ελληνική μουσική
    612 online   ·  210.851 μέλη

    Επίκεντρο στα διεθνή ΜΜΕ ο Κατίδης – Eθνική κατακραυγή

    Konstantinosoa
    18.03.2013, 19:56
    Αν είχε καν ιδέα περι Ντι Κάνιο, τότε θα γνώριζε πως για πολλούς Ιταλούς και ειδικά Λατσιάλι ο Μουσολίνι είναι ακόμα ιδέα και πρότυπο και ο Φασισμός επιλογή τους...
    gikostas
    18.03.2013, 20:14

    Έπρεπε να τον κρεμάσουν στο σύνταγμα για παραδειγματισμό.Τι να πω;Η υποκρισία περισσεύει σε αυτόν τον τόπο.Μεγαλύτερους φασίστες από αυτούς που πήραν αυτήν την απόφαση δεν μπορώ να φανταστώ.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την gikostas, 18-03-2013 20:16 ]


    mary_omikron
    18.03.2013, 20:17

    Παράθεση:

    Το μέλος aggelostrik στις 18.03.2013, 13:10 έγραψε...

    Ήταν Δικτάτορας αλλά ήταν μεγάλος κυβερνητης και πετριωτης που αγαπόυσε την Ελλάδα και έκανε πολλά σωστά για την ιδια του την πατριδα mary omikron

    Ελα, σοβαρά? Ευτυχώς που (όλως τυχαίως) έκανες χθες εγγραφή και (όλως τυχαίως) μπήκες ειδικά σ΄αυτό το θέμα για να μου μάθεις Ιστορία.  Εντυπωσιασμένη για τον δικτάτορα με το Δέλτα (όλως τυχαίως) κεφαλαίο !!!!

     

    Παράθεση:

    Το μέλος aggelostrik στις 18.03.2013, 13:12 έγραψε...

    Επίσης mary omikron ΄δεν είδες τι έγραψα για τα λαμόγια σαρεσουν να παιζουν λαμογια και με στημενα καλα τετοια εεεεε;;; απαντησε λιγο;;;

    Πως δεν είδα, αλίμονο!! Κι εσένα είδα και τον Παναγιώταρο διάβασα... πάντα δίνω μεγάλη προσοχή σε σοβαρά και πρωτάκουστα επιχειρήματα.... τόσο που αρχίζω να συμπαθώ και το κακομοίρη το "Γατίδη" που τι έκανε το καημένο? σήκωσε το χεράκι του για να πει το ποιηματάκι του...

    Εχω μια απορία όμως. Οταν μεθοδευμένα και με κατήχηση σηκώνονται εξάχρονα χεράκια, πόσο μικρούλης άπειρος και ανίδεος είναι άραγε ένας 20χρονος ποδοσφαιριστής που συναναστρέφεται κόσμο, φιλάθλους, γυναίκες, παράγοντες κλπ κλπ κλπ ?


    KRISTHESS
    18.03.2013, 22:10

    καταδικαστέος ο Κατίδης,Γατίδης ή όπως αλλιώς τον λένε...ωστόσο μου γεννάται ρε παιδιά η απορία...αν κρατούσε μολότωφ και την έριχνε στην κερκίδα θα καταδικαζόταν με την ίδια ευκολία?ή θα προσπαθούσαμε να βρούμε δικαιολογία , ρίχνοντας τις ευθύνες στην κοινωνία και λέγοντας ότι προερχόταν από πολύ καλή οικογένεια ...δίνοντας ελαφρυντικά σε εκείνη την περίπτωση ??εκείνο που θέλω να πω είναι ότι τα "άκρα" θα έπρεπε να καταδικάζονται ΣΥΝΕΧΕΙΑ από όποια κατεύθυνση κι αν προέρχονται και χωρίς δικαιολογίες... κι αυτό..επιτρέψτε μου δεν το έχω δει να γίνεται... αλλά θα πω κι αυτό...αν η Δημοκρατία κινδυνεύει τόσο από τη χειρονομία του Χ ανθρώπου ..ώστε να γίνεται "παγκόσμιο" ζήτημα που επιφέρει και παγκόσμια κατακραυγή σύμφωνα με τα ΜΜΕ ... ε τότε τι να πω... να πάω να ζήσω στο δημοκρατικό φεγγάρι...τη χειρονομία περιμέναμε για να δούμε πως πάμε κατα διαβόλου με τη ψευδαίσθηση της απόλυτης κατοχύρωσης μιας φαινομενικής δημοκρατίας που πνέει τα λήσθια έχω την αίσθηση... με ή χωρίς Κατίδη...εφόσον λοιπόν ως κοινωνία ... εξολοθρεύσαμε ένα από τα αυγά του φιδιού(Κατίδη) μπορούμε πλέον να κοιμόμαστε ήσυχοι...τα πάντα βαίνουν καλώς..τι υποκρισία Θεέ μου....εύγε....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 18-03-2013 22:35 ]


