ελληνική μουσική
    885 online   ·  210.833 μέλη

    Καρτα ηχου που να εχει καλη ενισχυση ακουστικων.

    Groovetreatment
    01.03.2013, 06:00

    Καλημερα στο φορουμ.Ψαχνω για καρτα ηχου που να εχει καλη ενισχυση ακουστικων ωστε να μπορουν να οδηγησουν τα 250ohm ακουστικα μου και συγκεκριμενα beyerdynamic dt 990 pro.Στην καρτα ηχου θα συνδεω τα μονιτορ και την κιθαρα στο μελλον.Δεν θελω να παρω ξεχωριστο ενισχυτη ακουστικων θελω να βγαινουν ολα απτην καρτα.Επισης αν καποιος γνωριζει θα ηθελα να μου εξηγησει το παρακατω:

    Βλεπω καρτες ηχου ναχουν στην εξοδο

    200mW @ 60ohm

    200mW @ 30ohm

    8mW     @ 600ohm

    Και η ερωτηση μου ειναι η εξης,μπορει καποιος να μου πει τον συνδιασμο αυτων των 2 και πως μετριετε για να καταλαβαινω ποση ισχυ θαχω ωστε να ψαξω μονος την καρτα ηχου.Περα απο αυτα το budget ειναι μεχρι 500ευρω και θα προτιμουσα usb εναντι firewire αλλα προτεινετε μου οτι θελετε.Ευχαριστω!


    noizreduction
    01.03.2013, 09:51

    Αρχικα να ξεκαθαρισουμε πως δεν χρειαζεται καποια ιδιαιτερη καρτα για να "οδηγησει" τα συγκεκριμενα ακουστικα ή οποιδηποτε αλλα ακουστικα! Οσον αφορα την ισχυ, δεν πρεπει να σε ανησυχεις στο θεμα καρτας ηχου. Παρολο που υπαρχουν διαφοροποιησεις, οι καρτες δεν ειναι "ενισχυτες" για να μπορουν να οδηγησουν συγκεκριμενα ηχεια ή εξωτερικους πομπους ηχων!

    Εξαλλου, ολα τα ηχεια που θα συνδεσεις στο out της καρτας, θα ειναι εξ'ορισμου αυτοενισχυομενα! Οποτε δεν σε αφορα καθολου το τεχνικο κομματι των watt και των ohm.

    Εχεις λαθος "μετρο" για το τι ειναι μια "καλη" καρτα ηχου. Η σωστη σειρα ερωτησεων ειναι:

    1) Ποσες πηγες θα ηχογραφω συγχρονως;

    2) Απο αυτες, ποσες θα ειναι μικροφωνα, ποσες θα ειναι line σηματα, ποσες για κιθαρες, κλπ.

    3) Γιατι USB κι οχι Firewire ( και το αντιθετο );

    Κι οπως ειπα, στο θεμα καρτας ηχου, μην ασχολεισαι με την ισχυ! Ειναι Universal "πραγματα" αυτα, οποτε δεν σε αφορουν!


    STEFANOS604
    01.03.2013, 09:56

    Με λίγα λόγια γιατί το θέμα απαιτεί τεχνικές λεπτομέρειες (απαιτεί εξισώσεις…):

    Μεγαλύτερη Impedance απαιτεί υψηλότερη τάση , λιγότερο ρεύμα για να μπορέσουν να οδηγηθούν και επηρεάζεται επομένως το Loudness.

      

    Στο παράδειγμα σου της κάρτας :

    • 200mW @ 60ohm 

    P= V^2 / Z   ( 200mW = 0,2 W = V^2 /60 )   Άρα για   Z=60  απαιτούνται 3,46 Volt ,

    • 200mW @ 30ohm :

    Άρα για   Z30  απαιτούνται 2,5 Volt 

    • 8mW     @ 600ohm

    Άρα για   Z=600  απαιτούνται  2,2Volt

    Άρα για ακουστικά με Ζ<30Ω απαιτείται λιγότερη ισχύς για να δώσουν υψηλό Loudness. Τέτοια χρησιμοποιούμε σε φορητές συσκευές ( πχ CD players , Radios …) αφού λειτουργούν με μπαταρίες και η ισχύς τους είναι μικρή.

