ελληνική μουσική
    790 online   ·  210.833 μέλη

    Βοήθεια, θέλω να αλλάξω δάσκαλο!

    bluetone
    20.03.2013, 23:33

    Γειά σας!

    Είμαι μία ταλαίπωρη μαθήτρια πιάνου και έχω φτάσει στα όριά μου!!! Ήταν να δώσω για δίπλωμα τον Ιούνιο, αλλά επειδή τον τελευταίο καιρό δεν τα πηγαίνω καθόλου καλά με τον δάσκαλό μου, σκέφτομαι μήπως τελικά θα ήταν καλύτερα να αλλάξω δάσκαλο ή ακόμη και ωδείο- έστω και την τελευταία στιγμή.

    Το πρόβλημα είναι ότι έχω ακούσει διάφορα για το τί γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις: ότι με την αλλαγή δασκάλου ακόμη και μέσα στο ίδιο ωδείο πρέπει να περάσουν τουλάχιστον 2 χρόνια για να δώσω διπλωματικές εξετάσεις, ότι μπορεί να πάω σε άλλον δάσκαλο κι αυτός που έχω τώρα να βάλει στο τέλος την υπογραφή του (αλλά τί γίνεται, αν μπορεί να βάλει και βαθμολογία, η οποία θα με "κάψει";), ότι μπορώ να δώσω μόνο μια φορά για δίπλωμα και "ό,τι πήρα, πήρα" (οπότε, ο βαθμός που θα μπει δεν μπορεί να αλλάξει με τίποτα και θα με ορίζει για πάντα)...

    Ο συγκεκριμένος δάσκαλος μου έχει πει ότι από του χρόνου μπορεί να μην είναι στο ωδείο που εργάζεται τώρα και ότι στη φάση που είμαι, πάω για "Λίαν Καλώς"- οπότε μπορεί και να μην μου επιτρέψει να δώσω. Κι εγώ δεν αισθάνομαι αρκετά έτοιμη κι ούτε θα ήθελα να πάρω δίπλωμα με οχτώ, αλλά απ'την άλλη δεν χρειάζομαι και 2 χρόνια για να προετοιμαστώ καλύτερα και σίγουρα άμα κάτσω πάνω από 2 μήνες μαζί του, θα αποτρελαθώ τελείως... Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα δηλαδή...

    Γνωρίζει κανείς τί ισχύει για τα παραπάνω; Υπάρχει κάποιος κανονισμός που τα ορίζει όλα αυτά ή ο κάθε διευθυντής κάνει ό,τι θέλει στο ωδείο του;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπορέσει να με διαφωτίσει!


    music4u
    21.03.2013, 22:54
    Άσχετα με ποιον δάσκαλο θα κάνεις θα πρέπει το ωδείο να στείλει στο υπουργείο δήλωση-αίτηση 4 μήνες πριν που να αναγράφει τα στοιχεία του μαθητή που είναι προς εξέταση. Άρα δεν μπορείς να αλλάξεις ωδείο δίνοντας αλλού εξετάσεις. Μπορείς να "εξαφανιστείς" όμως και να δώσεις σε όποιο ωδείο θες το επόμενο εξάμηνο. (Γενάρη ή Ιούνιο). Μένεις Αθήνα;
    bluetone
    22.03.2013, 13:22
    Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου music4u! Ναι, Αθήνα μένω. Αλλά, αυτό που λες, ότι "μπορώ να εξαφανιστώ και να δώσω το επόμενο εξάμηνο σε όποιο ωδείο θέλω", ισχύει σίγουρα; Δεν πρέπει να είσαι γραμμένος ως μαθητής/μαθήτρια σε τάξη καθηγητή τουλάχιστον για δύο χρόνια;
    music4u
    24.03.2013, 22:43
    Σίγουρα είναι έτσι. Απλά πέρνεις χαρτί μεταγραφής, κάνεις εγγραφή στο ωδείο που θες και αυτό με τη σειρά του όταν έρθει η εποχή στέλνει στο υπουργείο τα στοιχεία σου προκειμένου να συσταθεί επιτροπή, αρ.απόφασης και να γίνεις δεκτή για πτυχιακές εξετάσεις. Όλα τα άλλα είναι "κόλπα" ωδείων για να σε "δεσμεύσουν". Για να σου φύγουν οι αμφιβολίες περνάς από ένα ωδείο και τους λές τι θες να κάνεις ή ακόμα καλύτερα πας από το υπουργείο και πέρνεις πηροφορίες. Έχω πολλούς μαθητές κατά καιρούς που ξεκινούν Σεπτέμβρη στο ωδείο ερχόμενοι από αλλού με μεταγραφή και δίνουν πτυχίο.
    bluetone
    25.03.2013, 10:22
    Ωραία! Μάλλον το τελευταίο θα κάνω- θα πάω στο υπουργείο να ρωτήσω, γιατί ο δάσκαλός μου με "φοβερίζει" με διάφορα που μου λέει κατά καιρούς. Π.χ., ότι επειδή έχουν περάσει αρκετά χρόνια από τότε που πήρα το Πτυχίο μου, δεν έχω πολύ χρόνο ακόμη στη διάθεσή μου για να καθυστερώ το Δίπλωμα, ότι αν δεν καταφέρω να βελτιωθώ μέχρι τον Ιούνιο, δεν θα βελτιωθώ ποτέ... Πήγα και στη διεύθυνση να ρωτήσω, αλλά μου είπαν "ό,τι σου λέει ο δάσκαλός σου να κάνεις!". Μάλλον τελικά για το δικό τους συμφέρον τα κάνουν όλα εκεί μέσα... Σε ευχαριστώ και πάλι music4u!
    inkve
    25.03.2013, 12:56

