ελληνική μουσική
    769 online   ·  210.850 μέλη
    piano7mark
    08.03.2013, 16:27

    Καλησπέρα παιδιά ,

    ψάχνω να βρω κάποιο αρμόνιο ή synthesizer δεν ξέρω ακόμα ( μεταχειρισμένο ή καινούριο ) το πολύ μέχρι 150 ευρω . Διαθέτω ήδη μία clavinova αλλά το χρειάζομαι για διάφορες πρόβες με συγκρότημα και σε κάποιες περιπτώσεις και σε κάποια live ... τί θα μου προτείνατε ? αρμόνιο ή synthesizer ?  

    ΠΙστεύετε πως το Yamaha PSR-E223 θα ήταν καλή επιλογή ?? 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την piano7mark, 08-03-2013 17:16 ]


    sbeksm
    13.03.2013, 04:02
    Κοίτα να δεις ... βασικό τα έχει έξοδο midi .. τώρα το συγκεκριμένο μοντέλο νομίζω είναι αρκετά παλιό βέβαια έχει midi αλλά ίσως πετύχεις ασυμβατότητα σε κάποια προγράμματα .. το λέω από προσωπική μου εμπειρία.... Έχεις δοκιμάσει να το συνδέσεις με υπολογιστή;;
    piano7mark
    13.03.2013, 13:34
    καλησπερα φιλε ... δεν εχω παρει , ρωταω για αγορα !! δεν ξερω κατα ποσο θα με βολευε midi h keyboard ... πιστευω πως το αρμονιο θα ταν καλυτερη επιλογη ! εχω σταμπαρει το casio ctk 1100 αλλα δεν ειμαι σιγουρος ακομα ...
    noizreduction
    13.03.2013, 13:41

    Τα περισσοτερα οργανα πλεον εχουν midi, ακομα και τα πιο φτηνα, οποτε δεν τιθεται ζητημα επιλογης καποιου οργανου που να μην εχει midi. Συνηθως ειμαι αρνητικος στη χρηση laptop σε καποιο live, γιατι ποτε δεν ξερεις τι μπορει να γινει.

    Σε αντιθεση με το hardware μηχανημα, ενα software μπορει να σε αφησει στη μεση ενος live. Ιδιαιτερα σε περιβαλλον Windows και σε laptop, ποτε δεν ξερεις εαν θα σου συμβει το κακο.



    Τωρα, τα χρηματα που δινεις ειναι λιγα, οποτε η αγορα synth δεν σε καλυπτει. Ενδεχομενως οι μονες λυσεις που εχεις ειναι αυτες που αναφερεις, ή εαν εισαι τυχερος/η και βρεις καποιο μεταχειρισμενο σε αυτη την τιμη.


    piano7mark
    13.03.2013, 13:43
    οκ ευχαριστω πολυ φιλε !!