ελληνική μουσική
    621 online   ·  210.830 μέλη

    Επιλογή Καρτας Ήχου αναμεσα σε Alesis και Lexicon

    Diabolist23
    24.03.2013, 20:19

    Καλησπερα σας!

    Κοιτουσα αυτα τα δύο προιοντα.. φαινεται να εχουν ακριβως τα ιδια χαρακτηριστικα..(στα χαριτια :Ρ)
    Το ενα ομως εχει αρχικη τιμη 150 και το αλλο 120 (Δεν πιστευω πως αυτο πρεπει να σημαίνει και κατι απαραίτητα.. )
    Η 2η διαφορα ειναι πως το ενα ειναι στην αγορα απο το 2006 ενω το αλλο απο το 2010.. 
    Θα ηθελα μια πρωτη γνωμη απο εσας οταν βρειτε χρονο.. 

    Ευχαριστώ :)


    [ τροποποιήθηκε από τον/την Diabolist23, 24-03-2013 20:21 ]


    noizreduction
    24.03.2013, 20:34

    Η διαφορα τους σε τεχνικα χαρακτηριστικα ειναι μηδαμινη ( αντε, λιγο στο dynamic range, λιγο στο THD ) κι αυτο φαινεται κι απο την ελαχιστη διαφορα τιμης. Θα προτεινα τη lexicon στην προκειμενη περιπτωση, γιατι εχοντας δουλεψει και τις 2 καρτες, η LExicon αποδεικτηκε πιο "γλυκια" στην προενισχυση της!


    Diabolist23
    24.03.2013, 23:33

    Μιας και εχεις δουλεψει με αυτη την Καρτα.. μπορω να την χρησιμοποιω και για Direct monitoring αλλα και μεσω του υπολογιστη? εχω και τις 2 επιλογες δηλαδη?


    noizreduction
    24.03.2013, 23:36

    Αν και θεωρω αχρειαστο το direct monitoring για λογους που εχουμε πει, η απαντηση ειναι ναι. Και οι 2 καρτες υποστηριζουν direct monitoring ετσι κι αλλιως.


    tallos
    24.03.2013, 23:39
    δεν μπορει καποιος γνωστης να γραψει ενα αρθρο για τις καρτες ηχου και τα προγραματα ηχογραφησης με απλα λογια για να καταλαβουμε κι εμεις που δεν ξερουμε πολλα απο τεχνολογια;
    noizreduction
    24.03.2013, 23:41

    Η καρτα ηχου ειναι ενα αρκετο πολυπλοκο μηχανημα, γιατι περα απο τα εμφανη ( προενισχυτες, διακοπτες, επιλογες, κλπ ) εχει κι ενα μερος που αναλαμβανει τη μετατροπη ενος αναλογικου σηματος σε ψηφιακο. Αυτο για να εξηγηθει θελει βασικες γνωσεις του ηχου ( χαρακτηριστικα του ηχου ) και ψηφιακης τεχνολογιας, που ειναι αρκετα δυσκολο να αποδωθουν χωρις καποια προφορικη περιγραφη μαζι με το κειμενο.


    Diabolist23
    24.03.2013, 23:58

    Noiz ..παραπανω, οταν εγραψα για "2 επιλογες" εννοουσα : 1 direct και 2 μέσω pc.. αυτες τις επιλογες ρωτησα αν εχω με την καρτα..
    Θελοντας να πω: επειδη αναγραφει οτι εχει direct monitorig,μηπως δεν εχω μεσω pc


    noizreduction
    25.03.2013, 00:01

    Ολες οι καρτες εχουν μεσω του προγραμματος που θα ηχογραφησεις το monitoring του ιδιου του συστηματος. Ακομα και η on board καρτα του υπολογιστη θα βγαλει τον  ηχο που περναει μεσα απο το προγραμμα, με ο,τι εφφε εχεις βαλει πανω στον ηχο. Σε αντιθεση βεβαια με το direct monitoring, που απλως ακους τον ηχο που μπαινει στην καρτα ηχου πριν γινει η μετατροπη του σε δεδομενα! Κι αυτο ενεχει κινδυνους, οπως σου εχω πει ( οπως να μην ακουσεις καποιο ψηφιακο clip, που στην ουσια ο ηχος σου θα εχει "καει" ψηφιακα, ή καποιο jitter που θα εχει γινει απο λαθος ψηφιοποιηση, κλπ )


    tallos
    25.03.2013, 00:04
    NOIZ,εχεις να μου προτεινεις καποιον τροπο να ηχογραφω κιθαρες και μπασσο;και να κανω μιξη.σκεφτομαι καταρχην ενα φορητο μηχανημα.
    noizreduction
    25.03.2013, 00:07

    Tallos, νομιζω πως εχεις ανοιξει ενα αντιστοιχο θεμα. Δεν εχω απαντησει γιατι ηδη καποιο αλλο μελος εχει απαντησει και με εχει καλυψει ως απαντηση. Smile


    tallos
    25.03.2013, 00:11
    ευχαριστω,σκεφτηκα οτι εισε πιο ειδικος γι αυτο ρωτησα,μηπως υπαρχει κατι πιο καινουργιο που δεν το ξερω.ενας φιλος μου εχει το κιου μπεις αλλα μου ειπε οτι εγω δεν θα καταφερω να το χειρειστω.
    noizreduction
    25.03.2013, 00:14

    Ολα ειναι θεμα συνηθειας. Δεν ξερω εαν υπαρχουν ορια στο τι μπορει να χειριστει κανεις, ομως σιγουρα για καποιον που ξεκιναει θα ειναι ενα μεγαλο μπερδεμα για το πως να το χρησιμοποιησει. Η φορητη συσκευη απλως θα σου επιτρεπει να κανεις εκεινη τη στιγμη τη μιξη, χωρις να μπλεξεις με προγραμματα ( ηδη αυτες οι συσκευες τρεχουν μεσα τους το καταλληλο προγραμμα ).

    Παρολαυτα, θα μπορουσε ο φιλος σου να σου δειξει 2-3 πραγματα κι αν δεις πως τα κατλαβαινεις, προχωρα με το Cubase. Και παλι βεβαια θα εχεις το προβλημα του πως θα ηχογραφησεις τις πηγες που θες, ομως πιστευω πως ο φιλος σου θα μπορουσε να σε συμβουλευσει, εφοσον χρησιμοποιει τον υπολογιστη του για εγγραφες.


    tallos
    25.03.2013, 00:16
    θα παρω την φορητη συσκευη.το αποφασισα.να εξοικειωθω πρωτα και βλεπουμε.ευχαριστω και παλι.
    nickgeorgiou
    01.06.2013, 00:20
    lexicon @!!!