ελληνική μουσική
    581 online   ·  210.830 μέλη

    Συνελήφθη ο ιδιοκτήτης των δισκοπωλείων Metropolis

    jorge
    11.04.2013, 14:54

    Ποιός να το περίμενε τις χρυσές εποχές των 90's;

    Για χρέη προς το δημόσιο, ύψους 1.372.930,21 ευρώ, συνελήφθη στο Χαλάνδρι, από αστυνομικούς της Ασφάλειας ο Ανδρέας Κουρής του Γερασίμου.

    Τα χρέη αφορούν στα δισκοπωλεία “Metropolis” των οποίων ήταν διευθύνων σύμβουλος.

    Ο Ανδρέας Κουρής θα οδηγηθεί στον Εισαγγελέα Πλημμελειοδικών Αθηνών.

    Πηγή: enikos.gr


    TRAVELOGUE
    11.04.2013, 15:06

    Είναι λυπηρό τόσο για τους ανθρώπους που πέρασαν από εκεί ως εργαζόμενοι και πλέον είναι άνεργοι, αλλά και για όσους από εμάς όπου για ένα χρονικό διάστημα εκεί στην εφηβεία, τα Metropolis ήταν κάτι σαν στέκι. Ανακαλύψαμε μουσικές στα ράφια τους, ήταν σταθερό σημείο συναντησης, κοιτάζαμε κορίτσια.

    Μα, πάνω από όλα, ήταν ένας υπέροχος λόγος για να κάνουμε κοπάνα από το σχολείο!!! 6ωρη!!!!Smile


    -----------------

    When the music 's over, turn out the lights For the music is your only friend Dance on fire as it intends Music is your only friend until the end...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την TRAVELOGUE, 11-04-2013 15:41 ]


    freak
    11.04.2013, 16:18

    Σε ανυποπτο χρονο, εχω κανει νυξη, μα ως συνηθως ειμαι ο γραφικος που μιλα για πολιτικη, κονομες κλπ.


    mary_omikron
    11.04.2013, 18:42

    Nα εμπλουτίσουμε λίγο το θέμα με τις τελευταίες (αναμενόμενες βεβαίως βεβαίως {#emotions_dlg.yes}) εξελίξεις??

    ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ Ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΚΟΥΡΗΣ ΜΕ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ

    Οι απολυμένοι στα Metropolis ''αναρωτιούνται'' πως γίνεται αυτός που δεν έχει χρήματα να πληρώσει τα δεδουλευμένα και τις αποζημιώσεις τους, να πληρώσει εγγύηση 100.000 ευρώ αλλά και να συνεχίζει την ακριβή ζωή του (διακοπές Ελούντα, scuba diving, και extreme sport.

        "Ελεύθερος με την επιβολή χρηματικής εγγύησης 100 χιλιάδων ευρώ και του όρου της απαγόρευσης εξόδου από την χώρα, αφέθηκε μετά την απολογία του στον ανακριτή, για χρέη στο δημόσιο, ο Ανδρέας Κουρής (γιος του Μάκη Κουρή).


        Ο 38χρονος συνελήφθη τη Δευτέρα στο Χαλάνδρι και κατηγορείται σε βαθμό κακουργήματος για χρέη περίπου 1,4 εκατ. ευρώ της εταιρείας «Μετρόπολις». Το ποσό αφορά μη καταβολή ΦΠΑ και Φόρου Μισθωτών Υπηρεσιών".

    Εδώ και ένα χρόνο ο Ανδρέας Κουρής ισχυρίζεται ότι δεν έχει χρήματα να πληρώσει τα δεδουλευμένα και τις αποζημιώσεις μας. Εδώ και ένα χρόνο συνεχίζει την ακριβή ζωή του  (διακοπές Ελούντα, scuba diving, και extreme sport). Εδώ και ένα χρόνο συνεχίζει να διοργανώνει πανάκριβες φιέστες (MAD VIDEO, Eurovision, MADWALK) με μοναδικό σκοπό το κέρδος του. Σήμερα για ακόμα μια φορά βρήκε -από τα λεφτά που δεν έχει- για να πληρώσει την εγγύηση των 100.000 ευρώ και να φύγει σαν κύριος από τον ανακριτή συνοδευόμενος από ομάδα δικηγόρων και ομάδα σωματοφυλάκων (άραγε και αυτούς απλήρωτους τους έχει;).

