεν είμαι αισιόδοξος αλλά θα κρίνουμε εκ του αποτελέσματος.


    gikostas
    06.03.2013, 13:39
    Αυτό το φλέρτ μεταξύ του Μάλαμα και του Καρρά ποτέ δεν το κατάλαβα.Πιστεύω πως οι δυο τους είναι κάτι παραπάνω απο απλοί συνεργάτες,πολύ καλοί φίλοι ίσως,και μέσα σε αυτό το πλαίσιο συμβαίνουν και οι συνεργασίες μουσικά.Άλλη εξήγηση δεν μπορώ να δώσω.Τώρα αν λάβουμε υπόψιν μας πως το τραγούδι το οποίο θα ερμηνεύσουν είναι του Δημήτρη Καρρά,μάλλον αυτός που διεισδύει αν θέλετε ή κάνει ένα πέρασμα σε κάποιον άλλον χώρο,μουσικά πάντα, είναι ο Βασίλης Καρράς.Ο Μάλαμας παραμένει σταθερός σε αυτό το είδους του τραγουδιού που τόσα χρόνια εκπροσωπούσε.Άρα εν μέρει θα μπορούσα να συμφωνήσω με τον Ner0.Έχοντας ''το πάνω χέρι''ο Μάλαμας μας δείχνει πως όντως είναι ακομπλεξάριστος και δεν έχει πρόβλημα να συνεργαστεί με κάποιον που μουσικά υποστηρίζει ή υποστηριζε κάτι άλλο.Αρκεί βέβαια το ρεπερτόριο να μην ξεφεύγει από τα μουσικά όρια του Μάλαμα.Είμαι σίγουρος επίσης πως ο Μάλαμας δεν θα δεχόνταν με τίποτα να συνεργαστεί με τον Καρρά τραγουδώντας κάποιο λαϊκό κομμάτι όπως αυτό που είπε ο Καρράς με τον Παντελίδη ας πούμε.Ελπίζω να μην διαψευστώ.
    vvasilios
    14.03.2013, 14:09

    Γειά σας φίλοι :

    Moysikodifis> Σεβαστή η άποψη σου, ωστόσο εγώ ως "Μαλαμικός" δηλαδή ως κάποιος που ακούω αυτά "κοιμισιάρικα" του Μάλαμα, θα έλεγα πως θα συμφωνήσω με τον nero, πως πράγματι είναι κομπλεξάριστος άνθρωπος και πράγματι η μουσική δεν μπαίνει σε "στενά" καλούπια, πάντως νομίζω πως ο Σωκράτης Μάλαμας,όσο και ο Βασίλης Καρράς είναι όντως καλοί φίλοι, - όπως και οι περισσότεροι μουσικοί μεταξύ τους -και ως τέτοιοι αλλά και ως ελύεθερα "ατομα" μπορούν να κάνουν όσες και οτι συνεργασίες θέλουν, εγώ προσωπικά δεν σνομπάρω κανέναν, και ούτε μπαίνω στην διαδικασία να κάνω κριτική αν ο Καράς λεει καλά - η πιο καλά- την Πριγκιπέσσα, εμένα προσωπικά μου αρέσει η ερμηνεία του Μάλαμα, αλλά άκουσα και την ερμηνεία του Καρά ως μια διαφορετική πιο "λαϊκή" εκτέλεση.

    Λίγο πιο ανοιχτά μυαλά χρειαζόμαστε, και οποσδήποτε λιγότερα "καλούπια"

    Μακάρι να πάει καλά η συνεργασία τους, άλλωστε ο Καράς είναι ένας αγαπητός στο είδος του καλητέχνης, αλλά επίσης και ενας πολύ αξιόλογος άνθρωπος, όπως επίσης το ίδιο και ο Σωκράτης.

    φιλικά


    c-bouzouksis
    15.03.2013, 10:51
    Εχουν ένα κοινό: Είναι αληθινοί και οι δύο.
    allegretto
    15.03.2013, 11:37

    Αν το έκανε (ο Μάλαμας) για να δείξει ότι είναι ακομπλεξάριστος, τότε πραγματικά είναι κομπλεξικός, αφού όποιος προσπαθεί να δείξει ότι δεν είναι κάτι αποδεικνύει μόνος του ότι φοβάται μην είναι ή ότι μπορεί να είναι αυτό το κάτι (που λέει και η Βιτάλη).

