ελληνική μουσική
    762 online   ·  210.833 μέλη

    Σαν σήμερα 20 Μαρτίου 1948, γεννήθηκε ο δάσκαλος της μουσικής.

    axilleas23
    20.03.2013, 22:21

    Ο Νίκος Παπάζογλου, υπήρξε ένας ιδιαίτερα αγαπητός καλλιτέχνης, η λατρεία που του είχε το κοινό αποδεικνυόταν περίτρανα με τα κατάμεστα στάδια και τις γεμάτες μουσικές σκηνές όπου και όποτε εμφανιζόταν.
    Και δεν ήταν μόνο τα τραγούδια και η μουσική του που δονούνταν στον ίδιο παλμό με τις καρδιές του κοινού, ήταν το χαμόγελο ενός γλυκύτατου και ζεστού ανθρώπου, ήταν το κόκκινο μαντήλι πάντα στο λαιμό όμοιο με λάβαρο αισιοδοξίας και ποιότητας απέναντι στο τραγούδι αλλά και τη ζωή.

     Ο Νίκος Παπάζογλου γεννήθηκε 20 Μαρτίου 1948 στη Θεσσαλονίκη, πόλη που υπεραγαπούσε και έζησε μέχρι το τέλος της ζωής του και δεν αποχωριζόταν παρά μόνο για συναυλίες και ταξίδια που αγαπούσε να κάνει.

    Ξεκίνησε την καριέρα του γύρω στα 1960, ως κιθαρίστας στην ποπ μπάντα των Olympians και αργότερα στους Zealot.
    Το 1978 πήρε μέρος στην ανατροπή της μουσικής μεταπολίτευσης, όταν ερμήνευσε τα τραγούδια του Νίκου Ξυδάκη -συνθέτη που ενώ ανήκε μουσικά σε μια πιο ελιτίστικη μουσική νοοτροπία, καθώς ερχόταν από την Αίγυπτο- με την έμπνευσή του να γράψει λαϊκά τραγούδια σε στίχους του Μανώλη Ρασούλη, φέρανε τα πάνω κάτω σε μια εποχή που το κοινό και οι συνθέτες ασχολούνταν μόνο με το πολιτικό τραγούδι.

    Ο Νίκος Ξυδάκης, ο Μανώλης Ρασούλης και ο Νίκος Παπάζογλου με την ιδιαίτερη ερμηνεία του αναστάτωσαν το κατεστημένο "Με την εκδίκηση της Γυφτιάς" και κατάφεραν να καθιερωθούν ως οι αναμορφωτές του ελληνικού τραγουδιού εκείνης της δεκαετίας, δίνοντας το σύνθημα για την έναρξη του "έντεχνου" ελληνικού τραγουδιού.

     Στο δικό του στούντιο ηχογραφήσεων "Αγροτικόν", εκτός από τους δικούς του δίσκους, ηχογραφούσαν και πολλοί άλλοι σπουδαίοι καλλιτέχνες της έντεχνης μουσικής, ενώ ο Παπάζογλου συμμετείχε σε κάποιους από αυτούς ως μουσικός, παραγωγός, ηχολήπτης και ενορχηστρωτής.

    Τραγούδια του ερμήνευσαν μεγάλοι Έλληνες τραγουδιστές ενώ στήριξε αρκετούς καλλιτέχνες και συγκροτήματα στα πρώτα τους βήματα μέσα από το στούντιο του.


      ΔισκογραφίαΗ εκδίκηση της γυφτιάς (1978) 
    Τα δήθεν (1979) 
    Χαράτσι (1984) 
    Μέσω Νεφών (1986) 
    Σύνεργα (1990) 
    Επιτόπιος ηχογράφησις στο θέατρο του Λυκαβηττού (1991) 
    Όταν κινδυνεύεις παίξε την πουρούδα (1995) 
    Μάγισσα Σελήνη (2005) 
    Ήμουν κι εγώ εκεί (2009).

