ελληνική μουσική
    608 online   ·  210.826 μέλη

    Σύνδεση από Windows 7 σε Shoutcast

    suspect
    05.03.2013, 01:53

    Μηπως υπαρχει καποιος καλος ανθρωπος που να κανει εκπομπες χρησιμοποιωντας WIN 7 & Shoutcast ?

    Μεχρι στιγμης κανω εκπομπες με το παλιο μου λαπτοπ που εχει WIN XP και Shoucast και το εχω κρατησει μονο για τις εκπομπες του σταθμου. Οταν πηρα καινουριο, δοκιμασα να κανω εκπομπη αλλα δεν επαιζε με τα 7αρια και ετσι κρατησα το παλιο.

    Ομως ηρθε η ωρα που θελω να το χαρισω καπου που υπαρχει αναγκη και θα ηθελα να τα φωτα σας.

    Ευχαριστω εκ των προτερων

    [ τροποποιήθηκε από τον/την suspect, 08-01-2014 11:09 ]


    noizreduction
    05.03.2013, 02:04

    Χωρις να κανω διαφημιση στο SAM, νομιζω πως αυτο που αδικει τους παραγωγους που το χρησιμοποιουν ειναι η ιδια τους η αγνοια για το πως να το παραμετροποιησουν! Και δεν αναφερομαι μονο στο playlist editor ( που σε σχεση με αλλα προγραμματα, οπως το radioboss ή το jazler εχει αρκετο δρομο ), αλλα και στο audio section οπου οι περισσοτεροι αφηνουν τις default ρυθμισεις κι ετσι ακουγονται..αθλια!

    Αυτο που κανει το SAM μοναδικο ειναι η δυνατοτητα χρησης plug ins του winamp και το πιο σημαντικο, μεσω του VST bngde να "ακυρωσεις" ολα τα δικα του effect units και να βαλεις δικα σου VST dynamic plug ins, ωστε να εχεις καλυτερο ηχο! Εκει το SAM κανει θαυματα!



    Απο την αλλη το Shoutcast ειναι μια ετοιμη πλατφορμα, δεν εχει πολλες ρυθμισεις ( εως μηδαμινες θα ελεγα ) κι ετσι ειναι ο,τι πρεπει για το μεσο παραγωγο ενος web radio. Απ' οσο ξερω, ειναι windows 7 συμβατο, οποτε μαλλον τιθεται ζητημα εκδοσης του winamp, καθως και της καρτας ηχου.

    Απο τα forums του winamp φαινεται πως πολλοι χρηστες του Shoutcast με παλιες καρτες ηχου ( ή on board ) εχουν ζητηματα συμβατοτητας, κυριως με το sound mixer ( που δεν υπαρχει στα Windows 7 ). Εκει που πολλες φορες βλεπω να γινεται χαος ειναι σε laptop με on board καρτα και windows 7 64bit λειτουργικο...


    suspect
    05.03.2013, 02:10

    Σε ευχαριστω φιλε για την αμεση απαντηση αλλα δεν με βοηθας...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την suspect, 08-01-2014 11:10 ]


    jorge
    05.03.2013, 02:19

    Λίστα με προγράμματα συμβατά με Shoutcast


    Βλέπω αρκετά καινούρια και δωρεάν, αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει. Όποιος "παίξει", ας μας πει τη γνώμη του και αν κατάφερε να συνδεθεί στον server μας.


    noizreduction
    05.03.2013, 10:48

    Παράθεση:

    Το μέλος suspect στις 05.03.2013, 02:10 έγραψε...

    Σε ευχαριστω φιλε για την αμεση απαντηση αλλα πραγματικα δεν με ενδιαφερει καν το SAM γιατι ειναι "κανω εκπομπη απο το πηγαδι" Σε αυτο που ρωτησα, ξερεις/μπορεις να με βοηθησεις;;



    Επισυναψα το αντιστοιχο forum του winamp, οποτε θα ηταν καλυτερο να ρωτησεις αμεσα στη πηγη του προβληματος {#emotions_dlg.smile}.

    Οσον αφορα την "εκπομπη απο το πηγαδι", στη θεση σου θα κοιταζα τις ρυθμισεις πριν καταδικασω ενα προγραμμα.