    Από κει και πέρα δε θα μπώ στο κεφάλι του για να τον δικαιολογήσω. Την πριγκηπέσα, το μετάξι και το τίποτα δε χάθηκε, το έπαιζα σε μπουάτ το χειμώνα του 2000-2001 και με κοιτούσαν περίεργα. Αυτό για να κριθεί το παρελθόν του γράφοντος. 

    Ο Μάλαμας για μένα ήταν και είναι λατρευτός γιατί πέραν του καλλιτεχνικού έργου υπήρξε και ιδεολόγος της τέχνης. Ασχολήθηκε και ασχολείται με νέους καλλιτέχνες με πραγματικό ενδιαφέρον γι αυτούς και το μόνο που δεν τον νοιάζει είναι η προσωπική προβολή καθ'όλη του αυτή την ενασχόληση.

    Μέγα ατόπημα να προτείνει τον Β.Καρρά, ένα σκύλο δηλαδή (δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον άνθρωπο και ακόμη περισσότερο με τα σκυλάκια, μικρόσωμα ή θηριώδη), να συμπράξει μαζί του.

    Δε βλέπω ούτε καλλιτεχνικό ενδιαφέρον -κάθε άλλο μάλιστα, προμελετημένο έγλημα υπάρχει-, ούτε συνέχεια της πορείας του και του ιδεολογικού υπόβαθρού του απέναντι στη μουσική. Δεν συνάδει η προσπάθεια ανάδειξης πραγματικών καλλιτεχνών, ούτε η αυστήρη σύμπραξη -για έτη- με καλλιτέχνες μη σκύλους, ούτε οι στίχοι του,  αν θέλετε, του "Θίασος" με την κίνηση αυτή. Όποιος θέλει ας ισχυριστεί ελεύθερα ότι ο Β.Καρράς είναι καλός τραγουδιστής κτλ. Δε θα σχολιάσω ή ίσως του πω ναι, έχει καλή τεχνική και μάλιστα εξαιρετικές αναπνοές.

    Δεν ξέρω αν ο Β.Καρράς είπε την πριγκηπέσα κατόπιν άδειας του Μάλαμα ή όχι. Αν το είπε χωρίς, δηλαδή δε ζήτησε καν την άδεια από το δημιουργό και σήμερα αυτός έρχεται να τον επιβραβεύσει από πάνω τότε ακολουθούν αποσιωποιητικά.Αν τη ζήτησε και την πήρε πάλι αποσιωποιητικά μιας και τ'αποτελέσματά της υπήρξαν αρεστά.

    Υπάρχουν διαχωριστικές γραμμές, όλα δεν είναι για όλους και για παντού. Ο  γιατρός είναι για το νοσοκομείο και τους ασθενείς, ο συμβολαιογράφος για τις συμβάσεις και ο μπετατζής για την οικοδομή. 

    Καταλήγοντας λοιπόν, δε βρίσκω το λόγο της πρόσκλησης ενός άσχετου, εξωτικού, στη συμμετοχή ενός δίσκου που θέλει να εμπεριέχει μουσική, τέχνη και όχι κάτι άλλο, γιατί αυτός νομίζω είναι ο σκοπός του συνθέτη Δ. Καρρά και του Μάλαμα...εκτός κι αν είναι κάποιος άλλος οπότε θα πρέπει ν αποσυνδέσουμε τα ονόματά τους από αυτό που μέχρι τώρα τους γνωρίζαμε αμφότερους.

    Υ.Γ.: Κάτι γίνεται και μετά από τα 50-55 οι περισσότεροι τα ψιλοχάνουν. Βλέπε Νταλάρας, Αλεξίου, Μάνος Ελευθερίου (αρκετά αργότερα από τα 55) κλπ. Ελπίζω να μη συμβεί και με το Σωκράτη.


    Ner0
    15.03.2013, 19:30

    Παράθεση:

    Το μέλος allegretto στις 15.03.2013, 11:37 έγραψε...

    Αν το έκανε (ο Μάλαμας) για να δείξει ότι είναι ακομπλεξάριστος, τότε πραγματικά είναι κομπλεξικός, αφού όποιος προσπαθεί να δείξει ότι δεν είναι κάτι αποδεικνύει μόνος του ότι φοβάται μην είναι ή ότι μπορεί να είναι αυτό το κάτι (που λέει και η Βιτάλη).

    Από κει και πέρα δε θα μπώ στο κεφάλι του για να τον δικαιολογήσω. Την πριγκηπέσα, το μετάξι και το τίποτα δε χάθηκε, το έπαιζα σε μπουάτ το χειμώνα του 2000-2001 και με κοιτούσαν περίεργα. Αυτό για να κριθεί το παρελθόν του γράφοντος. 

