ελληνική μουσική
    626 online   ·  210.830 μέλη

    Ωδειακή συναυλία επι πληρωμη;;;;

    modboy
    12.04.2013, 19:27

    Καλησπέρα.

    Ένα παιδί του οικογενειακού μου κύκλου με κάλεσε στη συναυλία του ωδείου του που θα γίνει το Μάιο.

    Απο ενδιαφέρον το ρώτησα πως είναι το ωδείο του, πως δουλεύουν κτλ, και ανάμεσα σε όλα μου είπε πως για να λάβει μέρος στη συναυλία αυτή έπρεπε να καταβάλλει 30 ευρώ γιατι θα γίνει σε μέρος εκτός ωδείου και έχει έξοδα η διοργάνωση και επειδή δεν θα έχει έισοδο για το κοινό θα χρηματοδοτήσουν τη συναυλία αυτή και οι μαθητές! Ένα από τα επιχειρήματα του παιδιού ήταν πως μια τέτοια συναυλία θα του δώσει και εμπειρία για μετέπειτα!

    Όντας και γω πιτσιρικάς μαθητής σε ωδείο έπαιξα τις δεκαετίες 80-90 σε διάφορους χώρους και ποτέ δεν μας ζητήθηκε κάτι τέτοιο. Ίσα ίσα μας έλεγε η δασκάλα μας οτι είναι διαφήμιση για το ωδείο μας να παίζουν τα παιδιά και να φαίνεται η πρόοδος τους προς τα έξω.


    Έχουν αλλάξει τα πράγματα; Μόνο εγώ το βλέπω ως τραβηγμένο κάτι τέτοιο;

    Θα θελα να ακούσω τις απόψεις σας.


    noizreduction
    12.04.2013, 21:01

    Νομιζω πως καθε περιπτωση ειναι ιδιαιτερη και ξεχωριστη για να μπορουμε να κρινουμε με το μεσο ορο ( πχ, εγω ημουν σε ωδειο που ειχε δικο του χωρο για τετοιες εκδηλωσεις, οποτε δεν τεθηκε τετοιο ζητημα ποτε. Αντιθετως, επειδη δουλευω σε θεατρο, πολλες φορες τυχαινει οι μαθητες να δινουν ενα ποσο για να καλυφθει καποιο ποσοστο του ενοικιου του χωρου ).

    Παρολαυτα, το πιο σωστο ειναι να ζητανε οι μαθητες που συμμετεχουν την αποδειξη ενοικιου του χωρου, ωστε να μην δημιουργουνται ασχημες εντυπωσεις!