ελληνική μουσική
    652 online   ·  210.844 μέλη

    Χρειάζονται τόσοι αριθμοί???

    STEFANOS604
    07.03.2013, 11:33
    • Αριθμός Ταυτότητας
    • Αριθμός διαβατηρίου
    • Α.Μ.Κ.Α
    • Φορολογικού Μητρώου
    • Μισθοδοσίας
    • Κύριας Σύνταξης
    • Επικουρικής Σύνταξης
    • Ασφαλιστηρίου
    • Μετοχών
    • Ομολόγων
    • Δημοτολογίου
    • Τραπεζών
    •  
    •  
    •  

    Γιατί να μην υπάρχει μονάχα ο ΑΜΚΑ !!!!!  Απλά γιατί ο έλεγχος θα ήταν άμεσος.

    Πχ αν έχω καταθέσεις σε 3 τράπεζες θα ήταν:

    ΕΘΝΙΚΗ _ ΑΜΚΑ , ΑΤΕ – ΑΜΚΑ , ΕΜΠΟΡΙΚΗ -  ΑΜΚΑ

    Αν είχα στην ίδια τράπεζα περισσότερους από ένα λογαριασμούς θα ήταν: ΑΤΕ – ΑΜΚΑ x1 , ΑΤΕ – ΑΜΚΑ x2 ,ΑΜΚΑ x3 ….

    Τελικά η ‘αμόρφωτη’ μάνα μου μάλλον ξέρει περισσότερα απ’ τους εκάστοτε ‘μορφωμένους’ υπουργούς και άλλους ειδήμονες.

     


    -----------------

    ''Οταν η ψυχή χάσει την αρμονία της τότε η μελωδία και ο ρυθμός βοηθούν να επανέλθει στην τάξη'' Πλάτωνας

    [ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 07-03-2013 11:39 ]


    reteos
    07.03.2013, 13:54

    Στέφανε δεν ξέρω αν αυτό είναι εφικτό. Με ένα και μόνο συγκεκριμένο αριθμό θα ήταν μεγάλη μας διευκόλυνση. Το πολύ-πολύ να προστίθεντο και κάποια γράμματα για να τον χαρακτηρίζουν . Π.χ. Δελτίο Αστυνομικής Ταυτότητας: ΔΑΤ.12345678,  Εφορία:ΑΦΜ.12345678,   Εθνική Τράπεζα: ΕΤ.12345678,   κλπ.

    Εκτός αυτού, αναγκάστηκα να αντικαταστήσω την παλιά μου Αστυνομική ταυτότητα με νέα. Δυστυχώς όμως στην νέα Αστ. ταυτότητα αλλάζει και ο αριθμός (δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί) . Το τί τράβηξα ;    -δεν περιγράφεται: -δήλωση σε όλες τις τράπεζες , δήλωση στην Εφορία, δήλωση......δήλωση........δήλωση......

     


    mary_omikron
    07.03.2013, 14:08

    Και όταν πηγαίνεις στα γραφεία του  ΙΚΑ για μια συναλλαγή να μην αρκεί ταυτότητα δίπλωμα διαβατήριο βιβλιάριο τραπέζης με την διεύθυνση κατοικίας, αλλά να ζητούν για επιβεβαίωση και τον λογαριασμό της ΔΕΗ !!!!!!!!!!

    Μεγαλεία  {#emotions_dlg.biggrin}


    STEFANOS604
    07.03.2013, 14:35

    Να ένας άλλοι λόγοι:

     


    -----------------

    ''Οταν η ψυχή χάσει την αρμονία της τότε η μελωδία και ο ρυθμός βοηθούν να επανέλθει στην τάξη'' Πλάτωνας

    [ τροποποιήθηκε από τον/την STEFANOS604, 07-03-2013 15:02 ]


    Hastaroth
    07.03.2013, 14:37

    Δέν μού έχουν ζητήσει ποτέ λογαριασμό τής ΔΕΗ όποτε έχω πάει στο ΙΚΑ,αλλά από τέτοιους ξυλοσχίστες υπουργούς,όλα να τα περιμένουμε....

    Πράγματι,η καθιέρωση ενός  Ενιαίου Κωδικού Αριθμού Μητρώου (ΕΚΑΜ) είχε προταθεί πρό καιρού,αλλά το πράγμα κάπου σκάλωσε.