    Την ίδια στιγμή, το Διοικητικό Συμβούλιο του Δικηγορικού Συλλόγου της Αθήνας με ψήφισμά του ουσιαστικά καταδικάζει την απόφαση προφυλάκισης του θείου Γιώργου Κουρή και του ξαδέλφου συνονόματου Ανδρέα Κουρή για τα χρέη προς τους προς τον τηλεοπτικό σταθμό ALTER, γεγονός που χαιρέτισε σε σχετική ανακοίνωσή του ο δικηγόρος τους.  Είναι απορίας άξιο αν το ΔΣ του Δικηγορικού Συλλόγου της Αθήνας θα επιδείξει την ίδια ευαισθησία εκδίδοντας ένα ψήφισμα με τη νομική του άποψη για τα χρέη των Κουρήδων προς τους εκατοντάδες εργαζόμενους που έχουν απασχολήσει στις επιχειρήσεις τους.
    ΠΡΕΖΑ TV
    11-4-2013

    http://prezatv.blogspot.gr/2013/04/blog-post_5290.html


    -----------------
    Η ανάγκη να έχεις πάντα δίκιο, σφραγίδα ενός χυδαίου πνεύματος.. (Αlbert Camus)

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mary_omikron, 11-04-2013 18:43 ]


    TRAVELOGUE
    11.04.2013, 18:57

    Πολύ ενδιάφερον δημοσίευμα! Είναι δυνατόν να υπάρχουν επιχειρηματίες των οποίων η επιχείρηση πτώχευσε, ενώ ταυτόχρονα οι ίδιοι ζουν στην πολυτέλεια;

    Σε λίγο θα μας πούνε ότι στις περισσότερες επιχειρήσεις, οι επιχειρηματίες τις φορτώνουν με έξοδα όπως η συντήρηση του κήπου του σπιτιού τους, η αγορά πολυτελών αυτοκινήτων στο όνομα της εταιρείας για παιδιά, ανήψια, παραγιούς και ψυχοκόρες, ακριβά δώρα που πηγαίνουν δεξιά κι αριστερά (κυρίως δεξιά), έξοδα από σούεπρ μάρκετ μέχρι κρουαζιέρες κτλ κτλ.

    Και όλα αυτά πέραν του μισθού ή της αμοιβής που λαμβάνουν.

    Μα είναι δυνατόν να συμβαίνουν αυτά; Να υπάρχουν φτωχές επιχειρήσεις με πλούσια αφεντικά; Γιατί όχι; Νεοφιλελευθερισμό δεν έχουμε; 

    Το θέμα, βεβαίως, εντάσσεται στις μουσικές συζητήσεις, όπως είδα! Αλλά θα έσκαγα αν δεν τα έλεγα!!Smile


    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    jorge
    04.06.2013, 11:41

    Δικαίωση για τους εργαζομένους!

    Σύμφωνα με την Εφημερίδα των Συντακτών, με την απόφαση 1149/2013 που εκδόθηκε την προηγούμενη εβδομάδα, το Πρωτοδικείο Αθηνών κρίνει ότι η συμπεριφορά του Ανδρέα Κουρή «είναι αντίθετη προς τα χρηστά ήθη», καθώς «περιέπαιζε τους εργαζόμενους», ενώ «ο ίδιος απολαμβάνει κέρδη από διαφημίσεις και διοργανώσεις πολυδάπανων εκδηλώσεων μέσω της Mad TV A.E. της οποίας τυγχάνει διευθύνων σύμβουλος» και «εισέρρεαν στα ταμεία του μεγάλα χρηματικά ποσά, τα οποία καρπωνόταν και από τα οποία ουδέν διατέθηκε έστω σε ένδειξη καλής πίστης προς τους εργαζόμενους». «Εν μέσω της οικονομικής κρίσης η μη πληρωμή δεδουλευμένων αποδοχών (…) και η με οποιονδήποτε τρόπο με δόλο ματαίωση της δικαστικής τους επιδίωξης αποτελεί καταφανώς συμπεριφορά αντίθετη προς τα χρηστά ήθη και την αντίληψη του μέσου κοινωνικού ανθρώπου», έκρινε το δικαστήριο. «Στην προκειμένη περίπτωση κάμπτεται η αρχή της μη ευθύνης των διοικούντων ανώνυμη εταιρεία», καταλήγει, αναγνωρίζοντας προσωπική ευθύνη στον Ανδρέα Κουρή.

    «Οι εργαζόμενοι, έχοντας μια προσωρινά εκτελεστή απόφαση απευθείας κατά του κ. Κουρή, μπορούν άμεσα να προβούν σε κατάσχεση προσωπικών περιουσιακών του στοιχείων (π.χ. μετοχές του σε άλλες εταιρείες, προσωπικούς τραπεζικούς λογαριασμούς, ακίνητα κτλ) ώστε να ικανοποιήσουν τις επιδικασθείσες εργατικές απαιτήσεις τους» δήλωσε στην «Εφ.Συν.» η συνήγορος των εργαζομένων, Κατερίνα Νοτοπούλου.

    «Με την απόφαση αυτή ανοίγει ο δρόμος της άμεσης ατομικής ευθύνης του επιχειρηματία που κρύβεται πίσω από μία (ή και περισσότερες) Α.Ε. ή ΕΠΕ, με τη δική του προσωπική περιουσία. Οι εργαζόμενοι σε κεφαλαιουχικές εταιρείες οι οποίες στερούνται περιουσίας θα μπορούν πλέον να στρέφονται απευθείας κατά της περιουσίας του επιχειρηματία που τις διοικεί» σχολιάζει.

