ελληνική μουσική
    748 online   ·  210.833 μέλη

    Τα τραγούδια του Τελικού

    nvluc
    11.05.2013, 11:37

    Προφανώς μιλάμε διαφορετική γλώσσα.

    Προφανώς έχουμε διαφορετική σκέψη.

    Προφανώς μας χαρακτηρίζει διαφορετικό ήθος.


    mary_omikron
    11.05.2013, 11:42

    Παράθεση:

    Το μέλος nvluc στις 11.05.2013, 11:37 έγραψε...

    Προφανώς μιλάμε διαφορετική γλώσσα.

    Προφανώς έχουμε διαφορετική σκέψη.

    Προφανώς μας χαρακτηρίζει διαφορετικό ήθος.



    Εμφανέστατα όλα.


    ilio
    11.05.2013, 16:51

    Χριστός Ανέστη σε όλους παιδιά!

    Παρακολούθησα την συζήτηση αυτή που έχει ανοιχτεί και ειλικρινά λυπάμαι που διαπιστώνω πως διαρκώς έχουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας πως κάποιος πάντα μας κοροϊδεύει,κάποιος πάντα μας αδικεί,κάποιος πάντα θα πρέπει να μας στηρίζει ή να μας υποστηρίζει,κάποιος πάντα να μας στήνει παγίδες στο δρόμο μας,κάποιος πάντα θα μας είναι εχθρος κ.ο.κ.

    Ο κατάλογος των φόβων και της καχυποψίας είναι πολύ μακρύς και δεν θέλω να σας κουράσω.

    Κανένα δελτίο τύπου ή κανενός είδους διαφήμιση δεν θα καταφέρει να βάλει τα τραγούδια στην καρδιά και το μυαλό.Και επιπροσθέτως,επειδή πολύς ντόρος έγινε περί ήθους και αθέμιτου ανταγωνισμού κλπ τότε ο διαχειριστής αυτής της σελίδας θα πρέπει τελικά να ναι τουλάχιστον αφελής που επέτρεψε να αναρτηθεί αυτό το εν λόγω άρθρο στο περιοδικό ενώ ο διαγωνισμός βρίσκονταν σε εξέλιξη.Επίσης πολύ αφελής γιατί έκατσε και ασχολήθηκε στο να φτιάξει ένα όσον το δυνατόν αδιάβλητο σύστημα και να μπει στην διαδικασία να διοργανώσει πάλι έναν μουσικό διαγωνισμό με νέους δημιουργούς και επίσης πάρα μα πάρα πολύ αφελής που ο ίδιος προέτρεψε τα μέλη να υπάρχει ανοιχτή συζήτηση για τα τραγούδια του διαγωνισμού με τα γνωστά σε όλους μας αποτελέσματα (θετικά ή αρνητικά).

    Τελικά αυτός ο διαχειριστής τι είναι τελικά;Αφελής,ραδιούργος ή λογικός;

    Όμως δεν είναι η προθεσή μου να υποστηρίξω τον διαχειριστή ή την σελίδα του ή τον διαγωνισμό ή και εγώ δεν ξέρω τι άλλο αλλά να σας εκφράσω και την δική μου άποψη.

    Κατά την γνώμη μου λοιπόν,ξεχνάμε διαρκώς στην πορεία την ουσία,την αρχική πρόθεση,την αρχική ιδέα προτού ξεκινήσουμε την διαδρομή μας για να κάνουμε κάτι ή να φτάσουμε κάπου.

