ελληνική μουσική
    734 online   ·  210.849 μέλη

    Επίκεντρο στα διεθνή ΜΜΕ ο Κατίδης – Eθνική κατακραυγή

    guevara
    20.03.2013, 11:59

    Παράθεση:

    Το μέλος Jazz-Guitar στις 20.03.2013, 11:44 έγραψε...

    Σίγουρα διαφωνώ με τον χαιρετισμό του Κατίδη άλλα διαφωνώ και με την έκταση που πήρε το όλο θέμα και με την τιμωρία του. Το μόνο σίγουρο είναι, πως όλο θέμα μας αποπροσανατολίζει από τους πραγματικούς προδότες του έθνους. Δεν μπορώ να χωνέψω πως οι πολιτικοί μας νεοναζί είναι ατιμώρητοι και ο καιάδας της αγανάκτησή μας πέφτει σε ένα ηλίθιο θύμα...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την Jazz-Guitar, 20-03-2013 11:44 ]



    Λες πως διαφωνείς με το χαιρετισμό του αλλά λίγο πιο πάνω προσπαθείς να μας πείσεις επιχειρηματολογώντας πως είναι...αρχαιοελληνικός....τελοσπάντων...δε νομίζω πως αποπροσανατολίστηκε κανείς από το θέμα Κατίδη , δεν κατηγόρισε κανείς τον Κατίδη γι' αυτά που βιώνει η Ελλάδα τόσα χρόνια...κι όποιος αποπροσανατολίζεται θα έλεγα πως περισσότερο εθελοτυφλεί παρά παρασύρεται...από κει και πέρα η τιμωρία του για μενα δεν ειναι εξοντωτική όπως πάνε κάποιοι να την παρουσιάσουν....είναι παραδειγματική....γιατί όσο κι αν ακούγεται αστείο σε κάποιους , ακόμη κι αυτός ο περιορισμένων ικανοτήτων ποδοσφαιριστής για κάποια μικρα παιδια αποτελεί πρότυπο , και συνήθως σε μικρες ηλικίες προσπαθούμε να μιμηθούμε τα πρότυπά μας... Τρέμω στην εικόνα πως σε μια αλάνα ένας πιτσιρικάς με φανέλα της ΑΕΚ θα πανηγυρίζει κάποιο γκολ που έβαλε με τον ίδιο τρόπο...γιατι αν η τιμωρία ηταν 5-10αγωνιστηκές και επέστρεφε σαν ήρωας ο Κατίδης κάτι τέτοιο θα ήταν πολύ πιθανό...


    noizreduction
    20.03.2013, 12:09

    Εννοειται πως το θεμα Κατιδη δεν πρεπει να μας αποπροσανατολιζει απο τα 300 ατομα της Βουλης ( και το καθενα εχει τη δικη του ευθυνη, ας μη γελιομαστε ), ομως οταν σε ενα τοσο προσφιλες αθλημα ( οπως το ποδοσφαιρο ) ξεκινας να δινεις ελαφρυντικα στον καθε ανεγκεφαλο, που εχει το θρασος μαλιστα να μας κοροϊδευει με το "Δεν εκανα χαιρετισμο, εδειξα το φιλο μου στην εξεδρα", τοτε χανεις τη μπαλα!

    Και οπως ειπα, αδιαφορω για τον Κατιδη ως ανθρωπο. Η κινηση ομως αντιπροσωπευει κατι που δεν συμπαθω κι ουτε προκειται να ανεχθω απο οποιοδηποτε τετοιου ειδους κινησεις. Δεν ειναι θεμα κομματικης ταυτοτητας του παικτη ( που ειμαι σιγουρος πως δεν εχει καμια σχεση με τη Χρυση Αυγη ), αλλα η ευκολια χρησης μιας χειρονομιας που παγωσε ολοκληρο τον κοσμο καποτε.

    Οπως απαιτω για τον καθε ακραιο να βρεθει στο ειδωλιο πριν αρχισει να αποκταει δυναμη, ετσι και για τον Κατιδη πιστευω πως επρεπε η καριερα του να τελειωσει. Γιατι σημερα μια χειρονομια παγωνει τον κοσμο, αυριο η ιδια χειρονομια μπορει να τον σκοτωνει κιολας!


