ελληνική μουσική
    422 online   ·  210.814 μέλη
    neobek
    02.03.2013, 18:42

    Καλησπέρα σας παιδιά και καλώς σας βρήκα πάλι μετά από πολύ καιρό.
    Παίζω χρόνια πιάνο και τώρα που έφυγα εξωτερικό θέλω να αγοράσω ένα ηλεκτρικό πιάνο για να συνεχίσω να παίζω και εδώ που βρίσκομαι.
    Ξεκίνησα να κοιτάω διάφορες μάρκες και στην αρχή ήμουν ανάμεσα στα Yamaha YDP 141 και 161.
    Κατόπιν δοκίμασα το Roland RP 301 και πρέπει να πω ότι θεωρώ ότι έχει απέχει από τα δύο προηγούμενα.
    Βέβαια η τιμή του ξεφεύγει αρκετά αλλά θεωρώ ότι και μόνο ο Supernatural ήχος που προσφέρει είναι όλα τα λεφτά.
    Πρέπει να πω βέβαια ότι στα ίδια ακριβώς λεφτά παίζει και το Kawai CN24 το οποίο όμως δεν έχω καταφέρει ακόμα να δοκιμάσω. Όμως ακούγεται ότι είναι καλύτερο από το Roland.


    Και για να περάσουμε στο πρακτικό του θέματος
    Yamaha YDP 141= 791E
    Yamaha YDP 161= 1005E
    Roland RP 301= 1190E
    Kawai CN24= 1224E
    (Τιμές για τη χώρα που βρίσκομαι)


    Θα ήθελα να ρωτήσω την άποψή σας για τα συγκεκριμένα και ποιο θεωρείτε εσείς καλύτερο ανάμεσα στα 4 (ή και αν έχετε να προτείνεται κάτι καλύτερο ΜΕΧΡΙ αυτά τα χρήματα, όχι παραπάνω)
    Παίζω από κλασσική μέχρι ροκ, οπότε με ενδιαφέρει πάρα πολύ η καλύτερη δυνατή αίσθηση στα πλήκτρα και η όσο το δυνατό πλησιέστερη φυσικότητα ήχου


    Diabolist23
    22.03.2013, 18:36

    Καλησπερα Φιλε Neobek!

    Δεν εχω πολλες γνωσεις πανω στο θεμα αλλα μιας και βλεπω οτι δεν υπαρχει καποια απαντηση ακομα είπα να μιραστω οτι γνωσεις μο εδωσαν τα παιδια του MH.
    Απ'όσο ξερω λοιπον..τα Yamaha τις περισσοτερες φορες αν οχι παντα ειναι υπερεκτιμημένα και η τιμη ειναι πιο πολυ ονομα παρα ποιοτητα.
    Οι καλυτερες εταιριες κατα την αποψη οσων ρωτησα (αθρωποι με εμπειρια στον χωρο του ηλεκτρικου πιανου) ειναι η Roland και η Kurzweil...
    Τωρα για το ποιο ειναι καλυτερο απο αυτα που εθιξες.. ειναι αυτο που θα παιξεις "εσυ" και θα σου κανει το κλικ περισσοτερο απο τα υπολοιπα..  

    Καλη τύχη με την αγορα σου και αν εχεις νεα στειλε να μας πεις :)


    neobek
    29.03.2013, 21:18
    Σε ευχαριστώ πολυ φίλε Diabolist. Δυστυχως εδω στη Δανία δεν υπάρχει η δυνατότητα να βρω Kurzweil. Οπότε θα πρέπει να περιοριστώ ανάμεσα σε Roland ή Kawai... Για τα Kawai εχω ακούσει και διαβάσει σε ξένα site καλά λόγια. Πιστεύεις ότι είναι κατώτερα από τα Roland? Το λέω γιατί έχουν sampling για κάθε ένα πλήκτρο και έχουν απότι λένε καλό klavier. Επίση έχουν και τον τρίτο sensora τον οποίο τα Roland τον έχουν στα πολύ ακριβά μοντέλα τους. Το Roland το δοκίμασα. Έχει πολύ καλό ήχο, αλλά τα πλήκτρα του δεν με εντυπωσίασαν. Το Kawai περιμένω να το φέρει ο αντιπρόσωπος. Οπότε είμαι με την απορία.
    Diabolist23
    30.03.2013, 12:33

    Η πολυ αγουρη ακομα αποψη μου για το πιανο ειναι οτι οταν παίρνεις κατι που θες να το αγαπησεις και να δουλέψεις ωρες και μερες πανω του ειναι το να εχει και μια αλφα εμφανιση..κακα τα ψέμματα οταν καθεσαι στο γραφειο σου και λες πρεπει να μελετησω και ρίχνεις το βλεμμα σου πανω στο πιανο...αν ειναι κατι αντιθετο απο τα γουστα σου ,όσο καλο ήχο και να εχει.. ειναι ενα μείον :Ρ
    Αυτο οσο αφορα τα Kurzweil.. δλδ αν ειχα να αγορασω αναμεσα σε ενα Roland και ενα λίγο καλυτερο Kurzweil θα επελεγα το Roland..
    Τωρα βεβαια τα γουστα και οι αποψεις του καθενος διαφέρουν.. μπορει να μη σε ενδιαφερει καθoλου η εμφανιση..ή μπορει να σου αρεσει και το Kurz ...
    Oσο για τα Kawai δεν ξερω που διαβασες οτι διαβασες..αλλα εχε παντα στο νου σου οτι ο επιχειρηματίας θελει να πουλήσει πέραν ολων των αλλων.. οποτε μαζευε γνωμες κυρίως απο μουσικους ..που στο κατω κατω δεν εχουν να κερδισουν και κατι ..θα σου πουν την γνωμη τους ωμά και ξεκαθαρα.. δε λεω οτι θα σου πουν την "αλήθεια"...η αληθεια του καθενος διαφερει :)
    Προσωπικα δεν εχω διαβασει καλα λογια για τα Κawai συγκριτικά με τα Roland.. αλλα οπως προείπα σημασια εχει τι θα πεις εσυ οταν το ακουσεις :)
    Δυστυχως ειμαι αρκετα απειρος και δεν μπορω να σου μεταφερω κατι παραπανω απο την λιγοστη εμπειρια που εχω.. μπορεις ομως να κανεις search για διαφορα αλλα ποστ εδω μεσα .. ή να κανεις ενα καινουργιο ποστ ρωτοντας για τα συγκεκριμενα μοντελα.. 
    Δεν ξερω γιατι δεν εχει απαντησει κανενας αλλος εδω περα...υπαρχουν ομως αρκετοι στην κοινοτητα του MH :)
    Καλη τυχη και περιμενουμε νεα!