ελληνική μουσική
    810 online   ·  210.833 μέλη

    Τα τραγούδια του Τελικού

    FilimegasNikos
    14.05.2013, 16:15

    Απο αυτα που διαβαζω συμπεραινω  

    1] Η μουσικη δυσκολευεται  να εξημερωσει τα ηθη

    2]Μερικες εμονες δεν απεχουν πολυ απο το να ακουμπισουν την γελοιοτητα

    3]Η αρνητικοτητα δεν ειναι παιδι γνωσης  ουτε η ευγενεια ιδιον των gey

    4]Συγχαρητηρια σε οσα αξιολογα τραγουδια δεν περασαν στον τελικο π.χ.σταγονα νερο 2 γκρουπ και πολλα αλλα

    5]Συγχαρητηρια και σε οσα τραγουδια συνεχιζουν στον τελικο

    6]Mεγαλυτερα συγχαρητηρια στους ανθρωπους που δουλεψαν για αυτη την προσπαθεια [π.χ.μαρτυρας gorge]

    7]Mπραβο σε οσους σε τοσο δυσκολα χρονια αντεχουν να ταξιδευουν με την μουσικη

    8]Καλο καλοκαιρι σε ολους μας.


    jorge
    14.05.2013, 16:22
    Προσωπικά θα ήθελα να δω στην 20άδα το Σε Μια Φαντασία, που ήταν το πρώτο που μου έκανε το κλικ σε αυτό το Διαγωνισμό. Θα παίζει πάντως σίγουρα στις εκπομπές μου στο ραδιόφωνο του MusicHeaven.
    vensonas
    14.05.2013, 16:31
    το "Ένα" και το "Χωρίς πυξίδα" θα τα ξανακούσω σίγουρα. Είναι και τα δύο όμορφα και τραγουδιάρικα κομμάτια με ρεφρέν που σου "μένει". Μου κάνει εντύπωση που είναι χαμηλά στη βαθμολογία. Γενικά άκουσα όμορφα κομμάτια στον τελικό.
    vensonas
    14.05.2013, 16:33

    Παράθεση:

    Το μέλος jorge στις 14.05.2013, 16:22 έγραψε...

    Προσωπικά θα ήθελα να δω στην 20άδα το Σε Μια Φαντασία, που ήταν το πρώτο που μου έκανε το κλικ σε αυτό το Διαγωνισμό. Θα παίζει πάντως σίγουρα στις εκπομπές μου στο ραδιόφωνο του MusicHeaven.

    Ωραία παραγωγή το "Σε μια φαντασία" με Blues αίσθηση...


    jorge
    14.05.2013, 17:55

    Τις καταδικάζουμε τέτοιες πρακτικες Δημήτρη. Ναι. Ασφαλώς. Έχω γράψει αναλυτικά και την άποψή μου παλαιότερα, λέγοντας πως όποιος μου στέλνει ΠΜ για να τον ψηφίσω, αυτόματα παίρνει μηδέν. Όσοι μου έστειλαν ΠΜ, πήραν αντιστοιχη απάντηση. Είχα την εντύπωση οτι η καταδίκη είναι προφανής, γι' αυτό και δεν κάθισα να το αναλύσω πάλι (και αυτό). Χώρια οτι έχω κουραστεί πάρα πολύ να προσπαθώ να πείσω για τις προθέσεις του MusicHeaven και τις δικές μου.

    Αν υπάρχει συνέχεια για οτιδήποτε άλλο σχετικά με το παραπάνω, ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ να γραφτεί σε άλλο topic και όχι εδώ. Είναι 4η φορά που το γράφω. Και τελευταία.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 14-05-2013 17:56 ]


    AlfaWolf
    14.05.2013, 18:39

    Πολλές ευτυχώς οι συμμετοχές που με άγγιξαν από τον 3ο διαγωνισμό τραγουδιού του ΜΗ

    Υπάρχουν τραγούδια που ήδη ειναι στην playList μου,

    Ξεκινώ με ΔΥΟ μεγάλα ΜΠΡΑΒΟ.

    Το 1ο σε ΟΛΟΥΣ τους δημιουργούς από το 1ο έως και το 8ο γκρουπ για την κατάθεση ψυχής .