    Jazz-Guitar
    20.03.2013, 12:35

    Ναι μεν διαφωνώ με τον χαιρετισμό, άλλα ήθελα να θίξω το θέμα σ' αυτή την συζήτηση, με την άλλη όψη του νομίσματος και για λόγους σφαιρικότητας άλλα και για έναυσμα για περαιτέρω εποικοδομητική συζήτηση. Αν σας προσβάλει ο αντίλογος, τότε σας ζητώ ταπεινά συγνώμη...

    Μετά την διαφωνία έρχεται η συμφωνία (όπως στην μουσική), εκτός και υπάρχει φανατισμός (ναι υπερασπίζεστε την τιμωρία του Κατίδη με φανατισμό κάποιοι σ' αυτήν την συζήτηση), επόμενος είμαι ανοιχτός και δεκτικός σε κάθε άποψη ή/και κριτική καλή ή κακή και εύχομαι μέσω του διαλόγου σε κάθε θέμα που συζητείται γενικότερα, όλοι να γινόμαστε καλύτεροι...

    Συνοψίζοντας διαφωνώ με τον επίμαχο χαιρετισμό, άλλα διαφωνώ και με την σκληρή τιμωρία που επιβλήθηκε, καθώς και με την έκταση που πήρε το όλο θέμα σε ένα άθλημα που αποδειγμένα οι επίσημοι φορείς του είναι εκφυλισμένοι και διεφθαρμένοι...  Η μπόχα είναι εφάμιλλη των πολιτικών μας... 


    noizreduction
    20.03.2013, 12:54

    Δεν μπορω να καταλαβω ποια ειναι η "σκληρη" τιμωρια; Η απαγορευση συμμετοχης στις εθνικες ομαδες απο την ΕΠΟ;

    Μακαρι κι εμενα να μου εβαζαν τετοια τιμωρια οταν θα χρωσταγα το χαρατσι....

    Το θεμα πηρε εκταση γιατι στην Ελλαδα ο κοσμος ασχολειται με το ποδοσφαιρο, ενω η ομαδα που ανηκει ο Κατιδης εχει παρελθον με τους φασιστες! Οποτε μην κρινουμε τοσο ελαφρα τη καρδια κατι που ενοχλησε τους οπαδους και φιλαθλους της ομαδας.


    guevara
    20.03.2013, 13:14

    Παράθεση:

    Το μέλος Jazz-Guitar στις 20.03.2013, 12:35 έγραψε...

    Ναι μεν διαφωνώ με τον χαιρετισμό, άλλα ήθελα να θίξω το θέμα σ' αυτή την συζήτηση, με την άλλη όψη του νομίσματος και για λόγους σφαιρικότητας άλλα και για έναυσμα για περαιτέρω εποικοδομητική συζήτηση. Αν σας προσβάλει ο αντίλογος, τότε σας ζητώ ταπεινά συγνώμη...

    Μετά την διαφωνία έρχεται η συμφωνία (όπως στην μουσική), εκτός και υπάρχει φανατισμός (ναι υπερασπίζεστε την τιμωρία του Κατίδη με φανατισμό κάποιοι σ' αυτήν την συζήτηση), επόμενος είμαι ανοιχτός και δεκτικός σε κάθε άποψη ή/και κριτική καλή ή κακή και εύχομαι μέσω του διαλόγου σε κάθε θέμα που συζητείται γενικότερα, όλοι να γινόμαστε καλύτεροι...

    Συνοψίζοντας διαφωνώ με τον επίμαχο χαιρετισμό, άλλα διαφωνώ και με την σκληρή τιμωρία που επιβλήθηκε, καθώς και με την έκταση που πήρε το όλο θέμα σε ένα άθλημα που αποδειγμένα οι επίσημοι φορείς του είναι εκφυλισμένοι και διεφθαρμένοι...  Η μπόχα είναι εφάμιλλη των πολιτικών μας... 