    εγω μια ερωτηση εχω...

    αυτους τους τυπους τους αποκαλειτε δασκαλους...???

    αυτο το καθεστως το αποκαλειτε μουσικη εκπαιδευση...??

    φιλε/η bluenote κανενας βαθμος στο διπλωμα σου δε θα σε ορισει...αυτα ειναι κομπλεξικα απωθημενα που τα ωδεια ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ εχουν επιβαλει για το μεγιστο κερδος τους μεσω των πελατων τους....και φυσικα ακολουθουν κατα γραμμα οι διαφοροι δασκαλοι-δικτατορες....αντι να σου σταθει και να σε εμψυχωσει που εισαι ντεφορμε τι κανει??σε ισοπεδωνει και σε αποκαρδιωνει....τρομερος δασκαλος...αναρωτιεμαι οταν αυτος σπουδαζε πως πειθαρχουσε....με βιτσα???

    ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΟΡΙΣΕΙ ΣΑΝ ΜΟΥΣΙΚΟ ΕΙΝΑΙ Η ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΣΟΥ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΕΙΣ ΜΕΣΩ ΜΟΥΣΚΗΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΣΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΑ ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΟΥ

    θες και εσυ στο μελλον να διδαξεις,,,??τελεια...!!!τωρα ξερεις πολυ καλα τι να ΜΗΝ κανεις

    ΕΝΑΣ ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΚΡΙΝΕΤΑΙ ΕΠΙ ΤΟ ΕΡΓΟΝ....ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΒΑΘΜΟ ΤΟΥ ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΣ ΤΟΥ.....ΕΤΣΙ ΣΑΣ ΚΡΙΝΟΥΝΕ ΟΙ ΑΠΟΣΤΗΡΩΜΕΝΟΙ ΚΑΡΕΚΛΟΚΕΝΤΑΥΡΟΙ ΩΔΕΙΑΡΧΕΣ ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΙ ΣΑΠΙΣΜΕΝΟΙ ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΟΙ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΖΟΥΝ ΒΑΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ


    -----------------
    Οταν η δυναμη της αγαπης υπερνικησει την αγαπη για δυναμη,ο κοσμος θα γνωρισει την ειρηνη. -Jimi Hendrix-

    [ τροποποιήθηκε από τον/την inkve, 25-03-2013 12:57 ]