    Άρα για ακουστικά > 30 Ω απαιτείται υψηλότερη ισχύς για να δώσουν υψηλό Loudness. Επομένως μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε ευρεία γκάμα συσκευών αφού μπορούν να προστατευτούν (να μη καούν) από υπερφόρτωση (overloading).

    Τα υψηλής αντίστασης ακουστικά είναι για λόγους που δεν θα εξηγήσω εδώ για εφαρμογές σε studio.

    Χονδρικά μιλώντας για να έχεις καλή απόκριση συχνοτήτων και ήχο χωρίς παραμόρφωση η Impedance της εξόδου του ενισχυτή σου (εδώ της κάρτας σου ) θα πρέπει να είναι μικρότερη (όσο πιο μικρότερη τόσο το καλύτερο) των ακουστικών σου αν συμβαίνει το αντίθετο τότε θα έχεις παραμόρφωση του ήχου

     

    Στέφανος


    -----------------

    ''Οταν η ψυχή χάσει την αρμονία της τότε η μελωδία και ο ρυθμός βοηθούν να επανέλθει στην τάξη'' Πλάτωνας

    [ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 02-03-2013 13:41 ]


    Groovetreatment
    01.03.2013, 16:16

    Παράθεση:

    Το μέλος noizreduction στις 01.03.2013, 09:51 έγραψε...

    Αρχικα να ξεκαθαρισουμε πως δεν χρειαζεται καποια ιδιαιτερη καρτα για να "οδηγησει" τα συγκεκριμενα ακουστικα ή οποιδηποτε αλλα ακουστικα! Οσον αφορα την ισχυ, δεν πρεπει να σε ανησυχεις στο θεμα καρτας ηχου. Παρολο που υπαρχουν διαφοροποιησεις, οι καρτες δεν ειναι "ενισχυτες" για να μπορουν να οδηγησουν συγκεκριμενα ηχεια ή εξωτερικους πομπους ηχων!

    Εξαλλου, ολα τα ηχεια που θα συνδεσεις στο out της καρτας, θα ειναι εξ'ορισμου αυτοενισχυομενα! Οποτε δεν σε αφορα καθολου το τεχνικο κομματι των watt και των ohm.

    Εχεις λαθος "μετρο" για το τι ειναι μια "καλη" καρτα ηχου. Η σωστη σειρα ερωτησεων ειναι:

    1) Ποσες πηγες θα ηχογραφω συγχρονως;

    2) Απο αυτες, ποσες θα ειναι μικροφωνα, ποσες θα ειναι line σηματα, ποσες για κιθαρες, κλπ.

    3) Γιατι USB κι οχι Firewire ( και το αντιθετο );

    Κι οπως ειπα, στο θεμα καρτας ηχου, μην ασχολεισαι με την ισχυ! Ειναι Universal "πραγματα" αυτα, οποτε δεν σε αφορουν!



    Το μονο που θα ηχογραφω θαναι η κιθαρα μου μελλοντικα.Εξοδους χρειαζομαι μονο για τα μονιτορ ηχεια,θα ηταν καλο να χωρανε και 2 ζευγαρια ηχεια αν παρω στο μελλον και τα ακουστικα μου.θελω να παρω κατι καλο για να μου μεινει.Σκεφτομουν την RME Babyface αλλα διαβασα σε φορουμ οτι εχει πολυ χαμηλη ισχυ στα ακουστικα το ιδιο και η Komplete Audio 6 γιαυτο ψαχνω για κατι αλλο.Ο λογος που προτειμω usb ειναι επειδει αν παρω firewire πρεπει να παρω εξτρα pci firewire TI chipset + UPS γιατι μου εχουν πει γνωστοι οτι εχουν καψει καρτες λογο τασης ρευματος.


    Groovetreatment
    01.03.2013, 16:20

    Παράθεση:

    Το μέλος STEFANOS604 στις 01.03.2013, 09:56 έγραψε...