    '' Ναι μεν διαφωνώ με το χαιρετισμό αλλά...'' , δε μου φάνηκε σα ''σφαιρική αντιμετώπιση του θέματος το πρώτο μήνυμά σου για το χαιρετισμό αλλά σε πιστεύω ( για αρχή)

    Αν στο β' πληθυντικό της λέξης ''υπερασπίζεστε'' εννοείς κι εμένα ( πράγμα που δε με ενοχλεί ) έχω εξηγήσει εκτενώς νομίζω τους λόγους που θεωρώ σωστή την τιμωρία του αλλά σε καμμια περίπτωση ''σκληρή''. Και για να ελαφρύνω λίγο το κλίμα θα πω πως ό συγκεκριμμένος ποδοσφαιριστής θα έπαιζε στην Εθνική Ανδρών μόνο με εντολή του...Χίτλερ!

    Το ότι το ποδοσφαιρό μας είναι διεφθαρμένο με βρίσκει απολύτως σύμφωνο.Αυτό , όμως , δεν με κοιμίζει... Γι' αυτό δε δέχομαι - ακόμη και σε εναν ''σαπιο'' χώρο οπως αυτόν του ποδοσφαιρου - οποιαδήποτε παραβατική συμπεριφορά από αθλητές. Ο χδώρος του αθλητισμου ''βρώμισε'' από παράγοντες ας μη βρωμίσει κι από αθλητές με ανάλογες συμπεριφορές...


    hp
    20.03.2013, 16:15

    Μπράααβο!!!

    τρανό παράδειγμα φίλε τζαζκιθάρα, ας είναι καλά ο guevara γιατί εγω τό χαψα.

    δε πειράζει, η προσπάθεια μετράει που λένε και στον αθλητισμό{#emotions_dlg.lol}





    επισυναπτόμενα: DSCN3529=vasileus pyrros @.JPG 
    Jazz-Guitar
    20.03.2013, 18:08
    Ok, δικό μου το λάθος που δεν διασταύρωσα τις πληροφορίες. Θα μου γίνει μάθημα να είμαι πιο προσεχτικός στο μέλλον. Το θετικό είναι πως έγινα καλύτερος μετά από αυτή την συζήτηση και ελπίζω να βγουν κερδισμένοι και άλλοι και να μην γίνουν εύκολα θύματα προπαγάνδας όπως έγινα εγώ. Παθών άλλα και μαθών... Σας ευχαριστώ...
    KRISTHESS
    20.03.2013, 18:59

    να κάνουμε και λίγο χιούμορ γιατί δε βλέπω να βγαίνει άκρη σε όλο αυτό.. οι φασίστες οι Ρωμαίοι τα ξεκίνησαν όλα{#emotions_dlg.biggrin} AVE CEASAR νομίζω εξαντλήθηκε το θέμα πια..ακούστηκαν πολλές απόψεις αντικρουόμενες όσον αφορά την ποινή.. ωστόσο όλοι παραδεχόμαστε ότι ο χαιρετισμός ο οποίος  πιθανότατα να υπήρχε και στην αρχαία Ελλάδα και κατόπιν να υιοθετήθηκε  από τους Ρωμαίους και έπειτα να κατέληξε στους Ναζί ταυτισμένος με τις πρακτικές τους  είναι όπως και ναχει ΚΑΤΑΚΡΙΤΕΟΣ... αλλά αν όντως ήταν αρχαιοελληνικός... έπρεπε να είχαμε ζητήσει τα πνευματικά δικαιώματα.. πλούσιοι θα ήμασταν τώρα{#emotions_dlg.biggrin} Μα τελείως άχρηστοι είμαστε πια??επιτρέψτε μου το χιούμορ.. Smileγιατί με όλα αυτά πόνεσε το κεφάλι μου


    Hastaroth
    20.03.2013, 19:22

    Αν συγκρίνουμε τήν φωτογραφία τού Κατίδη με το σκίτσο από τον Asterix,θα διαπιστώσουμε ότι ο χαιρετισμός τών Ρωμαίων ήταν διαφορετικός-το χέρι ήταν τεντωμένο σχεδόν οριζόντια και όχι υψωμένο,όπως είναι ο ναζιστικός.So much λοιπόν περί τού "εγώ χαιρετούσα αρχαιορωμαϊκά",που πιθανόν να ισχυριζόταν ο ποδοσφαιριστής.

    (Με υψωμένο χέρι,βεβαίως,ορκίζονται και στίς ορκωμοσίες τών στρατιωτικών και τών πτυχιούχων διαφόρων ΑΕΙ,αλλά με την παλάμη κλειστή και τα δάχτυλα ενωμένα στά άκρα).