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    suspect
    26.03.2013, 14:44

    αυτο που ρωτησα αν γνωριζει κανεις, ειναι για win 7 & shoutcast


    -----------------

    www.suspect.gr

    [ τροποποιήθηκε από τον/την suspect, 30-03-2013 01:45 ]


    sillia
    26.03.2013, 15:28

    Καλέ μου suspect οι κάρτες ενδεχομένως να βοηθήσουν κάποιους φίλους που δεν είναι τόσο αρνητικοί με το πρόγραμμα αυτό!

    Τώρα το αν με αδικεί.... απ'όσες εκπομπές έχω ακούσει και απ'ότι μου έχουν πει παιδιά που με άκουγαν και με winamp δεν έχει καμία διαφορά!Ειλικρινά θα ήθελα αν έχεις χρόνο να ηχογραφήσεις ένα 5λεπτο εκπομπής και να μου το στείλεις .Θα ήθελα να ακούσω τι ακούς και πως το ακούς!

    Το σαμ έχει δυνατότητες πολλές κι αν πάψουμε να το βλέπουμε σαν μπαμπούλα θα τα βρούμε μαζί του μια χαρά!

    Σου το λέει κάποια που με winamp είχε κόλλημα μεγάλο!

    Τώρα γιατι ανέβασα εδώ τις φωτο έχεις δίκιο θα ζητήσω την βοήθεια κάποιου που γνωρίζει να μεταφέρει το θέμα στην σωστή του θέσηSmile

     Ευχαριστώ


    mary_omikron
    27.03.2013, 12:18

    Παράθεση:

    Το μέλος suspect στις 26.03.2013, 14:44 έγραψε...

    Παντως καλη μου Σιλια απο οσες φορες εχω ακουσει την εκπομπη σου, δεν προκειται ποτε να βαλω ΣΑΜ. Ποτε. Αδικεισαι καταφορα.

    Διαφωνώ μαζί σου Suspect σχετικά με την εκπομπή της Sillia. Ακούγεται πολύ καλά και η μουσική και το μικρόφωνό της και κανένας από τους ακροατές δεν έχει δυσανασχετήσει ούτε εξέφρασε παράπονα κατα την διάρκεια της εκπομπής. Δεν έχει κενά, δεν έχει παράσιτα, δεν έχει μπούκωμα στο μικρόφωνο, δεν της ανοίγουν πλέυερς ώστε να ακουγεται "διπλά" το  τραγούδι που παίζει... και δεν μπορώ να καταλάβω πού ακριβώς αδικείται κατάφορα όπως λες. 

    Θα μπορούσες να ηχογραφήσεις ένα μικρό τμήμα της εκπομπής που δεν θεωρείς καλό ώστε να εντοπίσουμε το πρόβλημα? Γιατί ίσως εσύ άκουσες κάτι που από εμάς ξεφεύγει και επειδή έχει ανεβάσει ρυθμίσεις του Sam στο forum μην ακολουθήσουν και άλλοι παραγωγοί.

    Πάντως ο Dimitris1965 χθες το βράδυ που χρησιμοποίησε κάποιες ρυθμίσεις απ΄αυτές που πρότεινε η Σίλλια, είχε σημαντική βελτίωση ήχου και το διαπιστώσαμε όλοι. 


    trelakias
    28.03.2013, 01:17

    Η sillia τώρα με SAM (όπως και με winamp παλιότερα) έχει από τους καλύτερους ήχους στο ραδιόφωνο και αν κάποιος ακούγεται από το πηγάδι φταίνε οι ρυθμίσεις που δεν είναι και πολλές... 

    winamp+win7 απ όσο γνωρίζουμε μέχρι τώρα δεν πάνε μαζί.