    elafi
    25.03.2013, 19:18

    Να αλλάξεις. Να γραφτείς τον Οκτώβρη σε άλλο ωδείο και αυτοί θα φροντίσουν να πάρουν από το προηγούμενο ωδείο που είχες γραφτεί τη χαρτούρα για το πτυχίο πιάνου σου με την  αναλυτική βαθμολογία (βέβαια να το έχεις κι εσύ μαζί σου όταν πας). Να βρεις τον κατάλληλο καθηγητή και να δώσεις όποτε είσαι έτοιμη, χωρίς να βιάζεσαι. Η βαθμολογία δεν παίζει ρόλο, μόνο στους αναπληρωτές δασκάλους (στην κατάταξη) αλλά έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα αυτό δεν έχει καμμία σημασία. Βραβεία και έπαινοι είναι για τα σκουπίδια, αν δεν είσαι ικανή να παίξεις ένα κομμάτι που ακούς και σου αρέσει, γιατί μουσικός είναι αυτός που μπορεί να παίξει με άλλους ή μόνος του ότι γουστάρει και να μην είναι αναγνώστης παρτιτούρας... μελέτησε με αγάπη, άνοιξε τα μάτια σου και τα αυτιά σου, βρες παρέα να παίζετε όλοι μαζί και δώσε και χρόνο στη μελέτη παπαγαλία του διπλώματος. Εγώ  πήρα πτυχίο πιάνου με άριστα παμψηφεί, αλλά πιάνο έμαθα όταν άρχισα να παίζω λαικά σε ταβέρνες με συνοδεία μπουζουκιού... και ακόμα μαθαίνω... να αισθάνεσαι πάντα δασκάλα αλλά και μαθήτρια... Αυτά με πολλή αγάπη από κάποια που έχει περάσει πολλά στα ωδεία, και βρήκε την κατάλληλη δασκάλα να πάρει το πτυχίο... μια απόφαση είναι. Πάρτην τώρα

    .Smile φιλιά.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την elafi, 25-03-2013 19:22 ]


    dominore
    26.03.2013, 09:31

    [ τροποποιήθηκε από τον/την dominore, 26-03-2013 09:36 ]


    bluetone
    26.03.2013, 09:48
    Πρώτα απ'όλα, να ζητήσω συγγνώμη που παρέλειψα να συνδεθώ με το σωστό όνομα και χωρίς να το δω συνδέθηκα αυτόματα ως "dominore", το όνομα της φίλης μου η οποία μου παραχωρεί τον υπολογιστή της αυτές τις μέρες για να ρωτήσω για αυτό το θέμα. Διαβάζαμε μαζί τις απαντήσεις και ξέχασα να αλλάξω... Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις σας! Είναι πολύ ενθαρρυντικό για μένα, να συνομιλώ με ανθρώπους που είναι του επαγγέλματος και γνωρίζουν "εκ των έσω" πώς λειτουργούν τα πράγματα... Σαν μαθήτρια βλέπω κι εγώ τόσα χρόνια- με μεγάλη μου θλίψη- τα "στραβά κι ανάποδα" της μουσικής εκπαίδευσης στα ωδεία. Το Πτυχίο μου το είχα πάρει με "Άριστα" από άλλο ωδείο, αργότερα αναγκάστηκα λόγω συνθηκών να αλλάξω και πάνω στα δύο χρόνια ενημερώθηκα ότι ο δάσκαλος που μου είχαν συστήσει ως τον "πιο κατάλληλο για μένα" ήθελε ακόμη έναν χρόνο προϋπηρεσίας για να μπορέσει να προτείνει μαθητή για δίπλωμα... Αυτό δεν με πείραξε τόσο- εξάλλου είχε περάσει αρκετός καιρός που είχα πάρει Πτυχίο και χρειαζόμουν πρετοιμασία κανά χρόνο παραπάνω. Αλλά από τότε που ο ίδιος μου είπε ότι από του χρόνου μπορεί να μην είναι σε αυτό το ωδείο, άρχισε να μου βγάζει ένα πρόσωπο που πριν δεν είχε δείξει. Και καλά "για να με πιέσει και να αποδώσω καλύτερα και γρηγορότερα"... Τώρα από τη μία μου λέει να δώσω και να ξεμπερδεύω τον Ιούνιο και απ'την άλλη ότι αν δεν πάω για Άριστα, δεν θα ήταν καλό "πρώτα από όλα για μένα" γιατί δεν θα με παίρνουν σε κανένα ωδείο να δουλέψω... Βέβαια, θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι έτσι σε όλα τα ωδεία και απλώς ήμουν άτυχη. Αλλά τώρα, και να θέλω να αλλάξω, δεν είναι καθόλου σίγουρο ότι θα μπορώ να δώσω του χρόνου- μιας και αυτό εξαρτάται πάλι από τον νέο δάσκαλο που θα μου ορίσουν. Έχω μπλέξει...
    elafi
    26.03.2013, 12:42