    Κατά την άποψή μου,ο Κατίδης ήξερε πως η χειρονομία που έκανε ήταν ναζιστικός χαιρετισμός.Τί στο καλό,ταινίες ή ντοκυμανταίρ με θέμα τον Β'ΠΠ δέν έχει δεί ποτέ;Οπότε οι συγγνώμες και οι άγνοιες εκ μέρους του είναι αδικαιολόγητες-η συμπεριφορά του ήταν προσβλητική.

    Τέλος,η ποινή που τού επιβλήθηκε ήταν πως δέν θα ξαναπαίξη εφ'όρου ζωής στην Εθνική Ελλάδος-η συμμετοχή στην οποία αποτελεί τιμητική διάκριση,την οποία επομένως δέν δικαιούται,και καλώς δέν την δικαιούται ο Κατίδης.Δέν τού απαγορεύτηκε να παίζη σε κάποια ΠΑΕ-αλλά ακόμα κι'αυτό άν συνέβαινε,20 χρονών παιδί είναι,μπορεί κάλλιστα να ακολουθήση κάποιο άλλο επάγγελμα.....


    KRISTHESS
    20.03.2013, 19:38

    Παράθεση:

    Το μέλος Hastaroth στις 20.03.2013, 19:22 έγραψε...

    Αν συγκρίνουμε τήν φωτογραφία τού Κατίδη με το σκίτσο από τον Asterix,θα διαπιστώσουμε ότι ο χαιρετισμός τών Ρωμαίων ήταν διαφορετικός-το χέρι ήταν τεντωμένο σχεδόν οριζόντια και όχι υψωμένο,όπως είναι ο ναζιστικός.So much λοιπόν περί τού "εγώ χαιρετούσα αρχαιορωμαϊκά",που πιθανόν να ισχυριζόταν ο ποδοσφαιριστής.


    αν είναι να αρχίσουμε να εξετάζουμε και υπό ποια γωνία έγινε ο συγκεκριμένος χαιρετισμός...ζήτω που καήκαμε φίλε μου..


    Hastaroth
    20.03.2013, 20:18

    Στό βίντεο αυτό βλέπουμε την ορκωμοσία τών πρωτοετών τής Σχολής Ικάρων

    >

    Δέν νομίζω ότι οι συγκεκριμένοι είναι...ναζί.

    Εχει σημασία λοιπόν ακόμη και υπό ποιάν γωνίαν έγινε ο συγκεκριμένος χαιρετισμός τού Κατίδη.Και είναι ολοφάνερο ότι ο χαιρετισμός του ήταν ναζιστικός.


    KRISTHESS
    20.03.2013, 20:42
    τώρα εντάξει..νομίζω είμαστε υπερβολικοί όσον αφορά τη γωνία...χαχαχα..λες ο Κατίδης να μετρούσε και τις μοίρες ή να ήξερε τους παραπλήσιους χαιρετισμούς των Ρωμαίων σε πιο ύψος ήταν ώστε να το σηκώσει επακριβώς? από τη στιγμή που η κερκίδα ήταν αναλογικά πάνω σε υψος..εκεί θα σήκωνε το χέρι του!! το να προσπαθούμε να τα μετράμε όλα με τόση λεπτομέρεια .. ε τι να πω.. Ας μείνουμε στο ότι έκανε έναν χαιρετισμό και ανεξαρτήτως γωνίας έχει ταυτιστεί με τους τελευταίους που τον χρησιμοποίησαν κιαυτοί ήταν οι Ναζιστές. Τέλος. όλα τα άλλα είναι περιττα
    jorge
    21.03.2013, 02:13
    Το "υλιστικό" τατουάζ του Κατίδη το ανέφερε κανείς; "Get Rich or Die Tryin" έγραφε... Αυτός έχει καεί προ πολλού λέμε.
    AlfaWolf
    21.03.2013, 17:56
    Μια χαρα Νοημα εχει και ειναι και τιτλος απο ταινία που παρουσιάζει τη ζωή του Κέρτις Τζέιμς Τζάκσον, του νούμερο ένα ράπερ του πλανήτη, «50 Cent», (άσχετα αν δεν μ αρέσει εμένα)
    jorge
    21.03.2013, 18:09
    Νόημα μπορεί να έχει Alfawolf, αλλά αν ένας πιτσιρικάς έχει ως μόνο ιδανικό και κίνητρο το χρήμα, δεν ξέρω που μπορεί να καταλήξει... Διαφωνείς;
    gikostas
    21.03.2013, 18:46
    Εγώ θα συμφωνήσω με το ότι''αυτός έχει καεί προ πολλού''.Πολλοί νέοι σκέφτονται έτσι σήμερα.Δηστυχώς το μέλλον αυτών των ανθρώπων είναι προδιαγεγραμμένο,Ας μην είμαστε εμείς αυτοί που θα τους δώσουν το τελικό χτύπημα.Μπορούν να τα καταφέρουν και μόνοι τους.Το μέλλον θα δείξει.
    Ner0
    22.03.2013, 22:15
    http://www.protagon.gr/?i=protagon.el.athlitismos&id=22995 Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο..
    Konstantinosoa
    23.03.2013, 23:19

