ελληνική μουσική
    403 online   ·  210.818 μέλη

    Μουσικη συνθεση χωρις χαρτι!

    SakisLoco
    24.03.2013, 05:02

    Γεια σας παιδια

      Ασχολουμαι με το μπουζουκι εδω και 11-12 χρονια τωρα αλλα δυστυχως εκανα το λαθος να σταματησω τη θεωρια οταν ημουν πιο μικρος και δεν εμαθα πολλα πραματα..Παρολο που μπορω και παιζω τραγουδια στο μπουζουκι,σε διαφορες κλιμακες κτλ δεν ξερω πως να αποτυπωνω τη μουσικη στο χαρτι,γενικα δε ξερω τα κολπα της συνθεσης..Αυτο που θα θελα να μου πει καποιος ειναι αμα υπαρχει καποιος τροπος ή καποιο προγραμμα στο pc, ωστε αμα το συνδεσω με το μπουζουκι, να αποτυπωνεται η μελωδια που παιζω(σε στιγμες εμπνευσης!) σε πενταγραμμο στην οθονη...ή καποιος αλλος τροπος τελος παντων που να κανει αυτη τη δουλεια..Ειχα ακουσει στο παρελθον οτι ειχε βγει κατι τετοιο σε υπολογιστη


    ΕυχαριστωSmile


    noizreduction
    24.03.2013, 12:47

    Αν καταλαβα καλα, εχεις προβλημα με την αναγνωση και τη γραφη παρτιτουρας! Δεν υπαρχει καποιο προγραμμα που να μετατρεπει με επιτυχια τον ηχο σε νοτες ( εκτος εαν εχεις midi pickup/μαγνητη ), οποτε θα προτεινα τη λυση της εκμαθησης των βασικων αρχων της μουσικης αλφαβητου ;)


    deathminor88
    24.03.2013, 13:28
    Άλλο το να γράφω τις νότες που παίζω σε χαρτί κι άλλο το να μιλάμε για σύνθεση. Για ποιό λόγο θέλεις να χρησιμοποιήσεις παρτιτούρα. Για να γράψεις τις μελωδίες σου μπορείς πολύ εύκολα να χρησιμοποιήσεις μια ταμπλατούρα και ένα πρόγραμμα όπως το guitar pro το οποίο όντως θα σου μετατρέψει την ταμπλατούρα σε παρτιτούρα.
    VA505
    24.03.2013, 13:38

    Αγαπητε φιλε. Εγω δεν ξερω να διαβαζω ταμπλατουρες γι αυτο δεν μπορω να σε βοηθησω σε μουσικα προγραματα.  Αυτο που κανω εγω ειναι να ηχογραφω την εμπνευση της στιγμης. Ενα κηνητο τηλεφωνο ειναι αρκετο αλλα και να γνωριζεις τους λαικους δρομους για να ξερεις τι παιζεις.


    deathminor88
    24.03.2013, 13:54

    Παράθεση:

    Το μέλος VA505 στις 24.03.2013, 13:38 έγραψε...

    Αγαπητε φιλε. Εγω δεν ξερω να διαβαζω ταμπλατουρες γι αυτο δεν μπορω να σε βοηθησω σε μουσικα προγραματα.  Αυτο που κανω εγω ειναι να ηχογραφω την εμπνευση της στιγμης. Ενα κηνητο τηλεφωνο ειναι αρκετο αλλα και να γνωριζεις τους λαικους δρομους για να ξερεις τι παιζεις.



    Με αυτόν τον τρόπο δε μπορείς να έχεις το κομμάτι/τραγούδι κλπ σε μια ουσιαστική φόρμα την οποία μπορείς να δώσεις σε κάποιον άλλον να μελετήσει, ή να μάθει κλπ. Ούτε το αποκαλλείς ηχογράφηση. Επομένως πρέπει να βρεθεί ένας πιο πρακτικός και ουσιαστικός τρόπος. Στην τελική δεν είναι δύσκολη η εκμάθηση προγράμματος τύπου guitar pro, ούτε η εκμάθηση ενός απλού προγράμματος για να ηχογραφεί κανείς στο σπίτι του. Τέλος, το να μπορεί να διαβάζει παρτιτούρα, πέρα από το ότι θα τον βοηθήσει στο να αποτυπώσει σε χαρτί τις μουσικές ιδέες του, θα τον βοηθήσει στο να μελετήσει και να αναλύσει τις ιδέες άλλων. 


