ελληνική μουσική
    635 online   ·  210.830 μέλη
    ThePunishmentDue
    23.03.2013, 22:04

    Καλησπέρα παιδιά θέλω να πάρω μια Gibson SG κιθάρα και τον ενισχυτή Fender Mustang υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε αυτά?

    Παίζει ρόλο ο ενισχύτης? δηλαδή μπορεί να μην κολάει με την κιθάρα?


    ThePunishmentDue
    23.03.2013, 22:46
    Εγώ θέλω κιθάρα Gibson SG Special Faded με αυτόν εδώ τον ενισχυτή: http://www.Thomann.de/gr/Fender_mustang_i_bundle.htm
    ThePunishmentDue
    23.03.2013, 22:46
    Κόλα για ποιο πράμα?
    TheSokin13
    24.03.2013, 01:06
    Να φανταστώ την sg την θες γιατί είναι αμερικάνικη.... :p Να σε προειδοποιήσω ότι στις gibson θέλει προσοχή το headstock ( εκει που ειναι τα κλειδιά) διότι έχει μεγάλη γωνία κλίσης και μπορεί να σπάσει εύκολα ( καλά το ίδιο ισχύει και στις ηλεκτρακουστικές) Και στο θέμα μας ο connector έχει δίκιο. ότι ενισχυτή και κιθάρα να πάρεις μεταξύ τους δουλειά θα κάνουν!!! Από εσένα εξαρτάται ο ήχος που θα βγει κατά το εν δυνάμει... Στην αρχή ότι και να πάρεις ωραίο θα σου φαίνεται... με το καιρό θα καταλάβεις καλύτερα τι ήχο ζητάς..... όλοι έτσι είμαστε στην αρχή...
    deathminor88
    24.03.2013, 01:22
    Μην κολλάς πολύ στον ενισχυτή καθώς σε αυτή τη τιμή δεν υπάρχουν ουσιαστικές διαφορές στην ποιότητα (για την ακρίβεια με λιγότερα χρήματα θα μπορούσε κανείς να κατασκευάσει έναν πολύ καλύτερο χειροποίητο ενισχυτή). Εγώ απλά θα σου έλεγα να σκεφθείς πολύ καλά για την Gibson. Μην την αγοράσεις μόνο για το brand.
    ThePunishmentDue
    24.03.2013, 10:04

    Πήγα και είδα την Gibson SG Faded Special που λέω αλλά δεν μου είπατε ο ενισχύτης θα τα πάει καλά με την κιθάρα και κόλα για ποίο πράμα?

    Sokin:

    Ναι ρε επείδη είναι αμερικάνικη! :P

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ThePunishmentDue, 24-03-2013 10:05 ]


    deathminor88
    24.03.2013, 13:56
    Και σου λέω δεν υπάρχει θέμα "κόλλας" ενισχυτή-κιθάρας. Με τον ενισχυτή που θα αγοράσεις ούτε συναυλίες πρόκειται να κάνεις, ούτε ηχογραφήσεις. Τον θες για χρήση στο σπίτι. Στο σπίτι ούτε δυνατά θα παίζεις, ούτε σε ενδιαφέρει να έχεις την τέλεια ποιότητα. Άρα μια χαρά!
    ThePunishmentDue
    24.03.2013, 14:00
    Ναι ρε δικέ μου αυτό λέω, εγώ το θέλω έτσι για να παίζω μόνος μου και στην κάλυτερη περρίπτωση με τον κολητό μου που παίζει Drums. Αλλά θέλω να πώ δεν θα μου υπάρχει πρόβλημα ενισχυτή-κιθάρας?
    trelakias
    24.03.2013, 14:10
    OXI
    deathminor88
    24.03.2013, 14:22
    Πόσα ποστς χρειάζεται να αναρτηθούν για να πάρεις την ίδια απάντηση; Όχι!
    ThePunishmentDue
    24.03.2013, 14:25
    Τώρα νομίζω είμαστε OK? Να στο πω αλλιώς ρε μην το παρέξηγεις Amplifier: Fender με κιθάρα Gibson...
    deathminor88
    24.03.2013, 14:33
    Πόσο ασχολείσαι με το όλο θέμα; Επίσης έχεις καμία ιδέα πως λειτουργεί μια κιθάρα και πως ένας ενισχυτής; Ψάξτο κι αυτό λίγο. Νομίζω ότι τόσοι, από επάνω, σου είπαν πως δεν παίζει ρόλο.
    ThePunishmentDue
    24.03.2013, 15:59
    Λάθος φίλε μου έχω δουλέψει σε ενισχύτη με κιθάρα φίλου άλλα όχι στον συγκεκριμένο γιαυτό ρωτάω...
    TheSokin13
    24.03.2013, 21:17
    όλοι οι ενισχυτές δουλεύουν μια χαρά!!! Απλά όπως ανέφεραν και τα παιδιά είναι θέμα προτίμησης. Εδώ μπλέκουν κεφαλές και καμπίνες διαφορετικών εταιρειών για να βγάλουν διαφορετικό αποτέλεσμα στον ΗΧΟ.
    deathminor88
    24.03.2013, 22:39