    Αν θες suspect πες μας τινος ο ήχος σου αρέσει.


    dimitris1965
    28.03.2013, 01:20
    na po oti to Shoutcast den douleyei pros to paron me ta vista kai ta 7. opote h synexizeis me ta xp opos ta douleyeis i to sam einai monodromos.ego exo xp. kai vista.xrisimopoio kai ta 2 programmata. nai to sam einai ligo dyskolo sti xrisi tou oso afora ths rythmiseis. alla oxi kai opos ta les suspect. oso gia ti sillia stis teleytaies ekpompes einai teleia san hxos kai mic.alla apo ti stigmi pou den sou aresei to sam, pros to paron mono me ta xp mporeis na kanis doulia.apla pragmata.
    suspect
    28.03.2013, 01:29

    Αδελφε συμπαραγωγε dimitris1965 RESPECT.

    Σε ευχαριστω πολυ για την αποψη σου, τελικα καπου εκει καταληγω και εγω. Σε ευχαριστω παρα πολυ.


    -----------------

    www.suspect.gr

    [ τροποποιήθηκε από τον/την suspect, 30-03-2013 01:46 ]


    jorge
    28.03.2013, 01:34
    Η Σίλια έχει καταπληκτικό ήχο με το SAM πράγματι.

    Όσον αφορά λύση ντε και καλά με Win 7, θα πρότεινα τη χρήση μιας κονσολίτσας των 30 ευρώ, όπου εκεί θα καταλήγουν α) το Line-out του PC (που θα παίζει μουσική από το Winamp ή άλλο πρόγραμμα) και β) το μικρόφωνο. Η έξοδος της κονσολίτσας θα κατευθύνεται στο Line-in του PC. To PC θα τρέχει κλασικά το Winamp DSP, απλά θα έχει ως επιλεγμένη πηγή (input device) την κάρτα ήχου Line-in, άρα θα στέλνει στον server αυτό που δεχεται απο την κονσόλα. Η κονσόλα τώρα έχει ποτενσιόμετρα ώστε η μιξη να γινεται οπως ακριβώς θέλει ο παραγωγός.
    suspect
    28.03.2013, 01:40
    οκ, jorge σε ευχαριστω παρα πολυ, δεν μπορω να το κανω αυτο γιατι τα μισα απο αυτα που γραφεις δεν τα καταλαβαινω. Φυσικα κανεις δεν ειναι υποχρεωμενος να μου κανει φροντιστηριο οποτε μια και εισαι ονλαιν, σβησε σε παρακαλω και το παρον τοπικ και συγγνωμη για την ενοχληση.
    jorge
    28.03.2013, 01:57
    Νομίζω έγραψα πολύ απλά. Ποιό είναι το σημείο που δεν καταλαβαίνεις να στο αναλύσω περισσότερο;
    alkyoni
    28.03.2013, 02:43

     [Σορρυ που ειμαι  οφ-τοπικ κι εγω και δε μπορω να βοηθησω σε οτι ρωτας, πρεπει ομως ,  να πω την αποψη μου για τα παραπανω,  με σεβασμο και φιλικα προς ολους οσους εγραψαν!Smile]

    Ο ηχος ειναι σαφως παρα πολυ βελτιωμενος σε σχεση με τις πρωτες εκπομπες με sam , για οσους εχουν καιρο να την ακουσουν.

    ( @ trelakias: το ιδιο καλος οπως με το winamp δεν ειναι, και θα μου επιτρεψεις/-ετε να το πω αυτο μετα απο 100δες, μη πω 1000δες, ωρες ακροασης εδω και 5 χρονια.)

    Η sillia γνωριζει πολυ καλα πως ακουγεται και ποια ειναι τα σημεια που πρεπει να προσεχει, τα εχουμε επισημανει απο την 1η ωρα, και τα λεμε την στιγμη που πεφτουν στην αντιληψη μας.

    Μπραβο για τις φωτο με τις ρυθμισεις, θα βοηθησουν πολυ οσους θελησουν να το χρησιμοποιησουν και να μη τους τρομαζουν.Wink

    (Εχουν μεταφερθει στο θεμα με το SAM βασικες οδηγιες χρησης: http://www.musicheaven.gr/html/modules.php?name=Splatt_Forums&file=viewtopic&topic=22851&start=20 , post #35, #36, #37) )

    Καλη συνεχεια σε ολους!{#emotions_dlg.beer}
    Φιλικα, Γιαννα Π. - Αλκυονη.


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    sympetheros
    28.03.2013, 08:13

    καλημέρα σε όλους!

