ελληνική μουσική
123 online   ·  205.673 μέλη

Ενισχυτής

ThePunishmentDue
Βασική Νότα
Chat
23.03.2013, 22:04

Καλησπέρα παιδιά θέλω να πάρω μια Gibson SG κιθάρα και τον ενισχυτή Fender Mustang υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε αυτά?

Παίζει ρόλο ο ενισχύτης? δηλαδή μπορεί να μην κολάει με την κιθάρα?

connector
Περαστική Νότα
Chat
23.03.2013, 22:11

Εξαρτάται από την κόλλα που θα βάλεις. Τα υλικά μεταξύ τους δεν κολλάνε πάντα.{#emotions_dlg.blink}

Seriously, ένας ενισχυτής δεν είναι τίποτε άλλο από ένα κύκλωμα που μεγεθύνει τον ήχο του οργάνου. Αυτό που θα πρέπει να δεις είναι κατ' αρχήν αν σε καλύπτει σε εντάσεις και μετά το οποιοδήποτε ηχόχρωμα. Αυτό μπορείς να το "φτιάξεις" με τα ρυθμιστικά της κιθάρας και του ενισχυτή.

Εφ' όσον σε καλύπτει από πλευράς έντασης, μετά θα δεις αν σου κάνει αυτό που παράγει. Τα υπόλοιπα είναι φαντασίες εκείνων που θέλουν να πασάρουν τον τάδε ή τον δείνα ενισχυτή έναντί ενός κάποιου άλλου, με σκοπό φυσικά το κέρδος.

ThePunishmentDue
Βασική Νότα
Chat
23.03.2013, 22:46
Εγώ θέλω κιθάρα Gibson SG Special Faded με αυτόν εδώ τον ενισχυτή: http://www.Thomann.de/gr/Fender_mustang_i_bundle.htm
ThePunishmentDue
Βασική Νότα
Chat
23.03.2013, 22:46
Κόλα για ποιο πράμα?
TheSokin13
Συγχορδία Μινόρε
Chat
24.03.2013, 01:06
Να φανταστώ την sg την θες γιατί είναι αμερικάνικη.... :p Να σε προειδοποιήσω ότι στις gibson θέλει προσοχή το headstock ( εκει που ειναι τα κλειδιά) διότι έχει μεγάλη γωνία κλίσης και μπορεί να σπάσει εύκολα ( καλά το ίδιο ισχύει και στις ηλεκτρακουστικές) Και στο θέμα μας ο connector έχει δίκιο. ότι ενισχυτή και κιθάρα να πάρεις μεταξύ τους δουλειά θα κάνουν!!! Από εσένα εξαρτάται ο ήχος που θα βγει κατά το εν δυνάμει... Στην αρχή ότι και να πάρεις ωραίο θα σου φαίνεται... με το καιρό θα καταλάβεις καλύτερα τι ήχο ζητάς..... όλοι έτσι είμαστε στην αρχή...
deathminor88
Φθασμένος
Chat
24.03.2013, 01:22
Μην κολλάς πολύ στον ενισχυτή καθώς σε αυτή τη τιμή δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές στην ποιότητα (για την ακρίβεια με λιγότερα χρήματα θα μπορούσε κανείς να κατασκευάσει έναν πολύ καλύτερο χειροποίητο ενισχυτή). Εγώ απλά θα σου έλεγα να σκεφθείς πολύ καλά για την Gibson. Μην την αγοράσεις μόνο για το brand.
ThePunishmentDue
Βασική Νότα
Chat
24.03.2013, 10:04

Πήγα και είδα την Gibson SG Faded Special που λέω αλλά δεν μου είπατε ο ενισχύτης θα τα πάει καλά με την κιθάρα και κόλα για ποίο πράμα?

Sokin:

Ναι ρε επείδη είναι αμερικάνικη! :P

[ τροποποιήθηκε από τον/την ThePunishmentDue, 24-03-2013 10:05 ]

deathminor88
Φθασμένος
Chat
24.03.2013, 13:56
Και σου λέω δεν υπάρχει θέμα "κόλλας" ενισχυτή-κιθάρας. Με τον ενισχυτή που θα αγοράσεις ούτε συναυλίες πρόκειται να κάνεις, ούτε ηχογραφήσεις. Τον θες για χρήση στο σπίτι. Στο σπίτι ούτε δυνατά θα παίζεις, ούτε σε ενδιαφέρει να έχεις την τέλεια ποιότητα. Άρα μια χαρά!
ThePunishmentDue
Βασική Νότα
Chat
24.03.2013, 14:00
Ναι ρε δικέ μου αυτό λέω, εγώ το θέλω έτσι για να παίζω μόνος μου και στην κάλυτερη περρίπτωση με τον κολητό μου που παίζει Drums. Αλλά θέλω να πώ δεν θα μου υπάρχει πρόβλημα ενισχυτή-κιθάρας?
trelakias
Φθασμένος , Forum Moderator
Chat
24.03.2013, 14:10
OXI
connector
Περαστική Νότα
Chat
24.03.2013, 14:13

Είναι η γνωστή θεωρία περί "ματσαρίσματος" που πουλάνε στα μαγαζιά σε ανυποψίαστους πελάτες.

