ελληνική μουσική
    664 online   ·  210.851 μέλη

    τι θέλει να πει ο ποιητής??

    malastrana
    03.08.2005, 00:36
    Quote:

    Το μέλος paramithi στις 09-07-2005 στις 23:56 έγραψε:

    Τελικά ίσως να είναι μάταιο να κάθεσαι να αναλύεις στίχους..ίσως έτσι χάνεις το νόημα της στιγμής..δε ξέρω..





    Είναι απόλυτα σωστό αυτό που λες...Πιστέυω ότι τα τραγούδια είναι σαν τους πίνακες ζωγραφικής, πρώτα τα αισθανόμαστε και μετά τα καταλαβαίνουμε. Αν ένα τραγούδι ακούγοντάς το, μας μεταδώσει κάποιο συναίσθημα, δεν πειράζει κι αν δεν καταλάβουμε τί θέλει να πεί ο στιχουργός...σιγά-σιγά θα μπεί στην ψυχή και μετά στο μυαλό μας και τελικά ο καθένας θα του δώσει την ερμηνεία που νομίζει ότι θα τον βοηθήσει σε κάτι, οτιδήποτε...
    katerina
    03.08.2005, 08:04
    Nai isos einai ontos mataio alla re paidia kai apo filologikis apopsis, den analiontai ola. Bgazetai nohma sta perissotera tragoudia tou Ioannidi? Eidika sto "O Dromos, o Xronos & o Ponos". Emena mono sunaisthimata mou bgazoun kai mou ksipnane mnimes diaforetikes kathe fora analoga me ti stigmi. Eidika otan ton akouo stis sunaulies. I Mauri petalouda gia paradeigma einai apo ta agapimena mou alla anathema an katalaba pote ti leei. Einai ola sumvolika kai analoga me to pos ksipnisa to proi to ermineuo diaforetika kai teleios asuneidita panta. Kala as mi miliso gia to Edgar Allan Poe... Na min to piasoume kan
    Elf_guardian
    03.08.2005, 10:54
    Συμφωνω πως για καθε τραγουδι, μπορει να υπαρχουν διαφορετικες αποψεις και αναλυσεις διοτι οι στιχοι ειναι τις περισσοτερες φορες συμβολικοι η' μας φαινονται συμβολικοι και ενω προσπαθουμε να τους κατανοησουμε να μην εχουν κατι για αναλυση, απλα το λενε... Το πραγματικο περιεχομενο μονο ο ποιητης το γνωριζει που μεσα στο μυαλο του εγινε η παραταξη των λεξεων....
    An_yparxei_logos
    03.08.2005, 13:13
    Κατά τη γνώμη μου την τέχνη την πρέπει να την αισθάνεσαι, όχι να την καταλαβαίνεις (απαραίτητα)... Για κατανόηση είναι η επιστήμη...
    sentoni
    24.08.2007, 01:20
    Παράθεση:

    Το μέλος An_yparxei_logos στις 03-08-2005 στις 13:13 έγραψε...

    Κατά τη γνώμη μου την τέχνη την πρέπει να την αισθάνεσαι, όχι να την καταλαβαίνεις (απαραίτητα)... Για κατανόηση είναι η επιστήμη...




    . . . και αν σκεφτείς και τον Ηλιόπουλο που έλεγε :

    παιδί μου ένα ποίημα , είναι ποίημα όταν δεν το καταλαβαίνει κανείς . . . όταν το καταλαβαίνουν όλοι δεν είναι ποίημα . . . είναι τσιφτετέλι !
    makisgt
    29.08.2007, 19:37
    !!!!1