ελληνική μουσική
    888 online   ·  210.833 μέλη

    Αγορά Κιθάρας -Ηλεκτρικής-

    TheSokin13
    14.03.2013, 20:10

    Δε πρόκειται να σου μείνει στο χέρι κανένα όργανο!!! Το θέμα είναι τι προτιμάς σε ήχο. Κατασκευαστικά αυτό που παίζει πιο πολύ ρόλο είναι να είναι προσεγμένα κάποια πράγματα όπως να σε βολεύει το μπράτσο και η ταστιέρα και να να μη σε κουράζει... να μην έχει νεκρές νότες, το πόσο sustain ζητάς τέτια πράγματα!!! Ας πούμε εμένα η cort x11 όταν κάνω bending στα τελευταία τάστα χάνεται η νότα σβήνει (χωρίς παραμόρφωση είναι πολύ έντονο) κάτι που δε το είχα παρατηρήσει όταν τη πήρα γιατί δεν έπαιζα τότε πολλά σόλα.... Αυτό μπορεί να είναι θέμα συντονισμού της ταστιέρας με το σώμα δηλαδή ελάττωμα από τη μάνα της ή κάτι άλλο.... πρέπει να τη πάω σε μάστορα....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την TheSokin13, 14-03-2013 20:11 ]


    ThePunishmentDue
    14.03.2013, 20:22
    Αυτό το κομμάτι που σου έστιλα το Link checkareto μπορεί να το παίξει? η είναι μόνο για Judas Priest???
    TheSokin13
    14.03.2013, 20:36

    Τώρα σε ξύλα συνήθως παίζουν σε

    strat: Alder body Ash body και σε κάτι φθηνές basswood, μπράτσο από maple και ταστιέρα από rosswood(τριανταφυλλιά) ή και τα δύο από maple, βιδωτό μπράτσο.

    Σε Ibanez style ESP ltd, shecter και dean κυριαρχεί στα ακριβά μοντέλα το mahogany body και στα μεσαίας κατηγορίας το basswod( δεν σημαίνει ότι είναι κακό ξύλο απλά κυριαρχεί η άποψη ότι το μαόνι είναι καλύτερο) μπράτσο και ταστίερα από maple και rosewood όπως και στις στρατ καμιά φορά ταστιέρα από έβενο (ebony) βιδωτό μπράτσο (bolt on) ή ενιαίο (neck through)

    Σε κιθάρες τύπου Gibson les paul, sg κυριαρχεί το Mahogany body maple neck(μπράτσο) rosewood fretboard (ταστιέρα) κολλητό μπράτσο στα πιο ακριβά μοντέλα στα πολύ φθηνά βιδωτό.

    Τα μπράτσα στυλ Ibanez κτλ. θεωρούνται καλά για γρήγορα σόλο και μεταλιές.. (θυμίζουν κλασσικής δηλαδή πλατιά ταστιέρα λεπτό πολύ μπράτσο κοινώς ονομάζεται U shape)

    Στις Fender στυλ έιναι ενδιάμεσα δηλαδή τα μπράτσα είναι και για γεμάτες συγχορδίες αλλά και για σόλα και για funky style (θυμίζουν τα μπράτσα στις ακουστικές ούτε πολύ χοντρά ούτε πολύ πλατιά κοινώς C shape)

    Και στις Gibson θα έλεγα βολεύουν πολύ για πλούσια και γεμάτα ακόρντα/συγχορδίες παρά για σόλο και τα μπράτσα είναι πάρα πολύ χοντρά αλλά ξεκούραστα για ακόρντα. Τα κολλητά και ενιαία μπράτσα θεωρούνται ότι δίνουν πιο πολύ sustain στα όργανα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την TheSokin13, 14-03-2013 20:36 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την TheSokin13, 14-03-2013 20:46 ]


    TheSokin13
    14.03.2013, 20:45

    Τώρα για στυλ ισχύει ότι είπα και πριν!! Αν θες να παίζεις Rock hard Rock death Metal thrash και ultra high gain στο θεό πραμορφώσεις πας σε στυλ Ibanez, dean, ESP ltd, jackson, shecter!