Λες και πρόκειται για γραφεία συνοικεσίων ένα πράγμα.

deathminor88
Φθασμένος
Chat
24.03.2013, 14:22
Πόσα ποστς χρειάζεται να αναρτηθούν για να πάρεις την ίδια απάντηση; Όχι!
ThePunishmentDue
Βασική Νότα
Chat
24.03.2013, 14:25
Τώρα νομίζω είμαστε OK? Να στο πω αλλιώς ρε μην το παρέξηγεις Amplifier: Fender με κιθάρα Gibson...
deathminor88
Φθασμένος
Chat
24.03.2013, 14:33
Πόσο ασχολείσαι με το όλο θέμα; Επίσης έχεις καμία ιδέα πως λειτουργεί μια κιθάρα και πως ένας ενισχυτής; Ψάξτο κι αυτό λίγο. Νομίζω ότι τόσοι, από επάνω, σου είπαν πως δεν παίζει ρόλο.
connector
Περαστική Νότα
Chat
24.03.2013, 15:15

Υπάρχει κάποιο θέμα ηλεκτρολογικώς; ΟΧΙ. Συνεπώς δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Εάν το πρόβλημα στο οποίο αναφέρεσαι έχει να κάνει με κάτι άλλο από μη σωστή οδήγηση ή βλάβη, τότε αυτό δεν καλείται πρόβλημα αλλά προτίμηση.

Τώρα αν τρώγεσαι με τα ρούχα σου, σου προτείνω να μην πάρεις τον ενισχυτή καθώς είναι βέβαιο ότι κάτι θα βρεις που να μη σου αρέσει.

Πήγαινε λοιπόν σε κάποιον ομόσταυλο γιατί όπως το κόβω, θα σε τρώει η αμφιβολία.

ThePunishmentDue
Βασική Νότα
Chat
24.03.2013, 15:59
Λάθος φίλε μου έχω δουλέψει σε ενισχύτη με κιθάρα φίλου άλλα όχι στον συγκεκριμένο γιαυτό ρωτάω...
TheSokin13
Συγχορδία Μινόρε
Chat
24.03.2013, 21:17
όλοι οι ενισχυτές δουλεύουν μια χαρά!!! Απλά όπως ανέφεραν και τα παιδιά είναι θέμα προτίμησης. Εδώ μπλέκουν κεφαλές και καμπίνες διαφορετικών εταιρειών για να βγάλουν διαφορετικό αποτέλεσμα στον ΗΧΟ.
connector
Περαστική Νότα
Chat
24.03.2013, 22:00

Μια χαρά είναι ο ενισχυτής, έχει και modeling επάνω του. Οκτάρι μεγάφωνο με 20 watt. Μια χαρά για σπιτικές καταστάσεις.

Τώρα γιατί ο φίλος θεωρεί ότι θα έχει πρόβλημα δεν ξέρω. Επειδή η κιθάρα θα είναι Gibson και ο ενισχυτής Fender;

Το πιο αστείο είναι πως αν πάει κάποιος σε ένα κατάστημα για να πάρει τον ενισχυτή και ρωτήσει αν κάνει για όλες τις κιθάρες, το πιο πιθανό είναι ο πωλητής να πει ναι, προκειμένου να πουλήσει. Αν πάει και πει ότι θέλω την τάδε κιθάρα και τον τάδε ενισχυτή, το πιο πιθανό είναι ο πωλητής να τον στρέψει προς τα εκεί που θα έχει περισσότερο κέρδος.

Ο ενισχυτής δεν θα έχει κανένα πρόβλημα με όποια κιθάρα και να συνδεθεί, ακόμα κι αν είναι μάρκα... Φιατ. {#emotions_dlg.biggrin}

deathminor88
Φθασμένος
Chat
24.03.2013, 22:39

Έχεις δουλέψει σε ενισχυτή Α με κάποια κιθάρα φίλου σου Β αλλά όχι στον συγκεκριμένο Fender, Γ, που θέλεις.. 

Που κολλάει το ένα με το άλλο και που κολλάει με τα προηγούμενα; Και το λάθος ποιο είναι;

ThePunishmentDue
Βασική Νότα
Chat
25.03.2013, 10:35
Connector Thnx.. τώρα για Φιατ δεν ξέρω :P

Αυτά τα διάβασες;