    Με λίγα λόγια γιατί το θέμα απαιτεί τεχνικές λεπτομέρειες (απαιτεί εξισώσεις…):

    Μεγαλύτερη Impedance απαιτεί υψηλότερη τάση , λιγότερο ρεύμα για να μπορέσουν να οδηγηθούν και επηρεάζεται επομένως το Loudness.

      

    Στο παράδειγμα σου της κάρτας :

    • 200mW @ 60ohm 

    P= V^2 / Z   ( 200mW = 0,2 W = V^2 X60 )   Άρα για   Z=60  απαιτούνται 3,46 Volt ,

    • 200mW @ 30ohm :

    Άρα για   Z30  απαιτούνται 2,5 Volt 

    • 8mW     @ 600ohm

    Άρα για   Z=600  απαιτούνται  6,97 Volt

    Άρα για ακουστικά με Ζ<30Ω απαιτείται λιγότερη ισχύς για να δώσουν υψηλό Loudness. Τέτοια χρησιμοποιούμε σε φορητές συσκευές ( πχ CD players , Radios …) αφού λειτουργούν με μπαταρίες και η ισχύς τους είναι μικρή.

    Άρα για ακουστικά > 30 Ω απαιτείται υψηλότερη ισχύς για να δώσουν υψηλό Loudness. Επομένως μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε ευρεία γκάμα συσκευών αφού μπορούν να προστατευτούν (να μη καούν) από υπερφόρτωση (overloading).

    Τα υψηλής αντίστασης ακουστικά είναι για λόγους που δεν θα εξηγήσω εδώ για εφαρμογές σε studio.

    Χονδρικά μιλώντας για να έχεις καλή απόκριση συχνοτήτων και ήχο χωρίς παραμόρφωση η Impedance της εξόδου του ενισχυτή σου (εδώ της κάρτας σου ) θα πρέπει να είναι μικρότερη (όσο πιο μικρότερη τόσο το καλύτερο) των ακουστικών σου αν συμβαίνει το αντίθετο τότε θα έχεις παραμόρφωση του ήχου

     

    Στέφανος



    Οποτε αποτι καταλαβα απο τα 3 που ανεφερα το 200 @ 30ohm ειναι το καλυτερο και το 8 @ 600ohm το χειροτερο?Οποτε κοιταω οσο λιγοτερα ohm και περισσοτερα mW ετσι?


    STEFANOS604
    01.03.2013, 16:33

    περίπου , απλά για να μη μπλεχτείς έτσι χοντρικά:

    • Περισσότερα dB SPL/mW ή περισσότερη ευαισθησία
    • και λιγότερα OHM (Ακουστικά με Χαμηλή impedance τραβούν περισσότερη ισχύ από τον ενισχυτή και άρα έχουν μεγαλύτερο Loudness )

    Groovetreatment
    01.03.2013, 17:06

    Παράθεση:

    Το μέλος STEFANOS604 στις 01.03.2013, 16:33 έγραψε...

    περίπου , απλά για να μη μπλεχτείς έτσι χοντρικά:

    • Περισσότερα dB SPL/mW ή περισσότερη ευαισθησία
    • και λιγότερα OHM (Ακουστικά με Χαμηλή impedance τραβούν περισσότερη ισχύ από τον ενισχυτή και άρα έχουν μεγαλύτερο Loudness )



    Σευχαριστω πολυ Στεφανε!


    mpjxprt
    01.03.2013, 17:29

    Να κι ένα θέμα που δεν είχα δει ποτέ και πρακτικά συμφωνώ με τους προλαλήσαντες  

    Αντιγράφοντας από το wiki, έχουμε τα εξής :

    Ακουστικά είναι διαθέσιμα με χαμηλή ή υψηλή αντίσταση (συνήθως μετράται σε 1 kHz ). Χαμηλής αντίστασης ακουστικά είναι στο εύρος 16 - 32 ohms και υψηλής αντίστασης ακουστικά είναι περίπου 100-600 ohms.  

    Δεδομένου ότι αν η αντίσταση των ακουστικών αυξάνεται, χρειάζεται περισσότερη τάση αλλά λιγότερο ρεύμα για να τα οδηγήσεις, και η ένταση (loudness) των ακουστικών για μια συγκεκριμένη τάση μειώνεται.