    Ο Μάλαμας για μένα ήταν και είναι λατρευτός γιατί πέραν του καλλιτεχνικού έργου υπήρξε και ιδεολόγος της τέχνης. Ασχολήθηκε και ασχολείται με νέους καλλιτέχνες με πραγματικό ενδιαφέρον γι αυτούς και το μόνο που δεν τον νοιάζει είναι η προσωπική προβολή καθ'όλη του αυτή την ενασχόληση.

    Μέγα ατόπημα να προτείνει τον Β.Καρρά, ένα σκύλο δηλαδή (δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον άνθρωπο και ακόμη περισσότερο με τα σκυλάκια, μικρόσωμα ή θηριώδη), να συμπράξει μαζί του.

    Δε βλέπω ούτε καλλιτεχνικό ενδιαφέρον -κάθε άλλο μάλιστα, προμελετημένο έγλημα υπάρχει-, ούτε συνέχεια της πορείας του και του ιδεολογικού υπόβαθρού του απέναντι στη μουσική. Δεν συνάδει η προσπάθεια ανάδειξης πραγματικών καλλιτεχνών, ούτε η αυστήρη σύμπραξη -για έτη- με καλλιτέχνες μη σκύλους, ούτε οι στίχοι του,  αν θέλετε, του "Θίασος" με την κίνηση αυτή. Όποιος θέλει ας ισχυριστεί ελεύθερα ότι ο Β.Καρράς είναι καλός τραγουδιστής κτλ. Δε θα σχολιάσω ή ίσως του πω ναι, έχει καλή τεχνική και μάλιστα εξαιρετικές αναπνοές.

    Δεν ξέρω αν ο Β.Καρράς είπε την πριγκηπέσα κατόπιν άδειας του Μάλαμα ή όχι. Αν το είπε χωρίς, δηλαδή δε ζήτησε καν την άδεια από το δημιουργό και σήμερα αυτός έρχεται να τον επιβραβεύσει από πάνω τότε ακολουθούν αποσιωποιητικά.Αν τη ζήτησε και την πήρε πάλι αποσιωποιητικά μιας και τ'αποτελέσματά της υπήρξαν αρεστά.

    Υπάρχουν διαχωριστικές γραμμές, όλα δεν είναι για όλους και για παντού. Ο  γιατρός είναι για το νοσοκομείο και τους ασθενείς, ο συμβολαιογράφος για τις συμβάσεις και ο μπετατζής για την οικοδομή. 

    Καταλήγοντας λοιπόν, δε βρίσκω το λόγο της πρόσκλησης ενός άσχετου, εξωτικού, στη συμμετοχή ενός δίσκου που θέλει να εμπεριέχει μουσική, τέχνη και όχι κάτι άλλο, γιατί αυτός νομίζω είναι ο σκοπός του συνθέτη Δ. Καρρά και του Μάλαμα...εκτός κι αν είναι κάποιος άλλος οπότε θα πρέπει ν αποσυνδέσουμε τα ονόματά τους από αυτό που μέχρι τώρα τους γνωρίζαμε αμφότερους.

    Υ.Γ.: Κάτι γίνεται και μετά από τα 50-55 οι περισσότεροι τα ψιλοχάνουν. Βλέπε Νταλάρας, Αλεξίου, Μάνος Ελευθερίου (αρκετά αργότερα από τα 55) κλπ. Ελπίζω να μη συμβεί και με το Σωκράτη.



    ''Υπάρχουν διαχωριστικές γραμμές, όλα δεν είναι για όλους και για παντού. Ο  γιατρός είναι για το νοσοκομείο και τους ασθενείς, ο συμβολαιογράφος για τις συμβάσεις και ο μπετατζής για την οικοδομή.''
    ''Ολοι για τα μπετα δουλευουμε'' ειναι ο τιτλος του τραγουδιου που θα ερμηνευσουν μαζι..καπως ειρωνικο δε βρισκεις?..α και ισως δε φταιγαν τα τραγουδια αν σε κοιταζανε περιεργα. 


    tallos
    15.03.2013, 21:46
    ο κραουνακης ειχε συνεργαστει με την στανιση νομιζω.
    empodia
    16.03.2013, 19:35

    προσωπικά βλέπω πάντα με ενδιαφέρον τέτοιες συνεργασίες. ναι, εκ πρώτης όψεως δεν έχουν κάτι κοινό αλλά η συνύπαρξή του μπορεί κάτι να δώσει. το τελικό αποτέλεσμα μπορεί να μην τους δικαιώσει αλλά και πάλι αν δεν τους βγει δεν έγινε κάτι. κάνεις τους δεν χρειάζεται να αποδείξει τίποτα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την empodia, 16-03-2013 19:36 ]


    Ner0
    16.03.2013, 20:04

    Παράθεση:

    Το μέλος empodia στις 16.03.2013, 19:35 έγραψε...