    Και τι έγινε να καθυστερήσεις μια χρονιά ακόμα; βρες άλλο δάσκαλο, κάνε μαζί του μέχρι το καλοκαίρι ιδιαίτερα, έπειτα γράψου στο ωδείο που δουλεύει αυτός τον οκτώβρη και δώσε τον γενάρη για δίπλωμα. Σημασία έχει να το ευχαριστηθείς εσύ και αφού το θες με άριστα, πάλεψέ το. Αλλά με άριστα  θα το πάρεις αν μελετήσεις σωστά, ήρεμα, με αγάπη γι αυτό που κάνεις και με άριστη προετοιμασία, αλλιώς παίζεις με τις πιθαννότητες και το άγχος σοου θα σε προδώσει την ώρα της εξέτασης.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την elafi, 26-03-2013 12:49 ]


    bluetone
    27.03.2013, 10:51

    Καλημέρα Elafi!

    Χμμ... "σωστά, ήρεμα, με αγάπη και άριστη προετοιμασία". Δεν ξέρω, όλα αυτά μου φαίνονται "ιδανικά πλασμένα" με αυτούς που έχω μπλέξει.

    Αλήθεια, αγαπούσα και αγαπώ πολύ το πιάνο- μου αρέσει να ανακαλύπτω τους ήχους σε κάθε κομμάτι που παίζω, να ψάχνω πληροφορίες για τον συνθέτη και το έργο, να ακούω διάφορες εκτελέσεις, να διαβάζω βιβλία, να πηγαίνω σε συναυλίες... Γενικά, να βρίσκω όποιον τρόπο υπάρχει για να ερμηνεύω ένα έργο καλύτερα. Δυστυχώς όμως αυτό τον ενθουσιασμό και το ενδιαφέρον μου δεν μπόρεσα ποτέ να το μοιραστώ με τους δασκάλους μου. Ήταν περισσότερο της άποψης "Hanon, Σπουδές και Τεχνική μέχρι να πάθεις τενοντίτιδα" και όλα τα άλλα τα θεωρούσαν περιττά. Έτσι, κι εμένα μου έχει ατροφήσει αυτή η "αγάπη" για τη μουσική γενικότερα και μαζί με αυτή η υπομονή μου...

    Αφού το σκέφτομαι ακόμη, να δώσω τώρα, τον Ιούνιο. Και μετά, όταν θα έχω απαλλαγεί από αυτό τον βραχνά (γιατί βραχνάς είναι να μελετάς επί 3,4,5+... χρόνια τα ίδια έργα, ξανά και ξανά, και στο τέλος να καλείσαι να παίξεις ένα πρόγραμμα που ακόμη και ένας διάσημος σολίστ θα έκρινε σοφό να το μοιράσει τουλάχιστον μέσα σε 2 μέρες- κι όχι να κοπανιέται για 1 1/2 ώρα με 6 απαιτητικά έργα στη σειρά και μετά καπάκι ένα ολόκληρο κοντσέρτο...) ίσως μπορέσω να "κυνηγήσω τα όνειρά μου"! Smile

    Άμα καταφέρω πάντως να μάθω πληροφορίες από το υπουργείο για όλα αυτά που αναρωτιέμαι, θα τις γράψω εδώ για να τις διαβάζει όποιος ενδιαφέρεται για αυτό το θέμα και να μην πιαστεί κορόιδο, όπως εγώ.


    inkve
    27.03.2013, 15:50

    elafi εγραψες στο μηνυμα σου...

    Βραβεία και έπαινοι είναι για τα σκουπίδια, αν δεν είσαι ικανή να παίξεις ένα κομμάτι που ακούς και σου αρέσει, γιατί μουσικός είναι αυτός που μπορεί να παίξει με άλλους ή μόνος του ότι γουστάρει και να μην είναι αναγνώστης παρτιτούρας...

    ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΑ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΝ/Α ΠΟΥ ΔΗΛΩΝΕΙ ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ...ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΤΕΤΟΙΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ...

    ΔΙΑΦΩΝΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΜΙΚΡΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΗ ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΙ ΤΟΥ ΠΑΡΟΝΤΟΣ...

    bluenote...εγραψες στο δικο σου μηνυμα

    Δυστυχώς όμως αυτό τον ενθουσιασμό και το ενδιαφέρον μου δεν μπόρεσα ποτέ να το μοιραστώ με τους δασκάλους μου. Ήταν περισσότερο της άποψης "Hanon, Σπουδές και Τεχνική μέχρι να πάθεις τενοντίτιδα" και όλα τα άλλα τα θεωρούσαν περιττά. Έτσι, κι εμένα μου έχει ατροφήσει αυτή η "αγάπη" για τη μουσική γενικότερα και μαζί με αυτή η υπομονή μου...

    ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΒΗ ΟΧΙ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΜΟΥΣΙΚΗΣ....ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΜΕ ΝΟΟΤΡΟΠΙΑ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥ...ΕΧΩΝΤΑΣ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΝΑ ΠΑΙΖΟΥΝ ΕΞΑΡΧΗΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΜΕΤΑΤΡΑΠΕΙ ΣΕ ΑΠΛΟΙ ΚΛΗΤΗΡΕΣ ΝΑ ΠΑΡΑΔΙΔΟΥΝ ΑΠΛΩΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΟ ΜΗΝΙΑΤΙΚΟ....ΚΑΜΙΑ ΒΑΣΗ ΔΕΝ ΔΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΑΛΕΝΤΟ...ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΕΚΤΕΛΕΣΤΕΣ...ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΦΥΣΙΚΑ...ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΧΕΙ ΠΑΡΑΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ/ΕΣ...

    ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΟΥ???

    ΒΓΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ "ΤΡΙΠΑΚΙ"ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΠΑΓΙΔΑ....ΒΡΕΣ ΞΑΝΑ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕΣ ΜΟΥΣΙΚΗ....ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΔΩΣΩ ΕΓΩ ΕΝΑΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Ο ΠΙΟ ΒΑΣΙΚΟΣ....ΞΕΚΙΝΗΣΕΣ ΕΠΕΙΔΗ Η ΨΥΧΟΥΛΑ ΣΟΥ ΤΟ ΖΗΤΑΓΕ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΟΤΑΝ...ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΡΟΟΔΕΥΣΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΣ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΑΥΤΗ Η ΨΥΧΟΥΛΑ ΘΕΛΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΤΡΟΦΗ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΠΕΙΝΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΤΑΙΖΕΣ...ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΚΕΙ ΕΞΩ ΠΟΥ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΘΑ ΣΕ ΣΠΡΩΞΟΥΝ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΘΕΣ ΑΛΛΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ.

     


    -----------------
    Οταν η δυναμη της αγαπης υπερνικησει την αγαπη για δυναμη,ο κοσμος θα γνωρισει την ειρηνη. -Jimi Hendrix-

    [ τροποποιήθηκε από τον/την inkve, 27-03-2013 15:51 ]


    elafi
    28.03.2013, 09:44

    Inkve,

    η αλήθεια είναι πως ούτε εγώ έχω παρατηρήσει ποτέ να γράφεται κάτι τέτοιο, γι' αυτό και το έγραψα με έντονα γράμματα. Smile

    Ας θυμηθούμε πρώτα από όλα πως είμαστε μουσικοί, και όπως είπες κι εσύ, πολύ σωστά, το πώς ξεκινήσαμε... Η αποστείρωση της μουσικής (και όχι μόνο) παιδείας είναι ένα μεγάλο κεφάλαιο που αν θα ήθελα με μια φράση να πω την άποψή μου, θα ήταν ακριβώς αυτή που είπα.... Μας εκπαιδεύουν να είμαστε κομπιούτερ που αποστηθίζουν κομμάτια και τα εκτελούν δίχως λάθη, να παπαγαλίσουμε ένα πρόγραμμα και έπειτα να το εκτελέσουμε, αγοράζοντας ένα  βαθμό άνω του 8, όλοι στο ίδιο σακί, καλοί, μέτριοι, κακοί... αλίμονο αν ανθίσει κάτι στο χώρο της μουσικής παιδείας... θα βρεθεί ένα σχέδιο Αθηνά να το κόψει από τη ρίζα... όταν ο μόνος τρόπος να μάθεις ένα όργανο είναι σε ένα ωδείο και με τον αποστειρωμένο τρόπο που είθισται να γίνεται, όταν κλείνει το τμήμα Λαϊκής και Παραδοσιακής μουσικής στην Άρτα, όταν κλείνουν τα μουσικά σχολεία και το Μουσικό Θερίσου π.χ. δεν έχει Λυράρη (!!!), πες μου εσύ πώς είναι δυνατόν για κάποιον που αγαπά τη μουσική να βρει εν τέλει το δρόμο του και να θυμηθεί πώς άρχισε; Πολλοί χάνονται στην πορεία, όπως η bluetone και πνίγονται σε μια κουταλιά νερό... άγχος, απογοήτευση και αποστροφή, ιδού τα αποτελέσματα.... Γι' αυτό κι εγώ, όπως κι εσύ, με όποιον τρόπο έχουμε, ακόμα και από αυτό το μικρό post, ας ρίξουμε ένα βότσαλο στη λίμνη, ας ταρακουνήσουμε λίγο τα νερά και ας απλώσουμε το χέρι σε αυτούς που το χρειάζονται...έχοντας πέσει η  ίδια θύμα μιας νοσηρής κατάστασης που μου κόστισε χρόνο, χρήμα αλλά με έκανε να μάθω ακριβώς τι πρέπει να κάνω και να είμαι σε εγρήγορση, έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου να κάνω ότι περνά από το χέρι μου για  να μην πάθουν και άλλοι τα ίδια...