    Εάν η αντίσταση εξόδου είναι μεγάλη σε σύγκριση με την σύνθετη αντίσταση των ακουστικών, σημαντικά υψηλή παραμόρφωση θα είναι παρούσα.

    Ιστορικά, πολλά ακουστικά είχαν σχετικά υψηλή σύνθετη αντίσταση, συχνά πάνω από 500 ohms προκειμένου να λειτουργήσουν καλά με ενισχυτές λυχνίας υψηλής σύνθετης αντίστασης. Αντίθετα, οι σύγχρονοι ενισχυτές τρανζίστορ έχουν πολύ χαμηλή αντίσταση εξόδου, επιτρέποντας ακουστικά χαμηλότερης αντίστασης. Δυστυχώς, αυτό σημαίνει ότι τα παλιότερα στερεοφωνικά ή ενισχυτές ήχου συχνά παράγουν κακή ποιότητα εξόδου για τα σύγχρονα, χαμηλής αντίστασης ακουστικά. Σε αυτή την περίπτωση, η χρήση ενός εξωτερικού ενισχυτή ακουστικών μπορεί να είναι ευεργετική.

    Άρα μάλλον δεν πρέπει να ανησυχείς παρόλο που τα ακουστικά σου μάλλον χαρακτηρίζονται ως υψηλής αντίστασης ... Η έξοδος μιας κάρτας ήχου μετριέται σε dbu ... τις μονάδες mW @ Ohm δεν τις έχω δει ... Αλήθεια, σε ποιές κάρτες έχεις δει αυτά τα specs ;

    Στο δικό μου σύστημα χρησιμοποιώ :

    RME HDSP 9632 :  Low impedance headphone output (75 ohm), stepless output level through software faders

    Και : SONY MDR-7506 / Impedance :   63 ohms at 1 kHz και Power handling capacity : 1 Watt

    … και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα ακουστικά μου / παρόλο ότι η κάρτα εμφανίζει ψηλότερη αντίσταση από τα ακουστικά μου {#emotions_dlg.walkman}

    Αν πάλι θέλεις κάτι καλύτερο ορίστε :

    RME Fireface 800 :  

    DA - Stereo Monitor Output (Phones)

    Output: 6.3 mm TRS jack, unbalanced (stereo)

    Maximum output level at 0 dBFS: +17 dBu   -> δηλαδή 5.48 VRMS αν βοηθάει ...

    Output impedance: 30 Ohm

     

    /Πέτροc Cool

     


    -----------------

    ... ο έξυπνος ζητάει συγνώμη. ο πονηρός βρίσκει δικαιολογία, ο ηλίθιος επιμένει ...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mpjxprt, 01-03-2013 17:35 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mpjxprt, 01-03-2013 17:39 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mpjxprt, 01-03-2013 17:41 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mpjxprt, 01-03-2013 17:44 ]


    Groovetreatment
    02.03.2013, 03:49

    Παράθεση:

    Το μέλος mpjxprt στις 01.03.2013, 17:29 έγραψε...

    Να κι ένα θέμα που δεν είχα δει ποτέ και πρακτικά συμφωνώ με τους προλαλήσαντες  

    Αντιγράφοντας από το wiki, έχουμε τα εξής :

    Ακουστικά είναι διαθέσιμα με χαμηλή ή υψηλή αντίσταση (συνήθως μετράται σε 1 kHz ). Χαμηλής αντίστασης ακουστικά είναι στο εύρος 16 - 32 ohms και υψηλής αντίστασης ακουστικά είναι περίπου 100-600 ohms.  

    Δεδομένου ότι αν η αντίσταση των ακουστικών αυξάνεται, χρειάζεται περισσότερη τάση αλλά λιγότερο ρεύμα για να τα οδηγήσεις, και η ένταση (loudness) των ακουστικών για μια συγκεκριμένη τάση μειώνεται.

    Εάν η αντίσταση εξόδου είναι μεγάλη σε σύγκριση με την σύνθετη αντίσταση των ακουστικών, σημαντικά υψηλή παραμόρφωση θα είναι παρούσα.