    Η ουσία σε έναν μουσικό διαγωνισμό δεν είναι να ακουστούν τα τραγούδια;Να φτάσουν στα αυτιά των ανθρώπων και κάποιος ή κάποιοι να αφιερώσουν 3 ως 5 λεπτά από την καθημερινότητα τους και να κάνουν ένα κλικ να παίξει το τραγούδι,να ακούσουν το τραγούδι;

    Η ανάγκη των δημιουργών δεν είναι κάποιος να τους ακούσει;Κάπου να ακουστούν;Να φτάσει κάπου το τραγούδι τους;

    Η ουσία και το καλύτερο για το τραγούδι τους είναι η πρώτη ή η οποιαδήποτε θέση σε μία κατάταξη ή μήπως το γεγονός πως κάποιοι θα κάτσουν να το ακούσουν;

    Ανάμεσα σε αυτούς τους κάποιους και εγώ.

    Η θέση που θα καταλάβουν τα τραγούδια στην καρδιά και το μυαλό μας μετράει!

    Γιατί τώρα σε λιγάκι αυτός ο διαγωνισμός και αυτός ο τελικός θα αποτελεί παρελθόν!

    Το θέμα είναι τη θέση θα έχουν ή δεν θα έχουν μέσα μας όλα αυτά τα τραγούδια που συμμετείχαν και καταφέραμε να ακούσουμε.

    Ναι καταφέραμε να ακούσουμε.Γιατί κανένας δεν κάθεται να ακούσει κάτι με το ζόρι.Και ο καθένας μας αφιέρωσε και αφιερώνει τον χρόνο που μπορεί από την ζωή του.

    Παρακαλώ πολύ αγαπητοί δημιουργοί αυτό να το σεβαστείτε.Παρακαλώ πολύ.

    Υπάρχει και αυτή η οπτική.Η δική μου οπτική.

    Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας να με διαβάσετε και εύχομαι καλή επιτυχία σε όλους όσους δημιουργούς διαγωνίστηκαν,είτε πέρασαν στον τελικό είτε όχι.Σας ευχαριστώ πολύ που τα μοιραστήκατε μαζί μας!Καλές εμπνεύσεις και εύχομαι τα τραγούδια σας και οι μουσικές σας να έχουν αυτό το κάτι που σας πηγαίνει και μας πηγαίνει λίγο παραπέρα!


    -----------------

    "Δεν τα βλέπεις όλα από εκεί που τα κοιτάς"

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ilio, 11-05-2013 16:56 ]


    nvluc
    11.05.2013, 22:32
    Εμφανέστατα όλα, αγαπητή Μαίρη. Εχεις απόλυτο δίκιο... Και πολύ χαίρομαι για αυτό...
    mary_omikron
    12.05.2013, 08:41

    Παράθεση:

    Το μέλος nvluc στις 11.05.2013, 22:32 έγραψε...

    Εμφανέστατα όλα, αγαπητή Μαίρη. Εχεις απόλυτο δίκιο... Και πολύ χαίρομαι για αυτό...

    Για να λες οτι έχω απόλυτο δίκιο στα εμφανέστατα -προφανώς διαβάζοντας και γνωρίζοντας τις θέσεις που περιφραστικότατα έχω εκφράσει στο τόπικ- και μάλιστα να χαίρεσαι πολύ, όπως λες, τότε σημαίνει οτι πρυτάνευσε η λογική και χαίρομαι κι εγώ τότε για σένα. 


    vensonas
    13.05.2013, 01:41

    όταν ο χορηγός του επάθλου, δύναται να λάβει ο ίδιος το έπαθλο, παύει να είναι χορηγός.


    jorge
    13.05.2013, 01:48
    Διάβασε σε παρακαλώ πιο πριν. Εφόσον ένας νικητής έχει ήδη λάβει από οποιονδήποτε χορηγό μια υπηρεσία, το βραβείο πάει στον ΕΠΟΜΕΝΟ.
    jorge
    13.05.2013, 10:54
    Να συνεχίσουμε λοιπόν με εντυπώσεις για τα τραγούδια. Γράψτε ποιά τραγούδια σας αρέσουν και ποιά θα θέλατε να ακούσετε στο Live που θα διοργανωθεί (από Σεπτέμβρη).
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    Post αρνητικής αξιολόγησης
    ilio
    14.05.2013, 09:10

    Έχουν σταλεί αρκετά τέτοιου είδους μηνύματα σε πολλά μέλη από την έναρξη του διαγωνισμού Jpapageorge.

