ελληνική μουσική
    418 online   ·  210.819 μέλη

    Οδηγός για εκπομπή με χρήση Winamp και μίκτη

    jorge
    09.04.2013, 15:48

    Τα παρακάτω αφορούν όσους παραγωγούς του Radio MusicHeaven (και όχι μόνο) θέλουν να κάνουν εκπομπή με χρήση μίκτη. 

    Ξεκαθαρίζω οτι δεν είμαι επαγγελματίας, τα παρακάτω τα γράφω επειδή σε μένα λειτουργούν καλά και δεν έχω καμιά ευθύνη αν κάτι σας δημιουργήσει πρόβλημα. Καλό θα ήταν να μας πει και κάποιος ηχολήπτης τη γνώμη του.

    Η λογική είναι η παρακάτω:

    - το PC παίζει μουσική (MP3, CD, Youtube κλπ) από κάποιο πρόγραμμα (Winamp, browser, SAM)

    - Συνδέουμε το line-out ή τα ακουστικά της κάρτας ήχου μας σε ενα κανάλι του μίκτη (στο παράδειγμα παρακάτω χρησιμοποιώ την είσοδο 4/5)

    - Στον μίκτη προσθέτουμε το μικρόφωνό μας

    - Η έξοδος του μίκτη έχει τον ήχο που θέλουμε να στείλουμε στον radio server, καθώς "παίζοντας" με τις στάθμες επιλέγουμε αν αυτό που θα ακουστεί θα είναι φωνή, μουσική ή και τα δύο μαζί.

    - Την έξοδο την συνδέουμε στο line-in του PC. Άρα το PC λειτουργεί τόσο σαν δημιουργός μουσικής, αλλά ταυτόχρονα δέχεται το τελικό σήμα (μουσική + μικρόφωνο)

    - Θα πρεπει τωρα να ρυθμίσουμε το Shoutcast DSP plugin του Winamp να στέλνει στον server αυτό που παίρνει στο line-in του.

    Βάζω και ένα mind-map που δημιουργησα με το MindMeister που δείχνει τη συνδεση των συσκευών και τις ρυθμίσεις:







    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 09-04-2013 15:49 ]


    επισυναπτόμενα: xenyx.jpg _1.jpg 
    mary_omikron
    09.04.2013, 16:17

    {#emotions_dlg.scared}


    sillia
    09.04.2013, 17:40

    {#emotions_dlg.lol}mary


    alkyoni
    10.04.2013, 00:31

    @ jorge:
    Καλλιο αργα....παρα ποτε!!!! Ευχαριστουμε για την αναλυση και τις πληροφοριες!!!Wink
    Κι εγω μπορει να μην ειμαι επαγγελματιας, αλλα ως απλη ακροατρια και εχοντας ακουσει τους παντες, τα παντα (και τα κοαλα) εδω μεσα τοσα χρονια,  αυτο που ακουσα την προηγουμενη Πεμπτη στην δοκιμαστικη σου ηταν απο τους τελειοτερους ηχους!!! Καλες εκπομπες!!!{#emotions_dlg.walkman}

    @ mary:  
    Μη τρομαζεις....!!!{#emotions_dlg.wacko}  Υπαρχει λυση...,{#emotions_dlg.helpsmilie} η mitsubishi : http://www.skroutz.gr/books/156746.%CE%9D%CE%AD%CE%BF-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%BF-%CE%B1%CE%B3%CE%B3%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%BB%CE%B5%CE%BE%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%84%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%8C%CF%81%CF%89%CE%BD.html

    {#emotions_dlg.lol}

    {#emotions_dlg.beer}


    mary_omikron
    10.04.2013, 01:06

    Μακάρι να ήταν θέμα μετάφρασης Γιάννα, αλλού κολλάω η "γάτα" {#emotions_dlg.biggrin}

    Ευχαριστώ πολύ πάντως, αν είχες και κανένα καλό ηλεκτρονικό..... {#emotions_dlg.whistling}


    jorge
    10.04.2013, 02:00
    Σωστά, αλλά δεν εχω 2η line-out. Την 1η τη θελω για τον ενισχυτη στην οποια παει η μουσική για να ακούω από τα ηχεία.
    jorge
    10.04.2013, 02:49
    Σωστά όσα λες, απλά για να μην αγχώνουμε άδικα τους επίδοξους παραγωγούς, στην προκειμένη περίπτωση, δηλαδή για μετάδοση σε έναν online σταθμό που εκπέμπει στα... φτωχά 64kpbs και μονοφωνικά (προς το παρόν), λίγο μετράει αν η κάρτα ήχου είναι on board ή όχι. Αυτό που μετράει - κατά τη γνώμη μου - είναι το καλό μικρόφωνο, που συνήθως αποτελεί και την... Αχίλλειο πτέρνα αρκετών εκπομπών.
    alkyoni
    10.04.2013, 03:32

    Μου επιτρεπεις jorge να διαφωνησω μαζι σου , και να συμφωνησω με τον briza .