    Ιστορικά, πολλά ακουστικά είχαν σχετικά υψηλή σύνθετη αντίσταση, συχνά πάνω από 500 ohms προκειμένου να λειτουργήσουν καλά με ενισχυτές λυχνίας υψηλής σύνθετης αντίστασης. Αντίθετα, οι σύγχρονοι ενισχυτές τρανζίστορ έχουν πολύ χαμηλή αντίσταση εξόδου, επιτρέποντας ακουστικά χαμηλότερης αντίστασης. Δυστυχώς, αυτό σημαίνει ότι τα παλιότερα στερεοφωνικά ή ενισχυτές ήχου συχνά παράγουν κακή ποιότητα εξόδου για τα σύγχρονα, χαμηλής αντίστασης ακουστικά. Σε αυτή την περίπτωση, η χρήση ενός εξωτερικού ενισχυτή ακουστικών μπορεί να είναι ευεργετική.

    Άρα μάλλον δεν πρέπει να ανησυχείς παρόλο που τα ακουστικά σου μάλλον χαρακτηρίζονται ως υψηλής αντίστασης ... Η έξοδος μιας κάρτας ήχου μετριέται σε dbu ... τις μονάδες mW @ Ohm δεν τις έχω δει ... Αλήθεια, σε ποιές κάρτες έχεις δει αυτά τα specs ;

    Στο δικό μου σύστημα χρησιμοποιώ :

    RME HDSP 9632 :  Low impedance headphone output (75 ohm), stepless output level through software faders

    Και : SONY MDR-7506 / Impedance :   63 ohms at 1 kHz και Power handling capacity : 1 Watt

    … και δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα ακουστικά μου / παρόλο ότι η κάρτα εμφανίζει ψηλότερη αντίσταση από τα ακουστικά μου {#emotions_dlg.walkman}

    Αν πάλι θέλεις κάτι καλύτερο ορίστε :

    RME Fireface 800 :  

    DA - Stereo Monitor Output (Phones)

    Output: 6.3 mm TRS jack, unbalanced (stereo)

    Maximum output level at 0 dBFS: +17 dBu   -> δηλαδή 5.48 VRMS αν βοηθάει ...

    Output impedance: 30 Ohm

     

    /Πέτροc Cool

     


    -----------------

    ... ο έξυπνος ζητάει συγνώμη. ο πονηρός βρίσκει δικαιολογία, ο ηλίθιος επιμένει ...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mpjxprt, 01-03-2013 17:35 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mpjxprt, 01-03-2013 17:39 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mpjxprt, 01-03-2013 17:41 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mpjxprt, 01-03-2013 17:44 ]



    Σευχαριστω για το info.Οσο για την ερωτηση σου

    200mW @ 60ohm ειναι η Presonus Firestudio Mobile

    200mW @ 30ohm ειναι η Motu Microbook II αλλα δεν θα το βρεις στα spec εστειλα μυνημα στο support και μου το ειπαν και ειναι ακριβως το ιδιο με την Ultralight mk3

    8mW @ 600ohm ειναι η Mackie Blackjack.


    mpjxprt
    02.03.2013, 08:14

    Αν κατάλαβα καλά το μέγεθος που εκφράζεται σε (mW @ Ohm) είναι (το τετράγωνο) της μέγιστης τάσης που μπορεί να δώσει η κάρτα στην έξοδο ακουστικών της ...

    και έχουμε :

    Presonus Firestudio Mobile : 200mW @ 60ohm -> 3,46 Volts (αν και στα specs λέει 150 mW ήτοι 3 V) και εσ. αντίσταση (Impedance Z) 51 Ohm

    Motu Microbook II : 200mW @ 30ohm -> 2,45 Volts (και εσ. αντίσταση (Impedance Z) ? Ohm)

    Mackie Blackjack : 8mW @ 600ohm   -> 2,2 Volts  και εσ. αντίσταση (Impedance Z) 25 Ohm

    Και οι τρεις σαφώς "σηκώνουν" τα ακουστικά σου ... Θεωρητικά η Peronus μοιάζει καλύτερη (με "δυνατότερη" έξοδο ακουστικών) ... Θα την αγόραζες όμως μόνο από αυτό το χαρακτηριστικό ;

    /Πέτροc Cool

    ΥΓ. Οι παραπάνω τιμές της τάσεων διορθώθηκαν (σύμφωνα με τη σωστή παρατήρηση του Στέφανου ακριβώς από κάτω) ... αντί για W είχαν μπει mW, οπότε καταλαβαίνετε ...