    Το 2ο στο ΜΗ για την ορθή διοργάνωση αλλά και την υπομονή του στην κουβέντα με θιγμένους δημιουργούς, (Που είναι κουραστικοί με τα ατέλειωτα σεντόνια αλλά κι αυτοί από την πλευρά τους προστατεύουν το δημιούργημα τους και έχουν δικαίωμα να εκφράζονται όπως νιωθουν,και έχουν την ευθύνη τον όσων γράφουν.) έκλεισε η παρένθεση :)

    Ένα τεράστιο ΜΠΡΑΒΟ στους δημιουργούς του αγαπημένου μου τραγουδιού που είναι το ''Στις ελπίδες μας φωτιά'' που με χαρά το βλέπω να βρίσκετε στις πρώτες θέσεις και δεν έφαγα πίκρα όπως πέρσι στον 2ο διαγωνισμό που το αγαπημένο μου (ριζιμιό) δεν τα κατάφερε.

    Τελειώνοντας να πω οτι όταν υπάρχουν τόσες πολλές συμμετοχές και από αυτές οι περισσότερες είναι νέοι δημιουργοί οι όποιοι καταθέσαν τραγούδια όπως αυτά που μας ταξίδεψαν τους τελευταίους 7 μήνες,

    η ελπίδα είναι ζωντανή !!!

    Προσωπικά σας ευχαριστώ όλους.

    καλή συνεχεία με δημιουργία.


    jorge
    14.05.2013, 23:46

    Να τσεκάρουμε τα Προσωπικά Μηνύματα;;; Τι λες Δημήτρη; Μας ζητάς να ελέγχουμε την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ αλληλογραφία των μελών;; Τι είναι αυτά που γράφεις;; Ελπίζω να μην τα εννοείς, γιατί για πολλούς εδώ μέσα είσαι (ή ήσουν, εσύ θα αποφασίσεις) ένας καλλιτέχνης παράδειγμα.

    Όσον αφορά το τραγούδι σου, εγώ είδα οτι από το μεσημέρι προσπέρασε αυτό το οποίο κατήγγειλες και τώρα βρίσκεται μπροστά του. Μάλλον θα βλέπουμε άλλη βαθμολογία.

    Θυμίζω επίσης πως στον προηγούμενο διαγωνισμό όπου το τραγούδι σου βγήκε στην πρώτη τριάδα, ίσχυαν ακριβώς τα ίδια. Και τότε υπήρχαν Προσωπικά Μηνύματα.

    Αν τελικά αποσύρεις τη συμμετοχή σου, επειδή κάποιος έστειλε ένα ιδιωτικό Προσωπικό Μήνυμα, απλά μειώνεις πολύ την όποια ψυχική δύναμη και όρεξη χρειάζεται σε όσους εθελοντικά προσφέρουν το χρόνο τους για να γίνει ένας αξιοκρατικός Διαγωνισμός σαν αυτόν, αλλά και οποιαδήποτε όρεξη για να βελτιωθεί αυτός ο θεσμός.

    Μπορείς λοιπόν να επιβεβαίωσεις την απόσυρση της συμμετοχής σου, αλλά να ξέρεις οτι αν το κάνεις, με δική σου ευθύνη σε μεγάλο ποσοστό, θα αργήσει πολλά χρόνια να γίνει νέος διαγωνισμός. Με πάσα ειλικρίνεια και πάσα απογοήτευση όλα τα παραπάνω.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την jorge, 15-05-2013 00:05 ]


    ChristosMoustakas
    15.05.2013, 04:30

    Καταρχήν να ξεκαθαρίσω τη θέση μου, ότι δεν με ενδιαφέρει καθόλου το αν κάποιοι μου ζητάνε την ψηφο μου μέσω  ΠΜ, ή με κότες από το χωριό. Η ψηφοφορία είναι μυστική και τελικά θα ψηφίσω αυτό που πραγματικά επιθυμώ. Όμως αυτά, τα αυτονόητα, είναι ελάσσονος σημασίας.