     
     Η φωνή του Νίκου Παπάζογλου, με τον χαρακτηριστικό λυγμό, ερμήνευσε με μοναδικό τρόπο την  "Τρελή κι αδέσποτη",  το "Κανείς εδώ δεν τραγουδά",  "Πότε Βούδας, πότε Κούδας",  "Στη Ρωγμή του Χρόνου",  "Εγώ δεν είμαι ποιητής"  και τόσα άλλα, ενώ η στιγμή που θα άφηνε για πάντα το μουσικό χνάρι του στην αιωνιότητα, ήταν όταν ερμήνευσε το τραγούδι "Αύγουστος". Οι τραγικές συμπτώσεις της ζωής, ο Νίκος Παπάζογλου έφυγε πολύ νωρίς από κοντά μας στις 17 Απριλίου 2011, λίγο καιρό μετά το θάνατο του φίλου και συνεργάτη του, Μανώλη Ρασούλη.  







    Πηγ

    ή : 

    [ τροποποιήθηκε από τον/την axilleas23, 21-03-2013 02:22 ]


    guevara
    20.03.2013, 22:36

    Ίσως η πιο αισθαντική φωνή της ελληνικής μουσικής σκηνής , η οποία του ''χρωστάει'' πάρα πολλά. Δεν πρέπει να ξεχνάμε πως από το στουντιάκι του Νικόλα πέρασαν καλλιτέχνες ( από τη Θεσσαλονίκη κυρίως) που έπαιξαν και παίζουν ως σήμερα σπούδαιο ρόλο στα μουσικά πράγματα της χώρας μας. Αναφέρω ενδεικτικά το Σωκράτη Μάλαμα ( ο οποίος για πολλά χρόνια υπήρξε απλός κιθαρίστας του Νικου Παπαζογλου ) και τη Μελίνα Κανά ( είναι κι άλλοι πολλοί όμως).

    Αχιλλέα ευχαριστούμε που μας θυμίζεις έναν τεράστιο καλλιτέχνη που ''έφυγε'' πολύ νωρίς...

    Ο Νίκος Παπάζογλου μπορεί να μην...ήταν ποιητής , ήταν , όμως , σίγουρα ο...λυγμός του!


    mary_omikron
    20.03.2013, 22:38

    Αχιλλέα έχουμε πει και άλλη φορά όταν κάνεις αναδημοσίευση άρθρων πρέπει απαραιτήτως να βάζεις και την πηγή, και όχι το όνομά σου κάτω απ΄το κείμενο.

    Στην προκειμένη περίπτωση η αναδημοσίευση είναι από το In.gr και το άρθρο το έγραψε η κυρία Έλσα Γράψα.

    http://entertainment.in.gr/html/ent/837/ent.144837.asp


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 20-03-2013 22:42 ]


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    sven
    20.03.2013, 23:45

    Σαν σήμερα γεννήθηκε ο δάσκαλος του ήθους και της συνέπειας, των ιδανικών που μετουσιώνονται σε πράξεις και έργα, της απλότητας, της αμεσότητας και της καταδεκτικότητας, ο καλλιτέχνης και δημιουργός που μετέτρεψε τις ψυχές και τα όνειρά μας σε ταξιδιάρικα πουλιά και σκαριά, που προσπερνούσε πάντα αδιάφορα, σφυρίζοντας ανέμελα, κάθε είδους πλανεύτρες σειρήνες, κατεστημένα ή συντεχνίες, ο Άνθρωπος που αγάπησε εξίσου αέρα, θάλασσα και γη, πετώντας, αρμενίζοντας και σκάβοντας με πάθος, σεβασμό και μεράκι.

    Σαν σήμερα, πριν από δύο χρόνια, τα πίναμε όλοι μαζί στο δωμάτιο τού νοσοκομείου στην υγειά του, ενώ γνωρίζαμε -όπως κι ίδιος- πως υγειά και ζωή πολλή δεν είχε. Γελούσαμε και τραγουδούσαμε και κάθε λίγο, με κάποια πρόφαση, ο καθένας μας έβγαινε από το δωμάτιο για να κρύψει τα δάκρια και το λυγμό του. Κάποια στιγμή το κατάλαβε και τότε μας άρχισε τα ανέκδοτα για να αλαφρύνει την ατμόσφαιρα και να μας κάνει να νιώσουμε καλύτερα. Αυτός ήταν ανάμεσα σε τόσα άλλα το καρντάσι μας ο Νικόλας ο Παπάζης.