    Πηγη: Lifo


    TRAVELOGUE
    04.06.2013, 13:13

    Ενδιαφέρουσα εξέλιξη!


    Για να δούμε τι θα βγει από αυτήν την απόφαση. Διότι, και λόγω δουλειάς, ξέρω πολλούς ιδοκτήτες ΑΕ & ΕΠΕ, όπου έχοντας ένα καλό όνομα στον χρηματοπιστωτικό χώρο ως διακεκριμένοι επιχειρηματίες, το χρησιμοποιούν για τις δουλειές τους. Βεβαίως, όλα τα ακίνητά τους έχουν προηγουμένως μεταβιβαστεί σε συζύγους & παιδιά, ώστε αν ποτέ έρθει η ώρα της... κρίσης, να μην υπάρχει τίποτα στο όνομά τους.

    Και όλα αυτά βέβαια, νομιμότατα!!!


    -----------------

    When the music 's over, turn out the lights For the music is your only friend Dance on fire as it intends Music is your only friend until the end...

    [ τροποποιήθηκε από τον/την TRAVELOGUE, 04-06-2013 13:25 ]


    karafloagori
    21.08.2015, 16:21
    Καλησπερα, μερικα απο οσα διαβασα ναι ειναι αληθεια, καποια αλλα τα εκαναν ελαφρα ακουσματα , υπαρχουν και αλλα πολλα!!! αλλο να τα ζεις, να εισαι επι του εργου(βλακειας δηλαδη) και αλλο να ακους τι λενε εξω απο τον χορο.Ειμαι ενας απο αυτους τους 200+ Καπου διαβασα ποιος να ειναι αραγε αυτος που το εκανε αυτο? αυτος που το εκανε ειναι ενας οικονομικος δολοφονος απο τους καλους σχετικα, που οταν επαιρνα την απολυση μου μετα απο 10 ετη προυπηρεσια παντος καιρου εκει μεσα, χωρις μπονους χωρις μπραβο, χωρις ευχαριστουμε για τον παραπανω χρονο σου, χωρις πολλα ακομα. Διαβασα λοιπον να μη τυχη, να παρακαλα να μη βρεθει μπροστα.....κατι τετοιο τελος παντων και αυτος ομολογω ηταν ο λογος να γινω μελος και να γραψω, αυτος λοιπον τοτε με το ΤΕΛΕΙΟ κοστουμι ο κοψε ραψε ταχα μου εκανε οτι του ειπαν, βιβλια, νουμερα και αλλα εγω ειχα μια προσωπικη επαφη μαζι του γιατι μετα απο τοσα χρονια ηξερα κατι που δεν ξερουν ολοι οι υπολοιποι. Ευχηθηκα λοιπον να τον δω οταν πλεον δεν θα φορα το ΤΕΛΕΙΟ κοστουμι, ετσι και εγινε, συγκεκριμενα ο κυριος θελει να με απολυση παραμονη Χριστουγεννων, εγω παντρεμενος με 2 παιδια μικρα, προισταμενος με μισθο νεου!!! 10 ετιας νεου, δεν υπηρχε αιτιολογια γιατι κατι, απλα οταν γινεσε χταποδι μετα απο περικοπες της περικοπης 1 κουκος δεν φερνει την ανοιξη λενε ετσι 1,2,3,4 ατομα σε 150 αναμονες με τηλ. και πολλα αλλα παραλληλα μονο με θαυμα. Του ειπα καποια φωνηεντα και μετα σε χρωμα ασπρο μου ειπε θα το σκεφτω! μετα απο 2 μερες μου λεει λογο ημερων σου δινω μια 2η ευκαιρια.... ενω λιγο πριν ηταν εκτος ημερων? ποιος σε ποιον? του λεω, εγω μηδενικο πταισμα εσυ? αστο.... δεν κανει να μαθουν και αλλα που δεν ξερουν και δεν εμαθαν ακομα. Τελος παντων αυτος ο ΤΕΛΕΙΟΣ κοστουμι ηρθε περιπου χαλια σε ενα μαγαζι μετα απο 3 και κατι χρονια και μου ζητησε τραγουδια χωρις ομως να με θυμηθει, η ευχη μου εν μερει εγινε, εγω με κοστουμι εσυ? χαλιας? του λεω που σε ξερω? μου λεει δεν ξερω, εγω ομως ξερω του λεω και του λεω το στορυ ολο απο τοτε....και ξανα ασπρος σαν πανι. Οτι εγινε ηταν προσχεδιασμενο απλα, γιατι και τωρα υπαρχουν μαγαζια με το ιδιο υλικο πωλησεων, πολυκαταστημα λεγετε, μονο που δεν λεγονται Metropolis.