    Το θέμα που θα ήθελα να σας επιστήσω την προσοχή είναι ένα τραγούδι του τελικού το οποίο πρέπει κατα τη γνώμη μου να ανέβει στην κατάταξη άμεσα!!!!!!!! Πρόκειται για ένα τραγούδι που κουβαλάει έναν πολιτισμό σπάνιο και είναι κρίμα να είναι τόσο χαμηλά. Ο τίτλος του είναι ''Μαύρο μου'' και προτείνω να το πριμοδοτήσουμε όλοι.

    Φυσικά και δεν είναι δικό μου, ούτε καποιου γνωστού μου. Οι δικοί μου γνωστοί δεν χρειάζονται διαφήμιση!

    Άντε, καλή ψήφο, όσοι απέμειναν....

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ChristosMoustakas, 15-05-2013 04:34 ]

    [ τροποποιήθηκε από τον/την ChristosMoustakas, 15-05-2013 04:36 ]


    AlfaWolf
    15.05.2013, 07:04

     

    Παράθεση:

    Το μέλος mingrelia στις 15.05.2013, 01:50 έγραψε...

    Λυπάμαι αφάνταστα, που η έλλειψη ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΔΙΚΛΕΙΔΩΝ, ανάγκασε έναν τόσο αξιόλογο καλλιτέχνη-δημιουργό, να αποσύρει απ' τον διαγωνισμό ίσως το καλύτερο λαικό τραγούδι, για να παραμείνε σ' αυτόν,ι κάποιος φτηνός ψηφοθήρας, αντί να έχει συμβεί το ακριβώς...αντίθετο!ΔΕΝ μπορούμε να αφήνουμε αυτόν τον διαγωνισμό να ξεπέφτει στο χαμηλό επίπεδο ορισμένων! ΔΕΝ το αξίζει, ένα τέτοιο επίπεδο, αυτός ο τοσο καλομελετημένος διαγωνισμός! Άν έχουν..ξεφύγει κάποια πράγματα (ανθρώπινο, είναι!), θα πρέπει να τύχουν περαιτέρω σκέψης, σχεδιασμού και διασφάλισης.Θέλω να πιστεύω και να ελπίζω, πως οι διοργανωτές θα επανεξετάσουν τέτοιου είδους θέματα και θα λάβουν τα κατάλληλα μέτρα.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την mingrelia, 15-05-2013 02:03 ]



    Αγαπητή φίλη ένας τόσο καλομελετημένος διαγωνισμός όπως εσύ είπες δεν γίνετε να έχει έλλειψη ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΩΝ ΔΙΚΛΕΙΔΩΝ  διότι αν έχει έλλειψη ΔΕΝ είναι καθόλου καλομελετημένος  δεν γίνετε να είναι και τα δυο μαζί οκ ?

    Όπως κι εσείς λοιπόν φίλη μου έτσι κι εγώ(αλλα για αλλον λόγο) λυπάμαι αφάνταστα  για όσους έχουν δουλέψει και συνεχίζουν να το κάνουν  για να είναι σε αυτό το επίπεδο αυτός ο διαγωνισμός  και η ανταμοιβή τους είναι να ακούν όσα ακούν εδώ μέσα…πολυ κριμα

     ΚΑΘΑΡΕΣ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ

    1ον Ο διαγωνισμός δεν μπάζει από πουθενά .-

    2ον Αν το ότι θα μου έρθει κάποιο προσωπικό μήνυμα, που θα κάνει επαιτεία και ελεημοσύνη ψήφου, για εσάς σημαίνει ότι είναι έλλειψη ασφαλείας … μάλλον όσοι το πιστευτέ αυτό μας έχετε περάσει για ζώα τσίρκου εδώ μέσα, που κάνουν ότι τους πουν κάποιο άλλοι, ή... είστε πολύ επιρρεπείς  εσείς σε τέτοιες τακτικες,και πιστεύετε ότι το παθαίνουν και οι άλλοι,

    δεν είναι όμως έτσι,

    σαφώς και θα υπάρχουν κι αυτοί  αλλά είναι η εξαίρεση όχι ο κανόνας.

    3ον  Και ΒΑΣΙΚΟ που το ξεχνάτε.