    Προσωπικά σε εμένα έχουν έρθει αρκετά και τα έχω αγνοήσει.

    Οι διαχειριστές δεν μπορούν να κάνουν κάτι σε αυτό.Απλώς οι δημιουργοί που τα στέλνουν αναλαμβάνουν και την ευθύνη της πράξης τους όπως επίσης και τα μέλη που δέχονται τέτοια μηνύματα αναλαμβάνουν την ευθύνη για το αν το θεωρούν αυτό θεμιτό ή όχι,δίκαιο ή άδικο.

    Είναι ένας απλός διαγωνισμός αλλά τελικά ο τρόπος συμπεριφοράς κάποιων ανθρώπων δείχνει και την σημασία που έχει ή δεν έχει αυτός ο διαγωνισμός για εκείνους.

    Κατά την γνώμη μου,όλα όσα έχουν συμβεί ή λεχθεί για την απόσπαση ψήφων κατά την διάρκεια του διαγωνισμού καταδεικνύει και τον τρόπο που βλέπουμε γενικότερα τα πράγματα μέσα μας αλλά και γύρω από εμάς.


    -----------------

    "Δεν τα βλέπεις όλα από εκεί που τα κοιτάς"

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ilio, 14-05-2013 09:11 ]


    mary_omikron
    14.05.2013, 09:29

    @ JPAPAGEORGE


    Αντίστοιχα μηνύματα έρχονταν καθ΄όλη την διάρκεια και σε μένα (προφανώς και σε πολλούς άλλους) και κάθε φορά ένοιωθα σαν τον βουλευτή του χωριού που του πηγαίνουν αυγά και κότες για να σβύσει την κλήση ή κατι ανάλογο.

    Γελοιότητες που προσβάλουν τον παραλήπτη θέλοντας να τον εντάξουν σε team ανεγκέφαλου που χρειάζεται υποδείξεις ως προς την ψήφο του. Το αποτέλεσμα συνήθως γίνεται μπούμερανγκ γι΄αυτόν που το επιχειρεί. 

    Ελεγχος των προσωπικών μηνυμάτων θα ήταν λογοκρισία, γιατί στο σύνολό τους είναι "προσωπικά" (όπως το λέει η λέξη) με ελάχιστες εξαιρέσεις όπως αυτό που έλαβες.

    Το site και η διαχείριση δεν ευθύνεται για τον χαρακτήρα το ήθος και για τον τρόπο του "σκέπτεσθαι και λειτουργείν" των μελών. Είναι ίδιον του καθενός. 


    KRISTHESS
    14.05.2013, 10:33

    καλό είναι για μένα πάντως τέτοιου είδους μηνύματα να δημοσιοποιούνται για να μπορεί ίσως και ο ενδιαφερόμενος δημιουργός να εφεσιβάλει σε περίπτωση δολιοφθοράς.Για φανταστείτε να μην έχει γνώση κάποιος για ένα τέτοιο μήνυμα που κάποιος άλλος θα έχει στείλει για να "βλάψει" τη συμμετοχή του προφανώς. Μην αποκλείουμε και αυτό το ενδεχόμενο.Ίσως είναι παρατραβηγμένο..αλλά ποτέ δεν ξέρεις.Ας δημοσιοποιούνται λοιπόν αυτά τα μηνύματα όταν τα λαμβάνει κάποιος.Δεν είναι μόνο θέμα νοημοσύνης..αλλά και βλακείαςSmile