    Έχεις δουλέψει σε ενισχυτή Α με κάποια κιθάρα φίλου σου Β αλλά όχι στον συγκεκριμένο Fender, Γ, που θέλεις.. 

    Που κολλάει το ένα με το άλλο και που κολλάει με τα προηγούμενα; Και το λάθος ποιο είναι;


    ThePunishmentDue
    25.03.2013, 10:35
    Connector Thnx.. τώρα για Φιατ δεν ξέρω :P
    inkve
    25.03.2013, 13:16

    πολυ πανικο για το τιποτα διακρινω...

    λοιπον εν μερη ολοι εχετε δικιο αλλα και αδικο....

    και εξηγουμαι...

    σε μια κατασταση κιθαρας-ενισχυτη(combo)το αποκαλουμενο matchαρισμα παιζει μικρο ρολο...

    να σημειωσουμε οτι τον ορο matchαρισμα τον χρησιμοποιουμε κυριως οταν εχουμε να κανουμε με ενισχυτη-καμπινα....προενισχυση-τελικο ενισχυτη....καποιες φορες με κιθαρα-μαγνητη....καποιες αλλες φορες για μαγνητες οι οποιοι δεν συνεργαζονται καλα μεταξυ τους....

     ΕΙΔΙΚΑ στις πρωτες 2 περιπτωσεις παιζει ΠΟΛΥ μεγαλο ρολο....και μαλιστα σε αυτες τις 2 περιπτωσεις ρολο στο matcαρισμα θα παιξει και το οργανο

    σας προτεινω να μαζευεστε με τους φιλους σας μια φορα στο διμηνο σε καποιο σπιτι....να εχετε ωρα και περιθωριο για μεγαλες εντασεις....να κουβαλατε ο καθενας τον δικο του εξοπλισμο....και εκει να κανετε ολους τους πιθανους συνδιασμους και συγκρισεις....ΜΟΝΟ ετσι θα φτασετε (σε βαθος χρονου και αρκετων ξοδευμενων ευρω)  σε καποια ασφαλη ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΗΧΟ ΠΟΥ ΣΑΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ συμπερασματα...

    αλλιως μας τρωει το ιντερνετ και τα συμπερασματα τυπου "μου ειπανε"..."ενας φιλος ακουσε"..."καπου διαβασα"

    αν ο συνφορουμιτης φιλος μας ειναι μπερδεμενος δεν χρειαζεται να ακολουθησει καμια μαγικη συνταγη....απλα να σκεφτει λογικα...

    για παραδειγμα θα ταιριαξει μια κιθαρα τυπου bcrich με εναν καθαρο ενισχυτη τυπου Fender bassman??χμμμ....δυσκολο....ο λογος??οι κιθαρες bcrich ζουνε και αναπνεουν για γκαζια...πολλα γκαζια...οι Fender bassman ειναι γνωστοι ενισχυτες μπασσου που εχουν χρησιμοποιηθει ΚΑΤΑ ΚΟΡΟΝ απο κιθαριστες αλλα ειδικευονται σε αλλα ηχοχρωματα και οχι για χαρντ-ροκ η μεταλ...