    -----------------

    ... ο έξυπνος ζητάει συγνώμη. ο πονηρός βρίσκει δικαιολογία, ο ηλίθιος επιμένει ...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mpjxprt, 02-03-2013 15:44 ]


    STEFANOS604
    02.03.2013, 13:01

    Οι κάρτες Sound Cards τροφοδοτούνται με μέγιστη τάση 5 Volt.

     Κάπου κάνεις λάθος στον υπολογισμό.

    Η φόρμουλα είναι P = V^2 / Z

    Άρα για Ρ= 200 mw και Ζ = 30 Ωμ έχουμε:

    0,2 = V^2 / Z  ή V^2  = 0,2Χ30 =6  άρα V = 2,44

    Συνήθως αυτή η τάση ανάλογα με την εταιρεία για το PCI κυμαίνεται μέχρι 2,5 V

    { δείτε και την απάντηση #3 – μόνο που εκεί στο παράδειγμα με 8mw= 0,008watt –είχα βάλει 0,08-  η τάση είναι 2,2V }


    Groovetreatment
    02.03.2013, 15:06

    Παράθεση:

    Το μέλος STEFANOS604 στις 02.03.2013, 13:01 έγραψε...

    Οι κάρτες Sound Cards τροφοδοτούνται με μέγιστη τάση 5 Volt.

     Κάπου κάνεις λάθος στον υπολογισμό.

    Η φόρμουλα είναι P = V^2 / Z

    Άρα για Ρ= 200 mw και Ζ = 30 Ωμ έχουμε:

    0,2 = V^2 / Z  ή V^2  = 0,2Χ30 =6  άρα V = 2,44

    Συνήθως αυτή η τάση ανάλογα με την εταιρεία για το PCI κυμαίνεται μέχρι 2,5 V

    { δείτε και την απάντηση #3 – μόνο που εκεί στο παράδειγμα με 8mw= 0,008watt –είχα βάλει 0,08-  η τάση είναι 2,2V }



    Το εψαξα και σε αλλα φορουμ και αποτι καταλαβα το στανταρ για να υπαρχει καλη ποιοτητα ηχου χωρις παραμορφωσεις ειναι η εξοδος σε ohm ναναι το 1/8 απο τα ohm των ακουστικων.οποτε εγω που εχω 250ohm τα 30ohm ειναι οτι πρεπει και οσα περισσοτερα mW τοσο το καλυτερο.Αλλα αυτο δεν ειναι στανταρ,μου εδωσε και τον παρακατω πινακα.Οπου στην πρωτη στηλη που γραφει τα dB/mW βαζουμε τα χαρακτηριστικα των ακουστικων μας που στην περιπτωση μου ειναι τα 96dB οποτε κοιταω τα 97-94 μιας και ειμαι αναμεσα.και στα δεξια μετα γραφει ποσα mW χρειαζομαι για να μου παρεχοντε τα dB που θελω δλδ 105 110 115.Εγω παιρνω το υψηλοτερο οποτε max χρειαζομαι 125mW.Οποτε με την motu microbook ii θα ειμαι μια χαρα.Την εχει δουλεψει κανενας απο εσας?Επισης μου εδωσε ακομα εναν πινακα αλλα δεν ξερω τι να συμπληρωσω στο mV μηπως ειναι το V=2,44=2444mV η κατι αλλο?