    noizreduction
    18.03.2013, 22:12

    Νομιζω πως αυτο που πειραξε τους περισσοτερους ( κι εμενα με εντυπωσιασε απο το επιπεδο που πρεπει να πεσουμε για να ξυπνησουμε ) ειναι πως εγινε απο....ποδοσφαιριστη!! Εξου και ο χαμος που προκληθηκε. Το γεγονος πως στο κεντρο των μεγαλων πολεων τα φασιστοειδη τραμπουκιζουν οποιον βρουν, δεν μας κανει ρεζιλι παγκοσμιως ( συμφωνα με το μεσο ΕΛληνα προφανως, γιατι στο εξωτερικο βλεπουν κι ασχολουνται ).


    jorge
    19.03.2013, 01:05
    Πολύ καλά έκαναν και τιμώρησαν ένα πρότυπο για χιλιάδες μικρά παιδιά που τολμησε να πει "μπράβο" στον Αδόλφο Χίτλερ και τους χιλιάδες αθώους που εξόντωσε. Η τιμωρία του Κατίδη θα κάνει πολλά από αυτά τα παιδιά να ρωτήσουν "Γιατί μπαμπά;" και να λάβουν - ελπίζω τα περισσότερα - την απάντηση που θα τους διδάξει τι εστί Ναζισμός.
    tallos
    19.03.2013, 17:00
    ο προπονητης του κατιδη ειναι οτι πιο αριστερο εχει βγαλει η γερμανια.θα φρικαρε ο ανθρωπος.
    jorge
    19.03.2013, 17:49
    Patouseto το έχω διάβασει. Και;
    deathminor88
    19.03.2013, 17:49

    Παράθεση:

    Το μέλος patousetos2 στις 19.03.2013, 14:29 έγραψε...

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 19.03.2013, 01:05 έγραψε...

    Πολύ καλά έκαναν και τιμώρησαν ένα πρότυπο για χιλιάδες μικρά παιδιά που τολμησε να πει "μπράβο" στον Αδόλφο Χίτλερ και τους χιλιάδες αθώους που εξόντωσε. Η τιμωρία του Κατίδη θα κάνει πολλά από αυτά τα παιδιά να ρωτήσουν "Γιατί μπαμπά;" και να λάβουν - ελπίζω τα περισσότερα - την απάντηση που θα τους διδάξει τι εστί Ναζισμός.

    Σε παρακαλώ όταν βρεις χρόνο διάβασε το παρακάτω άρθρο: http://www.i-diadromi.gr/2013/03/blog-post_9935.html?spref=fb 

     Ευχαριστώ



    Δεν κατάλαβα. Κάνεις επίκληση στην αυθεντία; Ποιό το νόημα του να παραθέτεις το άρθρο ενός ακόμα δημοσιογράφου της σειράς; Είναι ο Θεοδωράκης κάποιος σημαντικός τον οποίο θα έπρεπε να ακούσει κανείς;


    AlfaWolf
    19.03.2013, 18:46

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 19.03.2013, 01:05 έγραψε...

    Πολύ καλά έκαναν και τιμώρησαν ένα πρότυπο για χιλιάδες μικρά παιδιά που τόλμησε να πει "μπράβο" στον Αδόλφο Χίτλερ και τους χιλιάδες αθώους που εξόντωσε 

    Ο Κατιδης πρότυπο ???

    για χιλιάδες μικρά παιδιά ?

    Πλακα κάνεις τωρα ειναι για γελια εσύ είσαι μεγαλύτερο πρότυπο από εκείνον και το εννοώ !!! μην τρελαθούμε τώρα.

    Τόλμησε να πει "μπράβο" στον Αδόλφο Χίτλερ, Το άκουσες εσύ αυτό??? Όχι !!! Όλοι ακούσαμε ότι καμία σχέση δεν είχε ο χαιρετισμός με όλα αυτά,

    Έβαλε γκολ ο παΐδι και μέσα στην χαρά του και την νεανική του παρόρμηση έκανε ότι έκανε και ζήτησε δημοσίως συγγνώμη για αυτό που άθελα επραξε 

    Η απόφαση ήταν είναι και θα είναι ΑΠΟΛΥΤΑ ακραία, άδικη και χειρότερη από Φασιστική ήταν απάνθρωπη.