    Κατα την γνωμη μου, παιζει βασικο ρολο η καρτα ηχου στην ποιοτητα του ηχου γενικοτερα.

    Καποιες οn board καρτες  ειναι περιορισμενων δυνατοτητων. Αυτο το συμπερασμα εβγαλα και απο την δικια μου on board καρτα  που ειχα παλιοτερα οταν πρωτοξεκινησα, αλλα και απο αλλα παιδια που ειχαν την ιδια ή παρομοια οn board και εκαναν δοκιμες και τα συζητουσαμε.
    Οταν αλλαξαν καρτα υπηρξε αμεση βελτιωση στον ηχο τους. 

    Οσο για το μικ ειναι σχετικο κι αυτο....  Και με φθηνο μικ, (headset ή επιτραπεζιο) αν η καρτα ηχου ειναι  καλη, και οι ρυθμισεις  σωστες στην ενταση και την ισορροπια τοτε το αποτελεσμα θα ειναι καλο.

    Απο την αλλη, μπορει να εχεις (γενικα μιλωντας παντα) ενα πιο ακριβο και καλυτερο μικ ως μαρκα , αλλα αν δεν εχεις την καταλληλη καρτα ,  το πιθανοτερο να ψαχνεις για αρκετο καιρο για το αν ακουγεσαι σωστα.

    Φιλικα παντα, Αλκυονη Smile


    -----------------

    ♫♪ΑΛΚΥΟΝΙΔΕΣ ΝΟΤΕΣ♫♪ Τετάρτη βράδυ 22:00-23:00, Πέμπτη βράδυ 00:00-01:00 ~ Τune in!--> Radio MusicHeavenwww.listen.musicheaven.gr

    [ τροποποιήθηκε από τον/την alkyoni, 10-04-2013 05:08 ]


    rigas
    10.04.2013, 09:35
    Καλό & σε γενικές γραμμές εύκολο. Μπράβο παιδιά. -- Καλά να περνάτε.
    mary_omikron
    10.04.2013, 10:26

    @ Alkyoni

    Εχω επεξεργαστή με τα παρακάτω στοιχεία :

    Intel  (R)  Core (TM) i5 CPU  650 @ 3.20 GHz

    RAM 4 GB (τοπικος δίσκος 465GB με ελεύθερα τα 351GB)

    Windows7 64b

    Κάρτα ήχου Realtek high definition 

    Ποιά κάρτα ήχου προτείνεις να πάρω για αντικατάσταση? Είδα στο διαδίκτυο την Creative Sound Blaster X-Fi Xtrene Audio RCI-e θεωρείς οτι είναι εντάξει για το δικό μου ?

    Επίσης τα 7αρια θέλουν απαραίτητα κονσόλα για να συνεργαστούν με winamp?  Πάντως xenyx502 που πήρε ο Jorge δεν βρήκα κανένα τύπο (502/802/1202/1202FX), στα καταστήματα ηλεκτρονικών που επικοινώνησα και μάλλον θα πρέπει να αναθεωρήσω την αντιπάθεια μου για τον θείο SAM{#emotions_dlg.biggrin}

    Να συμπληρώσω οτι πήρα headset Logitech h540 με usb το οποίο μου δημιουργεί προβλήματα απορρύθμισης στο SAM, δηλαδή κάθε φορά που το βγάζω απο την θύρα απορρυθμίζεται και δεν ηχογραφεί την φωνή μου για demo. Δεδομένου οτι είμαι παντελώς άσχετη με ρυθμίσεις έχω επιστρατεύσει πολλούς φίλους από δω και τους ξεζουμίζω καθημερινά, αλλά αυτό δεν μπορεί να συνεχιστεί.

    Εχεις να προτείνεις κάποιο καλό headset με καρφάκια? Προτιμώ headset από χωριστό μικρόφωνο/ακουστικά, αλλά είμαι διατεθιμένη και για τα δύο.

    Ευχαριστώ {#emotions_dlg.biggrin}

     


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 10-04-2013 10:43 ]


    jorge
    10.04.2013, 11:31

    Παράθεση:

    Το μέλος alkyoni στις 10.04.2013, 03:32 έγραψε...

    Αυτο το συμπερασμα εβγαλα και απο την δικια μου on board καρτα  που ειχα παλιοτερα οταν πρωτοξεκινησα, αλλα και απο αλλα παιδια που ειχαν την ιδια ή παρομοια οn board και εκαναν δοκιμες και τα συζητουσαμε.