    Τρεις περίπου βδομάδες μετά, έγινε αέρας, θάλασσα και γη, έτσι για να μπορούμε όλοι εμείς που τον αγαπήσαμε να τον νιώθουμε όπου κι αν είμαστε.

    Όλα σε θυμίζουν, λατρεμένο καρντασάκι, μα τίποτα πια δεν είναι ίδιο κι ούτε έχει την ίδια γεύση…


    -----------------
    Ό,τι δε σε σκοτώνει, σε κάνει πιο δυνατό!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sven, 20-03-2013 23:47 ]


    Konstantinosoa
    20.03.2013, 23:48
    Σωστή η Mary Omikron. Έλεος με το ανώνυμο copy paste...
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    deathminor88
    21.03.2013, 00:10
    Τον χαρακτηρισμό "δάσκαλο" τον βρίσκω υπερβολικό.
    mary_omikron
    21.03.2013, 00:17

    Παράθεση:

    Το μέλος deathminor88 στις 21.03.2013, 00:10 έγραψε...

    Τον χαρακτηρισμό "δάσκαλο" τον βρίσκω υπερβολικό.

    Η απάντηση είναι στο σχόλιο του Σβεν:

     δάσκαλος του ήθους και της συνέπειας, των ιδανικών που μετουσιώνονται σε πράξεις και έργα, της απλότητας, της αμεσότητας και της καταδεκτικότητας, ο καλλιτέχνης και δημιουργός που μετέτρεψε τις ψυχές και τα όνειρά μας σε ταξιδιάρικα πουλιά και σκαριά, που προσπερνούσε πάντα αδιάφορα, σφυρίζοντας ανέμελα, κάθε είδους πλανεύτρες σειρήνες, κατεστημένα ή συντεχνίες, ο Άνθρωπος που αγάπησε εξίσου αέρα, θάλασσα και γη, πετώντας, αρμενίζοντας και σκάβοντας με πάθος, σεβασμό και μεράκι.


    PAPAZOGLOUFAN
    21.03.2013, 00:44

    καθε τετοια μερα για μας θα ναι γιορτη.γιατι μπηκες στο συμπαν μας!!μας αγαπησες και σε αγαπησαμε.

    μας εκανες να κλαψουμε και να συγκινηθουμε κι εκλαψες και συγκινηθικες μαζι μας. χαρηκες με οτι μας εδωσες κι εμεις το χαρηκαμε ..μα πανω απ ολα γεμισες τον κσμο με χαρα,ανθρωπια  απλοτητα και σεμνοτητα.μας εκανες να ερωτευτουμε.μας εκανες ν  απαληνουμε τις πληγες με τα τραγουδια σου.μας εκανες να στησουμε τεραστια γλεντια.μας εκανες να ανατριχιασυμε στον" αυγουστο."μας εκανες να ανεβουμε λοφους,να διασχισουμε θαλασσες,να ανεβουμε σε πλαγιες και βουνα.μας εκανες ξανα ανθρωπους.ΜΑΣ ΧΑΡΙΣΕΣ ΖΩΗ!


    johnpanman
    22.03.2013, 16:23

    ... Οι δάσκαλοι συνήθως, δεν "μιλάνε" το ίδιο σε όλους τους μαθητές κι ας λένε το ίδιο μάθημα σε όλους. Αυτό είναι, πιστεύω, θεμιτό. Δεν θα είχε ουσία αν δεν ήταν έτσι. Γι'αυτο σέβομαι απόλυτα την άποψη του φίλου που δεν συμμερίζεται το "δασκαλος".

    Ο χαρακτηρισμός αυτός για μένα είναι ο καλύτερος που θα μπορούσε να περιγράψει την σχέση μου με αυτόν τον άνθρωπο, το οποίον προσωπικά δεν γνώρισα ποτέ...

    Θυμάμαι την απόλυτα εγωιστική μου αντίδραση στο άκουσμα του θανάτου του ... Πως μπόρεσε να μου το κάνει εμένα αυτό, να πεθάνει πριν να τον γνωρίσω...! Είχα θυμώσει στ'αλήθεια..