    Θα διευκόλυνε και τίς δημόσιες υπηρεσίες κάτι τέτοιο,αφού θα μπορούσαν να αλληλοενημερώνουν τίς βάσεις δεδομένων τους (όσες έχουν) κι'έτσι δέν θα χρειαζόταν να τους πηγαίνουμε εμείς τα δικαιολογητικά που κανονικά πρέπει να βρίσκουν από μόνες τους.

    ΥΓ.Εκτός από ταυτότητα,διαβατήριο κλπ κλπ,πολλές φορές σού ζητούν και την ληξιαρχική πράξη γεννήσεως,διότι πού ξέρεις;μπορεί να έχης πεθάνει και να εμφανίζεσαι μπροστά τους ώς φάντασμα.....

     


    -----------------

    "Μπορεί καννίβαλος ποτέ

    να εκπροσωπήσει τάχα

    όλους τους φίλους τους παλιούς

    που έχει στη στομάχα?"

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Hastaroth, 07-03-2013 20:12 ]


    mary_omikron
    07.03.2013, 15:11

    Ελα στο ΙΚΑ Ιωνίας Αλβέρτο να συνδιαλαγείς και τόλμησε να μην έχεις λογαριασμό ΔΕΗ (χι χι χι) και μάλιστα στο όνομά σου. Αν είσαι παντρεμένη κι είναι στο όνομα του συζύγου θέλει και ληξιαρχική πράξη γάμου.{#emotions_dlg.lol}

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 07-03-2013 15:15 ]


    trelakias
    07.03.2013, 16:19
    Υπάρχει ακόμα και η περίπτωση να πρέπει να κάνετε αίτηση και να παραλάβετε έγγραφο σε ένα γραφείο, το οποίο πρέπει να καταθέσετε στο ίδιο γραφειο...... Ναι υπάρχει...
    hp
    07.03.2013, 17:06

    Mα εσείς είστε -τρελοί{#emotions_dlg.scared}            παλιό..  βελζεβούληδες{#emotions_dlg.blink}

    ζητάτε εμμέσως πλην σαφώς, εναγωνίως διακαώς

    το χάραγμα του σικ συκ σηξ - αρχή της αποκάλυψης{#emotions_dlg.ohmy}

    θέτε να ρθεί ο σατανάς  να  μας σωθεί ο τραχανάς

    σε μαύρο μπήκατε  trip-άκι παρακαλάτε για chip-άκι 

    {#emotions_dlg.wacko}


    trelakias
    07.03.2013, 17:15
    Άλλο κι αυτό... σε λιγα χρονια θα μας φωνάζουν με τον αριθμό μας σαν τους φυλακισμένους
    STEFANOS604
    07.03.2013, 17:55

    Σ’ όλα οι Έλληνες παίρνουμε τα άκρα από τον χρυσό, τις ανεξέλεγκτες χωματερές , τις κεραίες κινητής τηλεφωνίας , την αλλαγή ταυτότητας, τη χρήση Μοναδικού αριθμού …βλέπεις το χαζοκούτι πέρασε και περνάει αυτό που θέλει από το Λαζόπουλο μέχρι τον Πρετεντέρη….

    Παράδειγμα: ΣΤΗΝ " ΟΡΘΟΔΟΞΗ ΕΛΛΑΔΑ" ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΟΔΗΓΕΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥΣ ΣΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΠΑΡΑΛΑΒΟΥΝΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝΕ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ Α.Μ.Κ.Α ΠΡΩΗΝ Ε.Κ.Α.Μ 666.

    Εμένα προτιμώ χίλιες φορές να με φωνάζουν είμαι το ‘’Νο8 κι όλοι με ξέρουν με αυτό’’ αν ξέρω ότι θα βοηθήσει να πιαστούν ΚΑΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΝ ΑΝΑΔΡΟΜΙΚΑ όλα τα λαμόγια  όλα τ’ άλλα είναι απλώς λόγια (έπεα πτερόεντα).


    Hastaroth
    07.03.2013, 20:28

    Παράθεση:

    Το μέλος trelakias στις 07.03.2013, 16:19 έγραψε...