    Εννοώ πως δεν ακούω σημαντικές διαφορές στη μουσική των παραγωγών, καθώς η κάρτα ήχου δεν συμμετέχει καθόλου στην αποστολή του σήματος όταν παίζουμε μουσική μέσω Winamp ή Shoutcast. Το πρόγραμμα "διαβάζει" τα MP3, τα κάνει encode και τα στέλνει δικτυακά μέσω της κάρτας δικτύου. Η κάρτα ήχου δεν παρεμβάλλεται, επομένως η ποιότητα που φεύγει προς τα έξω είναι θέμα μόνο software.

    Αυτό που φεύγει βέβαια στα ηχεία του παραγωγού, είναι θέμα κάρτας. Και εκεί όμως οι διαφορές είναι συνήθως αμελητέες, εκτός κι αν είσαι επαγγελματίας ή πολυ ψαγμένος και έχεις εξαιρετικά ηχεία και εφόσον βέβαια τα MP3 σου δεν είναι στα 128kpbs.

    Όταν έχουμε μικρόφωνο, η κάρτα πράγματι παρεμβάλλεται. Και εκεί όμως θεωρώ πως σχεδόν όλες οι κάρτες πλέον (και οι on-board) έχουν τη δυνατότητα να ψηφιοποιήσουν πολύ καλά ένα ταπεινό μικρόφωνο. Εκεί που διαφέρουν οι on-board από τις καλές κάρτες είναι στο χρόνο επεξεργασίας του σήματος, στον αριθμό καναλιών, στην ποικιλία sample rates, χαρακτηριστικά που δεν μας ενδιαφέρουν ιδιαίτερα όταν μιλάμε απλά για την είσοδο ένός μικροφώνου.

    Γι' αυτό  και για μένα το θέμα είναι πλέον στο τελευταίο άκρο, δηλαδή το μικρόφωνο. Η γνώμη μου είναι οτι σήμερα αξίζει ένα καλό μικρόφωνο, παρά μια καλή κάρτα ήχου.


    sillia
    10.04.2013, 17:09
    Καμιά καλή ιδέα πως να συνδέσω σαμ με σκαιπ έχουμεεεεεε :PPP wpa είμαι off topic
    jorge
    10.04.2013, 17:11
    Ωραία Σίλλια, ας επεκτείνουμε λοιπόν τη χρησιμότητα του διαγράμματος, ώστε αυτό να συμπεριλάβει και σύνδεση ακροατή μέσω τηλεφώνου ή softphone (πχ Skype ή Zoiper). Έχεις κονσόλα;
    sillia
    10.04.2013, 21:12

    Aκόμα όχι  λόγω αναδουλειάς CoolΕίναι στις επόμενες αγορές μου αν και θα το ψάξω λίγο τα ποτενσιομετρα να είναι πάνω κάτω ....τι μου κάνουν οι άτιμες συνήθειες χαχα..

    Αλλά εσύ δώσε οδηγίες Τιποτα δεν πάει χαμένο σιγά σιγά να μελετάμεSmile

    Την προηγούμενη μαπ την έσκισα αλλά κι αυτή ....να κατι{#emotions_dlg.eek}

    Δώσε .....άλλοι μπορεί να έχουν Smile


    -----------------

    Αν θεωρήσω τον εαυτό μου μαγνήτη... με ανησυχεί το ΤΙ ελκύω!!!!

    [ τροποποιήθηκε από τον/την sillia, 10-04-2013 21:19 ]


    jorge
    11.04.2013, 00:37

    Σίλλια εδώ θα βρεις έναν οδηγό 2 σελίδων, ενώ βρήκα και 2 σχετικά βίντεο. Την δουλειά την κάνουν τα λεγόμενα "virtual cables" του SAM:


    sillia
    11.04.2013, 02:47

    Eυχαριστώ πολύSmile


    sillia
    11.04.2013, 15:18

    Τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις με τα εικονικά καλώδια  έχω και ο ήχος δεν είναι καλός!

    Βλέποντας στο γρήγορο τα βιντεακια εντόπισα μια λεπτομέρεια σχετικά με ρύθμιση στο σαμ .....που ενδεχομένως κι αυτή να είναι το πρόβλημα .....και μακάρι να είναι αυτή 

    Το λύσαμε το θέμα .....θα γράψω αφού κάνω δοκιμές .

    Σ'ευχαριστώ πολύSmile


    jorge
    11.04.2013, 15:36
    Ωραία Σιλλιάκι. Απλά για να κρατήσουμε "καθαρό" το θέμα αυτό (θα μπει και άλλο υλικό με την πρώτη ευκαιρία), τα συμπληρώματα να γραφτούν στο σχετικό topic.
    sillia
    11.04.2013, 15:49

    οκSmile


    Nickoss2121
    14.07.2013, 01:21

    γεια σας και  απο μενα. εχω ενα θεματακι με το winamp. μολις κανω επιλογη για να μιλησω αλλαζοντας την επιγη σε soundcard  κολλαει και εχει τρελο delay.... και δεν βγαινω στον αερα... ευχαριστω