    Bluetone

    από ότι καταλαβαίνω από αυτά που μου γράφεις, έχεις σιχαθεί την όλη διαδικασία και ανυπομονείς να ξεμπερδέψεις... ΜΗΝ ΠΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΑΓΙΔΑ. Πάρε το χρόνο σου. Αν το πρόβλημά σου είναι να τελειώνεις για να διδάξεις, μπορείς ήδη με το πτυχίο, άρα δεν σε βιάζει κάτι. Σου είπα, απόλαυσέ το! Άλλαξε δάσκαλο, περιιβάλλον, ωδείο ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΠΛΩΜΑΤΟΣ αν χρειαστεί! Είμαι σίγουρη πως με τόση κούραση και επανάληψη, τα κομμάτια θα τα έχεις σιχαθεί πια... Στο λέω προκαταβολικά, εγώ το έκανα, έμαθα νέο πρόγραμμα από την αρχή για να απαλλαγώ από το βάρος της πολύχρονης μονότονης μελέτης. Πνίγεσαι σε μια κουταλιά νερί και όλα σου φαίνονται βουνό. ΠΑΡΕ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΙΣΟΠΕΔΩΣΕΙΣ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ, ΕΚΕΙ ΘΑ ΦΑΝΕΙ ΠΟΣΟ ΑΓΑΠΑΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΣΟ ΤΟ ΘΕΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΣΟΥ ΟΜΩΣ ΟΡΟΥΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ.

    Καλή επιτυχία, περιμένω να δω σε απάντησή σου πως πήρες τη σωστή απόφαση.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την elafi, 28-03-2013 09:46 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την elafi, 22-04-2013 09:19 ]


    bluetone
    21.04.2013, 13:02

    Καλημέρα σε όλους!

    Γράφω σήμερα κάποια πραγματάκια, για να πληροφορήσω οποιονδήποτε αντιμετωπίζει παρόμοιο πρόβλημα με το δικό μου. Επιτέλους, επισκέφτηκα το υπουργείο για να κάνω μερικές ερωτήσεις και μου είπαν τα εξής:

    1ον) Για να δώσει ένας μαθητής εξετάσεις για δίπλωμα πρέπει να φαίνεται γραμμένος στο μαθητολόγιο του ωδείου και με τον ίδιο δάσκαλο τουλάχιστον για έναν χρόνο. Δηλαδή, δεν μπορεί στα μέσα του α΄ εξαμήνου να αποφασίσει να αλλάξει δάσκαλο και εκεί που ήταν να δώσει π.χ. Ιανουάριο να πάει κατευθείαν για Ιούνιο- ακόμη και αν παραμείνει στο ίδιο ωδείο.

    2ον) Το ίδιο ισχύει και σε περίπτωση που ο μαθητής επιθυμεί να ξαναδώσει για βελτίωση βαθμού. Μπορεί να παίξει ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα, αλλά ακόμη και αν μείνει με τον ίδιο δάσκαλο, στο ίδιο ωδείο (είτε αλλάξει και τα δύο), θα πρέπει να περάσει ένας χρόνος.

    3ον) Αν έχει πάρει Πτυχίο, μπορεί να δώσει για Δίπλωμα ακόμη και αν έχουν περάσει 150 χρόνια.

    4ον) Για να πάρει "Άριστα" πρέπει να βαθμολογηθεί με "9.5".