    Αν πιστεύεις ότι θα το γυρίσεις και σε Blues Rock Metal και εντεχνα και ελληνικά ροκ πας gia Fender style. Αν θες καθαρόαιμα classick Rock πας για Fender η gibson. Είναι καθαρά επιλογή σου!!!

    Η dean μπορεί να σε καλύψει σε ελληνικό ροκ στυλ τρύπες και ξύλινα σπαθιά αλλά όχι σε φανκιες και μπλουζ. H Fender Stratocaster με ένα διπλό μαγνήτη είναι πάντα η καλύτερη ενδιάμεση λύση. Θα κοιτάξεις δηλαδή αν σε βολεύει το μπράτσο και τι ήχο θες να βγάλεις!!! Ελπίζω να σε κάλυψα!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την TheSokin13, 14-03-2013 20:46 ]


    ThePunishmentDue
    14.03.2013, 21:32
    έ οχι και Death Metal χαλάρωσε... δεν ακούω τετοίο είδος λόγο των στίχων αλλά και τα ατονικά Solo τα βρίσκω μαλακιά. Εγώ θέλω να μου πείς μια εκτίμιση αυτό το όργανο από Basswood: πόσα χρόνια θα κρατήση? περίπου?
    ThePunishmentDue
    14.03.2013, 21:37
    Τώρα εγώ από αυτά που είπαμε είμαι ανάμεσα στην Fender και την Dean αλλά το 1ο Setαρισμα πιος μπορεί να με βοηθήσει και τι περίπου περιλαμβάνει?
    ThePunishmentDue
    14.03.2013, 21:38
    Και από ότι κατάλαβα η Dean είναι για γρήγορα Solo (Metalikia)?
    ThePunishmentDue
    14.03.2013, 21:38
    κατι σαν αυτό
    Link
    " target="_blank" target="_new">>
    TheSokin13
    14.03.2013, 21:53
    για πάντα εκτός και αν πέσει από κανά μπαλκόνι ή πέσει με πολύ δύναμη στο πάτωμα ή τη πατήσει κανα αυτοκίνητο. Και έμενα οι κιθάρες από Basswood είναι. Την cort την έχω πετάξει με δύναμη κάτω και μια φορά είχε πέσει με τη μούρη κάτω από τη βάση και δεν έχει πάθει τίποτα. Η στρατ στυλ μου είχε πέσει από βάση τοίχου κοντά 2 μέτρα ύψος και δεν έπαθε τίποτα. Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι κάτι γρατσουνιές εκεί που εφάπτεται το σώμα με το μπράτσο το οποίο μπορεί και να είναι απλα το φινίρισμα γιατι εσωτερικά δεν έχω δει ράγισμα (βιδωτά μπράτσα). Τέλος πάντων γενικά όλα τα όργανα ανθεκτικά είναι, τα υλικά παίζουν ρόλο στην αίσθηση του παιξίματος και στον ήχο. Μη φοβάσαι δε θα σου μείνει, και ελπίζω να μη σε πρόσβαλα με το death Metal ένα παραδειγμα ήθελα να δώσω!
    ThePunishmentDue
    14.03.2013, 21:59
    όχι ρε ντάξει! για το 1ο Setarisma αν ξέρεις κάτι πες μου.
    TheSokin13
    14.03.2013, 22:01

    Ναι καλά κατάλαβες για τη dean όπως και Ibanez jackson κτλ που ανέφερα. Και ο ήχος πιο μεταλιάρικος γιατί έχει μαγνήτες για τέτοιο ήχο. Στη πράξη τώρα το τι βολεύει εσένα το χέρι σου εξαρτάται απο το... χέρι σου... :P και το πως παίζεις... Άπαξ και μάθεις τη ταστιέρα της Ibanez, dean κτλ οι άλλες κιθάρες θα σου φαίνονται κούτσουρα... Εγώ σε αυτό το θέμα βαράω το κεφάλι μου... δε μπορώ να διαλέξω .....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την TheSokin13, 14-03-2013 22:04 ]