    ΝΤΡΟΠΗ να πάνε σπίτια τους όλοι αυτοί που πήραν αυτή την ακραία απόφαση και να κοιτάξουν τον καθρέπτη τους κι αν δεν νοιώθουν άβολα για ότι κατάντησαν τότε θα ξέρουν ότι είναι κατακάθια και ακαταληλοι για οποια εξουσια.

    Με μεγάλη μου χαρα θα τους εφτυνα κατάμουτρα...


    deathminor88
    19.03.2013, 19:13

    Είναι η πιο "εμπεριστατωμένη άποψη" σύμφωνα με ποιον; Με εσένα. Γιατί πρέπει να συμφωνώ; Δεν είπα ότι είναι φασίστας, ούτε ότι είναι της σειράς. Τίποτα τέτοιο. Απλά το επιχείρημά σου δεν έχει βάση. Επειδή το λέει αυτός πρέπει να συμφωνώ; Από που κι ως που (χωρίς να σημαίνει ότι διαφωνώ);


    trelakias
    19.03.2013, 19:19

    Ο αθλητισμός είναι πρώτα παιδεία και μετά όλα τα άλλα.  Φανταστείτε καποια στιγμή ο Κατίδης να σκοράρει με την εθνική και να σηκωθεί όλο το στάδιο να χαιρετίσει έτσι... Σκληρή τιμωρία αλλά το χειρότερο είναι ότι μαθαίνουμε να συνυπάρχουμε με φασίστες και νεοναζί, ώστε χειρονομίες τέτοιου τύπου να μην μας προκαλούν... ανατριχίλα. 

    Θεωρώ υποκρισία το να τιμωρείται μόνο ένας αθλητής και παράλληλα στην βουλή των Ελλήνων να υπάρχει κόμμα που στηρίζει (εν γνώσει του κιόλας) αυτές τις ιδεολογίες ενώ έξω από τη βουλή υπάρχουν και τα κατηχητικά των νεοναζί.

    Μην βάζετε νερό στο κρασί σας με τον φασισμό... έτσι εκκολάπτεται και κερδίζει έδαφος.  Η παιδεία και ο πολιτισμός πάσχουν σοβαρά.  Με όσα γίνονται είναι πλέον στο χέρι των γονιών το πως θα μεγαλώσουν τα παιδιά τους.


    jorge
    19.03.2013, 19:56

    Παράθεση:

    Το μέλος patousetos2 στις 19.03.2013, 19:10 έγραψε...

    Απλά ήλπιζα να δεις λίγο παραπέρα

    Δεν ξεκινάς ευγενικά φίλε Χρυσαυγίτη.

    Παράθεση:

    Το μέλος patousetos2 στις 19.03.2013, 19:10 έγραψε...

    ,την υποκρισία και τον ψεύτικο οδυρμό δηλαδή με τον οποίο παρουσιάζεται το όλο θέμα,μόνο και μόνο επειδή βολεύει κάποιους.

    Μπορείς να μου το αναλύσεις λίγο; Δώσε μου ένα παράδειγμα οδυρμού. Και ποιούς βολεύει;

    Παράθεση:

    Το μέλος patousetos2 στις 19.03.2013, 19:10 έγραψε...

    Να είσαι σίγουρος πως τα παιδια θα πουν δεκάδες άλλα "γιατί μπαμπά" στα οποία δε θα έχουμε απαντήσεις,πριν το πουν για το συγκεκριμένο περιστατικό.

    Τι σημασία έχει αν είναι το 1ο ή το χιλιοστό "γιατί"; Μπορείς να μου το εξηγήσεις λίγο;


    trelakias
    19.03.2013, 20:05

    Καθόλου δεν τρολάρω.  Απλά εμένα με πειράζει να χαιρετάμε φασιστικά Wink

    Αυτό με τον σύριζα (γιατι μαλλον σε αυτόν αναφέρεσαι) το αναπαράγουν τα ΜΜΕ και τα κοινοβουλευτικά κόμματα για πολιτικούς λόγους.  Όποιος ξέρει 5 πράγματα απλά γελάει όταν καταλήψεις και μολότωφ τις συνδέουν με τον σύριζα.  Από εκεί και πέρα αν βάζεις δίπλα στη ΧΑ τα υπόλοιπα κόμματα τότε η συζήτηση μας δεν έχει μέλλον.  Και το εθνικοσοσιαλιστικό εργατικό κόμμα νόμιμα εκλεγμένο ήταν...


    sillia
    19.03.2013, 21:13

    Αν ο νεαρός αυτός γνώριζε πόσος ΠΟΝΟΣ κρύβεται πίσω απ'αυτήν την ενδεικτική χειρονομία (χαιρετισμός) πιστεύεται ότι θα το έκανε?