    Αυτό που εσείς ακούτε και θεωρείτε ίσως το καλύτερο λαϊκό τραγούδι, κάποιοι άλλοι που το  ακούν  το θεωρούν απαίσιο, ίσως, γιατί δεν είναι στα ακούσματα τους ,ισως γιατί είναι Λαικό,η γιατί είναι έντεχνο ,και για 1002 ακόμα ευνόητους λογούς,

    και ξέρετε κάτι ? και οι δυο πλευρές έχουν δίκιο είναι γιατί απλά είναιΥΠΟΚΙΜΕΝΙΚΟ ΤΟ ΘΕΜΑ

    @ jpapageorge παρακολουθώ την πορεία σου και σε θεωρώ αξιόλογο και ως δημιουργό και ως ερμηνευτή  μην βγάζεις εν βρασμό και επιπόλαια αποφάσεις, συμπεράσματα και λόγια που σε αδικούν σαν προσωπικότητα, Γιατί πραγματικά αδικείς τον εαυτό σου κατά πολύ όταν να διαβάζω ουσιαστικά μια απειλή. του στυλ ''Ηβάζεις κι αυτόν τον κανόνα η φεύγω.''

    Τραγικό μου ακούγετε αυτό... και ίσως είναι χειρότερο και από την επαιτεία ψήφων

    Δεν μπορεί!!! αλλιώς ειχα καταλαβει ότι είσαι και δεν κανω λαθος θελω να πιστευω.

    Μην αφήνεις λοιπόν τίποτα να σε παρασύρει σε λάθος δρόμους συνέχισε να κάνεις αυτό που ξέρεις καλά... να δημιουργείς.

    Φιλικά !!! Νικόλας.


    -----------------
    Η πραγματική Ευτυχία δεν κρύβεται στον προορισμό αλλά στον τρόπο που ταξιδεύεις.

    [ τροποποιήθηκε από τον/την AlfaWolf, 15-05-2013 07:06 ]


    sympetheros
    15.05.2013, 07:43

    Συμφωνώ απολύτα με το Νικο σε όσα διάβασα.

    Ενα μήνυμα που ακολουθεί την ξεπερασμένη τακτική της αλίευσης ψήφων δεν μπορεί να αποτελεί στοιχείο έλλειψης ασφαλιστικών δικλείδων.Δεν είμαστε πρόβατα τα μέλη του διαδυκτιακού αυτού τόπου να παιρνουμε το φακελάκι και νε τρέχουμε στην κάλπη.

    Ο άνθρωπος που έστειλε το μηνυμα δημοσιέυθηκε με το ονοματεπώνυμό του παραπάνω μαζί με το μήνυμα του.

    Υπήρξαν κι άλλοι κατά τη διάρκεια του διαγωνισμού που επέλεξαν αυτή τη μέθοδο απ τα παλιά.

    Δεν μπορώ να διανοηθώ πως αυτό τους έδωσε παρά μόνο ότι μπορεί και να τους έκοψε ψήφους.

    Η αξιολόγηση τέτοιων μηνυμάτων ειναι σταθερά αρνητική απ τους αποδέκτες και το διάβασα παραπάνω απο πολλά μέλη.

    Ο διαγωνισμός άκολούθησε μια διαδικιασίας διαφάνειας υποδειγματική κατά τη γνώμη μου  επί τόσους μήνες με την ψηφοφορία ορατή σε όλους συνέχώς ,κρατωντας ταυτόχρονα τη γιορτή και την αγωνία ζωντανή με  τα αποτελεσματα ορατά κάθε στιγμή απ τον καθένα.

    Χωρις κριτικές επιτροπές και αποκλεισμούς κρυφές ψηφοφορίες όπου μαθαίνουμε μόνο ποιος κέρδισε και υποθετουμε οτι όλα έγιναν σωστα απο ένα αόρατο ..κοντρολ....

    Για μένα (αν έγραφα μουσική ) γιατί είμαι μόνο ακροατής θα ήταν μεγάλη χαρά -πρόκληση να συμμετέχω σ αυτό το διαγωνισμό.