    Έχει ενδιαφέρον απο πολλές πλευρές:

    Σύνδεσμος Προπονητών ποδοσφαίρου Κεφαλονιάς και Ιθάκης


    Καλούνται τα μέλη του Σ.Π.Π.Κ.Ι. να παραστούν στην ετήσια Γ.Σ. την Κυριακή 24/3/2013, κατά την οποία θα πραγματοποιηθεί και η εκλογή νέου Δ.Σ. (Λεπτομέρειες για τη διαδικασία στο 6945134452).   Επ' ευκαιρίας θα θέλαμε να εκφράσουμε τη συμπαράστασή μας στο μεγαλύτερο ίσως σύγχρονο ποδοσφαιρικό ταλέντο και αρχηγό της Εθνικής ομάδας των νέων Γιώργο Κατίδη, τον οποίο προσπαθεί να εξαφανίσει από τον ποδοσφαιρικό χάρτη της χώρας, γιατί χαιρέτησε ΕΛΛΗΝΙΚΑ Έλληνες φίλαθλους , η μαφία του ποδοσφαίρου και της ΕΠΟ, παρακλάδι της Κυβέρνησης Κόζα Νόστρα, που έχει βάλει στόχο οτιδήποτε θυμίζει Ελλάδα, ακολουθώντας πιστά τις εντολές του παγκόσμιου ανθέλληνα αφέντη της.   Για το Σ.Π.Π.Κ.Ι. ο Έλληνας Γιώργος Κατίδης πρέπει να αποτελέσει πρότυπο για την αθλούμενη νεολαία στο προσεχώς Ελεύθερο Ελληνικό Κράτος και ισόβιος αρχηγός της Εθνικής Ομάδας Ποδοσφαίρου.   Όσον αφορά κάποιον προπονητή Λίνεν, ας πάρει το κασκωλάκι του και το τεφτέρι του που αγόρασε από τα παλαιοπωλεία της Ανατολικής Γερμανίας και αφού ξεπεράσει τα δικά του ψυχολογικά προβλήματα από την πτώση του τείχους του Βερολίνου ας μας αδειάσει τη γωνιά κι όταν μελετήσει την Ελληνική Ιστορία και αντιληφθεί τι πρεσβεύει το έμβλημα της ομάδας που τον πληρώνει πλουσιοπάροχα, τη στιγμή που οι Έλληνες πεινούν, να ζητήσει εκείνος συγγνώμη. Το τελευταίο ισχύει και για τους τραγικούς κι ελάχιστους για το μέγεθος του σωματείου, παράγοντες της ΑΕΚ.   Ο Σ.Π.Π.Κ.Ι. στηρίζει τους ΈΛΛΗΝΕΣ ποδοσφαιριστές και προπονητές”.


    noizreduction
    23.03.2013, 23:51

    Απο το επιπεδο της γλωσσας, καταλαβαινει κανεις και το επιπεδο των "προπονητων".


    noizreduction
    24.03.2013, 22:26

    Κι επειδη μαλλον εχει γινει μοδα, οριστε αλλη μια περιπτωση αθλητη που επιδοκιμαζει τις χουντικες αποψεις! Κι αυτος...λαθος εκανε;