    Υπάρχει ακόμα και η περίπτωση να πρέπει να κάνετε αίτηση και να παραλάβετε έγγραφο σε ένα γραφείο, το οποίο πρέπει να καταθέσετε στο ίδιο γραφειο...... Ναι υπάρχει...

    Εάν κάποιος θέλη να γίνη αγρότης,πρέπει να πάη ν'ασφαλιστή στον ΟΓΑ.Εκεί θα τού πούν ότι πρέπει πρώτα να έχη εγγραφεί στο Μητρώο Αγροτών.Θα πάη λοιπόν στο Μητρώο Αγροτών κι'εκεί θα τού πούν ότι πρέπει πρώτα να έχη ασφαλιστεί στον ΟΓΑ.....

    Στίς ανεπτυγμένες χώρες τής Ευρώπης,οι κάτοικοι έχουν έναν ενιαίο αριθμό μητρώου βάσει τού οποίου συναλλάσσονται με όλες τίς υπηρεσίες τού δημοσίου.Κανείς δέν τους προσφωνεί με τον αριθμό αυτό,αλλά οποιοδήποτε πιστοποιητικό ή βεβαίωση χρειαστούν,από οποιαδήποτε δημόσια υπηρεσία,το παίρνουν αμέσως,χωρίς να προσκομίσουν κανένα δικαιολογητικό,διότι οι δημόσιες υπηρεσίες συνεννοούνται και τα βρίσκουν η μία από την άλλη.Πολλές φορές μάλιστα οι πολίτες δέν χρειάζεται κάν να πάνε στην σχετική δημόσια υπηρεσία,απλώς στελνουν την αίτηση μέσω e-mail (αναφέροντας βεβαίως αυτόν τον ενιαίο κωδικό αριθμό μητρώου) και οι συναρμόδιες υπηρεσίες κάνουν τα υπόλοιπα,στο τέλος δέ οι πολίτες λαμβάνουν τα έγγραφα πάλι μέσω e-mail.Τοιουτοτρόπως αποφεύγεται και η "λίπανσις" (κοινώς "λάδωμα") τών αρμοδίων γιά την έκδοση τού εγγράφου υπαλλήλων.....

    ΥΓ.Ξέχασα ν'αναφέρω ότι άν-φτού κακά-χρειαστή να πάτε σε δημόσια υπηρεσία γιά να τακτοποιήσετε κάποια εκκρεμότητα συγγενούς σας που έχει αποβιώσει,το πιστοποιητικό θανάτου που θα προσκομίσετε πρέπει να έχη εκδοθεί προσφάτως,ακόμη κι'άν το συγγενικό σας πρόσωπο έχη αποβιώσει εδώ και χρόνια.Διότι πού ξέρει ο υπάλληλος άν εν τώ μεταξύ το περί ού ο λόγος πρόσωπο δέν έχει αναστηθεί;Τί δηλαδή,μόνο ο Λάζαρος το ήξερε το κόλπο;


    -----------------

    "Μπορεί καννίβαλος ποτέ

    να εκπροσωπήσει τάχα

    όλους τους φίλους τους παλιούς

    που έχει στη στομάχα?"

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Hastaroth, 07-03-2013 20:34 ]


    tallos
    08.03.2013, 00:47
    εγω επαθα κατι τεοιο εδω στο προξενειο του αμβουργου και στο δημαρχειο της συνοικιας μου.
    STEFANOS604
    08.03.2013, 13:49

    Μια και αναφέρθηκε η λέξη ''Λίπανσις'' και μιας και ξέρουμε ότι όσοι δημόσιοι υπάλληλοι ελιπάνθησαν  - τώρα τελευταία κυκλοφορεί και το ''έβαλαν το δάκτυλο στο μέλι'' - ουδείς ετιμωρήθη μέχρι σήμερα (ή για τα μάτια του κόσμου κάνα δύο-τρεις'' ο σοφός λαός όπως πάντα έχει το απόφθεγμα του:

    ''Όποιος λαδώνεται βγαίνει λάδι''


    c-bouzouksis
    09.03.2013, 05:40

    Κύριε Στέφανε άσχετο με τους αριθμούς` η υπογραφή σας είναι η καλύτερη ρήση που έχω ακούσει ποτέ στη μικρή ζωή μου. Ευχαριστούμε

    [ τροποποιήθηκε από τον/την c-bouzouksis, 09-03-2013 05:42 ]