    προσωπικά βλέπω πάντα με ενδιαφέρον τέτοιες συνεργασίες. ναι, εκ πρώτης όψεως δεν έχουν κάτι κοινό αλλά η συνύπαρξή του μπορεί κάτι να δώσει. το τελικό αποτέλεσμα μπορεί να μην τους δικαιώσει αλλά και πάλι αν δεν τους βγει δεν έγινε κάτι. κάνεις τους δεν χρειάζεται να αποδείξει τίποτα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την empodia, 16-03-2013 19:36 ]



    Εγω δεν περιμενω τιποτα θετικο αλλα δεν θα πω "γιατι ρε σωκρατη το κανες αυτο?".Δεν μπορουμε να κρινουμε τις επιλογες ενος καλλιτεχνη τετοιας αξιας


    Konstantinosoa
    17.03.2013, 00:47

    Ο Καρράς ήταν κάποτε τραγουδιστής, βαρύς, λαϊκός το σκύλος είναι απαράδεκτο. Οι ΠΥΞ ΛΑΞ πούλησαν τρελά με το "Άστη να λέει", όταν ο Καρράς ήταν το πρώτο όνομα στην πίστα. Μια χαρά ήταν τότε.

    Σήμερα όμως δεν υπάρχει Καρράς τραγουδιστής αλλά περιφερόμενο πρώην brand name. Δεν έχει νόημα να κάνεις μια σύμπραξη όταν η φωνή έχει πάει διακοπές.

    Η πριγκηπέσα δεν ακούγεται απο τον Καρρά. Γνώμη μου πάντα...

    Η Στανίση είπε εξαιρετικά το τραγούδι του Κραουνάκη. Και είναι σίγουρα καλύτερη απο την Παπίου που με ένα τραγούδι, την έχει δει μαικήνας του εντέχνου. Για να μην θυμηθώ τις αρχές του 90΄ και γίνω κακή κατίνα...

    Κάποτε λοιπόν και η Στανίση είχε φωνάρα. Κενό δεν υπήρχε στο λαρύγγι της. Αλλού ήταν το πρόβλημα. Τώρα και αυτή έχει πέσει πολύ φωνητικά αλλά όχι όπως ο Καρράς.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Konstantinosoa, 17-03-2013 00:48 ]


    georgeramiro
    18.03.2013, 12:36
    Μπορεί να διευκρινιστεί αν τελικά είναι ο Βασίλης ή ο Δημήτρης Καρράς; Ή είναι ο Μάλαμας με τον Β. Καρρά σε κομμάτι του Δ. Καρρά;
    Ner0
    18.03.2013, 14:35
    είναι ο Μάλαμας με τον Β. Καρρά σε κομμάτι του Δ. Καρρά
    Ner0
    01.04.2013, 21:32

    αυτό ειναι..


    Konstantinosoa
    01.04.2013, 23:22
    Σαν τραγούδι είναι αρκετά καλό και θα γίνει σίγουρα επιτυχία στην άγονη εδώ και χρόνια δισκογραφία μας. Το μπουρί όμως φωνητικά είναι πάντα μπουρί και αυτό δεν φαίνεται εδώ αλλά θα φανεί όταν ο Καράς θα πηγαίνει ως άλλος Μαργαρίτης καλεσμένος ως έντεχνος στις εκπομπές της ΕΡΤ...
    hp
    03.04.2013, 17:26

    Μη λέτε σκύλο το καρά, τα σκυλιά είναι αξιολάτρευτα ζωντανά.

    Το φως σου και το φως χορεύουν γύρω μας......μπλα μλπμα μπλα μπλα μας ΠΟΙΗΣΗ

    Χόρευε χθες ενα καλαματιανό το φως ενος κεριού στο δωμάτιο και ξαφνικά μπήκες εσυ με τη τη πετονιά, είχες πιάσει το γιακά σου και έχασες τα μυαλά σου...........................ω ρε μάνα στίχοι!!!!!