    Σε ότι αφορά τα τραγούδια εξακολουθώ να'' Λέω Λόγια'' και μετά την Παρασκευή για να με πηγαίνει μέσα απο την Ηπείρο σε Ινδιάνικους μουσικούς καταυλισμούς ,να πατάω σ αναμμένα κάρβουνα με τους ''Αναστενάρηδες''που βρίσκονται στο 9 αυτή τη στιγμή και ελπίζω να ανέβουν κι άλλο και να ακούω στα δύσκολα την ''Μπαλάντα της υπομονής ''που βλέπω στο 16 αλλά μέχρι την Παρασκευή θα θέλα να τη δώ ακόμα ψηλότερα!

    καλή επιτυχία σε όλους!!!


    alpatman
    15.05.2013, 07:52

    σχετικα με τα π.μ. που προτρεπουν σε καποια ψηφο , πιστευω οτι η συντριπτικη πλειοψηφια των συμμετεχοντων στην ψηφοφορια δεν επηρεαζεται απο μηνυματα ,αλλα ακουει προσεκτικα τα κομματια . 

    Προσωπικα δεν θα 'τιμωρησω' καποιον που εστειλε π.μ  να τον ψηφισω , αλλα απλα ξεχναω το η τα π.μ που εχω λαβει . 

    Αν ενα κομματι μου αρεσει θα το ψηφισω οτι και να γινει , αν δεν μου αρεσει και ο Παπας να εχει στειλει π.μ δεν θα το ψηφισω .Πιστευω το ιδιο ισχυει στην πλειοψηφια των μελων .  

    ακομα και να απαγορευοντουσαν τα π.μ  , θα βρεθει αλλος τροπος καποιος να προτεινει το κομματι του στους αλλους . 

    αλλα οπως ειπα θεωρω , οτι αυτου του ειδους η προβολη ,ουτως η αλλως δεν εχει κανενα αξιο λογου αποτελεσμα .


    vensonas
    15.05.2013, 08:15
    όσον αφορά το θέμα των ΠΜ, αυτοί που το χρησιμοποιούν για αυτοδιαφήμιση πιστεύω θα ήταν ικανοί να βγουν και στο δρόμο και να το φωνάζουν. Με λίγα λόγια, το κύμα της κουτοπονηριάς ανακατεμένο με τη ματαιοδοξία, δεν το σταματάς εύκολα. από την άλλη το να "καταδίδουμε" σε ξεχωριστό thread τα παραπτώματα των άλλων, είναι σα να θεωρούμε κι εμείς ότι οι υπόλοιποι είναι αφελής. το ιδανικό θα ήταν το κάθε μέλος που ψηφίζει να έχει την κριτική σκέψη να αξιολογεί τέτοιου είδους ΠΜ και να μην επηρεάζεται. όσον αφορά το θέμα της συμμετοχής του χορηγού, δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι τώρα. νομίζω ο jorge δέχτηκε αρκετά παράπονα (και πονοκέφαλο είμαι σίγουρος), τόσα ώστε να το λάβει υπόψη του στον επόμενο.
    jorge
    15.05.2013, 09:29

    Η συζήτηση για τα Προσωπικά Μηνύματα συνεχίζεται εδώ, ενώ το τρέχον θέμα κλειδώνεται.

    Δεν είναι δυνατόν να ζητάτε από τους διοργανωτές να ελέγξουν τα προσωπικά μηνύματα.

    Δεν είναι δυνατόν να υπονοείτε οτι ένας διαγωνισμός δεν είναι σωστά στημένος επειδή δεν τιμωρεί όσους στέλνουν προσωπικά μηνύματα τέτοιου τύπου.

    Δεν είναι δυνατόν, να απαιτείτε με τέτοιο εκβιαστικό και επιτακτικό τρόπο, ενώ ο Διαγωνισμος λήγει, να κάνουμε κάτι που δεν υπάρχει στους όρους χρήσης, κάτι που δεν έχουμε δεσμευτεί να κάνουμε (=διότι ξέραμε εξ' αρχής οτι δεν μπορούμε) και στο οποίο συμφωνήσατε με την συμμετοχή σας.

    Τα παραπάνω τα βρίσκουμε αντιδημοκρατικά, επικίνδυνα και μας θίγουν βαθύτατα.

    Καλή συνέχεια και καλή επιτυχία.

    ΥΓ. Όποιος θέλει να αποσύρει τη συμμετοχή του, να στείλει email.