    http://www.headphone-amplifier.com/calculator.htm

    TECHNICAL SPECIFICATIONS BEYERDYNAMIC DT 990PRO
    Transducer type . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Dynamic
    Operating principle . . . . . . . . . . . . . . . . Open
    Nominal frequency response . . . . . . . . . 5 - 35,000 Hz
    Nominal impedance. . . . . . . . . . . . . . . . 250 Ω per cartridge
    Nominal SPL . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . 96 dB SPL
    Nominal T.H.D . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . < 0.2%
    Power handling capacity . . . . . . . . . . . . 100 mW
    Sound coupling to ear . . . . . . . . . . . . . . Circumaural
    Nominal headband pressure . . . . . . . . . approx. 3.5 N
    Weight (without cable) . . . . . . . . . . . . . 250 g
    Length and type of cable. . . . . . . . . . . . 3 m / coiled cable
    Connection . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . Gold plated stereo
    jack plug (3.5 mm) and
    1/4" adapter (6.35 mm)

    dB/mW ↓

    105

    110

    115

    < Peak SPL

    85

    100.0

    316.2

    1000.0

     

    88

    50.1

    158.5

    501.2

     

    91

    25.1

    79.4

    251.2

     

    94

    12.6

    39.8

    125.9

     

    97

    6.3

    20.0

    63.1

     

    100

    3.2

    10.0

    31.6

     

    103

    1.6

    5.0

    15.8

     

    106

    0.8

    2.5

    7.9

     

    109

    0.4

    1.3

    4.0

     

    112

    0.2

    0.6

    2.0

     

    115

    0.1

    0.3

    1.0

     

    118

    0.1

    0.2

    0.5

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Groovetreatment, 02-03-2013 15:06 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Groovetreatment, 02-03-2013 15:12 ]


    mpjxprt
    02.03.2013, 16:06

    (το λάθος παραπάνω διορθώθηκε ... {#emotions_dlg.blush})

    Φίλτατε Groovetreatment, άμα θέλεις να πάρεις την motu microbook, με 'γειά σου με χαρά σου ...

    Eγώ θα έπαιρνα αυτήν :  http://www.Thomann.de/gr/native_instruments_komplete_audio_6.htm

    ή αυτήν :  http://www.Thomann.de/gr/focusrite_scarlett_8i6.htm

    Σαφώς καλύτερες κάρτες, στην ίδια κατηγορία τιμής και μια χαρά θα οδηγήσουν τα ακουστικά σου ...

    Φίλτατε Στέφανε, οι κάρτες μπορεί να δέχονται 5V από το USB Interface, αλλά μπορούν να παρέχουν Phantom Power (για πυκνωτικά μικρόφωνα) το οποίο είναι 48 Volts ... {#emotions_dlg.huh}

    /Πέτροc Cool

    Thomann.de/gr/focusrite_scarlett_8i6.htm
    -----------------

    ... ο έξυπνος ζητάει συγνώμη. ο πονηρός βρίσκει δικαιολογία, ο ηλίθιος επιμένει ...

    Thomann.de/gr/focusrite_scarlett_8i6.htm

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mpjxprt, 02-03-2013 16:08 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mpjxprt, 02-03-2013 16:09 ]


    Groovetreatment
    02.03.2013, 16:14

    Η komplet audio 6 ηταν επιλογη μου μεχρι που διαβασα σενα φορουμ οτι δεν εχει μεγαλη ενταση στα ακουστικα και ο λογος που εβαλα την motu ειναι επειδει δεν τις εχει ολες ενα καταστημα ενως γνωστου μου και απο εκει μπορω να το παρω με δοσεις χωρις καρτα.οι επιλογες μου ειναι οι παρακατω οποτε θα ηθελα την βοηθεια σας.

    Motu Microbook II

    Avid mbox 3

    Motu Audio Express

    Motu ultralight mk3

    και σαφως υπαρχουν καλυτερες καρτες ηχου στην ιδια κατηγορια απλα μολις εδωσα λεφτα για τα μονιτορ παρειγγειλα τα Equator D5 και εχω ξεμεινει απο ρευστο οποτε θα προτιμουσα με δοσεις.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Groovetreatment, 02-03-2013 16:28 ]


    STEFANOS604
    02.03.2013, 17:56

    Φυσικά , αλλά εγώ στο #11 μίλησα για PCI cards που είναι 5 Volts.