    Μια που το θέμα απασχολεί πολλούς ας το βάλουμε στην ατζέντα του Σαββάτου μια που

    ''εν αρχη 'ην ο..... ήχος'' για το ραδιόφωνο.

    Το ίδιο πρόβλημα μου είχε εκφράσει και ο alfawolf αλλά και όσοι έχουμε συνηθίσει να χρησιμοποιούμε το winamp

    χρόνια τώρα δεδομένου ότι δεν έχει πολλές παραμέτρους ρυθμίσεων και έχει ευκολη γενικα χρήση.

    Ενα ερώτημα ειναι:

    Υπάρχει περίπτωση να είναι συμβατό με το winamp to shoutcast στο άμεσο μέλλον;

    Αν όχι μάλλον θα πρέπει όλη αυτή η παρουσίαση της sillia να γίνει επίσημα οργανωμένη ωστε να δίνει

    πληροφορίες  βημα βήμα και σε όσους κανουν ήδη εκπομπές και αναβαθμίζουν τα windows αλλά και σε όσους

    προσπαθήσουν στο μέλλον, μια που τα xp σε λίγο δεν θα μπορούν να χρησιμοποιούνται (οπως το βινύλιο με το cd ).


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    sillia
    28.03.2013, 11:51

    Παράθεση:

    Το μέλος alkyoni στις 28.03.2013, 02:43 έγραψε...

    ( @ trelakias: το ιδιο καλος οπως με το winamp δεν ειναι, και θα μου επιτρεψεις/-ετε να το πω αυτο μετα απο 100δες, μη πω 1000δες, ωρες ακροασης εδω και 5 χρονια.)

    Η sillia γνωριζει πολυ καλα πως ακουγεται και ποια ειναι τα σημεια που πρεπει να προσεχει, τα εχουμε επισημανει απο την 1η ωρα, και τα λεμε την στιγμη που πεφτουν στην αντιληψη μας.


    Αλκυόνη ο ίδιος δεν είναι σίγουρα ! Το καλός εξαρτάται από πολλές παραμέτρους !

    Ειπώθηκε κάπου για μικ σαν να βγαίνει η φωνή από πηγάδι και κάτι τέτοια!Το μικρόφωνο έχει να κάνει και με την ποιότητά του σχετικά με την εκφορά σε κάποια σύμφωνα...δηλ το κατά πόσο ευαίσθητο είναι στους ήχους που πιάνει !Προσωπικά ακούω την φωνή όπως την άκουγα και με shoutcast +winamp!

    Θέλει και την σωστή του θέση για να μην πιάνει και τις ανάσες !Ε όλα θέλουν την δική τους προσοχή!

    ΣΑΜ - WINAMP δαγκωτό ΣΑΜ με τις κατάλληλες ρυθμήσεις ....Ο ξερός ήχος του γουιναμπ με τίποτα δεν μπορεί να συγκριθεί με του σαμ...και να αναφερθώ και στα mp3 που παίζουν σημαντικότατο ρόλο !

    Τώρα αυτό το.... η σιλλια γνωρίζει πολυ καλά πως ακούγεται και τα υπόλοιπα... εννοείται πως δεν γνωρίζω πολύ καλά διαφορετικά δεν θα γράφαμε εδώ και όπως το λες σαν η υπόθεση να αφορά μόνο εσένα κι εμένα .

    Εννοείται πως εμπιστεύομαι περισσότερο απο τα 2 τα περισσότερα αυτάκια και σέβομαι  την άποψη των παιδιών που με ακούνε άλλωστε για εκείνα γίνεται όλο το θέμα!

    Προσωπικά συνεχίζω βελτιώσεις και προτείνω sam όχι γιατί παίρνω ποσοστά από την διαφήμησή του που μακάρι να ήταν έτσι δεν θα με χάλαγε ....αλλά γιατί όπως και να το δούμε είναι αναβάθμηση είναι βήματα μπροστά για να μην πω άλματα !

    Την καλημέρα μου


    -----------------

    Αν θεωρήσω τον εαυτό μου μαγνήτη... με ανησυχεί το ΤΙ ελκύω!!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 28-03-2013 11:57 ]