    Η έλλειψη γνώσης της Ιστορίας του τόπου ΤΟΥ δεν σας λέει τίποτα?

    Το ότι ρωτάνε τα παιδιά μας ΣΉΜΕΡΑ ποιος ήταν ο Παλαιών Πατρών Γερμανός και απαντάνε γερμανός αξιωματικός του 40 κι αυτό να το προσπεράσουμε.... σε πρόσφατο γκάλοπ έγινε στην επαρχία !

    Αλλά έτσι μας θέλουν ....πετάνε κατίδηδες στην αρένα..... θα το δούμε σε λίγες μέρες ΤΟΝ ΙΗΣΟΥ 'Η ΤΟΝ ΒΑΡΑΒΑ?

    Ο νεαρός ζήτησε συγνώμη οφείλουμε να τον πιστέψουμε και όχι να του φορέσουμε δια βίου την κονκάρδα με το άλικο Κ !!!

    Έχει την δύναμη ο Κατίδης και ο κάθε Κατίδης ανημέρωτος να επηρεάσει έναν λαό που έχει μάθει από την μήτρα της μάνας του τι σημαίνει Πατρίδα ?

    Αν έτσι είναι.... στην πυρά λοιπόν να γλυτώσουμε εαυτούς και αλλήλους !

    Άνθρωποι βίου δεόμενοι, πολλά και παντοία τεχνέονται !


    -----------------

    Αν θεωρήσω τον εαυτό μου μαγνήτη... με ανησυχεί το ΤΙ ελκύω!!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 19-03-2013 21:18 ]


    trelakias
    19.03.2013, 21:31

    Παράθεση:

    Το μέλος patousetos2 στις 19.03.2013, 21:03 έγραψε...

    Οχι Πάνο..δεν αναφέρομαι στον σύριζα,σταμάτα να βλέπεις φαντάσματα..


    Μπορείς να διευκρινήσεις τότε...  Φαντάσματα κυκλοφορούν, φαντάσματα βλέπω...


    Konstantinosoa
    19.03.2013, 22:23

    Υποκρισία, υποκρισία, υποκρισία......

    Πού ήταν η Ελληνική αντίδραση όλων αυτών των φορέων όταν ελεύθερα κυκλοφορούσαν σε πανελλήνια διανομή τα εμετικά περιοδικά της Χρυσής Αυγής;

    Πού ήταν όλοι οι φωνασκούντες, όταν αναγνωρίζονταν ως νόμιμο κόμμα η Χρυσή Αυγή;

    Όρθώς υπάρχει αντίδραση σε ανάλογα φαινόμενα, αλλά να γίνεται απο πραγματικό ενδιαφέρον, όχι απο πολιτικούς και παράγοντες που σπεύδουν να φανούν μπροστάρηδες κατά του φασισμού και οι ίδιοι έχουν παραβατική συμπεριφορά ή υιοθετούν φασιστικές ιδεολογίες ή φασιστικά πρότυπα, που "απλώς" η Ιστορία τους κατέταξε στο πλευρό του νικητή.

    Πολύς ντόρος, μάλλον στρατευμένος για να καλυφθεί το δυνατόν η επιχειρούμενη καταστροφή του Κυπριακού Τραπεζικού Συστήματος και να χειραγωγηθούν οι υδρογονάνθρακες της Κύπρου....


    deathminor88
    19.03.2013, 22:30
    ναι.. ακριβώς αυτό είχε στο μυαλό του ο Κατίδης.. α και προσοχή σε αυτά που μας ψεκάζουν..
    gikostas
    19.03.2013, 22:40

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 19.03.2013, 01:05 έγραψε...

    Πολύ καλά έκαναν και τιμώρησαν ένα πρότυπο για χιλιάδες μικρά παιδιά που τολμησε να πει "μπράβο" στον Αδόλφο Χίτλερ και τους χιλιάδες αθώους που εξόντωσε. Η τιμωρία του Κατίδη θα κάνει πολλά από αυτά τα παιδιά να ρωτήσουν "Γιατί μπαμπά;" και να λάβουν - ελπίζω τα περισσότερα - την απάντηση που θα τους διδάξει τι εστί Ναζισμός.