    Δηλαδή, αν ακούτε πράγματα όπως "Πρέπει να βιαστούμε, γιατί δεν ξέρω καν αν θα μπορείς να δώσεις του χρόνου" ή "να δώσεις μόνο αν πας για "άριστα", γιατί μετά δεν μπορείς να αλλάξεις τον βαθμό σου" και "αν αλλάξεις δάσκαλο/ωδείο, καθυστερείς σίγουρα 2 χρόνια και τις σπουδές σου", μην τα πιστέψετε... Και αν κρίνω και από αυτά που έχω ακούσει και έχω δει να συμβαίνουν στην πράξη μέσα στα ωδεία... καταλαβαίνω ότι μάλλον ο νόμος εφαρμόζεται όπως βολεύει τον καθένα. Για όποιον ενιδαφέρεται να μάθει περισσότερα, πρέπει να πάει στο τμήμα μουσικής εκπαίδευσης του Υπουργείου Πολιτισμού, στην οδό Ρεθύμνου & Βασ.Ηρακλείου, δίπλα στο Αρχαιολογικό Μουσείο. Αλλά, καλό θα ήταν να κάνει και μία έρευνα, σχετικά με τον "εσωτερικό κανονισμό" που ισχύει σε κάθε ωδείο.

    Λυπάμαι που το αναφέρω, αλλά σε αρκετές περιπτώσεις τα πράγματα δεν λειτουργούν με βάση τον νόμο (ή τουλάχιστον δίκαια)- έτσι, απ'ό,τι έχω καταλάβει και μου έχει συμβεί, υπάρχουν "τρόποι" να φαίνεσαι εγγεγραμένος σε κάποιο ωδείο νωρίτερα (αν π.χ. καθυστερήσουν να στείλουν το μαθητολόγιο ή όλως τυχαίως "παραλείψουν" να σε γράψουν), να είσαι έτοιμος για δίπλωμα σε έναν χρόνο και ο δάσκαλός σου να μην έχει δικαίωμα να σε προτείνει γιατί του λείπει προϋπηρεσία (απλώς σε διδάσκει και στο χαρτί που παίρνεις φαίνεται το όνομα ενός άλλου), αλλά και να εργάζεσαι σε κάποιο ωδείο χωρίς καν να έχεις Πτυχίο... (ναι, συμβαίνει και αυτό!).

    Μακάρι κάποια στιγμή να έρθει η επιφοίτιση σε αυτούς που ορίζουν τα πράγματα στην μουσική εκπαίδευση της Ελλαδίτσας μας και να πάψουμε να ζούμε στην εποχή του "βασιλικού διατάγματος του '57"...{#emotions_dlg.huh}

     


    elafi
    22.04.2013, 09:26

    Πάρα πολύ σωστά! Γι' αυτό σου λέω, πάρε το χρόνο σου και απόλαυσέ το! Άλλαξε δάσκαλο, ωδείο,πρόγραμμα και νοοτροπία και όλα θα πάνε καλά! Μας παραμυθιάζουνε με μπούρδες και ψεύτικα αδιέξοδα ... έκανες πολύ καλά που ενημερώθηκες! Τώρα ξέρεις ακριβώς τι να κάνεις! Καλή δύναμη και καλή επιτυχία!


    bluetone
    23.04.2013, 10:32
    Σε ευχαριστώ πολύ elafi! Μακάρι να ήταν τόσο απλό το θέμα, το να αλλάξω δάσκαλο και ωδείο... Δεν θέλω όμως να καθυστερήσω άλλο τις σπουδές μου και προς το παρόν το παλεύω, να δώσω Ιούνιο. Με το που άρχισα λίγο να ψάχνομαι και έχοντας ενημερώσει και τον καθηγητή μου για τις προθέσεις μου από εδώ και στο εξής, ξαφνικά τα πράγματα άλλαξαν... Μου είπε ότι ήθελε απλώς να με "βοηθήσει" να προχωρήσω γρηγορότερα και να βελτιωθώ, πέρα από το γεγονός ότι του χρόνου δεν θα εργάζεται στο ωδείο που σπουδάζω. Ήταν δηλαδή μία "παιδαγωγική μέθοδος". Με άκουσε και ο διευθυντής και μου είπε ότι το παίξιμό μου ήταν "πάρα πολύ καλό". Οπότε, θέλω να ελπίζω ότι και η επιτροπή θα έχει καλή διάθεση στις εξετάσεις μου και αν καταφέρω να παίξω καλά, θα εκτιμήσει τουλάχιστον την προσπάθεια που έχω κάνει...