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 14-05-2013 10:35 ]


    jorge
    14.05.2013, 10:46
    Μπορεί να γίνει και αυτό, ναι. Επίσης, έχει συμβεί να στείλει μήνυμα και ΦΙΛΟΣ δημιουργού. Εκεί τι να κάνεις, δικαστήριο; Δεν γίνεται λοιπόν να ελέγχονται ούτε τα ΠΜ, ούτε οι προθέσεις, ούτε οι δολιοφθορές, ούτε να τιμωρούνται άνθρωποι που απλά ενημέρωσαν τους φίλους τους και δεν έκαναν spam. Εκτός αν προσλάβουμε κανέναν παρακρατικό της ΕΥΠ, ξέρω γω...
    KRISTHESS
    14.05.2013, 10:49

    Να ΔΗΜΟΣΙΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ πάρ'αυτα!!Είναι μία λύση.Ίσως έτσι κοπεί το φαινόμενο.Όποιος ενοχλείται να το λέει.Δεν είναι κακό.Δεν εννοώ φυσικά να τα δημοσιοποιεί η διαχείριση.Το ξεκαθαρίζω.Αλλά το μέλος που το έλαβε και νιώθει πως θίχτηκε ,όπως ο Jpapageorge.Έτσι θα δίνει και τη δυνατότητα απάντησης αν υπάρχει.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την KRISTHESS, 14-05-2013 11:06 ]


    jorge
    14.05.2013, 10:59
    ΠΑΜΕ στα τραγούδια του Διαγωνισμού παιδιά, όλ' αυτά ας μπουν σε άλλη συζήτηση. Εδώ ο κόσμος μπαίνει να διαβάσει εντυπώσεις. Παρακαλώ πολύ.
    sillia
    14.05.2013, 11:46

    Τα τραγούδια του τελικού και τα 40 τραγούδια το κάθε ένα έχει κάτι να μου πει το κάθε ένα έχει την δική του προσωπικότητα !

    Βέβαια να τονίσω πως έμειναν τραγούδια πολύ όμορφα έξω απο τον τελικό που όμως καθόλου δεν με στενοχωρεί γιατί θέλω να πιστεύω οι δημιουργοί τους θα μας δώσουν το οκ να τα ακούμε αρκετά συχνά απο το ραδιόφωνό μας !

    Οι πρώτες 3 θέσεις στην τελική κατάταξη ναι θα έχουν την τιμητική τους όμως εκείνο που θα μας μείνει απο αυτόν τον διαγωνισμό είναι η ελπίδα ότι ακόμα όταν θέλουμε μπορούμε να γράφουμε όμορφα τραγούδια και η χαρά της ακρόασης  !

    Όλα ανεξαρτήτου θέσεως μένουν στον χρόνο ! Το κάθε τραγούδι θα πάρει την θέση που του αξίζει στις καρδιές των ακροατών γιατί στην τελική εκεί είναι η πραγματική επιβράβευση τους και ΜΟΝΟ ΕΚΕΙ!

    Στις τελετές και στις απονομές κάποια στιγμή χαμηλώνουν τα φώτα και τέλος η παράσταση !

    Η διαδρομή μετά είναι η ουσία και αυτό ενδιαφέρει τον /τους δημιουργούς !

    Εκείνο που θα μείνει σε μας τους ακροατές αφού πέσει η αυλαία ....είναι τραγούδια όμορφα που είτε βρίσκονταν στον τελικό είτε όχι θα τα κρατήσουμε στις καρδιές μας και με αυτά θα ταξιδεύουμε μουσικά !!!

    Προσωπικά ευχαριστώ όλους τους δημιουργούς για τη χαρά που μας έδωσαν να τα μοιραστούν μαζί μας και τους εύχομαι τα καλύτερα για το μέλλον!!!


    MITSOUD
    14.05.2013, 12:16

    Το Βαλς  και η Συνάντηση τα καλύτερα για μένα, όσο για το "λέω λόγια"..... ας μπει σε κανένα ηπειρώτικο πανυγήρι, και ας κριθεί εκεί!{#emotions_dlg.happycrazy}