    TheSokin13
    14.03.2013, 22:04
    Το σετάρισμα αν ξέρει εκεί ο άνθρωπος οκ.... αλλιώς to locking tremolo είναι να τραβάς τα μαλλιά σου. Μια στρατ με οδηγίες από το internet τη σετάρεις και μονος σου. Το καλύτερο πάντα είναι να τη δίνεις σε μάστορα....
    ThePunishmentDue
    14.03.2013, 22:06
    Τώρα αν πάρω την Dean θα μου την κάνει ο άνθρωπος τώρα εγώ να σου πω τον σκόπο μου θέλω πρώτα να πάρω την κιθάρα και να τζαμάρω με τους φίλους γιαυτό και μετά αν μου πάει καλά να πάρω μια καλή και να συνεχίσω σαν επάγγελμα κίολας αν δεν μπορέσω για τίποτα άλλο!
    TheSokin13
    14.03.2013, 22:13
    Αν θες για να εξοικειωθείς πάρε κανα πολύ φθηνό όργανο ειδικά αν νομίζεις ότι υπάρχει μια μικρή περίπτωση να την παρατήσεις αργότερα.... εγώ με τη στρατ στυλ που έχω με τα 100 ευρώ είμαι πολύ ικανοποιημένος. Αν σκοπεύεις μετά να πάρεις ένα πολύ καλό όργανο δεν αξίζει τώρα να δώσεις πάνω από 150 ευρώ. Τα υπόλοιπα κράτα τα για την επόμενη αγορά που θα έχεις μια πολύ καλύτερη εικόνα στο τι ζητάς από μια ηλεκτρική!!
    ThePunishmentDue
    14.03.2013, 22:38
    Να ξανά ρωτήσο τα όργανα του Naka είναι καλά έτσι?
    TheSokin13
    14.03.2013, 22:39

    Αν επιλέξεις κάτι φθηνό και θες να πάρεις από γεμανία θα σου πρότεινα αυτό 

    http://www.Thomann.de/gr/Fender_sq_affinity_hss_15g_set_car.htm

    και αν θες μια φτηνή και καλή πεταλιέρα αυτή 

    http://www.Thomann.de/gr/digitech_rp_155.htm

    και το budget φτάνει στα 300 ευρώ!!! Με αυτό το σετ έχεις τα πάντα χωρίς συμβιβασμούς!!! Θα σε καλύψει στα στυλ που θές. Το Thomann είναι έμπιστο και όλη η ευρώπη από εκί παραγγέλνει. Απλά πρέπει να φτιάξεις μια προπληρωμένη κάρτα... και σου δίνει τη δυνατότητα επιστροφής χρημάτων μέσα σε 30 ημέρες. 

    Αλλά αν θες απο ελλάδα μο λες και ψάχνουμε!!


    TheSokin13
    14.03.2013, 22:42
    Τα όργανα του νάκα εντάξει είναι αλλά είναι... λίγο τι τσιμπημένα.. εντάξει έχω πετύχει και κάτι άκυρες μουφιές που καλύτερα να ακούς το φούρναρη από το κολοκοτρονιτσι :P :P
    ThePunishmentDue
    14.03.2013, 22:51
    τι εστί τσιμπημένα?
    TheSokin13
    14.03.2013, 22:55
    Σε τιμές. εννοώ ότι είναι πιο ακριβά από ότι πρέπει...
    ThePunishmentDue
    14.03.2013, 22:57
    Ρε να μην μου βγόυνε μούφα εγώ θέλω... μην ξυπνήσο ένα καλοκαιρίνο πρώι παω να παίξω και μου μίνει το τρέμολο και το άλλο μισό παίσει κάτω αυτό λέω.