    VA505
    24.03.2013, 14:35

    @deathminor

    Δεν θα ισχηριστω οτι αυτος ειναι ο καλυτερος ή ο αν θες ο σωστος τροπος αλλα ειναι σιγουρα ενας διαφορετικος τροπος. Σε περιοριζει βασικα στο οτι μπορεις να παιξεις και να συνεργαστεις με μουσικους που ειναι "του αυτιου" ή γνωστες των δρομων.  Μου εχει τυχει  μια φορα να παιξω με ενα κουρδο που επαιζε ταμπουρα και δεν ηξερε ουτε ελληνικα ουτε αγγλικα. Μονο με τις λεξεις δρομος και μακαμ συνεννοηθηκαμε μια χαρα.  

    επισης οταν γνωριζεις τους δρομους μπορεις να αναλυσεις και να μελετησεις και τους αλλους συνθετες.  Ολα τα τραγουδια ειτε ελληνικα ειτα ξενα βαδιζουν πανω σε καποιο δρομο ή δρομους


    costaspanag
    24.03.2013, 15:28

    Yπάρχει και ένας άλλος πρακτικός τρόπος να γράψεις κάτι που έπαιξες, χωρίς να χρησιμοποιήσεις πεντάγραμμο,  υπολογιστή, προγράμματα κλπ. Μόνο απλό χαρτί και μολύβι ή στυλό. Τον χρησιμοποιώ καμμιά φορά όταν δεν έχω πρόχειρο χαρτί μουσικής με πεντάγραμμα και βαριέμαι να τραβάω παράλληλες γραμμές.

    Προυποθέτει όμως να ξέρεις τα ονόματα των φθόγγων που παίζεις (πχ. ντο ρε μι φα σολ κλπ), τα σύμβολα δίεσης, ύφεσης, αναίρεσης και τις χρονικές αξίες με τα σύμβολά τους (πχ. τέταρτο, όγδοο, δέκατοέκτο, τρίηχα, παρεστιγμένα  κλπ). Επίσης τα ονόματα των συγχορδιών (πχ D, A7, Em κλπ).

    Γράφεις σε ένα απλό χαρτί πρώτα με τη σειρά τις νότες που έπαιξες (τα ονόματά τους). Πάνω από την κάθε νότα βάζεις το σύμβολο της χρονικής αξίας της. Μετά κάθετες ή λοξές γραμμές μεταξύ των μέτρων (διαστολές) και πάνω από τις νότες το σύμβολο της συγχορδίας. Όπου η μελωδία ανεβαίνει ή κατεβαίνει, μπορείς να  χρησιμοποιήσεις βέλη (προς τα πάνω ή κάτω).  Αν υπάρχει και δεύτερη φωνή κλπ, γράφεις τις νότες της κάτω από της πρώτης. Έτσι έχεις γράψει αυτό που έπαιξες χωρίς πεντάγραμμο,  μπορεί όμως να μεταφερθεί οποτεδήποτε και με ακρίβεια σε πεντάγραμμο.

    Απ'ότι έχω ακούσει, οι πρακτικοί μουσικοί χρησιμοποιούν μαγνητόφωνο για να γράψουν αυτό που έπαιξαν.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την costaspanag, 24-03-2013 15:34 ]


    SakisLoco
    24.03.2013, 17:29

    Παιδια σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας..Θα τις λαβω υποψην ολες..απλα σκεφτηκα οτι ισως με αυτον τον τροπο να μαθενα πιο γρηγορα καποια πραγματα πανω στο πενταγραμμο..Με το guitar pro που αναφερθηκε μπορεις να γραψεις τη μελωδια που εχεις στο μυαλο σου σε πενταγραμμο χωρις να ξες πολλα πραγματα? και αν ναι πως ακριβως γινεται?? Γιατι οπως ειπα εκτος απο τις βασικες νοτες και τα ολοκληρα, μισα, δεκατα εκτα δε ξερω πολλα πραγματα,μονο πρακτικα


    deathminor88
    24.03.2013, 18:37

    Παράθεση:

    Το μέλος VA505 στις 24.03.2013, 14:35 έγραψε...