    Ναι έγραψε κάποτε τραγουδάρες ο Μάλαμας αλλά έγραψε και τα πλεον γελοία σουξέ, και τώρα που θα έπρεπε να δείξει σοβαρότητα, ωριμότητα, να χειριστεί σοφά και υπέυθυνα τη δημοφιλία του και τις μουσικές του γνώσεις και εμπειρίες, τώρα σε καιρούς που υποτίθεται θάπρεπε να ευδοκιμεί ο πολιτισμός και επιτάσσεται το πνεύμα, τώρα μας δηλώνει πως είναι πιο .................  και απο τα μπετά.

    ...όλοι για τα μπετά δουλεύουμε...(σιγά θα σπάσεις κανένα όνυχα)

    ...όλοι στο ίδιο μέρος πάμε για να χ.......{#emotions_dlg.rolleyes}


    mixalis-kleanthis
    04.04.2013, 13:40

    Κατ’αρχήν εδώ έχουμε ένα έντεχνο λαϊκό τραγούδι .

    Ο Σωκράτης παραμένει στο είδος του !

    Ο Βασίλης αναβαθμίζεται και γίνεται του Εντέχνου !!!

    Τραγουδάει σαν άνθρωπος !!

    Αν δε γνωρίζει κανείς την ιστορία τους , ακούς δύο βαθιές , αντρικές , λαϊκές φωνές να τραγουδούν!

     Όμως την ξέρεις  και αυτό είναι σε βάρος της πιότητας! (χαχαχ δυναμένο ενατό !!!)

    Εξάλλου ο σκυλάς κι ο έντεχνος κάνουν ακριβώς το ίδιο.. μόνο που ο έντεχνος έχει ενοχές !

    Το τι συρτορούμπα και τσιφτετέλι έχει πέσει στα αρχαία θέατρα και τους Λυκαβητούς ,απ’ τους εντέχνους δε λέγεται!!!

    Φιάλη κομπλέ πρώτο τραπέζι πίστα (χωρίς λέλλουδα μη μας κακοχαρακτηρίσουνε)!!!

    Και φασαρία , χαμός !!! τι σημασία έχει η μουσική ???!! Αφού για άλλο λόγο είμαστε Εδώ!!

    Το κοινό , δεν καταλαβαίνει και πολλά ! Εγώ τα’ ακούω ΌΛΑ, σου λέει , και καυχιέται για τον πλουραλισμό του !

    Τ ’ΑΚΟΥΣ ΌΛΑ ΓΙΑΤΙ ΣΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ …ΌΛΑ …ΙΔΙΑ !!!

    Άμα βάζεις ένα κιλό αλάτι στο φαί , ΌΛΑ έχουν την ίδια γεύση … ΛΎΣΣΑ !!!!

    Το θέμα είναι να γεμίσουνε τα μαγαζιά  και κωλοτούμπες θα κάνουμε !

    Μια παρέα είμαστε ΌΛΟΙ  , ΌΛΑ στο στομάχι θα πάνε … Τι την ψάχνεις δηλαδή Τώρα !!

    Τι Κιάμος , τι Μητροπάνος , τι Μοσχολιού , τι Πάολα !

    Αν το κοινό είχε την παιδεία να τα διαχωρίσει , Θα ήταν Αλλιώς ΌΛΑ !

    Και Δεν θ’ αρχίσω τα πολιτικά τώρα , μα το καταλαβαίνετε

    πως το θέμα είναι βαθιά Πολιτικό !!!!

    Αν ήταν αλλιώς θα απολαμβάναμε την φασαρία στα πανηγύρια , στην πλατεία του χωριού και την Συναυλία στον ανάλογο χώρο !

    Αυτός όμως τα κάνει ΌΛΑ ΛΎΣΣΑ!!! ΌΛΑ ΠΑΝΗΓΎΡΙΑ !!!

    Γιατί είναι ο ίδιος για τα πανηγύρια!

    Κι αν νομίζετε , ότι υπερβάλω , ρίξτε μια ματιά γύρω σας !!!

    Διορθώνω , … γύρω μας !!!

    Για να μην πω στους ΚΑΘΡΕΦΤΕΣ ΜΑΣ …


    dimitris1965
    05.04.2013, 23:50
    ethniki thessalonikis,.............
    vvasilios
    08.04.2013, 12:57
    ...Λόγια λόγια, λόγια, κριτική μόνο για τους άλλους και ποτέ για την καμπούρα μας...η μουσική δεν είχε, δεν έχει και ποτέ δεν θα έχει καλούπια, αν τώρα-ευκαιρείας δοθήσης -κάποιοι βρήκαν έδαφος να ρίξουν την χολή τους και να δείξουν αντιπάθειες ...μεγειά τους με χαρά τους. Φιλικά πάντα