    σε τετοιο ακραιο παραδειγμα δηλαδη ισχυει το λεγομενο matchαρισμα....σε αλλες πιο γενικες περιπτωσεις απλα μια δοκιμη και θα ξερεις αμεσως που να προσανατολιστεις


    TheSokin13
    25.03.2013, 16:16

    Βασικά ένας κιθαρίστας που ξεκινάει τώρα ηλεκτρική κιθάρα δεν είναι σε θέση να ξεχωρίσει τους ήχους της ηλεκτρικής μεταξύ τους. Είναι λογικό να του δημιουργηθεί μια σύγχυση. Αυτό λύνεται με το να πειραματιστεί ο ίδιος μόνος του. Για αυτό και εγώ του πρότεινα σε άλλο θέμα το Fender mustang I ή τον Line6 Spider 15w που είναι modeling και φτηνοί ενισχυτές για να μπορέσει να εξοικειωθεί με τους ήχους και τα εφέ. Και του πρότεινα την Fender modern player strat

    http://www.Thomann.de/gr/Fender_modern_player_stratocaster_sb.htm

    που είναι μια ενδιάμεση λύση και θα τον καλύψει στα μουσικά είδη που θέλει, μακροχρόνια... και να μη κολλάει στις αμερικάνικες... και αν θέλει ντε και καλά αμερικάνικη σε strat υπάρχει και αυτή

    http://www.Thomann.de/gr/Fender_am_special_strat_hss_rw_car.htm

    [ τροποποιήθηκε από τον/την TheSokin13, 25-03-2013 16:17 ]


    ThePunishmentDue
    25.03.2013, 16:29
    Και Les Paul και Eastwood Airline και SG δεν με χαλάνε :PP
    inkve
    25.03.2013, 16:52

    φιλε connector....

    εχω τρομερη περιεργεια να μου αναπτυξεις αυτο το επιστημονικο υποβαθρο που γραφεις οσων αφορα το θεμα που συζηταμε...

    μηπως λειτουργει καποιο ανωτερο πανεπιστημιο που στα 4 χρονια φοιτησης σε αυτο εκθετει τους σπουδαστες του σε εκτενη ακουστικα τεστ ενισχυτων και οργανων και στο τελος δινει και καποιο διπλωμα??

    και αφου το αυτι ειναι οργανο μη ακριβειας εσυ προσωπικα πως σιγουρευεσαι αν ενας ενισχυτης σου ταιριαζει η σου αρεσει,,,??μετρας τους πυκνωτες του??τις αντιστασεις του??τις λυχνιες του μηπως??και οταν ολα αυτα βγουν σωστα τον αγοραζεις,,???

    το αυτι δεν ειναι οργανο ακριβειας...ειναι ομως ο αυστηροτερος κριτης οταν εχεις να κανεις με ηχους που βγαινουν απο τα χερια σου στο οργανο σου και εν τελη στον ενισχυτη και την καμπινα σου....αλλωστε η μουσικη ειναι ακουστικη εμπειρια και οχι εξισωση.

    παιχτες ειμαστε....οχι ηλεκτρονικοι....προσωπικα δεν με ενδιαφερουν τα τεχνικα χαρακτηριστικα οταν απο εναν ενισχυτη παιρνω αυτο που θελω.

    προσφατα μαλιστα ακουσα εναν ενισχυτη μπασσου 400w λαμπα παρακαλω που οταν εβαζες επανω κιθαρα σου πεφτανε τα δοντια.

    σαρεσει ο ηχος??σε φτιαχνει??σε βοηθαει στο παιξιμο σου??τον αγοραζεις...ολα τα αλλα ειναι οπως ειπες....φιλολογιες....

    οταν καποιος ειναι ανυποψιαστος η απειρος ο μονος δρομος ειναι η δοκιμη...και αυτη η δοκιμη επιτυγχανεται στο μεγιστο οταν μαζευτεις με φιλους και κανεις δοκιμες εχωντας ολο τον χρονο δικο σου.