    @deathminor

    Δεν θα ισχηριστω οτι αυτος ειναι ο καλυτερος ή ο αν θες ο σωστος τροπος αλλα ειναι σιγουρα ενας διαφορετικος τροπος. Σε περιοριζει βασικα στο οτι μπορεις να παιξεις και να συνεργαστεις με μουσικους που ειναι "του αυτιου" ή γνωστες των δρομων.  Μου εχει τυχει  μια φορα να παιξω με ενα κουρδο που επαιζε ταμπουρα και δεν ηξερε ουτε ελληνικα ουτε αγγλικα. Μονο με τις λεξεις δρομος και μακαμ συνεννοηθηκαμε μια χαρα.  

    επισης οταν γνωριζεις τους δρομους μπορεις να αναλυσεις και να μελετησεις και τους αλλους συνθετες.  Ολα τα τραγουδια ειτε ελληνικα ειτα ξενα βαδιζουν πανω σε καποιο δρομο ή δρομους



    a) Με τον Κούρδο μουσικό δεν κάνατε εκτέλεση κάποιου κομματιού, αλλά κάποιου είδους αυτοσχεδιασμό. Επίσης, το να δείχνω σε κάποιον μια μελωδία ή 4 ακκόρντα δεν είναι το ίδιο με το να παραδίδω μια μουσική σύνθεση.

    β) Αν γνωρίζεις τους δρόμους όχι δε μπορείς να κάνεις ανάλυση ενός κομματιού. Για να κάνεις ανάλυση πρέπει να γνωρίζεις την εκάστοτε αρμονία. Τους δρόμους μπορεί να τους γνωρίζεις απλά πάνω στην ταστιέρα ή με το αυτί. Αν σας δώσουν ένα κομμάτι του Χατζηδάκι όμως δε νομίζω ότι θα μπορέσετε να το αναλύσετε, να το επεξεργαστείτε και να το τροποποιήσετε για κάποιο άλλο είδος εκτέλεσης, όργάνου κλπ μόνο επειδή "ξέρετε" τους δρόμους. 

    γ) Πολλοί επαγγελματίες μουσικοί δε γνωρίζουν "δρόμους" αλλά κλίμακες και τρόπους επομένως λέγοντας πιάσε έναν Χιτζασκιάρ δε νομίζω ότι θα μπορέσει εύκολα κανείς να καταλάβει. 


    music4u
    24.03.2013, 22:46

    Μπορείς να ηχογραφήσεις τη μελωδία και μετά το αρχείο ήχου να το ανόιξεις με το πρόγραμμα melodyne. Θα σου βγάλει ό,τι έπαιξες σε πεντάγραμμο.


    noizreduction
    24.03.2013, 23:00

    Αν αναφερεσαι στο Melodyne, τοτε θα ελεγα πως θα ηταν τα πιο αδικοχαμενα λεφτα που θα ειχε δωσει καποιος!! {#emotions_dlg.smile} Παρα πολλα λεφτα για ενα προγραμμα που εχει αλλη χρηση!


    SakisLoco
    25.03.2013, 04:38

    noizreduction Δηλαδη το celemony melodyne που ανεφερε ο music4u πιο πανω δεν κανει την δουλεια που ειπε?


    noizreduction
    25.03.2013, 09:47

    Μπορει να την κανει σε ενα ποσοστο 80% ( εξαρταται απο το ποσο ευκολα το προγραμμα θα μπορει να "διαβασει" τις νοτες, αλλα λειπουν οι αξιες και οι υπολοιπες μουσικες γραφες ), ομως το προγραμμα κοστιζει αρκετα χρηματα!


    dimarasjim
    03.06.2013, 11:15

    Αν ασχολείσαι καθόλου με το Σιμπέλιους, μπορείς να κατεβάσεις το AudioScore που δεν είναι ολοκληρωμένο πρόγραμμα αλλά plug in του Sibelius. Με ένα μικρόφωνο κάνεις ηχογράφηση και αυτό φτιάχνει την παρτιτούρα. Μην περιμένεις πολλά πράγματα αλλά είναι μια βοήθεια. Εξαρτάται και απο την ποιότητα του μικροφώνου που χρησιμοποιείς. Σε κάθε περίπτωση αξίζει να το δοκιμάσεις.


    SakisLoco
    05.06.2013, 02:58

    Ευχαριστω φιλε θα το ψαξω...Δε μιλαω για  κατι που να αποτυπωνει πολυ βαβουρα συγχωρδιες και ιστοριες γιατι ξερω οτι κατι τετοιο ειναι πολυ δυσκολο να υπαρξει.Τουλαχιστον να αποτυπωνει μια μελωδια με καθαρες νοτες