    Κάνανε πολύ καλά που τιμωρήσανε ενα παιδί 20 ετών και πολύ πιθανόν να του καταστρέψουν την καριέρα ,ακόμη και την ζωή,γιατί δεν φαντάζομαι να ξέρει κάτι άλλο πέρα απο μπάλα ο συγκεκριμένος.Ιστορία δεν γνωρίζει σίγουρα γιατί κανείς δεν φρόντισε να του μάθει.Και όλα αυτά για να παραδειγματιστουν άλλα παιδιά μικρότερης ηλικίας που μπορεί να έχουν πρότυπο τον Κατίδη;Μήπως είμαστε λίγο υπερβολικοί;Δηλαδή αν τον τιμωρούσανε με 5 ή 10 αγωνιστικές και με κάποιο χρηματικό πρόστιμο ας πούμε ,αυτό δεν θα λειτουργούσε αποτρεπτικά για παρόμοιες συμπεριφορές;Δηλαδή αν αυτή η τιμωρία δεν είναι φασιστική συμπεριφορά τότε τι είναι;Το θέμα είναι να διδάξουμε στα νέα παιδιά ιστορία και από μόνα τους να αποβάλλουν αυτά τα πρότυπα.Το να πιστεύει κάποιος ότι ο Χίτλερ ήταν αγωνιστής και να το κρύβει υπό το φόβο κάποιας τιμωρίας δεν βοηθάει σε κάτι.Με την πρώτη ευκαιρία αυτό θα βγει απο μέσα του και τότε δεν θα μπορούμε να κάνουμε απολύτως τίποτα.Δεν αξίζει ένα παιδί 20 χρονών μια δεύτερη ευκαιρία;


    KRISTHESS
    19.03.2013, 22:42

    πάντως από τη στιγμή που ο Κατίδης δήλωσε μεταμέλεια..θα έπρεπε να ληφθεί υπόψη αυτό..και όχι να είναι εξοντωτική η ποινή του για μένα... Σε μία χώρα που έχει Δημοκρατία..ή τουλάχιστον όλοι πιστεύουμε πως έχει...δίνεις μια δεύτερη ευκαιρία σε κάποιον που μπορεί να κάνει ένα λάθος.. και που το παραδέχεται και ζητάει δημοσίως συγγνώμη!!!δεν απαντάς με "φασιστικές" μεθόδους επίσης..δηλαδή αν παραδεχόταν για παράδειγμα και έλεγε "ναι ρε ..είμαι φασίστας και γούσταρα που σήκωσα το χέρι" πόσο πιο εξοντωτική θα ήταν η ποινή του??? Μήπως θα τον λιθοβολούσαν δημοσίως για παραδειγματισμό?? Κάπου να είμαστε λογικοί γιατί και η υπερβολή έχει τα όρια της. Και επαναλαμβάνω. Δεν μιλώ για την πράξη η οποία είναι βεβαίως καταδικαστέα...Αλλά η υποκρισία περισσεύει σε αυτήν τη χώρα... για παράδειγμα... ο Υπουργός Αθλητισμού καταδίκασε τον Κατίδη... και από την άλλη δεν ψήφισε υπέρ της άρσης της ασυλίας για τον Κασιδιάρη...εγώ ξέρω ότι ο πραγματικός ΔΗΜΟΚΡΑΤΗΣ είναι και ΜΕΓΑΛΟΨΥΧΟΣ και δίνει μία δεύτερη ευκαιρία όταν ο άλλος δηλώσει μεταμέλεια...και εν πάσει περιπτώσει κρίνει με ανοιχτά μυαλά και βλέπει τη ν καλή πλευρά των ανθρώπων..δεν τιμωρεί "αφανίζοντας" και θέτοντας ίσως στην ανεργία κάποιον με αποφάσεις αυτόματες ,μηχανικές χωρίς να λαμβάνει υπόψη δημόσιες απολογίες..κιαφού δεν μπήκε καν στον κόπο να τον καλέσει η πολιτεία σε κατ'ιδίαν απολογία ,ως όφειλε και όπως θα ήταν και το σωστό..(γιατί υποτίθεται έχουμε κράτος που οι θεσμοί λειτουργούν αλλά και η δικαιοσύνη,αν θέλετε)και κατόπιν να αποφασίσει.. το να επεμβαίνεις με "αυτόματη εξοντωτική ποινή" είναι , συγχωρέστε με, εξίσου φασιστικό για μένα...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 19-03-2013 22:46 ]