    Είχα "τάξει", βλέπετε, την επόμενη φορά που θα κατέβαινα Ελλάδα, να πάω να τον βρώ...  Έτσι, χωρίς να με γνωρίζει...

    Ήθελα απλά να τον δω από κοντά, να του σφίξω το χέρι και να του πω "ευχαριστώ.." 

    Να τον κοιτάξω στα μάτια για να σιγουρευτώ ότι ήταν πραγματικός.. ότι όντως υπήρξε.. και ότι δεν ήταν απλώς ένα γέννημα της φαντασίας μου.

    Να προσθέσω με τη σειρά μου ένα χαρακτηρισμό.. Σύμβολο.. αυτό ήταν.. Το απόλυτο "πάντρεμα" παρελθόντος και μέλλοντος...

    Ακόμα, ελπίζω ότι, αν αυτός ο κόσμος έχει λίγη ακόμη λογική, όταν θα γιορτάζουμε τα γενέθλιά του σε 10-15 χρόνια από τώρα, το όνομά του θα πρέπει να φιγουράρει ανάμεσα στα μεγαλύτερα ονόματα της σύγχρονης, ελληνικής, λαικής μουσικής και θα έχει επιτέλους αναγνωριστεί όπως του αξίζει.

    Δυστυχώς δεν είναι καθόλου εύκολο να περιγράψεις τα δυνατότερα σου συναισθήματα. 

    ...ακόμα πάντως, όταν οδηγώντας, ή όποτε βρεθεί η ευκαιρία, ακούω το "Βαριά βαλίτσα" ή το "Απόψε σιωπηλοί" ή το "Σύνεργα" ... ή το "Αύγουστος" ... ή όποιο άλλο .. γεμίζω, δακρύζω, φουσκώνω, ανάβω, ξαναερωτεύομαι, ξυπνάω από τον λήθαργο της καθημερινότητας και σαλπάρω με ένα μικρό βαρκάκι, μιά πετονιά και λίγο ούζο στα χέρια..

    ...νοιώθω το ελληνικό αεράκι στο πρόσωπό μου, μυρίζω τη θάλασσα και με το Νικόλα και τον ανθρωπό μου παρέα αρμενίζουμε στο Αιγαίο... 

    Σ'ευχαριστώ Δάσκαλε... δεν θα μου λείψεις ποτέ

    Γιάννης


    hp
    22.03.2013, 17:12

    Τυχεροί όσοι τον γνωρίσατε απο κοντά, τυχεροί και εμείς που τραγούδησε στη γλώσσα μας, που υπήρξε γνήσια λαϊκός, απο τους ελάχιστους συνεχιστές μιας μουσικής-κουλτούρας που σβήνει.

    γεμίζω, δακρύζω, φουσκώνω, ανάβω, ξαναερωτεύομαι, ξυπνάω από τον λήθαργο της καθημερινότητας και σαλπάρω με ένα μικρό βαρκάκι, μιά πετονιά και λίγο ούζο στα χέρια.. 

    γεια σου ρε Γιάννη


    mary_omikron
    22.03.2013, 23:14

    @ Johnpanman

    Τι έντονο συναίσθημα εξωτερικεύεις στο σχολιό σου!!!! Είναι από αυτά που ειλικρινά ευχαριστιέμαι να διαβάζω όταν τα συναντώ στο forum. Εξέφρασες και κάποιες δικές μου επιθυμίες γιατί κι εγώ δεν του έσφιξα το χέρι ποτέ, ούτε του μίλησα, παρ΄όλο που σαν σαλονικιά παρακολουθησα πολλές συναυλίες και τον συνάντησα πολλές φορές στους δρόμους της αγοράς του ιστορικού κέντρου που κυκλοφορούσε... και ήταν τόσο απλός και προσιτός σε όλους!!!

    Επικροτώ και τα τραγούδια του Νικόλα που αναφέρεις καθώς και αυτά που ποστάρισε ο φίλος μου ο ΗΡ, συμπληρώνοντας και δύο δικά μου ιδιαιτέρως αγαπημένα και ξεχωριστά για μένα Smile

    ΝΥΧΤΕΡΙΝΟ Α'

    ΚΑΡΡΩ ΚΟΥΒΕΡΤΑ